در حال حاضر بیشتر منازل مسکونی به صورت آپارتمانی بوده و کمتر دارای حیاط می باشند. به همین خاطر افراد کمتر دارای خانه هایی هستند که بتوانند در فضای حیاط سر سبز آن دمی بیاسایند و خستگی در کنند. با این حال خانه هایی هم وجود دارند که دارای حیاط و یا به صورت ویلایی بوده و ساکنین منزل برای گذراندن اوقات فراغت خود در آن جمع شده و روحیه خویش را تسکین می دهند.

برای طراحی فضای سبک چنین حیاط ها و ویلایی ها، می توان از سبک های مختلفی بهره برد. در حال حاضر سبک مدرن بیشتر رایج می باشد و نگاه های خیره کننده زیادی را به سمت خود جلب می کند. برای طراحی فضای سبز، افراد دارای سلیقه های متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند و با توجه به این تفاوت سلیقه ها، می توان از سبک ها و طراحی های متنوعی برای محیط حیاط و ویلا ها بهره برد تا رضایت ساکنین آن جلب شود.

با طراحی یک فضای سبز شیک و آراسته، به طور قطع روحیه افراد بهبود یافته و امید بیشتری به ادامه زندگی خواهند داشت. با طراحی فضای سبز به سبک مدرن و امروزی؛ می توانید فضایی لوکس و زیبا در حیاط منزل و یا ویلای شخصی خود ایجاد نمایید و روحیه خویش و ساکنین منزل را ارتقا دهید.

آشتی با طبیعت با طراحی فضای سبز

برای افرادی که علاقه زیادی به طبیعت گردی و گذراندن وقت خود در محیط های جنگلی و طبیعی دارند پیشنهاد می شود که طبیعت را به محیط منزل خود آورند که هم چون جنگلی سرسبز و کوچک همواره توجه آن ها را جلب نموده و از چنین فضایی در محیط مسکونی خود کمال لذت را ببرند.

با توجه به فشار های اقتصادی در زندگی امروزی و درگیری های زیادی که خانواده ها دچار آن هستند، بهترین راهکار این است که در محیط زندگی خود طبیعت زیبا و بکری به وجود آورند تا از استرس و تنش های زندگی در امان بمانند. در محیط خانه خود با بهره گیری از فضای سرسبز و گل و گیاهان مختلف، از روحیه ای شاد و با نشاط برخوردار می شوید. بدین ترتیب کمتر تحت تاثیر استرس ها و فشار های زندگی قرار خواهید گرفت.

ایجاد پوششی سبز در فضای خانه

با طراحی یک فصای سبز زیبا در محیط منازل خویش و ایجاد پوششی سر سبز، آرامش را به خانه خود هدیه دهید. با توجه به سبک های مختلف طراحی فضای سبز از جمله طراحی به سبک مدرن، می توان محیطی سر سبز به سبک امروزی به وجود آورد و زندگی شاد و سرشار از انرژی را برای خود و ساکنین منزل ایجاد نمود. برای پوشاندن ردای سبز حیاط منزل خود، می توانید از پارامتر های مختلفی استفاده نمایید.

عناصر طبیعی ، کفپوش های طبیعی با کیفیت و زیبا، تعبیه مبلمان ، آلاچیق، نیمکت های چوبی کم جا سبکی مدرن و زیبا به دکوراسیون حیاط منزل شما می بخشند و همانند یک جنگل کوچک و سرسبز باعث تشکیل فضای زیبا و بی نظیر خواهند شد که تعجب و حیرت همگان را بر می انگیزد.

طراحی فضای سبز در مکان های مختلف

طراحی فضای سبز به طور قطع تنها محدود به پارک ها و یا محیط های بیرون از خانه نمی شود. افراد نباید مجبور باشند برای لذت بردن از طبیعت سر سبز و زیبا حتما از محیط منزل خود خارج شوند، بلکه باید فضای سبز را به محیط منازل خود آورند. حتی اگر دارای مکانی با وسعت کم و محدود باشید، می توانید در فضای تراس، بالکن، پاسیو و غیره فضای سبز طراحی کنید و با بهره گیری از طرحی مدرن و امروزی محیطی جذاب و منحصر به فرد ایجاد نمایید.

برای طراحی فضای سبز در این مکان ها می توان از ایده های مختلفی بهره برد. با بکار بردن هر کدام از ایده ها و یا کمک گرفتن از افرادی متخصص در حوزه طراحی فضای سبز، فضایی بی نظیر خلق نمایید. حتما نیازی نیست که محیط و دکوراسیون داخلی منزل خود را تزیین و دیزاین کنید، بلکه این تغییر دکوراسیون می تواند به محیط بیرونی ساختمان هم مربوط می شود.

در این صورت با ورود افراد به ساختمان در همان بدو ورود متوجه فضای سبز و زیبایی محیط شده و باعث حیرت و افزایش روحیه افراد مختلف خواهد شد. با طراحی ایده های مختلف و بکارگیری آن ها در فضای سبز منزل خود، محیط خسته کننده و یکنواخت قبلی به کنار رفته و محیطی سر سبز، امروزی و شیک همانند یک جنگل طبیعی کوچک و زیبا ایجاد خواهد شد. افراد ساکن در منزل و مهمانان نیز لذت بیشتری از محیط خواهند برد.

روش استفاده بهینه از فضای سبز

با طراحی فضای سبز در محیط بالکن، تراس و یا پاسیوی منزل می توان موجب برانگیختن حیرت و اعجاب همگان شد. استفاده از شلف های دیواری و نصب آن بر روی دیوار بالکن و یا تراس خانه ایده زیبا و جالبی است که می توانید در طراحی فضای سبز کوچک خود به کار گیرید. استفاده از گل و گیاهان مختلف دکوری و زیبا هم می تواند اثری هنر و خلاقانه ایجاد نماید. بکارگیری گلدان در سایز های مختلف، فلاور باکس ها، انواع گل های تزیینی برای طراحی فضای سبز بالکن یا تراس منزل ایده های مناسبی هستند و موجب افزایش روحیه افراد خواهند شد.

منظر سازی مدرن

به منظر سازی مدرن، محوطه سازی معاصر هم گفته می شود. برای مبحث فضای سبز مدرن، خطوط تعیین شده و مرتب، شکل های زاویه دار و روش های معمارانه استفاده می شوند. در این سبک بیشتر اصرار بر زیبا سازی فضا می باشد تا اینکه فقط برای طراحی فضای سبز از درخت استفاده شود!

از روش منظر سازی مدرن برای طراحی و معماری فضای ساختمان یا خانه کمک گرفته می شود. در کل طراحی فضای سبز به سبک مدرن کاملا سلیقه ای است و افراد هر جور که تمایل داشته باشند، می توانند اقدام به طراحی آن کنند و یک محیط زیبا و هنری بیافرینند.

اصول و نکات طراحی فضای سبز مدرن

منظر سازی مدرن به سه عنصر مهم طراحی، مصالح و عملکرد آن وابسته است. نمای فضای سبز به دو عنصر طراحی و مصالح مربوط می شود و بر روی فضای اثر می گذارند که قابل مقایسه با طرح های قدیمی تر محوطه سازی می باشند. اما عنصر عملکرد به محوطه سازی مدرن و روش استفاده از فضا های بیرونی محدود می گردد.

در روش محوطه سازی مدرن؛ نمی توان سریع تر از سبک های قدیمی اقدام به طراحی فضای سبز حیاط نمود. ممکن است که باغبانان زیاد از این سبک استقبال نکنند، اما در زندگی امروزی فضا های سبز معمولا در مسیر های رفت و آمد افراد تعبیه می شوند و مردم زیادی زمانی برای وقت گذرانی در این مکان ها را ندارند. بنابراین امکان مقایسه با محوطه سازی ویلا و یا محل زندگی افراد ندارند. در واقع در روش منظر سازی مدرن بیشتر به زیبایی محیط تاکید می شود.

خط های صاف، مرتب، متعادل، بافت های ترکیبی، رنگ ها به صورت محدود و غیره در روش طراحی فضای سبز مدرن زیاد به کار گرفته می شوند. به جای طراحی های سنتی از رنگ های آشفته استفاده می شود، معمولا رنگ های خنثی تر بیشتر به کار می روند و به همین خاطر مهم است که در این طراحی از گل ها و گیاهانی استفاده شود که سرسبز و با طراوت باشند.

در این نوع طراحی مصالح مشخصی هم چون سنگ فرش ها، راهرو های بتنی، دروازه های فلزی راه راه، حصار های فلزی و غیره زیاد کاربرد دارند، اما مصالح ساخته چوب و سنگ در این طراحی دیده نمی شوند. به همین خاطر می تواند از مجسمه های سنگی و یا درخت و درختچه ها در محیط بهره برد و کمبود آن را جبران نمود. در طراحی فضای سبز مدرن تنها زیبایی محیط اهمیت ندارد، بلکه بر مقاومت و میزان ماندگاری عناصر بسیار تاکید می شود.

به خصوص در مناطقی که ساکنین منزل در قبال تغییرات آب و هوایی دارای واکنش زیادی هستند. برای چنین مواقعی می توان در طراحی منظر سازی مدرن از ذخیره آب باران، انرژی خورشیدی، انرژی باد و غیره کمک گرفت و در این نوع طراحی به کار برد.

بکارگیری پیاده رو ها و سنگ فرش ها

در منظر سازی مدرن؛ طراحی پیاده رو ها مورد توجه قرار می گیرند. چون شیوه طراحی سنگ فرش ها در چنین فضایی به صورت متقارن و زاویه دار می باشد و نمی توان اشکال منحنی و عناصر ارگانیک را به کار برد. معمولا سنگ فرش ها، متشکل از بتن ریخته شده و سنگ آبی تراش خورده می باشند. فضای سبز مدرن دارای پیاده رو های بلندی بوده و برای خانه هایی که بر روی چوب یا سکو قرار گرفته اند مناسب استفاده هستند.

بکارگیری عنصر آب در منظرسازی مدرن

در این منظر سازی بیشتر بر روی موقعیت های جزئی تاکید می شود. عنصر آب از عناصر حیاتی در طراحی فضای سبز به سبک مدرن می باشد که قابل رویت در استخر بزرگ، حوضچه طبیعی و غیره می باشد. این عنصر موجب جلب توجه همگان شده و چشم اندازی زیبا و خیره کننده ایجاد می کند.

بکارگیری گیاهان در طراحی فضای سبز

در این فضا نسبت به سبک های سنتی، گیاهان متنوع کمتری قابل مشاهده هستند. بیشتر ثبات، حفظ و ماندگای گیاهان به کار برده در فضا اهمیت دارد. از شن و مالچ طبیعی در طراحی فضای سبز مدرن استفاده می شود، بنابراین باید به دنبال گیاهانی باشید که بتوانند خود را با این متریال وفق دهند. برای این فضا؛ درختانی که هنوز زیاد رشد نکرده اند و چندان به هرس نیاز ندارند مناسب ترند هم چون گیاهان بارور. اما سعی نکنید که راهرو ها را با این گیاهان شلوغ نمایید و حتما از گیاهان بارور در محیطی دور تر از راهرو ها استفاده کنید.

سخن پایانی

فضای سبز مدرن دارای مشخصات خاص و منحصر به فردی می باشد و ضمن به کارگیری عناصری پایدار، می توان فضایی زیبا ایجاد نمود که کارایی آن فضا را برای ساکنین منزل افزایش دهد. افرادی که علاقه مند به طراحی منظر سازی مدرن هستند، می توانند در این راستا از متخصصان و طراحان فضای سبز در نهالستان معتبر بهمن آبادی کمک بگیرند.

متخصصان و کارشناسان مجرب ما به خوبی در این زمینه شما را یاری نموده و بهترین فضای سبز مدرن را برای شما طراحی خواهند کرد. جهت کسب اطلاعات کافی در مورد طراحی فضای سبز و یا جهت خرید انواع بذر و نهال، با شماره های درج شده در وب سایت نهالستان بهمن آبادی تماس حاصل فرمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *