با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و ورود مواد جدید به صنایع، می توانید بر روی بام خانه ها، آپارتمان ها، بیمارستان ها و یا مکان های دیگر، یک باغ سبز و زیبای بزرگ و یا کوچک ایجاد نمایید. امروزه برای ایجاد سقف سبز از فناوری های نوین و جدید بهره می گیرند که قابل اجرا در پشت بام ها و تراس ها می باشند، به این مکان ها روف گاردن گفته می شود. روف گاردن به معنی بام باغ یعنی باغی که بر پشت بام بنا شده است می باشد.

با ایجاد روف گاردن؛ فضای سبزی بر روی پشت بام محیط مورد نظرتان اجرا می شود تا شما بتوانید در زندگی شهری خود از فضای سبز طبیعی بهره ببرید. روف گاردن شامل استفاده از گیاهان سبز، آب نما، آلاچیق، مبلمان باغی، سایبان، گیاهان کشاورزی و دیگر وسایل با توجه به وسعت فضا می باشد.

مزیت استفاده از روف گاردن

یکی از مهم ترین مزیت های ایجاد باغچه بر روی پشت بام، بهره مندی گیاهان از میزان نور خورشید در طی ساعات متعدد روز می باشد و شما هم می توانید از این فضا برای استراحت، پذیرایی از مهمانان خود و یا کشت و پرورش گیاهان مشغول شوید.

با استفاده از بام سبز، هوای محیط اطرفتان به خوبی تصفیه شده، میزان آلاینده ها کاهش می یابد، حرارت کمتری جذب ساختمان خواهد شد، میزان مصرف انرژی در حد چشمگیری کاهش می یابد، برای پرورش گیاهان خود می توانید میزان آب مورد نیازشان را از طریق بارندگی به راحتی دریافت نمایید، طراحی و معماری ساختمان شیک و مدرن تر خواهد شد و شهر فضای زیباتری پیدا می کند.

از موادی در طراحی روف گاردن استفاده می شود که دارای مقاومت بالا و وزن سبکی هستند، بنابراین فضای مناسبی برای رشد گیاهان فراهم می شود و می توانید به راحتی محصولات کشاورزی خود را در این محیط زیبا بکارید. از دیگر مزایای روف گاردن، ایجاد محیطی تفریحی و فضای دکوراتیو و زیبا می باشد که حتی برای نگهداری حیوانات هم می تواند مناسب باشد.

طراحی فضای روف گاردن به سبک مهندسی ساز، موجب حفاظت از کشت گیاه در مقابل اشعه های یوی وی نور خورشید می گردد و در عین حال محیطی زیبا و کاربردی را فراهم می کند که به موجب آن می توانید کیفیت زندگی خویش را ارتقا بخشید.

 

طراحی و اجرای روف گاردن

برای ایجاد فضای سبز در بام محیط مورد نظرتان و یا تراس منزلتان، باید حتما از نظرات تخصصی کارشناسان حرفه ای بهره مند شوید. متخصصان با استفاده از وسایل نقشه برداری، محاسباتی را انجام می دهند و برای ایجاد یک محوطه خاص و زیبا، از مواد مناسب و مقاومی استفاده می کنند. اجرای روف گاردن شامل دو مرحله اصلی می باشد؛ در مرحله اول که به صورت عمرانی صورت می گیرد و عملیاتی هم چون ایزولاسیون و زهکشی انجام می شوند و در مرحله بعدی لنداسکیپ است که مربوط به فضای سبز می شود و بنا ها و یا وسایلی هم چون آلاچیق، سایبان، مبلمان باغی، باربیکیو و غیره افزوده می گردند.

خاک مناسب برای فضای بام سبز

برای ساخت بام سبز و یا روف گاردن، باید حتما از خاک مناسب استفاه کنید. در واقع انتخاب خاک مناسب و نحوه آماده نمودن آن، تاثیر زیادی بر بام باغ شما خواهد گذاشت. خاکی که در روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرد، دارای محدودیت های متعددی می باشد هم چون:

برای روف گاردن باید از خاکی استفاده شود که دارای وزن کمی باشد.

خاک استفاده شده در روف گاردن باید دارای قدرت جذب آب بالایی باشد.

درست است که مواد مغذی مورد نیاز گیاه توسط عملیات کوددهی فراهم می شود، اما خاکی که در روف گاردن به کار می رود قابلیت تعویض ندارد، بنابراین باید حتما خاکی استفاده شود که غنی و سرشار از موا غذایی باشد که در طی زمان علاوه بر دانه بندی مناسب، بتواند مواد غذایی مورد نیاز گیاه را هم فراهم کند.

مصالح به کار رفته در ساخت روف گاردن

یکی دیگر از موارد مهم در ساخت روف گاردن که در انتخاب مصالح مناسب و یا روش صحیح اجرای آن تاثیر زیادی می گذارد، وزن آن ها می باشد چون روف گاردن یک محوطه مشابه فضای باغ است، اما باید حتما از مصالحی برای ساخت آن استفاده شود که در کنار کیفیت و دوام بالای خود، از وزن کم و سبکی برخوردار باشند.

قسمت بندی نمودن وزن در باغ بام

مهندسان ساختمان سازی برای هر متر مربع، 50 کیلوگرم وزن برف محاسبه می کنند که برای اضافه وزن موجود به خاطر ساخت باغ بام استفاده می شود. هم چنین می توان وزن المان های به کار رفته در ساخت باغ بام را برای بخش های مختلف قسمت بندی نمود. چون باید برف به صورت یکنواخت برای کل بام محاسبه گردد، اما بار در روف گاردن در نقاط بسیاری به شکل متمرکز است.

فرآیند ایزولاسیون برای باغ بام

فرآیند ایزولاسیون از موارد بسیار مهم در سخت باغ بام می باشد، چون می توانید یک مرز مشخص کنید که به موجب آن امکان عبور آب از زیر روف گاردن فراهم می شود. هر میزان متراژی که روف گاردن داشته باشد، باید به همان نسبت از مواد و روش های گوناگونی هم چون قیر و گونی جهت انجام فرآیند ایزولاسیون استفاده نمایید.

روش زهکشی محل کاشت در باغ بام

درست است که فرآیند ایزولاسیون دارای اهمیت بالایی می باشد، اما طریقه و روش زهکشی نیز در ایجاد باغ بام بسیار مهم تلقی می شود. دلایل اهمیت زهکشی در باغ بام یا روف گاردن شامل محافظت از سلامت و شادابی ریشه گیاهانی که در باغ بام به کار رفته اند و دیگری ذخیره آب اضافی و هدایت آن به سمت لوله های خروجی می باشد. برای اینکه آب اضافی در محیط روف گاردن جمع نگردد، از لوله های آب باران استفاده می کنند. یا توان مواد و مصالح مخصوصی به کار برد و در حد وسیعی عملیات زهکشی را به صورت متمرکز انجام داد که توسط لایه های مخصوص زهکشی روف گاردن صورت می گیرد.

فیلترینگ باغ بام

عملیات فیلترینگ باغ بام بدین معناست که از انتقال املاح خاک به سمت لایه های پایین تر جلوگیری می کند. به وسیله لایه ای از الیاف صورت می گیرد. اگر برای روف گاردن از عملیات فیلترینگ استفاده نکنید، بافت خاک تغییر می کند و در نتیجه تمام مسیر های زهکشی مسدود خواهند شد.

استفاده از آلاچیق برای باغ بام

با ساخت آلاچیق در فضای روف گاردن تفاوت هایی با زمین اصلی ایجاد خواهد شد هم چون:

نیروی باد بیشتری به آلاچیق در محیط روف گاردن وارد خواهد شد.

موقع متصل کردن استراکچر به آلاچیق دارای محدودیت خواهید بود.

 

 

از چه گیاهانی برای روف گارن می توان استفاده کرد؟

یکی از مهم ترین دلایل ساخت روف گاردن؛ ایجاد فضای سبز بر روی محیط پشت بام می باشد؛ به همین خاطر افراد حاضرند هزینه های زیادی متحمل شوند تا به این هدف دست یابند. گیاهان به کار رفته در محیط روف گاردن با گیاهانی که بر روی زمین کاشته می شود فرقی نمی کنند، ولی در هنگام انتخاب آنها باید به نکاتی توجه نمایید تا گیاهان قابلیت ماندگاری بیشتری داشته باشند.

نکاتی هم چون میزان رشد ریشه، میزان تحمل گیاه در برابر گرما و نور مستقیم خورشید، میزان مقاومت آن در برابر وزش باد و غیره مواردی هستند که در هنگام تهیه و خرید گیاهان باید مد نظر قرار بگیرند.

انواع روف گاردن

سیستم متمرکز: به این سیستم مقطع عمیق هم گفته می شود. این نوع شامل گیاهان گوناگونی می شود و دارای طراحی هم چون پارک هستند. همانند باغ بام های سنتی که برای پرورش گیاهان پر حجم و یا چمن نیاز به یک عمق متعارف دارند. در این نوع سیستم از نیاز های سازه ای جدید استفاده می شود و مناسب بام های سبز عمومی می باشد.

سیستم گسترده: به این سیستم مقطع کم ارتفاع و یا اجرای باغ با ضخامت کم گفته می شود. در این نوع تنها یک و یا دو نوع گیاه پرورش داده می شود و از محیط کشتی با عمق کم برخوردار می باشد. اگر بخواهید در فضای سبز بامتان، کمترین وزن بار را ایجاد نمایید این سیستم مناسب می باشد.

ترکیبی: از دو سیستم متمرکز و گسترده توام با هم استفاده می گردد، بنابراین از مزیت های هر دو بام بهره مند می باشد. برای پرورش گیاهان در فضای سبز بام، پانل های وسیعی با وزن کم در نظر گرفته اند. برای این نوع روف گاردن ها اگر از آلاچیق استفاده شود بسیار ایده آل و مناسب خواهد بود.

سیستم مدولار یا جعبه گیاه: در این نوع سیستم گیاه و محیط کشت درون یک سری جعبه های مخصوص می باشد که تمام و یا بخش بیشتر آن سبز می باشد.

قیمت روف گاردن

برای ساخت و اجرای روف گاردن هر نوع طرحی که مد نظر داشته باشید دارای قیمت های متفاوتی می باشد. بنابراین افراد می توانند برای ساخت آن با توجه به هر میزان بودجه ای که در نظر گرفته اند هزینه کنند و قیمت ساخت را بالا و یا پایین ببرند. جهت اطلاع از ساخت روف گاردن و یا بام سبز می توانید با کارشناسان و متخصصان وب سایت نهالستان بهمن آبادی مشورت نمایید.

آن ها برای طرحی فضای سبز در بام مکان مورد نظرتان به بهترین شکل ممکن شما را راهنمایی کرده و به شما خواهند گفت که از چه گیاهانی برای فضای روف گاردن خود استفاده کنید که نیاز آبی کم و در عین ماندگاری و مقاومت بالایی داشته باشند. برای تهیه و خرید گیاهان به کار رفته در باغ بام، مجموعه نهالستان بهمن آبادی انواع گیاهان مناسب را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت به صورت مستقیم و بدون واسطه به شما عزیزان عرضه می کند.

برای اطلاع از قیمت و کسب اطلاعات در مورد گیاهان مناسب برای فضای بام سبز، می توانید با کارشناسان ما به صورت تلفنی و یا آنلاین ارتباط برقرار نماید تا شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کنند.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *