نخل لاتانیا در دسته نخل های بادبزنی قرار می گیرد. لاتانیا دارای برگ های بادبزنی بزرگ و زیبایی می باشد که به صورت قائم به رشد خود ادامه می دهند. این نخل امکان رشد تا ارتفاع 22 متر و حتی در برخی از مواقع تا 35 متر را هم دارد. برگ های نخل دارای رنگ سبز روشنی هستند، یک تاج 4 متری و برگ هایی به حالت بادبزنی پنجه ای با سطحی کرک مانند دارد. در حوالی ساقه، برگ ها دارای طول 1 متر و نیم و پهنای 1 متری می باشند.

این نخل دارای میوه هایی به رنگ خاکستری می باشد. میوه ها حدود 5 الی 8 میلی متر وسعت دارند. گل های گیاه رنگی نارنجی متمایل به صورتی دارند و وجود آن ها موجب بخشیدن زیبایی و جذابیت بی نظیری به برگ ها شده است.

کاربرد نخل لاتانیا

از نخل لاتانیا می توان برای موارد مختلفی هم چون محوطه سازی، تک درخت این نخل زیبا ، کانون دید، کنار و حواشی خیابان ها و پیاده رو ها و زیباسازی فضای سبز بهره برد. هم چنین می توان برای ساخت روف گاردن هم از این نخل جذاب و منحصر به فرد استفاده کرد. اما وجود آن در بام سبز، نیازمند مراقبت و نگهداری به شیوه ای صحیح و اصولی می باشد، به خصوص در مواقعی که هوا سرد باشد. این نخل برای محیط های روف گاردن و بام سبز هایی که در هوای سرد زمستانی شهر تهران و شهر های دیگر چندان مناسب نمی باشد. اگر بخواهید از نخل بادبزنی لاتانیا برای محیط های نیمه سرد استفاده کنید، باید حتما برای آن ها از پوششی جهت محافظت بهتر استفاده کنید.

دمای مناسب

برای نگهداری صحیح و مناسب از نخل بادبزنی لاتانیا، باید دمای هوا در حدود 20 درجه سانتی گراد به بالا باشد. با این حال این نخل قادر است که در دمای منفی 10 درجه سانتی گراد نیز به خوبی مقاومت کند. اگر منطقه دارای هوای سرد یا نیمه سرد باشد، این نخل قادر است دمای چنین مناطقی را به خوبی تحمل نماید.

نگهداری

نخل لاتانیا مناسب نگداری در فضای باز می باشد. این نخل دارای برگ ها بادبزنی بسیار زیبایی است و به دلیل فرم برگ هایش دارای ظاهر لوکس و بسیار زیبایی می باشد. این نخل برای فضا های درونی و یا گلخانه هایی که دارای هوای گرم و نیمه گرم می باشند هم بسیار مناسب رشد است. برای نگهداری صحیح نخل لاتانیا؛ باید نور در حد کافی وجود داشته باشد. برای این که نخل لاتانیا بتواند در حد کافی نور مورد نیاز دریافت کند، بهتر است که در فصل های گرمی هم چون تابستان، گلدان های دارای نخل لاتانیا را به مکان هایی انتقال دهید که دارای حالت سایه آفتاب می باشند. در چنین مکان هایی برگ ها و تنه نخل دارای رشد بهتری خواهند بود، چون این نخل از ریشه های انبوه و کوتاهی برخوردار است که قابلیت ماندگاری در گلدان برای مدتی طولانی را دارند.

آبیاری مناسب

اغلب نخل ها نیاز به میزان مشخصی چه در حد کم و چه در حد زیاد آبیاری دارند. اگر قصد نگهداری گلدان لاتانیا در محیط درون منزل و یا گلدان را دارید، باید خاک را در میزان معینی آبیاری نمایید تا به هیچ عنوان خاک گلدان خشک نگردد. اگر می خواهید این نخل را در زمین بکارید، باید هم چون دیگر نخل ها یک کرت و یا آب خوری به فاصله یک متری در حوالی تنه درخت ایجاد کنید و برای این که به نحو بهتری رشد کند، حتما در فصل هایی که رشد نخل بهتر و سریع تر است سعی کنید که تا حد مشخصی خاک اطراف آن را مرطوب نمایید.

طریقه کاشت نخل لاتانیا

برای کاشت نخل لاتانیا از طریق بذر، باید در حد یک شبانه روز کامل بذر ها در آب ولرم خیس بخورند و در طی این مدت دو بار آب آن را عوض نمایید تا از گندیدن بذر ها در آب جلوگیری کنید.

خاک مناسب برای رشد نخل بادبزنی لاتانیا

برای ترکیب خاک مناسب برای نخل بادبزنی لاتانیا، می توانید به یکی از روش های زیر اقدام کنید:

60 درصد کوکو پیت به علاوه 40 درصد پیت ماس

70 درصد کوکوپیت به علاوه 30 درصد کود دامی

30 درصد خاک باغچه به علاوه 30 درصد ماسه به علاوه 20 درصد برگ به علاوه 20 درصد کود دامی یا ورمی

تمامی ترکیبات بیان شده برای این نخل مناسب می باشند. هنگامی که بذر ها را خیس کردید، باید آن ها را در گلدانی قرار دهید که توسط خاکی مطلوب با عمق یک سانتی متر کاشته شده اند و سپس اقدام به آبیاری آن ها نمایید، در نهایت هم در مکانی که دارای حالت سایه آفتابی می باشد و بیرون از منزل گلدان حاوی بذر ها را بگذارید. چون نخل لاتانیا گیاهی بیرونی محسوب می شود، قابلیت نگهداری در محیط منازل را ندارد.

در صورتی که دارای بذر ها بیشتری هستید و قصد تولید گیاه به صورت عمده را دارید، بهترین کار این است که در یک زمین آماده اقدام به کاشت بذر ها کنید و برای این کار نیاز است که خاک را از قبل به خوبی شخم زده باشید، بعد هم اقدام به پاشیدن بذر ها در مکان مناسبی نمایید. بر روی بذر ها کود دامی سرند شده ریخته و به خوبی به آن ها آب دهید.

آبیاری بذر ها تا هنگام جوانه زنی آن ها باید به صورت مرتب انجام شود تا زمین همواه مرطوبت باقی بماند. بهترین مکان برای بذر ها فضای های سایه و یا نیمه سایه می باشند. بین 15 الی 1 تا 2 ماه زمان می برد تا جوانه ها از دل خاک بیرون بیایند و شروع به رشد کنند. در فصل پاییز که برگ های درختان می ریزند، گیاه را از محل کشت خود خارج کرده و در گلدان آن را بکارید.

برای این که نهال هایی قوی و درشت در اختیار داشته باشید، نیاز است که بذر ها در فواصل بهتری نسبت به هم قرار بگیرند. بهترین فاصله قرار گرفتن بذر ها از یکدیگر بین 10 الی 15 سانتی متر در محل کاشت می باشد. محلی که برای کاشت بذر ها آماده می کنید باید از زمین کمی ارتفاع داشته باشد تا بر اثر بارش باران، آب دون آن جمع نشود. بهترین فاصله کاشت از سطح زمین، حدود 20 سانتی متر می باشد.

شما می توانید در گلخانه گرم هم اقدام به کاشت بذر ها کنید و برای کاشت بذر ها می توانید در هر زمانی از سال اقدام فرمایید. بهتر است که گل ها و گیاهان بیرونی در محیط منزل نگهداری نگردند؛ چرا که در محیط منزل برای رشد گل ها، گیاهان و یا درختان بیرونی نور و هوای کافی جهت تهویه وجود ندارد. این موضوع حتی در مورد کاشت بذر هم صدق می کند.

اگر برای کاشت بذر ها فضایی در اختیار ندارید و ناچار به کاشت آن ها در محیط منزل شدید، بهترین کار این است که گلدان را در بخش جنوبی پنجره منزلتان بعد از کاشت قرار دهید تا بذر ها بتوانند جهت رشد مطلوب خود به قدر کافی از نور خورشید بهره مند شوند. هنگامی که بذر گیاهان بیرونی شروع به جوانه زدن و سبز شدن کردند؛ آن ها را به بیرون از منزل ببرید، در غیر این صورت موجب دراز شدن ساقه و اتلاف گیاه خواهید شد.

خرید نخل لاتانیا

برای خرید نخل زیبای لاتانیا می توانید به مراکز فروش نهال و یا نهالستان های معتبر موجود در سطح کشور مراجعه کنید. یکی از نهالستان های بزرگ در سطح کشور، نهالستان بهمن آبادی می باشد که انواع نهال ها، درختچه های زینتی، نخل ها، بذور، کود های شیمیایی، سموم و قارچ کش و سایر محصولات تخصصی کشاورزی را عرضه می کند.

افرادی که قصد خرید نخل لاتانیا با بالاترین سطح کیفی و مناسب ترین قیمت را دارند، کافیست به وب سایت ما مراجعه فرمایند و به صورت تلفنی و یا از طریق کانال های مجازی واتساپ و تلگرام با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار نمایند. کارشناسان ما در تمامی روز های هفته و 24 ساعت شبانه روز آماده ارائه خدمت به شما عزیزان می باشند. ما انوع گیاهان و نهال های خود به همراه شناسنامه و گواهی سلامت به شما عزیزان عرضه می کنیم. هدف ما کسب رضایت حداکثری مشتریانمان می باشد. جهت خرید و ثبت سفارش محصول مورد نظر خود تنها کافیست با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *