اگر قصد نگهداری از گیاهی ماندگار و مقاوم در برابر عوامل محیطی مختلف دارید، ما به شما گیاه یشم را معرفی می کنیم. گیاه یشم از جمله گیاهان با دوام آپارتمانی محسوب می شود که روش نگهداری راحتی دارد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با روش نگهداری از این گیاه زیبا آشنا کنیم. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

مشخصات گل یشم

به گل یشم کراسولای نقره ای نیز گفته می شود. چون این گیاه دارای شرایط نگهداری آسان و زیبایی بی نظیری است و از جمله گیاهان محبوب آپارتمانی به شمار می رود. این گیاه دارای گونه های مختلفی است که تقریبا اکثر گونه های آن دارای شرایط مشابهی جهت مراقبت می باشند. از جمله گونه های مختلف گیاه یشم می توان موارد زیر رانام برد:

کراسولا نقره ای

کراسولای درختی

کراسوا خرفه ای

گل یشم ابلق: یکی از زیباترین گونه های گیاه یشم گل یشم ابلق می باشد که بسیار پر طرفدار است. این گیاه با بهره مندی از برگ های سبز با حاشیه متمایل به قرمز، دارای جذابیت منحصر به فردی می باشد.

کاپیتلا

روش مراقبت از گل یشم

برای نگهداری از این گیاه زیبا بیشتر از ورد دیگری باید به میزان آبیاری آن دقت کنید؛ چرا که در صروت عدم آبیاری مناسب موجب اتلاف گیاه خواهید شد. بهترین روش آبیاری گیاه این است که در فصل تابستان که زمان رشد یاهاست به میزان یک بار در هفته ودر فصل زمستان هر 10 روز یک بار به آن آب دهید. حتما زمانی به گیاه آب دهید که تا عق 2 سانتی متری خاک خشک شده بشد. ار به این میزان خاک سطحی گلدان خشک شده بود مجددا به آن آب دهید در غیر ین صورت نیازی به آبیاری ندارد. این یاه در مقابل آبیاری زیادی نمی تواند مقاومتی از خود نشان دهد و سریعا تخریب می شود.

نور مناسب

گیاه در محیطی باید نگهداری شود که در طی روز از چند ساعت نور غیر مستقیم خورشید بهره مند شود. بهترین مکان برای قرار دادن گلدان گیاه یشم، در کنار پنجره های جنوبی ساختمان است. در صورتی که نور به صورت مستقیم و بی اندازه به گیاه بتابد، برگ های آن دچار سوختگی و خشک شدن می شوند. از طرفی نور کم هم می تواند در روند رشد گیاه اختلال ایجاد نماید، بنابراین باید در حد امکان از نور مطلوب خورشیده بهره ببرد.

خاک مناسب

بهترین خاک برای نگهداری گل یشم، خاک هایی با زهکشی مناسب و بافت سبکی می باشند. اگر خاک دارای زهکشی مناسبی نباشد همواره مرطوب باقی خواهد ماند و بر اثر خیسی خاک، ریشه های گیاه در گذر زمان دچار پوسیدگی خواهند شد. خاک مورد نیاز این گیاه ترکیبی از ماسه، رس و خاک لومی می باشد. خاک های آماده مناسب گیاهان آپارتمانی نیز گزینه مناسبی محسوب می شوند.

دمای مناسب

این گیاه در مقابل سرمای هوا به شدت آسیب پذیر است، بنابراین به هیچ عنوان نباید در دمای زیر 18 درجه سانتی گراد قرار بگیرد. این گیاه در مقابل دمای بالای هوا مقاوم و با دوام است و حتی تا دمای 35 درجه سانتی گراد هم برای گیاه قابل تحمل است. اگر اقدام به نگهداری گیاه در بیرون از محیط منزل کنید، حتما در فصل زمستان آن را به محیط درون منزل انتقال دهید تا از خطر سرما زدگی مصون بماند.

رطوبت مناسب

این گیاه نیازمند رطوبت خاصی نیست، اما برای اینکه به روند رشد گیاهتان کمک کرده باشید بهتر است که هفته ای یک بار آن را با اسپری آب غبار پاشی نمایید. اما عملیات اسپری و غبار پاشی کردن گیاه هرگز در زیر نور خورشید صورت نگیرد، چون منجر به سوختگی برگ های گیاه می شود.

کوددهی مناسب

اگر گیاه دارای شرایط محیطی مطلوبی باشد، برای رشد خود نیاز چندانی به کوددهی نخواهد داشت. اگر متوجه شده اید که گیاهتان رشد خوبی ندارد، باید در فصل هایی که رشد گیاه سریع تر است هم چون فصل بهار از کود های مخصوص کاکتوس استفاده کنید. هر دو هفته یک بار به گیاه کود دهید تا ریشه های گیاه از خطر سوختگی در امان بمانند.

تعویض گلدان

این گیاه دارای رشد تدریجی است، به همین خاطر تعویض گلدان باید هر 2 الی 3 سال یک بار انجام گیرد. هنگامی که متوجه شدید ریشه های گیاه از گلدان بیرون زده اند، باید برای تعویض گلدان آن اقدام فرمایید. برای انتخاب گلدان از یک سایز بزرگتر استفاده کنید، چون هر چه اندازه گلدان بزرگ تر باشد، رشد گیاه کمتر خواهد شد.

هرس کردن گیاه یشم

این گیاه نیاز نیست که مرتبا هرس شود، اما هر زمان که برگ های آن زرد و یا خشک شده باشد آن برگ ها را از گیاه مادر جدا نمایید، هم چنین می توانید آن دسته از ساقه هایی که به خوبی رشد کرده اند را قلمه بزنید و در یک گلدان دیگر اقدام به بزرگ کردن آن نمایید.

روش تکثیر مناسب برای گیاه

برای تکثیر گل یشم بهترین روش قلمه زدن آن است. برای قلمه زدن گیاه در ابتدا اقدام به بریدن ساقه هایی که دارای طول 5 سانتی متری هستند نمایید. قلمه ها باید چند ساعتی در معرض هوا باشند تا تمام شیره گیاه از آن ها خارج شود. سپس اقدام به کاشت آن ها در یک گلدان با خاک سبک و زهکشی بالا کنید. یک هفته که گذشت به گیاه آب دهید. بعد از چند هفته متوجه روند رو به رشد این گیاه زیبا خواهید بود.

برای اینکه از گیاه یشم بتوانید به خوبی مراقبت کنید، باید از آفات و بیماری های آن نیز اطلاعات کافی داشته باشید. در این بخش شما را با چند بیماری متداول این گیاه آشنا خواهیم کرد. این بیماری ها شامل موارد زیر می شوند:

پوسیدن ریشه: این گیاه به طور معمول در معرض پوسیدگی ریشه قرار دارد. این مشکل به دلیل خیسی همیشگی خاک و روش آبیاری نامطلوب رخ می دهد. برای جلوگیری از بروز مشکل پوسیدگی ریشه ها بهتر است به میزان مشخصی به گیاه آب دهید و تا زمانی که خاک سطحی گیاه کاملا خشک نشده است به آن مجددا آب ندهید.

بروز لکه های سفید بر روی برگ ها: هنگامی این مشکل رخ می دهد که گیاه در معرض هجوم شپشک های آرد آلود قرار گرفته باشد. این شپشک ها به راحتی توسط آفت کش ها و سموم مناسبی از بین خواهند رفت.

زردی شدن برگ و ریزش بی وقفه آن ها: اگر به صورت نامطلوبی به گیاه آب دهید، برگ های آن شروع به زرد شدن و ریزش می کنند، بنابراین باید میزان آبیاری را کاهش دهید.

نازک شدن برگ ها: اگر به میزان کمی به گیاه آب دهید و یا محیط مراقبت از گیاه شدیدا گرم باشد، برگ های آن نازک خواهند شد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی باید آن را به مکانی انتقال دهید که در معرض نور غیر مستقیم خورشید قرار بگیرد و میزان آبیاری آن را بیش تر کنید.

سوختن نوک برگ ها: در صورتی که گیاه یشم ر معرض نور مستقیم و شدید خورشید قرار بگیرد، نوک برگ های آن دچار سوختگی خواهند شد.

خرید گل یشم

اگر تمایل به خرید گل یشم زیبا را دارید، می توانید به وب سایت نهالستان بهمن آبادی مراجعه فرمایید. ما در نهالستان خود انواع نهال ها، درختچه های زینتی آپارتمانی، نخل های زیبا، انواع کود ها، سموم شیمیایی، آفت کش ها و سایر محصولات تخصصی کشاورزی را با قیمت مناسب و مقرون به صرفه ای به شما عزیزان عرضه می کنیم.

انواع گیاهان عرضه شده در نهالستان ما در نهایت سلامت و کیفیت در اختیار شما عزیزان قرار می گیرند. بنابراین نیازی نیست نگران این موضوع باشید؛ چرا که نهال ها و گیاهان آپارتمانی ما همراه با کارت سلامت و گواهی بهداشت به شما تحویل داده می شوند. در صورتی که برای خرید این گیاه زیبا و منحصر به فرد مصمم هستید، به وب سایت نهالستان بهمن آبادی مراجعه نمایید و به دو صورت آنلاین و یا حضوری اقدام به خرید و ثبت سفارش خود کنید.

کارشناسان ما در 24 ساعت شبانه روز خدمات خود را به شما عزیزان ارائه می دهند. بنابراین اگر سوالی در مورد شرایط نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی، نهال ها و چگونگی دفع آفت وبیماری های مرتبط با آن ها را داشتید سوالات خود را با مشاوران و کارشناسان ما در میان بگذارید تا در مدت زمان کوتاهی از مشاوره های تخصصی کارشناسان ما بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *