میزان افزایش یا کاهش فضای سبز در آپارتمان ها و یا مجتمع های مسکونی بر روی زندگی آن ها تاثیرات زیادی دارد. در حال حاضر ارتباط انسان با طبیعت نسبت به گذشته بسیار کمتر شده است. انسان ها در زندگی شهر نشینی امروزی با تنش ها و اضطراب های فراوانی در محیط زندگی و محل کار خود روبرو هستند و به دلیل این گرفتاری های روزانه و کاهش فضای سبز شهری، درگیر مشکلات روانی بیشتری می باشند.

از فضای سبز برای پوشش دهی به مناطق شهری استفاده می شود و به منطقه ای پوشیده از گیاهان مختلف در داخل و خارج محیط های شهری فضای سبز اطلاق می گردد. فضای سبز در محیط های شهری، موجب دو تاثیر مهم بر زندگی انسان ها می شود که عبارتند از:

معتدل تر نمودن دما و بهبود وضعیت آب و هوا

زیبا تر نمودن محیط های شهری

در میان ساختمان های بلند که در فاصله زیادی نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند، اقدام به طراحی فضا های سبز و بزرگ نمایید. به این عملیات محوطه سازی مجتمع مسکونی گفته می شود. طراحی و اجرای فضای سبز بر زندگی انسان ها تاثیر فوق العاده ای می گذارد.

فضای سبز مجتمع مسکونی

فضی سبز مجتمع مسکونی به فضایی گفته می شود که در بردارنده گیاهان مختلف است که در کنار هم قرار گرفته اند و یک فضای سبز زیبا را ایجاد کرده اند. در محوطه ساختمان ها، فضای لابی و راهرو ها و حتی روف گاردن روی بام ساختمان ها می توان اقدام به طراحی فضای سبز نمود. با کنار هم قرار دادن چندین گلدان و یا جعبه دارای گل هم می توان یک فضای سبز کوچک طراحی کرد.

برای اجرای فضای سبز در مجتمع های مسکونی، می توانید از چند گلدان ساده استفاده کنید و یا می توانید مدل های پیچیده تری طراحی نمایید، هم چون احداث بام سبز یا روف گاردن ها که قطعا هزینه بیشتری می خواهد. هر مدل کوچک و یا بزرگی که برای مجتمع های مسکونی طراحی کنید، نگهداری و مدیریت نمودن آن از وظایف مهم مدیریت ساختمان محسوب می شود.

طراحی قسمت ورودی محوطه سازی مجتمع های مسکونی

طراحی جذاب و زیبا برای بخش ورودی محوطه مجتمع های ساختمانی، می تواند تاثیر زیادی بر نمای ساختمان بگذارد. شما می توانید ورودی محوطه ساختمان های خود را در هر منطقه ای که زندگی می کنید با ایجاد یک فضای سبز زیبا و منحصر به فرد نمایید.

علت احداث فضای سبز در مجتمع های مسکونی

با استفاده از فضای سبز در محیط های مسکونی؛ هم چون روف گاردن تا حد زیاد از اتلاف انرژی جلوگیری می شود. با این حال ساختمان ها میزان سرما و گرمای خود را در مدت زمان بیشتری از دست خواهند داد و ساختمان همانند یک عایق حرارتی عمل کرده و دیرتر سرما و گرمای آن به بیرون فرستاده می شود. در مجتمع های مسکونی امروزی، ساختمان های زیادی در مناطق شهری ساخته شده اند. با زیبا نمودن آن ها از طریق یک طراحی جذاب فضای سبز، به طور قطع منطقه شهری نیز نمای بهتری پیدا خواهد کرد.

در بخش های بیرونی هر ساختمان شمالی و جنوبی سازی، مهم ترین و اصلی ترین قسمت آن فضای سبز می باشد. علاوه بر زیبایی بی نظیری که فضای سبز به نمای مجتمع های مسکونی می بخشد، می تواند موجب بالاتر بردن قیمت این مجتمع ها نیز شود. از طرفی متقاضین خرید و اجاره آپارتمان در آن مجتمع مسکونی نیز افزایش خواهند یافت.

طراحی لنداسکایپ تنها محدود به کاشت گل و گیاهان و درختان در محوطه مجتمع های ساختمانی نمی شود، بلکه متخصصان و طراحان حرفه ای با بهره گیری از تخصص و هنر خود، باید روش طراحی و اجرای فضای سبز را به درستی بدانند، به گونه که میزان زیبایی فضای سبز ساختمان را دو چندان نمایند و بتوانند بهترین فضای سبز را برای محوطه ساختمان طراحی کنند.

طراحی و ساخت المان های متنوع

اگر در محوطه بیرون ساختمان های خود دارای فضا و مساحت کافی هستید، می توانید از المان های متنوعی برای آن بهره ببرید که عبارتند از:

طراحی و ساخت برکه مصنوعی یا آب نما

طراحی و اجرای کف محوطه

طراحی و ساخت باربیکیو

طراحی و ساخت فلاور باکس

طراحی و ساخت فضایی جهت برگزاری جلسات ساختمان

طراحی و ساخت استخر

طراحی و ساخت آلاچیق

طراحی و ساخت فضایی برای بازی کودکان در محوطه مسکونی

طراحی و اجرای نور پزدازی برای محوطه مجتمع مسکونی

با به کار گیری المان نور پردازی در کنار طراحی و اجرای فضای سبز در محوطه مجتمع های مسکونی، می توانید یک طرح کاملا متفاوت و منحصر به فرد به نمای ساختمان خود در هنگام شب ببخشید. اگر قصد دارید که بخشی از حیاط خلوت خود را مسقف نمایید، می توانید از روش شاسی کشی فولادی با پروفیل قوطی و نصب ورق های پلی کربنات استفاده نمایید.

اجرای فضای سبز در محیط های مسکونی

برای اجرای فضای سبز در محیط های مسکونی، می توانید اقدام به کاشت درختان، گل، درختچه ها، چمن ها و سایر پوشش های گیاهی در محوطه مجتمع های مسکونی نمایید. فضای سبز به قسمتی از مناطق باز درون شهری گفته می شود که دارای مالکیت های مختلفی می باشند:

عمومی

نیمه خصوصی

خیابانی

خصوصی

مراحل طراحی فضای سبز در محیط های مسکونی

بررسی نمودن منابعی که برای اجرای فضای سبز به آن ها نیازمند می باشید.

آنالیز منابع و منطبق نمودن آن ها با قوانین موجود

باید از اقداماتی هماهنگ با شرایط محیطی جهت طراحی فضای سبز محیط های مسکونی بهره ببرید.

در نهایت یک طراحی حرفه ای انجام گیرد.

از چه نوع گیاهانی برای محوطه سازی مجتمع های مسکونی استفاده می شود؟

گیاهانی برای کاشت در محوطه های فضای سبز مسکونی مناسب هستند که بتوانند به خوبی عملیات فتوسنتز انجام داده و اکسیژن کافی تولید نمایند. گیاهانی هم چون آزالیا، آبلیا، شاه بلوط، افرا، گل ابریشم و غیره از بهترین گیاهانی هستند که می توانند عملیات فتوسنتز و تولید اکسیژن را به خوبی انجام دهند. علاوه بر آن با تعبیه چنین گیاهانی در فضای سبز، میزان آلاینده های مضر در هوا کاهش یافته و با تولید اکسیژن فراوان بر روی محیط های شهر تاثیرات بسیار خوبی خواهند گذاشت.

گیاهانی هم چون افرا، اقاقیا، چنار و کاج در راستای گیاهان مناسب و ارزان جهت جلوگیری نمودن از آلودگی های صوتی محسوب می شوند. کاشت گیاهان و انتخاب آن ها کاملا متناسب با شرایط اقلیمی و جوی منطقه ای صورت می گیرد. یکی دیگر از مزایای گیاهان و اجرای فضای سبز، کاهش نور خورشید توسط درختان مرتفع و بلند قد برای طبقات پایینی ساختمان می باشد.

اهمیت ارتفاع گیاهان در طراحی فضای سبز

ارتفاع گیاه تا قوزک پا که موجب پوشاندن زمین می شود.

ارتفاع گیاه تا زانو که جهت راهنمایی مسیر مناسب هستند.

ارتفاع گیاه تا کمر که نقش حصار کوچکی را بر عهده دارند.

ارتفاع گیاه تا سینه که برای بخش بندی کردن محیط مناسب هستند.

ارتفاع گیاه بالاتر از ارتفاع دید که برای ایجاد محوطه ای خصوصی و حصار بندی کردن مناسب می باشد.

طراحی کردن فضای سبز

اگر می خواهید اقدام به طراحی فضای سبز برای محیط های اداری نمایید نیازی نیست که محوطه فضای سبز را نورپردازی کنید. چون این مناطق اداری در هنگام غروب آفتاب تعطیل هستند. اما باید در چنین ساختمان هایی طراحی فضای سبز به گونه ای صورت بگیرد که اشخاص بتوانند به راحتی و طی مسیر کوتاهی به ورودی ساختمان دسترسی پیدا کنند.

اما در محیط های مسکونی نوع طراحی فضای سبز اندکی فرق می کند. می توانید به طراحی فضایی دل انگیز و زیبا در حیاط خلوت بپردازید، یا آب نمایی ساخته و با بکارگیری المان های دیگر در محوطه مجتمع های مسکونی محیطی گرم و صمیمی برای خانواده خود ایجاد نمایید.

نقش محوطه سازی در زندگی شهری کنونی

در خانه های امروزی که معمولا حالت آپارتمانی دارند، فضای حیاط و درختان سبز کمتر مشاهده می شوند، به همین خاطر با احداث و طراحی روف گاردن در پشت بام ساختمان ها، می توانید موجب پیدایش طرفداران زیادی گردید. ساخت روف گاردن در سال های اخیر بسیار رایج و متداول شده است.

در حال حاضر کاربری فضای سبز مشکل بسیاری از شهر های کشور ما است. چون پایتخت کشور دارای آلودگی زیادی است. ایده ساخت روف گاردن می تواند بهترین باشد که شهروندان ما به تفریح و گذارندن اوقات فراغت در آن بپردازند و از طرفی بر سلامت روح و روان آنها نیز تاثیر بسزایی می گذارد.

بنابراین بهترین روش اجرای فضای سبز در مناطق مسکونی و مجتمع ها، ساخت روف گاردن و محوطه سازی یا لنداسکایپ می باشد. یکی از راه های گسترش فضای سبز در محیط های شهری، طراحی و ساخت فصای سبز در پشت بام ساختمان ها و یا فضای درون آن ها می باشد. روف گاردن موجب توسعه فضای سبز شهری می شود و از فضای های سبز خصوصی محسوب می شود که دارای مالکیت حقیقی و حقوقی اشخاص است.

محوطه سازی باغ

برای محوطه سازی باغ باید مراحلی طی شوند؛ اولین مرحله تهیه یک پلان مناسب می باشد چون هم اندازه و مساحت فضای سبز تعیین می گردد و هم دیگر اطلاعات مربوط به محل قرار گرفتن ساختمان جهت خورشید و غیره را مشخص می کند.

هم چنین بسیار مهم است که کارفرما بخواهد میزان بودجه ای را برای این کار اختصاص دهد تا با صرف هزینه کمی بهترین فضای سبز را طراحی نماید. محوطه سازی ویلا مرتبط به بخش بیرونی ساختمان می شود، بخشی از فضای سبز ویلا را شامل می شود و از المان هایی هم چون آلاچیق، آب نما، پرگولا، برکه، فلاور باکس، نور پردازی و غیره در آن به کار می رود.

برای فضای سبز محوطه های مسکونی، باید به انتخاب گیاهان دقت کنید. برخی از گیاهان تمایل زیادی به نور خورشید دارند و برخی برعکس علاقه مند به سایه هستند، بنابرین مهم است که موقع طراحی به محل قرار گرفتن این گیاهان هم توجه زیادی داشته باشید. برای محوطه سازی و طراحی فضای سبز، بهتر است که از متخصصین این حوزه کمک بگیرید . متخصصین این رشته به سلامت، رفاه و آسایش شهروندان اهمیت داده، در ایجاد یک محیط زیبای طبیعی نقش بسزایی دارند و در زمینه های متفاوتی فعالیت می کنند.

نهالستان بهمن آبادی با دارا بودن حرفه ای و مجرب ترین متخصصان در حوزه طراحی فضای سبز مسکونی، به خوبی شما را یاری خواهند داد و بهترین فضای سبز را برایتان به ارمغان می آورند. جهت دریافت کسب اطلاعات کافی در مورد کاشت انواع گیاهان و شرایط محیطی مناسب برای آنها، خرید بذر و نهال، طراحی لنداسکایپ و محوطه سازی مجتمع های مسکونی خود، تنها کافیست با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *