این روز ها که اغلب خانه ها به صورت آپارتمانی بنا می شوند، داشتن تراس در بخشی از فضای ملک بسیار مهم است. قبلا اکثر خانه ها دارای حیاط هایی با وسعت بالایی بودند که گل و گیاهان زیادی در آن جا کاشته می شدند و و ارتباط تنگاتنگی میان انسان و طبیعت وجود داشت. اما هم اکنون با پیشرفت زندگی شهر نشینی و روند رو به رشد ساختمان سازی، با کمبود فضای سبز مواجه شده ایم و این ارتباط انسان به طبیعت تا حدودی زیادی از بین رفته است.

اکثر انسان ها به طبیعت و گل و گیاه علاقه مندند، اما چون درگیری کار و زندگی روزمره خود شده اند، زمانی برای گذراندن اوقات فراغت خود در چنین مکان هایی ندارند. حال اگر دارای فضایی هم چون بالکن یا تراس در محیط منازل خویش هستید، بهترین فرصت است که آن را تبدیل به مکانی دنج و سرسبز نمایید.

کاربرد های تراس گاردن

علاوه بر ابعادی که تراس گاردن ها دارا هستند، کاربرد های مختلفی نیز دارند که عبارتند از:

ایجاد فضایی دلنشین برای جمع شدن ساکنین منزل و مهمانان

فضایی برای مطالعه در طبیعت و گذراندن اوقات فراغت

فضایی برای رشد و پرورش دادن گل و گیاهان مختلف

ایجاد فضایی برای به وجود آوردن گلخانه

انواع تراس ها

ابعاد تراس نقش مهمی در طراحی آن دارد. برخی از خانه ها چون دارای کاربری خاصی هستند، در موقع ساخت مساحت بیشتری در اختیار دارند. اما اغلب منازل دارای تراس هایی با ابعاد کوچک هستند. با این وجود نباید خود را محدود نمایید و تراس با هر ابعادی که دارید را می توانید به یک محیط سر سبز تبدیل کنید. اما در تراس های بزرگ برای طراحی فضای سبز ،دستتان باز تر است و حتی می توانید یک آلاچیق برای نشستن خود و ساکنین منزل در آن تعبیه نمایید.

اگر تراس دارای مساحت بیشتری باشد، می توان آشپزخانه ای در آن طراحی کرد و وسایل و ابزار کاربردی هم چون باربیکیو درون آن قرار داد. یکی دیگر از مواردی که در راحتی تراس ها کاربردی به نظر می رسد، ایجاد جایگاه و فضایی برای بازی کودکان است. افراد با توجه به سلیقه خود اقدام به کاشت گل و گیاهان مختلف در این فضا می کنند و کم و بیش سبزینگی بستگی به نظر خودشان دارد.

اما در طراحی تراس های کوچک چون ابعاد زیادی در اختیار ندارید، باید از اقلام و وسایلی در آن استفاده کنید که فضای کمتری را اشغال می کنند و تا حد امکان سعی نمایید که بستر کاشت گیاهان را به دیوار ها و جانپناه ها انتقال دهید تا فضای مفید بیشتری برای طراحی و بکارگیری سایر المان ها در فضای تراس وجود داشته باشد. منظور از فضای مفید آن قسمتی است که می توان درون آن تردد نمود و یا مبلمانی قرار داد. برای نشستن افراد فضا های متنوعی وجود دارد که حتی اگر به آن نیازی نداشته باشید امکان جمع شدن در گوشه ای را دارند.

مزیت های اجرای تراس به روش پرتابل مدولار

این نوع طراحی برای فضای تراس ها دارای مزیت های فراوانی است. برای ساختمان هایی که دارای قدمت بیشتری هستند، بدون اینکه کاربری خاصی برای آن ها تعیین شود تراسی در آن ساخته می شود که جهت طراحی تراس گاردن هیچ احتیاجی به زیر سازی در آن وجود ندارد. در صورت که صاحب ملک نباشید چون اقلام به صورت پرتابل هستند، قابلیت انتقال آن ها به تراس جدید به راحتی امکان پذیر خواهد شد.

با این روش می توانید مجددا تراس دیگری طراحی نمایید و این یک حسن محسوب می شود و مجبور نیستید بابت طراحی مجدد ترس گاردن هزینه ای مجددا پرداخت کنید. افراد برای گذراندن اوقات فراغت خود در طبیعت و یا امور مورد علاقه شان هم چون مطالعه یا پرورش گل و گیاه به این محیط آمده و دیگر هیچ محدودیتی نخواهند داشت.

عناصر به کار رفته در طراحی تراس سبز

برای طراحی تراس سبز می توان از لمان ها و مولفه های زیادی بهره برد هم چون:

تعبیه آب نما در فضا که با توجه به مساحت تراس گاردن ابعاد آن تعیین می شود و آرامش بی نظیری را در فضا ایجاد می کند.

طراحی دیوار سبز در تراس بسیار کاربردی خواهد بود، چون علاوه بر این که زیبایی منحصر به فردی به محیط می بخشد هیچ فضای مفیدی را اشغال نمی کند.

قرار دادن نیمکت ها در گوشه ای از تراس بسیار مفید و کابردی اند، اما انتخاب سایز آن با توجه به میزن مساحت تراس ها صورت می گیرد.

طراحی فلاور باکس ها که برای افراد علاقه مند به گل و گیاه بهترین گزینه هستند و برای ایجاد گرمی و صمیمیت بیشتر در فضا، می توان وسایل تزیینی دیگری را نیز اضافه نمود.

اما یکی از مشکلات طراحی تراس سبز، هم جواری آن با همسایگان است که فضای خصوصی شما را تحت الشعاع قرار می دهد، اما این موضوع را برای خود تبدیل به چالش نکنید؛ چرا که برای حل این مشکل می توانید با ایجاد دیوار و یا سبزینگی مانع از مشرف شدن به تراس شوید.

راهکار های مهم طراحی تراس سبز

دقت در انتخاب بزرگی و یا کوچکی تراس: با توجه به مساحت ابعاد تراس، می توانید از طرح های مختلفی استفاده نمایید. به عنوان مثال اگر دارای تراس کوچکی هستید، طراحی های شلوغ به کار نبرید تا نظم و ترتیب ویژه ای در فضا ایجاد کنید. اما اگر دارای تراس بزرگی هستید، از مدل های مختلف میز و صندلی، دیوار سبز، سایبان های چتری و چادری بهره ببرید و یک فضای زیبا و دلنشین طراحی نمایید.

انتخاب وسایل ارزان و ساده برای تزیین نمودن تراس: برای طراحی تراس بهتر است که از وسایل ساده و کم هزینه استفاده کنید. بهره گیری از قوطی های بدون استفاده و گلدان های خلاقانه کم هزینه می تواند موجب خاص و منحصر به فرد شدن فضای تراس شود.

توجه نمودن به سقف در هنگام طراحی تراس سبز: از گلدان های زیبا و کم وزن استفاده کنید و یا با نصب کردن تاب های نرم و پارچه ای، فضایی دنج و آسوده برای مطالعه کتاب و استراحت ایجاد نمایید. انتخاب تاب بهتر است که با توجه به مساحت تراس صورت بگیرد؛ به عنوان مثال در تراس های کوچک تاب های ساده و جمع و جور مناسب ترند.

ایجاد یک نورپردازی مناسب در طراحی تراس سبز: در حال حاضر اکثر افراد شاغلند، بنابراین در بعد از ظهر و یا شب ها از محیط تراس استفاده می کنند. با یک نور پردازی زیبا و جذاب و به کارگیری ریسه های متنوع ، چراغ های دکوری و شمع ها یک فضای رمانتیک و احساسی ایجاد می شود.

قرار دادن کف پوش هایی در طراحی تراس آپارتمانی: با توجه به دکور تراس بهتر است که نوع مناسبی از کف پوش را انتخاب کنید. برای تراس گاردن ها چمن های مصنوعی بهترین انتخابند. برای تراس هایی با طرح مدرن، کف پوش های چوبی مناسبند و یک محیط زیبا به وجود می آورند. چمن های مصنوعی به راحتی قابل جابه جایی هستند، دارای قیمت ارزانی بوده و شکلشان دچار تغییر نخواهد شد، بنابراین یک انتخاب عالی محسوب می شوند.

استفاده از دیوار سبز در طراحی تراس گاردن: در حال حاضر اغلب تراس ها کوچک هستند، دیوار سبز موجب بهره مندی بیشتر از فضای مفید تراس خواهد شد. چون این دیوار ها فضایی اشغال نمی کنند.

اگر شما هم قصد دارید در محیط تراس منزل خود فضایی سبز و منحصر به فرد طراحی نمایید، پیشنهاد می کنیم به وب سایت نهالستان بهمن آبادی مراجعه نمایید. کارشناسان و متخصصان ما در امر طراحی فضای سبز برای حیاط ، بالکن، باغ، ویلا و غیره به خوبی شما را یاری نموده و علاوه بر آن اطلاعات مفیدی در رابطه با کاشت انواع گل و گیاهان و نحوه پرورش آن ها در اختیارتان قرار می دهند.

هم چنین نهالستان بهمن آبادی عرضه کننده بهترین و با کیفیت ترین نهال ها و انواع گیاهان با شناسنامه و کارت سلامت به سراسر کشور می باشد. برای دست یابی به اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید تا کارشناسانمان به نحو احسن و دقیق تر شما را راهنمایی کنند.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *