در حال حاضر طراحی فضای سبز، مورد توجه افراد و طراحان زیادی قرار گرفته است. معمولا افراد برای گذراندن اوقات فراغت و بر طرف نمودن تنش ها و استرس های زندگی خود تمایل دارند در یک محیط آرام و سرسبز آرامش لازم را کسب نمایند. طبیعت و سرسبزی آن می تواند آرامش فراوانی را در انسان ایجاد نمایید. با ساخت یک فضای سبز، می توانید محیطی آرام و لذت بخش را برای خود به وجود آورید که در خانواده از این طبیعت زیبا کمال لذت را ببرید.

در این مقاله قصد داریم در مورد اصول طراحی فضای سبز با شما صحبت کنیم و اینکه از چه ایده هایی برای طراحی فضای سبز باغ، ویلا و حیاط خانه خود استفاده نمایید. بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

طراحی فضا های سبز

طراحی کردن فضای سبز چندان کار سختی نمی باشد. با داشتن یک طرح و نقشه مناسب، می توانید در محیط بازی که در اختیار دارید فضایی سبز و با نشاط ایجاد نمایید. برای طراحی فضای باغ، ویلا و حیاط باید به تمام جزئیات به خوبی دقت نمایید. اگر تمایل دارید که یک فضای سبز منحصر به فرد طراحی نمایید، باید به اصول مهمی پایبند باشید.

طراحی فضای سبز برای ویلا

در فضا های شهری؛ خانه ها و یا آپارتمان ها دارای فضای سبز چندان زیادی نمی باشند، اما در بیرون شهر ها که ویلا ها و باغ های فراوانی احداث شده اند، یکی از المان های مهم در طراحی آن ها، ایجاد فضای سبز است. باید میان فضای ویلا و شرایط اقلیمی و محیطی آن منطقه، هماهنگی و مطابقت برقرار شود تا بتوان به اصول طراحی فضای سبز پایبند ماند.

یکی از مهم ترین عواملی که برای طراحی فضای سبز ویلا به آن نیاز دارید انتخاب خاک مناسب است. خاکی که گیاهان بتوانند به خوبی در آن رشد کنند. این خاک می تواند به صورت ارگانیک الی و یا غیر آلی باشد. خاک های ارگانیک؛ به خاک هایی گفته می شود که موجودات میکروسکوپی زنده در آن زندگی می کنند که مواد غذایی خاک را تامین نموده و حتی بعد از استفاده هم می توانند دوباره به کار روند.

اما خاک های غیر ارگانیک؛ دارای کود گیاهی، کمپوست و هوموس می باشند که بعد از یک بار مورد استفاده قرار گرفتن، دیگر نمی توانند به کار روند. به این علت که تمامی مواد غذایی موجود در خاک، جذب گیاهان شده اند. کود ها و مواد غذایی مورد نیاز گیاهان توسط انسان ها درون این خاک ها قرار گرفته اند.

خاک هایی که دارای وزن متوسطی هستند خاک های مناسبی می باشند. چون موجب جذب بهتر آب می شوند. اگر خاک دارای بافت سبکی باشد، در اثر قرار گرفتن زیر نور خورشید به مدت طولانی کاملا خشک خواهند شد. در صورتی که قصد آویزان کردن گلدان گیاه را دارید، خاک های سبک مناسبند یا اگر می خواهید که گیاهی را در سایه بکارید می توان از این نوع خاک ها استفاده کرد.

درون خاک های سبک؛ کود های گیاهی و خزه خشک وجود دارد و به سرعت خشک می گردند که در این صورت امکان تلف شدن گیاه زیاد است. اما برای خاک های خیلی سنگین هم بر اثر بیش از حد خیس شدن ریشه، گیاه نابود می شود. بنابراین خاک های سنگین هم مناسب استفاده نیستند. انتخاب عناصر به کار رفته در فضای سبز، متناسب با سلیقه افراد صورت می گیرد. می توان از اجزای مختلفی هم چون آبنما، آلاچیق، حوض، استخر، کباب پز و غیره استفاده نمود.

آب نما

یکی از عناصر پر طرفدار در فضای سبز، ساخت آب نما می باشد. با افزودن این عنصر می توان جلوه و زیبایی بی نظیری در فضا ایجاد نمود. با توجه به ساخت این عنصر در فضا عملیات مراقبت و عایق بندی، نشتی آب، صدای مناسب محیط و ایجاد روشنایی به راحتی انجام می گیرد.

حوضچه

حوضچه از جمله عناصری است که همواره در فضا جایگاه ثابتی داشته و دارای هیچ گونه جریانی نمی باشد. این عنصر برای ذخیره و نگهداری منابع آبی هم مورد استفاده قرار می گیرد. جهت رشد گیاهان آبزی و ایجاد جلوه زیبایی در فضا، ساخت حوضچه گزینه بسیار مناسبی می باشد.

استخر

یکی از عناصر مفرح در فضای سبز که می توانید به تفریحاتی هم چون شنا در آن بپردازید ساخت استخر است. با توجه به گسترش زندگی شهر نشینی و دارا نبودن حیاط در فضای آپارتمانی امروزی، مردم زیاد نمی توانند از این عنصر مفید بهره ببرند. اما برخی از خانه ها که دارای فضای باز بزرگی هستند، در فضای باز خود اقدام به ساخت استخر نموده اند. ساخت استخر می تواند برای نگهداری، آب بندی و تصفیه مفید واقع گردد.

آلاچیق

سازه های چوبی و یا فلزی می باشند که در ابعاد و اشکال مختلفی ساخته می شوند. به دلیل موقعیت مکانی آلاچیق ها نصب در فضای بیرونی ساختمان؛ موجب محافظت از افراد در مقابل نور خورشید و بارندگی ها می شوند. برای ساخت آلاچیق ها از مواد و مصالحی استفاده می شود که دارای پایداری و مقاومت کافی باشند. آلاچیق هایی که دارای سقف صافی هستند، در مقابل نور خورشید به خوبی از افراد محافظت می کنند. در محیط های ویلایی آلاچیق عنصری مهم و پر طرفدار است. چون برای استراحت کردن، نوشیدن چای و قهوه و لذت بردن از فضای محیط گزینه مناسبی تلقی می شود.

کباب پز

باربیکیو یا کباب پز؛ برای پخت و کباب نمودن غذا ها بسیار مفید و کاربردی است. برای افرادی که قصد تعبیه کباب پز در فضای محیط سبز خود را دارند این عنصر می تواند بسیار مناسب باشد. این دستگاه دارای مدل های فراوانی است و شما با توجه به فضای باز حیاط، باغ و یا ویلای خود باید مدل مناسبی را انتخاب نمایید که کاربردی باشد. به طور کلی کباب پز ها دارای دو مدل پر طرفدار هستند.

یکی جهت طبخ سریع و کباب نمودن غذا ها مفید است که کباب پز گازی می باشد، تمیز نمودن آن از چربی و آلودگی بسیار راحت است و در آن از چوب و زغال استفاده نمی شود. مورد دیگر کباب پز زغالی است که موجب کباب و طبخ نمودن غذا های گوشتی با طعمی منحصر به فرد می شود، اما زمان بیشتری طول می کشد تا غذا را آماده نماید، به این خاطر که از چوب و یا زغال طبیعی در آن استفاده می شود.

طراحی فضای سبز حیاط

اگر دارای فضای کوچکی هستید، برای ساخت محوطه در حیاط آن باید دقت بیشتری نمایید. در فضا های شهری و یا مسکونی، با ساخت یک فضای سبز زیبا می توانید جلوه بصری زیبایی را برای ساکنین شهر ها و آپارتمان ها فراهم سازید. ایجاد یک فضای سبز زیبا، موجب بالاتر رفتن قیمت ملک شما نیز خواهد شد. با به کار بردن واش بتن از نوع چراغ دار به جای موزاییک های معمولی، می توانید جذابیت بیشتری برای فضا به ارمغان آورید.

سنگ های رودخانه ای اگر به جای چمن مصنوعی مورد استفاده قرار بگیرند، می توانند تا حد زیاد هزینه های مربوط به نگهداری و آبیاری را کاهش دهند. هم چنین مخلوط نمودن سنگ و خاک پوش هم می تواند گزینه بسیار خوبی محسوب شود. خاک پوش ها که به آن ها مالچ های طبیعی هم گفته می شود دارای لاشه برگ، بقایای گیاهان علفی، کاه، خاک اره و برگ، کمپوست و غیره می باشند.

برای حاشیه خاک پوش ها می توان خرده سنگ ها را به کار برد. این ترکیب فوق العاده زیبا و هنری خواهد شد. حتی به کمک این مالچ ها می توان علف های هرز را نیز نابود نمود و موجب حفظ رطوبت و خنکی خاک و ریشه گیاهان شد. استفاده از جعبه های کاشت گل در پشت پنجره هم می تواند ایده خوبی باشد و یا با استفاده از سنگ فرش و آجر راه عبور را مشخص نمایید.

در مرکز هر محیطی فضای سبز به خوبی رویت می شود و نقش موثری در زیبا و جذاب شدن محیط دارد. اما سنگ فرش های متنوع هم کمک بسزایی به زیبا تر شدن محیط می کنند. هنگامی که چمن ها از لابه لای سنگ فرش ها بیرون می آیند یک زیبایی شگفت انگیزی را ایجاد می نمایند. بنابراین می توانید نوع چیدمان سنگ فرش ها را به گونه ای انجام دهید که کمی نسبت به یکدیگر فاصله داشته باشند و بتوانید بین آن ها چمن کاری انجام بدهید.

نور پردازی نمودن پله ها

علاوه برای مصالح به کار رفته در ساخت راه پله ها عناصر دیگری هم چون وسایل دکوری و نورپردازی مناسب هم می تواند آن ها را فوق العاده و خاص نماید. می توان از روش های مختلفی برای نور پردازی پله ها استفاده نمود. برخی از نورپردازی ها مخفی و نواری بوده و برخی ساده می باشند. انتخاب نورپردازی مناسب برای راه پله ها کاملا مطابق با سلیقه افراد صورت می گیرد. نورپردازی راه پله ها علاوه بر اینکه جنبه دکوری و زیبایی دارد، موجب مشخص تر شدن مسیر عبور و رویت بهتر راه پله ها در شب های تاریک هم می گردد.

طراحی باغ

برای طراحی باغ، هنگامی که گیاهان در خواب زمستانی فرو رفته اند اقدام نمایید. فصل زمستان بهترین زمان است. اما برای برنامه ریزی طراحی فضای سبز بهتر است در فصل تابستان تدابیری بیندیشید. برای طراحی باغ می توان از عناصر مختلفی هم چون دیوار ها، راه ها، چمن زار ها، المان های آب، سایه بان، مکانی برای صرف ناهار و بازی، درختان، گل ها و درختچه ها و نور پردازی ساختمان و فضای سبز بهره برد.

با توجه به سبک و میزان فضای باغ، می توان هر کدام از این عناصر را اجرا نمود. هم چنین در هنگام طراحی باید به اندازه گیاهان و درختان و شکل ظاهری آن ها در فصول مختلف نیز توجه نمود. برای باغ های موجود در فضا های مسکونی، قواعدی وجود دارد که با رعایت آن ها می توان فضایی زیبا و کارآمد ایجاد نمود. این قوانین عبارتند از:

به قانون بسیار مهم محصور سازی توجه نمایید.

خط تنظیم را دنبال نمایید.

از مستطیل طلایی برای دست یافتن به نسبت های درست بهره ببرید.

کاشت گیاهان را از بزرگ به کوچک انجام دهید.

برای کاشت گیاهان عمق مناسبی را در نظر بگیرید .

به طور کلی جهت طراحی فضای سبز در محیط باغ، حیاط خانه و یا ویلا باید اصول و قوانینی رعایت گردند تا محیطی سبز و زیبا و کاربردی به وجود آید. برای طراحی چنین فضایی، باید از افراد و طراحان متخصص و حرفه ای کمک بگیرید. نهالستان بهمن آبادی برای طراحی و اجرای فضای سبز در محیط مورد نظر شما، از بهترین طراحان و متخصصان کمک گرفته و موجب جلب رضایت حداکثری شما عزیزان خواهد شد. جهت دریافت خدمات طراحی محیط زیست و خرید بذر و نهال با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *