طراحی پارک در این روز ها تنها مربوط به مسائلی هم چون طراحی فرم، عملکرد، ساختار و فضای پارک نمی شود. فضا سبز شهری به محوطه ای گفته می شود که سراسر پوشیده از گیاه بوده و درون شهر و یا در اطراف آن ساخته می شود. با ایجاد فضای سبز شهری دو عامل مهم ایجاد می گردد؛ یکی به تعادل رسیدن دمای هوا و دیگری تصفیه هوا و ایجاد زیبایی بصری در ظاهر شهر می باشد.

در واقع فضای سبز شهری یک قسمت از فضای شهر می باشد که دارای وسعت کافی بوده و به صورت طبیعی و یا مصنوعی انواع درختان، چمن ها و گل ها در آن قرار گرفته اند. طراحی چنین فضایی، باید کاملا مطابق با ضوابط و قوانین مرتبط با وضعیت زیست محیطی، رفاهی افراد و مراکز جمعیتی غیر روستایی باشد و به خوبی از آن ها مراقبت و نگهداری به عمل آید.

الزام فضای سبز در محیط شهری

یکی از مهم ترین تاثیراتی که فضای سبز بر زندگی شهر نشینی می گذارد، کارکرد های زیست محیطی است که موجب ایجاد اعتدال در متابولیسم های شهری و از طرفی باعث افزایش زیبایی و جذابیت محیط و بالا بردن سطح کیفی زندگی افراد می شود. فضای سبز به دلیل تولید اکسیژن کافی و تصفیه هوا، نقش مهمی در تنفس و سلامت بیشتر شهرنشینان دارد.

برای ارزیابی نمودن، طراحی و کاشت درختان و پوشش های گیاهی در چنین فضا هایی، باید یک مدیریت صحیح انسانی وجود داشته باشد تا بتواند بر حفظ و نگهداری آن به خوبی نظارت کند. نگهداری فضای سبز؛ از مهم ترین وظایف مدیریت فضای سبز است که برای نگهداری از آن باید به یک سری نکات و اصول رسیدگی گردد هم چون:

آبیاری: اگر در منطقه ای زندگی می کنید که میزان بارندگی محیط از 700 میلی متر کمتر بوده و یا هیچ گونه تعادلی در میزان بارش منطقه وجود ندارد، در فصل های گرم خشک سال باید فضای سبز به خوبی آبیاری گردد. به طور کلی سه نوع آبیاری برای چنین فضاهایی مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از روش کرتی یا غرقابی، روش نشتی، روش بارانی و روش قطره ای.

کوددهی: چون در چنین فضا هایی، پوشش گیاهی و درختان هر سال به صورت یکنواخت و در یک مکان ثابت وجود دارند، بنابرین باید از یک روش مناسب برای کود دهی آن ها استفاده کنید. کود های مناسبی هم چون ازت، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیوم و گوگرد از جمه کود هایی هستند که باید در مقادیر کمی به آن ها داده شوند.

مواد مغذی که در درجات بعدی مورد استفاده قرار می گیرند هم چون آهن، روی، منگنز و غیره. اگر در این منطقه به قدر کافی عناصر مذکور وجود نداشته باشد باید به کار روند. کود های حیوانی دارای مواد مغذی زیادی نمی باشند و تنها خاصیت آن ها مساعد نمودن ویژگی های فیزیکی خاک و افزایش قدرت نگهداری مصرفی می باشد.

روش هرس و پرورش گیاهان در فضای سبز پارک ها: در واقع در عملیات هرس شاخه ها، ریشه ها، پوست، برگ ها و غیره به صورت کلی و یا جزئی حذف می گردند. با انجام عملیات هرس، رشد و باروری درختان به صورت موثرتری انجام می گیرد. از مزایای هرس درختان می توان موارد زیر را نام برد:

حفظ سلامتی گیاهان از طریق تنک نمودن شاخه های معیوب، خشکیده و بیمار و آفت زده

تغییراتی در شکل ظاهری تاج گیاهان و ایجاد مدل تزیینی برای آن ها

به وجود آوردن تعادل در میان شاخه ها، برگ ها و ریشه ها

کند کردن روند پیری درختان و جوان سازی آن ها

اشکال به کار رفته در فضای سبز پارکی

فضا های سبز متنوعی وجود دارند که دارای اشکال و وسایل مختلفی جهت برطرف نمودن نیاز افراد و مراجعه کنندگان به پارک شهری بزرگ می باشند و باتوجه به موقعیتی که آن فضای سبز دارد به کار برده می شوند. این اشکال عبارتند از:

آلاچیق سازی در طراحی پارک شهری

شکل هرمی در طراحی پارک شهری

مبلمان پارک در طراحی پارک شهری: نیمکت، زباله دان، پایه های مخصوص روشنایی، سایبان، نمایشگاه، گالری، مکان پیک نیک، کیوسک های فروش مجله، دستشویی، رستوران ها، خدمات درمانی، نهالستان، محل تهیه کود و کمپوست، ورودی و خروجی بناهای پارکی و غیره

طراحی زمین بازی در پارک شهری: زمین بازی برای ورزش هایی هم چون والیبال، بسکتبال، تنیس، بدمینتون، تنیس روی میز و غیره مجسمه های اساطیر و مشاهیر بزرگ و فرهیخته، کتیبه ها، احداث پارک، سردر های خاص

طراحی وسایل بازی در پارک شهری: وسایل بازی دارای تنوع بالایی هستند که متناسب با رده های سنی مختلف طراحی و تعبیه می گردند. هم چنین در طراحی وسایل بازی به فرهنگ و سنت های جوامع نیز دقت زیادی می شود.

طراحی و کاشت گیاهان در پارک شهری: پوشش های گیاهی هم چون درختان، درختچه ها، گل های یک ساله و چند ساله در طراحی فضای سبز پارک ها نقش بسیار مهم و کاربری دارند. انتخاب پوشش گیاهی مناسب و روش نگهداری و استفاده از آن ها در کارکرد فضای سبز تاثیر زیادی می گذارند.

بنابراین باید به این نکته توجه نمایید که از گیاهانی برای فضای سبز پارکی استفاده کنید که نیاز کمتری به نگهداری داشته باشند و از طرفی دارای دوام و ماندگاری بالایی باشند.

انتخاب پوشش های گیاهی مختلف، کاملا متناسب با نوع نیاز طراحان صورت می گیرد. نوع طراحی کاشت گیاهان، نوع گیاهان و طرز قرار گیری آنها نسبت به یکدیگر، در زیبایی فضای سبز و کارایی آن تاثیر فراوانی می گذارد.

روش های به کار رفته در طراحی پارک شهری

در طراحی فضای سبز شهری، باید به مکان یابی مناسب فضا های سبز مختلف شهری توجه بسیاری نمایید، که این موضوع همواره مورد توجه طراحان فضای سبز قرار گرفته و در طراحی توسعه شهری به کار می برند.

جهت طراحی فضای سبز شهری و جا نمایی آن، باید به عوامل مهمی هم چون استاندارد ها و قوانین طراحی توجه زیادی نمایید که کاملا متناسب با مسائل جمعیتی، اجتماعی و فرهنگی می باشند. اگر مکانی مورد توجه و بازدید عموم مردم قرار نگیرید، به طور قطع پایدار نخواهد ماند و در اثر گذشت زمان متروکه می شود.

نیاز های فرهنگی و اجتماعی مراجعه کنندگان، کاملا متناسب با سن و جنس گروه های اجتماعی می باشد. طبق نظر سنجی هایی صورت گرفته از توقعات و انتظارات عموم مردم و تحقیقات به عمل آمده، رسیدگی به نیاز ها و توقعات اجتماعی، فرهنگی و روانی آن ها، بسیار مهم تر و واجب تر از نیاز های زیستی و فیزیکی ایشان می باشد.

بنابراین بسیار مهم است که طراحان و معماران فضای سبز پارکی، در طراحی خود این مسائل مهم را مد نظر قرار دهند تا بتوانند به طرحی موفق و ماندگار دست یابند. احداث پارک ها در فضای شهری، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چرا که منجر به لطیف شدن هوا، بالا رفتن سطح کیفی و بهبود عملکرد اکولوژیکی منطقه شهری می گردد. در حال حاضر پارک ها؛ موجب بهبود فضای شهر ها، ایجاد زیر ساخت های سبز، بهبود روند اکولوژیکی شهری و ساختاری هدف مند و پایدار شده اند.

در واقع هدف اصلی احداث پارک ها تنها به پیاده روی، بازدید افراد از یکدیگر، پیک نیک و تفریح، ایجاد یک فضای نمایشی و منظره ای زیبا منتهی نمی شود، بلکه در جهت رفع نیاز های فرهنگی، اکولوژیکی و عملکردی افراد در رده های سنی مختلف می باشد. هدف از احداث پارک ها تجلی یافتن تجارب افراد، زیستگاه موجودات، ایجاد نظم در طبیعت، توانمند کردن کاربران و مراجعه کنندگان می باشد.

اما احداث این فضا ها باید کاملا متناسب با قوانین و ضوابط صورت بگیرد تا هر چیز در فضای مخصوص به خود طراحی و تعبیه گردد. اگر طراحی چنین فضایی از هیج قاعده و قانونی پیروی نکند، موجود کاهش تاثیرات و پایین آوردن کیفیت عملکردی فضای سبز در ارتباط با موقعیت محلی و اصول شهرنشینی می شود و بر روی سطح کیفی و کمی عنصر های به کار رفته در فضا، فرهنگ و سنن مردم تاثیر نامطلوبی می گذارد.

با یک طراحی اصولی و صحیح برای پارک های شهری، می توانید بسیاری از نواقص را برطرف نموده و از امکاناتی متناسب با نوع نیاز های افراد در آن ها استفاده کنید که تاثیر بالایی در بهبود سلامت جسمی و روحی افراد در گروه های سنی مختلف می گذارد.

نهالستان بزرگ بهمن آبادی

نهالستان معتبر بهمن آبادی با دارا بودن سال ها سابقه کار در زمینه تامین و عرضه بذر و نهال در کشور می باشد. نهالستان ما با دارا بودن کادری متخصص و مجرب از مهندسین جهاد کشارزی، خدمات ارزنده خود را به شما مشتریان عزیز در زمینه نهال کاری، خرید نهال، فروش نهال و احداث باغ به شیوه مدرن و اقتصادی میوه عرضه می کند.

در نهالستان بهمن آبادی؛ انواع پوشش های گیاهی هم چون درختچه های زینتی، گل ها و نهال های شاداب و با کیفیت به قیمت های بسیار مناسبی وجود دارند. جهت دریافت خدمات مورد نیاز خود هم چون طراحی فضای سبز، محوطه سازی و فضای سبز، فروش نهال، گیاهان زینتی، طراحی باغ و باغچه با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید و از نظرات تخصصی کارشناسان و مشاوران ما بهره مند شوید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *