طراحی لنداسکایپ به نوع کاربری آن بستگی زیادی دارد و با توجه به آن طراحی و اجرا می شود. هنگامی که موضوع طراحی محوطه و لنداسکایپ ویلا مطرح می شود، با توجه به افراد ساکن در ویلا باید ساخت محوطه و عناصر مرتبط با آن مشخص شود. به همین خاطر است که می توان گفت طراحی محوطه در ویلا امری بسیار گستره و وسیع نسبت به طراحی آپارتمان می باشد، چون از المان های اساسی طراحی هر ویلایی، محوطه آن است که در هنگام ورود به معماری بنا، متوجه تغییرات ایجاد شده در فضای آن خواهید شد.

طراحی محوطه و لنداسکایپ ویلا به چه معناست؟

طراحی لنداسکایپ ویلا به فضا هایی اطلاق می گردد که شاه نشین ویلا، دیوار ها، سر در ویلا، روف گاردن و تراس گاردن آن را شامل می شود. امکان دارد که برای ساخت تراس گاردن ها از سقف شیشه ای یا چوبی و یا سازه های پارچه ای کمک بگیرند. اما به طور کلی منظور از فضای آزاد ویلا، فضاهای می باشد که سقف سازه ای ویلا بر روی آن وجود ندارد و در واقع از مناطق مسقف سازه ویلا محسوب نمی شود.

اصول طراحی محوطه و لنداسکایپ ویلا

برای طراحی آن باید به اصول مهمی در رابطه با معماری پروژه توجه نمایید و سپس طراحی لنداسکایپ با سبک و معماری کلی بنای سازه ویلا را ایجاد نمایید که کاملا با آن مطابقت و هارمونی داشته باشد. برای طراحی نمای ویلا، باید بیش از هر چیز به طراحی حیاط باغ، ویلا، دیوار ها و سر در ورودی آن توجه شود. برای طراحی بنای ویلا نمی توانید جزیره های جدا از هم ترسیم کنید، چون موضوعی که بسیار مهم است مدل معماری بنا است، بنابراین اگر دارای ویلای مدرن و یا کلاسیکی هستید، نوع طراحی لنداسکایپ ویلا باید به گونه ای باشد که تمامی روش های معماری و المان های سبک در آن دیده شوند.

از اصول مهم دیگری که در این نوع طراحی باید به آن پرداخته شود، طراحی محوطه سازی ویلا می باشد که متناسب با آن وضعیت اقلیمی و جغرافیایی ویلا و این که در منطقه سردسیری و یا گرمسیری واقع شده است مشخص می شود. علاوه بر آن فرم و شکل طراحی نوع مواد و متریال به کار رفته در ساخت محوطه ویلا هم تغییر خواهند کرد و در نهایت شکلی متفاوت ایجاد خواهد شد.

برای طراحی محوطه ویلا می توان از اصول مهمی پیروی نمود تا یک طراحی زیبا و بی بدیل حاصل گردد هم چون:

طراحی مسیر ورودی

فضای سبز

آلاچیق و مبلمان

نور پردازی

استخر و آب

اثرگذاری سبک معماری در لنداسکایپ ویلا

سبک معماری هم همانند ملیت افراد کاملا متفاوت می باشد و اگر برای آن از اصول و قواعد فرم های سبک طراحی پیروی نشود، موجب شکل گیری فرم نامناسبی از معماری در بنا خواهد شد که کاملا غیر اصولی بوده و بر روی نحوه طراحی محوطه سازی ویلا به طور مستقیم اثر می گذارد. برای اینکه منظره هارمونیک و منظمی به نمای محوطه ویلا داده شود، باید حتما به قواعد و اصول معماری ساخت محوطه ویلا توجه شود چون تاثیر آن بر طراحی لنداسکایپ ویلا امری مسلم و قطعی است. طراحی لنداسکایپ ویلا به دو شکل مدرن و کلاسیک صورت می گیرد.

طراحی لنداسکایپ ویلای کلاسیک

در سنت های سابق انسان ها با محیط اطراف خود تبادل کمتری داشتند و به اصول قدیم خود بیشتر پایبند بودند. طراحی لنداسکایپ ویلای کلاسیک؛ بر اصول چندین هزار ساله خود به شدت استوار بوده و هر گونه نافرمانی از آن موجب یک بی نظمی در معماری بنا می شود.

معماران در طراحی لنداسکایپ به سبک کلاسیک، به وجود دیوار ها، سردر های سنگی، مجسمه های سنگی و آبنما های سنتی در حیاط و باغ ویلا تاکید دارند و از جنس ها و متریال شیشه ای و پلیمری هم چون فایبر گلاس و چوب به ندرت در این طراحی بهره می برند. استفاده از عناصر و ابزار های سنتی در کنار استخر ها، بر روی دیوار ها یا بکارگیری تاج و سر ستون ها و سر درب بنا از دیگر اصول طراحی به سبک کلاسیک می باشند.

طراحی لنداسکایپ ویلای مدرن

درست است که سبک کلاسیک کاملا سنتی اطلاق می شود، اما در مقابل آن طراحی مدرن موجب به روز شدن و ایجاد تبادلات بیشتر روزانه با محیط اطراف خواهد شد. معماران در طراحی ویلا های مدرن و ساخت محوطه آن ها، از اصول و قواعد بیش از حد و بی ثبات کمتر بهره می گیرند تا بتوانند شکل و فرم مدرنتیه کار را به نحو بهتری حفظ نمایند.

در طراحی لنداسکایپ ویلای مدرن؛ از متریال های مختلفی می توان استفاده کرد. چون با طرح های متنوع تری روبرو هستید. به عنوان مثال متریال هایی هم چون شیشه، چوب، سنگ، مواد فایبر گلاس و پلی کربنات، پوشش های پلیمری هم چون چوب پلاست، سقف های متحرک، انواع پرگولا ها، لووور ها و شینگل ها در این نوع طراحی به وفور دیده می شوند.

طراحی تراس گاردن در لنداسکایپ ویلا

چون فضای ویلا ها به طور معمول از محیط های مسکونی و آپارتمانی بزرگ تر است، طراحان برای طراحی ویلا از جمله بالکن ها، اتاق خواب ها و دیگر مکان های آن می توانند اقدام به طراحی محوطه ویلا در بالکن های بزرگ و جادار آن ها در طبقات پایین تر از بام و یا روف گاردن می نمایند، به چنین فضایی تراس گاردن گفته می شود.

به دلیل طراحی تراس گاردن در طبقه مسکونی، استفاده از محیط و هوای آزاد در دسترس و آسان تر خواهد بود و اگر بتوان در آن مبلمان بیرونی تعبیه نمود، به طور قطع محل دلنشین تری برای گذراندن اوقات فراغت و آسایش ساکنین فراهم خواهد شد. از دیگر موارد طراحی شده در تراس گاردن ها می توان به ساخت آلاچیق، پرگولا، ساخت سقف های متحرک که باعث ایجاد سایه شوند، طراحی آب نما، چمن کاری، سقف شیشه ای و غیره اشاره نمود.

طراحی روف گاردن در لنداسکایپ ویلا

قبلا از بام خانه ها هیچ استفاده ای نمی شد و تنها محلی برای قرار دادن وسایل اضافی، تاسیسات لوله ای و سیستم های گرمایشی و سرمایشی بود، اما هم اکنون که این تاسیسات به محل زیر زمین ساختمان ها منتقل شده اند، در محیط پشت بام فضای بزرگی وجود دارد که از هر طرفی کاملا آزاد است و امکان مشاهده مناظر طبیعی و زیبا به راحتی در آن میسر می شود، به همین خاطر می توان با یک طراحی جذاب آن را به مکانی مناسب برای آسایش و رفاه حال ساکنین مبدل کرد.

روف گاردن ها؛ نسبت به تراس گاردن ها دارای مساحت بیشتر و کاربردی تری هستند، بنابراین برای دیزاین آن می توانید از المان های بیشتری بهره ببرید. در طراحی روف گاردن ها می توان از آلاچیق ها، گیاهان مختلف، درختان طبیعی، باربیکیو، آب نما، چراغ های زیبا، نور پردازی جذاب و غیره به راحتی استفاده کرد.

سخن پایانی

اولین چیزی که در هنگام ورود به ویلا مورد توجه همگان قرار می گیرد، مسیر ورودی آن می باشد. برای ورودی ویلا، می توانید از سنگ فرش ها، فضای سبز زیبا، نورپردازی جذابی استفاده کنید تا حس زیبایی و امنیت به اطرافیان القا گردد. بعد از آن با یک طراحی مناسب و جذاب فضای سبز و بهره گیری از کاشت گل و گیاهان می تواند زیبایی بی نظیری در محوطه ویلا ایجاد نماید.

برای کاشت گل و گیاه باید به شرایط آب و هوایی آن ها، آفتاب یا سایه دوست بودن، میزان رطوبت خاک، هرس کردن و دیگر موارد مرتبط با آن ها نیز توجه نمایید و اطلاعات کافی کسب کنید، در نهایت با ساخت آلاچیق و یک نورپردازی ویژه، محیطی زیبا و منحصر به فرد برای محوطه ویلا خلق کنید. در این راستا کارشناسان و متخصصان نهالستان بهمن آبادی می توانند کمک شایانی به شما نمایند. کارشناسان ما با در دست داشتن اطلاعات کافی در مورد نحوه طراحی محوطه و لنداسکایپ ویلا، نحوه کاشت گل و گیاهان و شرایط رشد آن ها و دیگر موارد مورد نیاز برای محوطه سازی ویلا، بهترین طراحی را برای شما به ارمغان خواهند آورد. جهت دریافت اطلاعات کافی و مشاوره رایگان با کارشناسان نهالستان بهمن آبادی، کافیست با شماره های ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *