فیکوس لیراتا در کشور ما با عنوان فیکوس آفریقایی نیز مشهور می باشد. این گیاه دارای برگ های زیبای سبز و همانند ویولن است، به همین خاطر است که گیاه فیکوس لیراتا تبدیل به یک گیاه جذاب و منحصر به فرد شده است. این گیاه در مناطقی هم چون جنگل های استوایی آفریقا به خوبی رشد می کند و در فضای باز و در طبیعت امکان دارد ارتفاع آن به 12 متر هم برسد. این گیاه در محیط جنگل همانند انگل بر روی درختان دیگر رشد می کند. اما این گیاه در محیط گلدان و درون منزل هم امکان پرورش و نگهداری دارد. این گیاه دارای برگ های زیبا، سبزرنگ و چرم شکلی است.

شرایط نگهداری از فیکوس آفریقایی در محیط خانه

نور مناسب

لیراتا علاقه زیادی به محیط هایی با نور شدید و مستقیم دارد. بنابراین باید در محیط هایی هم چون مجاورت پنجره ها قرار بگیرد تا بتواند از نور خورشید به صورت غیر مستقیم بهره مند شود. تابش مستقیم نور خورشید موجب آسیب به برگ های گیاه شده و برگ ها دچار سوختگی، قهوه ای و خشک شدن در حاشیه خود می شوند. هر چند ماه یکبار نیاز است که گلدان گیاه را بچرخانید تا همه جای گیاه به قدر کافی از نور خورشید بهره مند شود و مانع از کج شدن گیاه گردید.

لازم است که هر هفته تمامی سطح یا روی برگ های گیاه را با دستمال مرطوبی تمیز کنید تا مانع از نشستن گرد و خاک بر روی برگ های آن شده و بتوانند تا حد زیادی نور خورشید را به در خود جذب کنند. برگ ها هر چقدر بزرگ تر باشند، امکان نشستن گرد و خاک بر روی آن ها بیشتر است. برگ های فیکوس لیراتا نیز به همین منوالند.

آبیاری مناسب

برای آبیاری گیاه تنها باید زمانی اقدام کنید که خاک سطحی گلدان به قدر کافی خشک شده باشد و برای آبیاری گیاه باید از آبی استفاده کنید که با دمای اتاق هم دما شده باشد و نه زیاد سرد نه زیاد گرم باشد؛ چون ممکن است که به گیاه شوک ناگهانی وارد کند. هنگامی که به قدر کافی به گیاه آب دادید، باید سوراخ های انتهای گلدان را بررسی کنید تا آب اضافی از زیر آن به خوبی خارج شود و موجب غرقاب شدن خاک نگردد.

بعد از خالی شدن آب اضافی و جمع شدن آن در زیر گلدان، اقدام به ریختن آب اضافی کنید تا ریشه گیاه در اثر بودن آب اضافی دچار پوسیدگی نشود. در صورتی که سوراخی در انتهای گلدان شما وجود نداشته باشد، باید در کف گلدان خاک در حد کفایت پوکه باشد تا موجب انتقال آب از خاک پیرامون ریشه به طبقات پایین گلدان شود و از آن نیز آب اضافی خارج شود.

این گیاه به آبیاری بیش از حد حساسیت نشان می دهد، از طرفی آبیاری بیش از حد هم می تواند موجب تلف شدن گیاه گردد. به همین خاطر ممکن است طول بکشد تا متوجه شوید چگونه و چقدر باید به گیاه آب دهید. در صورتی که متوجه نشانه هایی در گیاه شدید باید مراقب باشید که برگ های گیاه دچار خشکی و یا گندیدگی نگردند. درصورتی که به گیاه فیکوس لیراتا به قدر کافی آب ندهید، موجب قهوه ای شدن حواشی برگ های گیاه شده و برگ ها شروع به ریزش می کنند. اگر بیش از حد به گیاه آب دهید، بر روی برگ ها و لبه های گیاه لکه های قهوه ای ظاهر می شوند و از گیاه بوی نامطبوعی ظاهر می شود.

دمای مناسب

گیاه فیکوس آفریقایی به آب و هوای گرم و مرطوب علاقه زیادی دارد. این نوع آب و هوا به جنگل های پر از باران شباهت دارد که در واقع مناطق بومی پرورش گیاه نیز دارای چنین خصوصیاتی می باشند. برای رشد و پرورش گیاه نیاز به دمای 18 تا 24 درجه سانتی گراد است. مراقب باشید که این گیاه در دمای زیر منفی 10 درجه سانتی گراد قرار نگیرد؛ چرا که موجب پیدایش لکه های قهوه ای بر روی برگ های گیاه می شود. اگر احساس می کنید که محیط به قدر کافی دارای رطوبت نمی باشد و می خواهید رطوبت آن را افزایش دهید، می توانید اقدام به گذاشتن گلدان های دیگر در پیرامون آن نمایید؛ چرا که وجود گیاهان بسیار در کنار هم میزان رطوبت موجود در محیط را بالا می برد.

یکی دیگر از روش های افزایش رطوبت، استفاده از دستگاه بخور سرد است یا برای گیاه یک جزیره درست کنید یعنی درون سینی سنگ ریزه های درشت و کوچک و آب بریزید، بعد هم گلدان را به گونه ای قرار بدهید که کف آن با آب مجاورتی نداشته باشد. گیاه فیکوس آفریقایی در اثر هوای سرد حساس شده و برگ هایش شروع به خشک شدن می کنند. سعی کنید تا حد امکان مکان نگهداری آن را تغییر ندهید، چون ممکن است که برگ هایش دچار شوک ناگهانی شده و شروع به ریزش کنند.

خاک مناسب

برای کاشت گیاه فیکوس لیراتا در گلدان بهتر است که از خاکی استفاده کنید که دارای زهکشی مطلوب و سرشار از مواد غذایی باشد. بهترین خاک جهت کاشت کیاه فیکوس لیراتا ترکیبی از پیت ماس و پرلیت است. در چنین خاکی گیاه می تواند به خوبی به رشد خود ادامه دهید و همواره سرسبز و با نشاط باشد. دقت کنید حتما از خاکی استفاده کنید که از زهکشی خوبی برخوردار باشد.

کوددهی مناسب

در فصل هایی که گیاه دارای رشد خوبی می باشد؛ هم چون فصل بهار و تابستان، باید برای گیاه از کود های شیمیایی استفاده کنید. این کود ها موجب قوی تر شدن گیاه می شوند. اگر بیش از حد به گیاه خود دهید، برگ و ریشه های آن شروع به سوختن و پوسیدگی گیاه به طور کامل می شود.

روش هرس کردن فیکوس آفریقایی

بر اثر هرس کردن و برش برگ های گیاه، امکان رشد بهتر آن میسر می شود. نیاز است که برگ های گیاه که آسیب دیده اند را هر چند وقت یک بار با قیچی تنک نموده، در نتیجه گیاه می تواند رشد بهتری را تجربه کند و مواد مغذی کافی به برگ های گیاه برسد. در صورتی که گیاه دارای شاخه های فرعی است که موجب ازدحام و شلوغ کردن فضا شده است، می توانید آن ها را هرس نمایید. بهتر است که برای جدا نمودن شاخه های فرعی از فاصله 3 سانتی متری شاخه اصلی اقدام کنید، در نتیجه شاخه اصلی دچار آسیب خواهد شد.

عوض کردن گلدان

در اوایل فصل بهار باید اقدام به عوض کردن گلدان فیکوس لیراتا نمایید. هنگامی که مشاهده کردید ریشه های گیاه از انتهای گلدان بیرون زده بهترین زمان است. در این صورت باید یک گلدان که دارای قطر 5 سانتی متری از گلدان قبلی بزرگ تر است را انتخاب نمایید. برای جا به جا کردن گیاه باید خاک آن را به آرامی کنار زده و سپس اقدام به خارج کردن گیاه از گلدان نمایید.

باید سعی کنید که گیاه را با ریشه بدون اینکه آسیبی ببیند از گلدان بیرون آورید. سپس گیاه را در کنار گلدان قرار دهید و گلدان جدید را با خاک مخصوص گیاهان آپارتمانی پر نمایید. بعد از رسیدن گیاه به سن بلوغ، نیازی به تعویض گلدان وجود ندارد.

در فصل بهار باید هر بار چند سانتی متر از خاک سطحی گیاه را با خاک غنی و حاصلخیز جدیدی جایگزین نمایید. در صورتی که اقدام به تعویض گلدان در بیرون از محیط منزل می کنید، باید در دمای 10 درجه سانتی گراد قرار داشته باشید. اگر دما از این میزان کمتر باشد، موجب ایجاد چالش در رشد گیاه خواهید شد. مراقب باشید که برگ های این گیاه توسط حیوانات خانگی تان خورده نشوند؛ چرا که موجب حساسیت و درد شدید معده می شوند.

آفات و امراض گیاه فیکوس آفریقایی

این گیاه در معرض آفاتی هم چون شپشک، شته، کنه تار عنکبوتی و حشره های پولک دار قرار می گیرد. همواره مراقب باشید که برگ های گیاه دچار این آفات نشده باشد و زیر و روی برگ ها را بررسی کنید. در صورت مشاهده آفات توسط دستمال نرمی که دارای آب گرم و صابون است، برگ ها را پاک می کنید و بعد هم آفت کش مناسبی را بر روی آنها اسپری می نمایید.

خرید گیاه فیکوس لیراتا

برای خرید این گیاه زیبا و منحصر به فرد، مراکز فروش و نهالستان های متعددی در سطح کشور وجود دارند. اما ممکن است که تمامی آن ها دارای اعتبار کافی برای عرضه این محصولات نباشند. یکی از مراکز بزرگ و معتبر نهالستان بهمن آبادی می باشد. ما در نهالستان خود انواع نهال ها و درختچه های زینتی را در نهایت سلامت و نشاط به شما عزیزان عرضه می کنیم. جهت تهیه و خرید این محصول در نهایت کیفیت و با قیمتی مناسب، کافیست با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید و به راحتی و در مدت زمان کوتاهی آن را درب منزل تحویل بگیرید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *