طراحی لنداسکایپ که به آن محوطه سازی نیز گفته می شود، به منظور زیبا سازی بخشی از محیط به کار می رود. از عنصر های غیر زنده هم چون سنگ فرش ها و عناصر زنده هم چون گل ها و گیاهان می توان در محوطه سازی استفاده نمود. اما ایجاد محوطه ای سر سبز و زیبا، باید منطبق بر اصول و معیار های خاصی انجام گیرد. این اصول باید بر پایه جنبه های زیبایی شناختی و علمی باشد.

اگر قصد دارید که محوطه زیبایی را طراحی نمایید، حتما نیاز نیست که یک فضای بزرگ در اختیار داشته باشید. به کمک اصول طراحی لنداسکایپ، می توانید حیات خلوت کوچک خانه خود را به یک محیط دلپذیر و خاص تبدیل نمایید. در تهران و سایر شهر های بزرگ کشور، شاهد خانه هایی با متراژ های کوچک هستید، اما دارا بودن حیاطی با محوطه ای زیبا می تواند تاثیر شگرفی بر روحیه افراد بگذارد.

درون اکثر خانه ها فضا هایی وجود دارند که بیهوده تلف می شوند و هیچ استفاده ای از آن ها نمی شود. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید فضای خانه و یا حیاط خود را بازسازی نمایید و دارای فضایی برای ساخت محوطه می باشید، به هیچ عنوان این فرصت را از دست ندهید.

طراحی لنداسکایپ

لنداسکایپ به معنای چشم انداز و یا منظره ای زیبا و بی بدیل است. در واقع به کمک طراحی لنداسکایپ، می توانید میان هنر معماری و طراحی باغ ارتباطی ایجاد نمایید که موجب زیبا تر نمودن فضای خانه و یا محوطه اطراف آن می گردد. طراحی منظره بیشتر موضوعی هنری است تا علمی و چون گیاهان در مرکز این چشم انداز واقع شده اند، بنابراین برای طراحی و اجرای چنین منظره ای، باید حتما از تخصص و دانش کافی برخوردار باشید.

برنامه های لنداسکایپ یا محوطه سازی به دو بخش اختصاصی مربوط می شود. طراحی چشم انداز و معماری چشم انداز.

طراحی لنداسکایپ یا چشم انداز از آمیخته شدن هنر، صنعت گری، ظرافت، تخصص باغبانی و اصرار بر نکات جزئی مکان از بخش مفهومی تا آخرین مرحله ساخت را شامل می شود. به موجب طراحی لنداسکایپ احساس امنیت و آرامش برای افراد به وجود می آید. معماری منظر به برنامه ریزی شهری، پارک های شهری و منطقه ای، منظره های شهری و سازمانی، پروژه های بزرگ و نمایندگی دادن به پیمانکاران بعد از تمام شدن طرح ها تکیه دارد.

مولفه های اصلی در محوطه سازی

این مولفه ها عبارتند از:

چمن ها

بوته ها

گل ها، درختان گل دار و بدون گل

چشمه ها و حوض های دست ساز بشر

اگر دارای محوطه هایی هستید که در همه جای آن ارتفاع محوطه یکسانی ندارند باید راه پله ایجاد گردد. برای طراحی پله ها از فرمول خاصی استفاده می شود که به عنوان یک اصل در طراحی لندسکایپ به کار می رود. برای هر مکان و هر پله ای این فرمول قابل استفاده است: 2h+b=63

نکات اصلی طراحی لندسکایپ

هارمونی و هماهنگی: ایجاد وحدت و هماهنگی به دیدگاه کلی افراد از چشم انداز مربوط می شود. هنگامی هماهنگی و هارمونی به وجود می آید که ببیندگان احساس کنند، هر کدام از عنصر های مجزای به کار رفته در فضا در کنار هم قرار گفته اند و می خواهند موجب تشکیل مبحثی یکپارچه گردند. وحدت و اجرای مداوم آن در طراحی منظره، به وسیله کاشت متراکم و تکرار نمودن آن به وجود می آید.

تعادل: تمامی عناصر به کار رفته در طراحی فضا، دارای وزن بصری مخصوص به خود می باشند. باید در میان دو قسمت مجزای چشم انداز تعادل ایجاد شود.

ریتم و خط: طرح کلی شکل ها به وسیله خط ها مشخص می شود. به کمک خطوط منحنی یک حس ملایم به وجود می آید. اما خطوط دندانه دار و عمودی، باعث ایجاد تنش و انرژی می شوند. باید حتما در طراحی منظره، مرز میان فضا ها کاملا تعیین گردد و از خطوط سازمان دهنده پیروی شود.

تناسب میان قسمت ها و بخش های گوناگون: همان طور که ایجاد وحدت و هاهنگی میان خطوط امری حیاتی و مهم است، باید به فکر ایجاد تناسب در میان آنها نیز باشید. یعنی تمای عناصر و اجزای به کار رفته در منظره با کل آن هماهنگی و تناسب داشته باشند.

برای دستیابی به این هدف؛ باید تعادل و نظم مخصوصی برقرار شود که موجب بر قراری تناسب در میان عناصر گردد. برای رسیدن به یک تناسب ایده آل در میان عنصر منظره، از فرمول مشخصی پیروی می شود که بسیار موثر است.

انتقال: برای دستیابی به تناسب باید از انتقال به صورت موثر استفاده شود که با توجه به اندازه اجزای مربوطه مشخص می شود. اگر لنداسکایپ نتواند موجب تشکیل نسبت خوبی بین موارد بیان شده گردد، منجر به ایجاد فضایی می شود که باید انتقال داده شود. باید انتقال یک تغییر به آهستگی ایجاد شود که از طریق دستکاری نمودن عنصر های اصلی طرحی رنگ، مقیاس، خط، فرم و بافت به وجود می آید.

اگر هدفتان رسیدن به یک اثر منحصر به فرد است، می توانید از انتقال ناگهانی اجتناب کنید. در هنگام حرکت از بخشی به بخش دیگر حیاط، باید رنگ گل ها تکرار شود تا حسی یکپارچه و جامع شکل بگیرد و حس امنیت و آرامش را در شما به وجود آورد.

اصول طراحی لنداسکایپ برای فضای سبز

اگر می خواهید طراحی لنداسکایپ اصولی و استانداردی داشته باشید، باید به اصولی پایبند بمانید. این اصول مرتب و مشخصی نیستند، اما می توانند بر روی احساس، جریان و کارایی طرح موثر واقع شوند. شما می توانید هر کدام از این اصول را به کار گیرید و یا اصلا استفاده نکنید. با با بکارگیری و رعایت آن ها در طراحی لنداسکایپ خود، طرح زیبا و یکپارچه تری را در اختیار خواهید داشت. این اصول مهم عبارتند از:

سادگی: اگر طرح ساده و شفاف باشد، در نتیجه کارایی آن افزایش می یابد. اگر طراحی عناصر به خوبی صورت نگیرد و یا به صورت موثری طراحی نگردند، باید حذف شوند. در نتیجه طرح ساده تری در اختیار خواهید داشت و تنها مسائل مهم تر اولویت برنامه شما قرار خواهند گرفت.

تنوع: انتخاب شکل و اندازه عناصر، باید بر حسب علاقه بصری متنوع باشند. اما باز هم باید از ترکیباتی استفاده کنید که در عین تنوع، اصل سادگی را رعایت نمایند.

ترتیب: روش منتقل نمودن عناصر، سایز، شکل و بافت گیاه را ترتیب یا توالی می گویند. اگر عناصر محیطی به آهستگی تغییر کنند، یک توالی جذاب تری را مشاهده خواهید کرد. این تغییرات تدریجی می توانند شامل تغییر سایز گیاه از بلند به کوتاه یا از بافت ظریف به خشن باشند تا یک توالی خوبی برقرار شود.

مقیاس: اندازه عناصر موجود در منظره مقیاس و چگونگی ارتباط آن ها با هم تناسب می باشد. مقیاس یک لندسکایپ و مولفه های آن، باید به گونه انتخاب شوند که دارای تعادل باشند.

تکرار عناصر: بهتر است که به تکرار مولفه های به کار برده در طراحی لنداسکایپ بپردازید. اگر طرحی یکپارچه باشد، یعنی تکرار اتفاق افتاده است. تکرار کاربردی است، اما اگر بیش از حد باشد می تواند خسته کننده شود.

از گیاهان برای طراحی مناظر به وفور استفاده می شود. بهترین روش کاشت آن ها از بزرگ به کوچک است. اول درختان و درختچه ها قرار بگیرند، در ادامه گل ها و گیاهان کوچکتر و در انتها چمن کاری صورت بگیرد.

اثر گذری بافت و رنگ بر طراحی لنداسکایپ

بافت های خشن و درشت دارای کاربرد غیر رسمی و از نظر بصری چیره می باشند. اما بافت های ظریف و نرم حس ظرافت و رسمی بودن را تلقین می کند. اگر برای طراحی لنداسکایپ بخواهید به صورت حرفه ای عمل کنید، باید از بافت های متنوع در کنار هم استفاده کنید که موجب ایجاد فضایی مرتب و متضاد گردید.

بنابراین استفاده از چندین بافت در طراحی لنداسکایپ، می تواند بر جذابیت آن بیفزاید. استفاده از مواردی که باعث وحدت و هارمونی در لنداسکایپ می شود؛ هم چون انتخاب رنگ های مناسب می تواند مفید واقع شود. برای جلب توجه و تاکید بیشتر در محیط، استفاده از گیاهانی با رنگ های تیره بهتر است. هم چنین تغییر دادن ارتفاع هم از یکنواخت شدن بستر پایه جلوگیری می کند.

برای طرح لنداسکایپ از چه عناصر مصنوعی می توان استفاده کرد؟

کف پوش های چوبی مصنوعی: استفاده از کف پوش های مصنوعی در محیط هایی با درصد رطوبت بالا و یا دارای بارندگی زیاد، به جای بکار بردن چوب های طبیعی بسیار مناسب تر است. چون بر اثر رطوبت و بارش باران، چوب ها پوسیده می شوند. اگر کف پوش ها طرح چوب داشته باشند، زیبایی بیشتری در محیط ایجاد می شود. مجری لنداسکایپ با توجه به میزان تجربه، نوع نیاز مجموعه و سلیقه مشتری از یک کف پوش مناسب استفاده می کند.

چمن های مصنوعی: با وجود چمن در مجموعه، می توانید حس و حال بهتری را ایجاد کنید. در مناطق گرم و خشک و یا در هوای سرد، از چمن های مصنوعی در طراحی لند اسکایپ استفاده کنید تا محیطی با طراوت و زیبا ایجاد نمایید.

نرده های چوب پلاست: به کمک این نرده ها، مسیر های اصلی و فرعی مشخص می شوند. این نرده ها می توانند در اطراف آلاچیق ها قرار بگیرند و موجب زیبایی بیشتر محیط شوند. این نرده ها دارای طرح و رنگ های مختلفی هستند و در مقابل بارش باران و رطوبت دوام بالایی دارند.

مبلمان فضای آزاد چوب پلاست: این مبلمان چوبی نیستند، تنها طرح چوب دارند و موجب زیبا تر نمودن فضای باغ یا حیاط و راحتی افراد می شوند.

شرکت مجری لنداسکایپ

با توجه به مطالب فرا گرفته در مورد رعایت نکات و اصول لازم در طراحی لنداسکایپ، می توانید محیط زیبا و دلنشینی ایجاد نمایید. برای اجرای لنداسکایپ در محیط در هر سبک و سلیقه ای که باشد، می توانید با طراحان و متخصصان ما در وب سایت نهالستان بهمن آبادی مشورت نمایید. متخصصان ما با در نظر گرفتن تمامی اصول و استاندارد های لازم در طراحی، بهترین لنداسکایپ را برای محیط مورد نظر شما طراحی می کنند. جهت دریافت مشاوره رایگان یا خرید بذر و نهال با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *