یکی از انواع نخل های خانگی، نخل بامبو می باشد که به راحتی در محیط های آپارتمانی، اداره، بانک ها و غیره قابل نگهداری می باشد. گیاه نخل بامبو؛ دارای زیبایی منحصر به فردی است، برگ های زیبا و سبز خیره کننده ای دارد. این برگ ها چنان زیبا هستند که هر بیننده ای را به سمت خود جذب می کنند. این گل بسیار پر طرفدار آپارتمانی، باید به خوبی و تحت شرایط ویژه ای نگهداری شود که ما در این مقاله به روش های مراقبت از آن اشاره خواهیم کرد.

مسائلی هم چون نیاز نخل بامبو به میزان مشخصی آب، رطوبت، نور و دما از جمله مواردی هستند که باید اطلاعات صحیحی از آن ها در اختیار داشته باشید. این که چه میزان کود و یا خاکی مورد نیاز است نیز از موارد حائز اهمیت دیگر هستند که با خواندن این مقاله به تمامی این موارد می پردازیم.

مشخصات نخل بامبو

نان فارسی این نخل بامبو و یا شامادورا می باشد. این نخل دارای برگ های سبز و باریکی است که دارای رنج قیمتی متنوعی می باد. نخل بابو در دسته خانوادهاریکاسه قرار ی=می گیرد و از کیاهان بومی مناطق جنوب مکزیک و گواتمالا می باشد.

نکات مهم در مورد نخل خانگی بامبو

نخل خانگی بامبو که از خانواده اریکاسه محسوب می شود، مربوطه به آمریکای مرکزی می باشد که از این کشور به کشور های دیگر دنیا صادر می شود. گیاه نخل بامبو که نخل جمع و جوری است از برگ های ظریف و کشیده ای برخوردار می باشد. این گیاه دارای رشد چندان زیادی نیست و حتی در صورتی که رشد خوبی هم داشته باشد، ارتفاع آن به بیشتر از 2 متر نمی رسد.

این گیاه زیبای آپارتمانی به نور چندان زیادی احتیاج ندارد و به محیط های دارای سایه علاقه مند است. در صورتی که گیاه نیاز به نور خورشید داشته باشد، باید در مقادیر کمی برای آن فراهم شود. گیاه بامبو در محیط های سایه دار رشد می کند و برای مراقبت از آن باید به نکات خاصی توجه داشته باشید. این گیاه چون نیازی به نور خورشید ندارد، برای محیط های آپارتمانی و یا ویلایی مناسب است، اما در هر صورت باید به صورت غیر مستقیم از نور خورشید بهره مند گردد که تا برگ های خوش رنگی داشته باشد.

این گیاه دارای میوه است در کشور هایی هم چون آمریکای مرکزی، شهر گواتمالا و السالواور از میوه های آن برای تهیه غذا و سالاد استفاده می کنند که طعمی مطبوع به غذا می بخشند. این نخل خانگی چون نور زیادی نیاز ندارد و به سایه علاقه بیشتری دارد، از گیاهان پر طرفدار آپارتمانی محسب می شود که موجب تصفیه هوا در حد عالی شده و بر روی سلامتی ریه ها تاثیر مطلوبی می گذارد.

شرایط مناسب برای رشد نخل خانگی بامبو

آبیاری مناسب

این گیاه نیاز به آبیاری زیادی ندارد و به آبیاری بیش از حد حساس است. در اثر زیاد آب دادن، نخل خانگی بامبو تلف می شود. تنها زمانی اقدام به آبیاری نخل نمایید که احساس کنید خاک به قدر کافی خشک شده است و در صورت خشک نبودن خاک اقدام به آبیاری آن نکنید، چون موجب پوسیدگی ریشه و پژمرده شدن گل های آن خواهید شد.

رطوبت مناسب

برای برطرف کردن میزان رطوبت مورد نیاز این نخل خانگی، از یک جزیره استفاده نمایید. در زیر گیاه ایجاد جزیره کنید و با قرار دادن گیاه درون آن، به آرامی میزان رطوبت مورد نیاز آن را تامین کنید.

دمای مناسب

برای نخل خانگی بامبو میزان دمای مناسب در حدود 23 درجه سانتی گراد است. اگر میزان دما از این حد فراتر رود، گل های نخل تلف خواهند شد. در صورت گرمای بیش از حد هوا در فصل تابستان، به میزان بیشتری به گیاه آب دهید. اگر متوجه شدید که محل نگهداری گیاه گرم است، باید اقدام به عوض کرن جای آن کنید؛ چرا که ممکن است بر اثر گرمای بیش از حد محیط، ریشه و گیاه شروع به خشک شدن کنند و دیگر همانند قبل این گیاه زیبا به نظر نرسد.

خاک مناسب

برای گیاه نخل بامبو از خاک های مناسبی هم چون هوموسی استفاده نمایید، چون این نوع خاک ها بافت سبکی دارند و از زهکشی مناسبی برخوردارند. خاک های سبک به خاک برگ و خاک باغچه کمک بسزایی می کنند و گل ها در چنین خاکی امکان رشد بسیار بهتری خواهند داشت.

تکثیر برگ های نخل بامبو

جهت تکثیر نمودن گیاه نخل بامبو بهتر است که در فصل پاییز و بهار اقدام نمایید، چون موجب تکثیر بهتر گیاه می شود. بعد از تکثیر نمودن گل، بر روی آن بذرگیاه نخل را پاشیده و موجب تکثیر موثر تر گیاه شوید.

نور مناسب

نخل خانگی بامبو به نور چندان زیادی نیاز ندارد، چون به محیط های سایه خیز علاقه بیشتری دارد. برای رشد بهتر برگ های گیاه، باید نور به صورت غیر مستقیم در دسترس گیاه قرار بگیرد. اگر دارای پنجره های شرقی و شمالی می باشید، گیاه را در پشت آن ها قرار دهید تا از تابیدن زیاد نور خورشید به آن ها جلوگیری کنید.

آفات و بیماری های نخل گیاهی بامبو و روش درمان آن ها

اگر مشاهده کردید که برگ های نخل بیش از حد روشن شده اند و دیگر همانند روز اول زیبایی خود را ندارند، این موضوع می تواند به دو دلیل عمده رخ دهد؛ اول اینکه نور در حد کافی به گیاه نمی رسد و دیگر اینکه مواد مغذی کافی در اختیار گیاه قرار نمی گیرد. بنابراین باید طبق دستورالعمل های لازم، مواد غذایی آن را تامین نمایید.

در صورتی که نوک برگ های نخل قهوه ای رنگ شده، می تواند به دو دلیل کمبود رطوبت و یا عدم آبیاری کافی باشد. اگر گیاه با کمبود رطوبت مواجه شده است، از روش ساخت جزیره استفاده کنید و اگر گیاه دچار کم آبی شده است آب را در ظرفی جوشانده و کمی زمان دهید تا سرد شود، سپس برای آبیاری نخل از آن استفاده نمایید.

در صورتی که برگ های نخل از رنگ سبز به رنگ زرد تمایل پیدا کنند، یعنی بیش از حد آب در دسترس گیاه قرار گرفته است، یا نور کافی به گیاه نمی رسد یا شاید هوا بیش از حد گرم است که در این مواقع با قرار دادن گیاه در محیط پر نور تری و کم کردن میزان آبیاری، می توانید مشکل را برطرف سازید.

برگ های نخل رشد خوبی ندارند، این بخاطر کوچک بودن سایز گلدان است که در این حالت باید اقدام به تعویض گلدان نخل نمایید و گیاه را با گذاشتن در گلدانی بزرگتر و یک تغذیه مصنوعی مناسب سرحال و شاداب کنید.

اگر در برگ های گیاه تار های عنکبوت مشاهده می کنید، این تار ها به دلیل وجود کنه هایی در برگ های نخل بامبو است. برای خلاص شدن از شر کنه ها، کافیست از روش سم پاشی استفاده کنید و اقدام به ساخت جزیره بزرگتری در زیر گل کنید. برای سم پاشی بهتر است که هفته ای 3 الی 4 بار اقدام نمایید.

علت خشک شدن و ریزش برگ های نخل بامبو به خاطر کم آبی آن است. میزان آبیاری خود را افزایش دهید و در هر هفته حدود 4 بار به آن آب دهید.

عوض کردن خاک سطحی گلدان

همه شما می دانید که نیاز است هر چند وقت یکبار اقدام به تعویض خاک گلدان نمایید. اما در برخی مواقع وزن گلدان زیاد است و عوض کردن خاک آن کار چندان راحتی نمی باشد، یا به هر علت دیگری تعویض خاک گلدان برای شما امکان پذیر نمی باشد. در این صورت می توانید تنها خاک سطحی آن را عوض کنید. برای تعویض خاک سطحی گلدان به روش زیر اقدام فرمایید:

حدود 5 سانتی متر از گل تا خاک را بیرون ریخته و خاک جدیدی را جایگزین خاک قبلی کنید. خاکی که برای گلدان استفاده می کنید، باید حاوی کمپوست باشد. بعد از قرار دادن خاک جدید در گلدان، سطح خاک را با دستان خود فشار دهید تا به سمت پایین فرو برود. برای تغذیه و آبیاری گیاه، دقیقا طبق موارد بیان شده و دستور العمل های لازم عمل کنید.

خرید گل نخل بامبو

برای خرید گل نخل بامبو؛ ما نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی را به شما پیشنهاد می کنیم. مشتریان عزیز می توانند هر نوع بذر، نهال، درختچه زینتی، سموم، انواع کود ها و هر محصول تخصصی دیگری در امر کشاورزی را از نهالستان ما تهیه و خریداری نمایند. جهت خرید و ثبت سفارش خود با بهترین کیفیت و نازل ترین قیمت موجود در بازار با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *