طراحی فضای سبز به سبک مدیترانه ای برگرفته از رنگ های شاد و بافت های متنوع می باشد. برای طراحی دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان ها، این سبک بسیار متداول و پر کاربرد است و موجب زیبا تر نمودن محیط زندگی افراد می گردد. در اوایل دهه 1920 میلادی، طراحی فضای سبز به سبک مدیترانه ای به دنیا معرفی شد، تا به امروز توانسته است موفقیت های زیادی به ارمغان آورد و موجب محبوبیت روز افزون این طرح زیبا و منحصر به فرد شود.

مشخصات طراحی به سبک مدیترانه ای

سبک مدیترانه ای نوعی معماری جذاب و خاص می باشد که به دو حالت کلاسیک و مدرن قابل اجرا می باشد. در سبک های کلاسیک مدیترانه ای از دیوار های سنگی، چمن های طبیعی و تیر های چوبی استفاده می شود، اما در سبک مدیترانه ای مدرن وسایل چوبی، چمن های مصنوعی، تراس ها، بالکن ها و مبلمان مدرن و مینیمال به کار می روند.

از دیگر مشخصات سبک طراحی مدیترانه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

به وجود آوردن پنجره هایی با وسعت زیاد که بتوانند میزان نور طبیعی بیشتری از خود عبور دهند.

بکارگیری درب و پنجره هایی که دارای حالت قوس دار می باشند.

طراحی های برای فضا هایی مورد استفاده قرار می گیرند که در دکوراسیون داخلی خود دارای پاسیو، بالکن، تراس، دیوار های احاطه شده از سنگ های طبیعی دارند.

به طور کلی در طراحی سبک مدیترانه ای، از پارامتر ها و عناصری استفاده می شود که موجب طبیعی تر نمودن فضا و نزدیکی آن به طبیعت واقعی می گردد؛ هم چون چوب های طبیعی، کفپوش های چوبی، چمن مصنوعی، روف گاردن، چمن تزیینی و سنگ

بکارگیری پالت خنثی و یا دیواری که پوشیده شده از گیاهان مصنوعی و یا طبیعی می باشد.

رنگ های به کار رفته در طراحی سبک مدیترانه ای

در واقع سبک مدیترانه ای یک نوع طراحی ایتالیایی اسپانیایی است و در ویلاهای مدیترانه ای بیشتر شاهد این گونه طراحی می باشید. به تدریج طرح مدیترانه ای طرفداران بیشتری یافته و در بسیاری از نقاط جهان مورد استقبال قرار گرفت. یکی از دلایل علاقه مندی افراد به این نوع طراحی، استفاده از رنگ آبی تیره که نمایان گر آب دریا و یا رنگ آبی روشن که بیانگر آسمان و طبیعت است.

در حال حاضر سبک طراحی مدیترانه ای به شیوه ای مدرن مورد استفاده قرار می گیرد و برای طراحی محوطه و رنگ آمیزی محیط های بیرونی و داخلی ساختمان ها، چمن های مصنوعی در رنگ ها و طرح های رنگی مختلف به کار می روند.

در این میان رنگ سبز دارای جایگاه ویژه ای می باشد. در سبک مدیترانه ای به اصل تقارن توجه زیادی می شود و معمولا طراحان و معماران سعی می کنند که از عناصر چوبی و فاکتور های دارای رنگ سبز استفاده نمایند. با ترکیب و در کنار هم قرار دادن آن ها و بهره گیری از کف پوش های مناسب هماهنگی و مطابقت بیشتری در محیط های داخلی و خارجی منازل مسکونی ایجاد می شود. در نهایت محیط بسیار زیبا و منحصر به فردی خلق می گردد.

نکات و قواعد مهم در طراحی به سبک مدیترانه ای

اگر با قواعد و اصول طراحی فضای سبز آشنایی داشته باشید، بهتر می توانید فضایی زیبا و دل انگیز ایجاد نمایید و محیطی خاص و منحصر به فرد در دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان خود خلق کنید که زیبایی محل کار و یا زندگی تان را دو چندان خواهد کرد. برای اینکه بتوانید در طراحی فضای سبز مدیترانه ای موفق عمل کنید، باید به قواعد و اصولی پایبند باشید که عبارتند از:

برای طرحی فضای سبز باید به قانون وحدت پایبند باشید. در واقع رعایت قانونن وحدت از اولین قواعدی است که برای دکور کردن حیاط و خانه به سبک مدیترانه ای باید به آن توجه کنید. نوع طراحی فضای سبز باید به صورتی انجام گیرد که معماری مدرن و مدیترانه ای را مشخص کند. اصل وحدت در طراحی سبک مدیترانه ای، امری ثابت و پر تکرار است. به عبارتی با تکرار نمودن عناصر دکوری و تزیینی در محیط، می توان موجب ایجاد طرحی یکپارچه با یک مضمون واحد گردید.

در اجرای محیط سبز بسیار مهم است که به موضوع تعادل، هارمونی و کنتراست محیط توجه کنید. با ایجاد تعادل در طراحی فضای سبز و استفاده از چمن مصنوعی هماهنگی و مطابقت بیشتری ایجاد خواهد شد. با رعایت نمودن اصل تعادل و توجه به آن، فضای تاثیر گذار با چشم اندازی زیبا ایجاد می شود. در قانون کنتراست برخی از عناصر برجسته تر می شوند. توجه به قانون هارمونی موجب ایجاد وحدت و یکپارچگی در فضای سبز می گردد.

کفپوش های مناسب برای محیط به کار ببرید. برای طراحی فضای سبز به سبک مدیترانه ای؛ معمولا سقف آن ها را به گونه ای می سازند که دارای ارتفاع بلندی باشد و رنگ هایی هم چون بژ، مات و شیری برای آن به کار می برند. شاید به همین خاطر باشد که فضای داخلی منزل کمی خسته کننده و کسالت آور می گردد.

اگر از تیر های چوبی در سقف، یا نصب نمودن کف پوش های چوبی و یا به کارگیری چمن های مصنوعی برای تزیین محیط استفاده کنید، موجب ایجاد حس صمیمیت و گرمی بخشیدن به فضای محیط داخلی می شوید. محیطی مشابه مکان های ایتالیایی، زیبا و پر از احساس و انرژی به وجود می آید.

معماران برای طراحی فضای سبز به سبک مدیترانه ای از چه ایده هایی الهام می گیرند؟

برای طراحی فضای سبز و باغ ها؛ از سبک های متنوعی استفاده می شود. هر کدام از سبک ها، دارای مشخصات خاص و ویژه ای می باشند. با توجه به طیف سیعی از طرح ها و سبک های مختلف، افراد دارای دامنه انتخاب وسیع تری خواهند بود و انتخاب به امر سخت تری مبدل می شود. برای طراحی فضای سبز به این سبک، معمولا تم هایی پر طرفدار و زیبا به کار می برند که بسیار جالب هستند. این ایده ها عبارتند از:

برای طراحی و محوطه سازی فضای سبز، از چمن های رنگی مصنوعی استفاده کنند.

برای مکان های نشیمن، افراد در محیط های خارجی پناهگاهی به وجود آورند که در فصول گرم سال موجب ایجاد سایه شوند.

در محیط بالکن ها، تراس ها و یا پاسیو ها فضایی سبز و با طراوت ایجاد کنند.

برای درب ورودی ساختمان ها و جهت افزایش روحیه در افراد و ساکنین، راهرویی سرسبز به وجود آورند.

به کار گیری چمن های مصنوعی برای محیط حیاط و به وجود آوردن محیطی مدرن و منحصر به فرد

ایجاد دیوار با یک پوشش سر سبز در فضای داخلی که حسی آرامش بخش به ساکنین تلقین می نماید.

نصب کردن چمن های مصنوعی در محیط هایی هم چون روف گاردن در پشت بام ها که محیط بسیار زیبا و شگفت انگیزی تشکیل می دهند.

محوطه سازی مدیترانه ای

محوطه سازی مدیترانه ای؛ در طی سال ها از جمله سبک های پر طرفدار و محبوب تلقی می شود. این سبک به فرهنگ تاریخی مدیترانه ای بر می گردد که در حاشیه مدیترانه به وفور کاربرد داشت. در مناطقی که دارای تابستان های خشک و زمستان هایی با بیشترین میزان بارندگی هستند، استفاده از این سبک متداول می باشد. این سبک، از باغ های ایران باستان الهام گرفته شده است.

با ایجد سایه در محیط نشیمن بیرونی، می توانید محوطه ای راحت و دلنشین برای ساکنین فراهم سازید که برای روز های گرم تابستانی بسیار مناسب پناه گرفتن می باشند. سایه بان های متنوعی هم چون آلاچیق ها، پرگولا ها، درخت های مو، دالان های طاق دار و غیره از این نوعند.

با طراحی فضای سبز در محیط های مسکونی می توان آرامش بی نظیری را به اهالی منزل هدیه کرد. این فضا می تواند به سبک مدرن و امروزی باشد و انرژی و شادابی فراوانی به وجود آورد. برای ایجاد پوششی بر ردای سبز حیاط منازل، استفاده از عناصر طبیعی و یا کفپوش های مختلف در کنار مبلمان چوبی، آلاچیق و یا نیمکت های چوبی زیبایی بی نظیری به حیاط منازل ببخشد. با این روش حیاط خانه، مشابه محیطی جنگلی شده و به فضای شگفت انگیزی مبدل خواهد شد.

طراحی فضای سبز در محیط های مختلف

طراحی فضای سبز برای محیط های مختلف، تنها محدود به پارک ها و یا خیابان ها نمی شود که افراد مجبور شوند برای لذت بردن از چنین فضایی حتما از محیط منزل خود خارج شوند، بلکه می توان این فضا را در مکان ها یا منازل خود ایجاد نموده و به سلامت روحی و جسمی خود کمک بسزایی کنید. در مکان هایی هم چون تراس، حیاط، بالکن، پاسیو، ویلا و غیره می توان با ایجاد فضای سبز و دل انگیزی، محیطی سرشار از شادابی و سلامتی را برای ساکنین منزل به وجود آورد.

برای طراحی فضای سبز به سبک مدیترانه ای می توانید از طراحان و متخصصان نهالستان بهمن آبادی کمک بگیرید. تیم طراحان ما با بهره گیری از ایده هایی ناب و خلاقانه و متد های مدرن خویش، فضای سر سبز و بی نظیری را در دکوراسیون د اخلی و خارجی محیط های مسکونی و اداری شما طراحی می کنند. به گونه ای که تمامی نگاه ها را به خود خیره کنند و فضایی طبیعی و منحصر به فرد را برای همگان به ارمغان آورند.

جهت دریافت مشاوره در خصوص طراحی فضای سبز و اجرای آن، یا خرید انواع بذر و نهال، می توانید با شماره های درج شده در وب سایت نهالستان بهمن آبادی تماس بگیرید و با کارشناسان ما ارتباط بر قرار نمایید. ما در تمامی ساعات شبانه روز، پاسخ گوی سوالات و نیاز های شما عزیزان می باشیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *