نخل فونیکس به گیاهی گفته می شود که دارای برگ هایی انبوه به طول 60 الی 120 سانتی متر می باشد. این نخل بسیار زیبا بوده و از طرفداران زیادی برخوردار است. از نخل های بومی مناطق جنوب شرقی آسیا محسوب می شود. برای محیط های آپارتمانی و اداری، یک نخل مناسب و محبوب است. با توجه به زیبایی خارق العاده ای که این نخل دارد با به کار بردن آن در محیط جذابیت و جلوه زیادی را ایجاد می کند.

در مناطقی که دارای آب و هوای گرمسیری هستند؛ به عنوان یک درختچه زینتی در بخش های بیرونی آپارتمان ها کاشته می شود. هر چند در منطقه های دیگر می تواند به عنوان یک گیاه آپارتمانی هم مورد استفاده قرار بگیرد. برای رشد و پرورش این گیاه باید آب و هوای مرطوب و خاکی که دارای رطوبت کافی باشد در اختیار آن قرار بگیرد. هر چند زیاد آب دادن به خاک پای گیاه، هم نتیجه عکسی دارد و موجب زرد شدن برگ های گیاه می شود.

برای این که خاک غنی داشته باشید می توانید هر هفته تنها یک بار کود مایع به خاک اضافه کنید، در این صورت گیاه رشد بهتری خواهد داشت. برای تکثیر نخل فونیکس؛ باید در فصل بهار اقدام نمایید و حدود دو ماه زمان می برد که بذر ها سبز گردند.

نیاز نخل فونیکس برای رشد مطلوب

هر درخت یا درختچه ای برای رشد بهتر خود نیاز به منابعی دارد که در صورت دریافت آن ها در حد مطلوبی می تواند رشد خوبی حاصل کند. این عوامل برای رشد مطلوب نخل فونیکس نیز لازم و حیاتی می باشند که عبارتند از:

نور: برای اینکه نخل فونیکس بتواند به خوبی رشد کند، باید در منطقه ای آفتاب گیر و دارای نور متوسط قرار بگیرد.

آبیاری: برای این گیاه نیاز است که خاک پای گلدان همیشه مرطوب باشد، اما نباید به این صورت باشد که مکررا آبیاری گردد یا گیاه درون آب غوطه ور شود.

دما: برای رشد مناسب گیاه؛ باید در دمایی بین 24 تا 27 درجه سانتی گراد قرار بگیرد. دما های پایینی هم چون دمای زیر 10 درجه سانتی گراد، رشد گیاه را با چالش مواجه می کند.

تغذیه: برای اینکه بتوانید نخل فونیکس را به خوبی تقویت کنید، می توانید از کود های محلول در آب استفاده نمایید. درون این کود ها مواد اصلی و میکرو المنت های مختلف قرار دارند. هر ده روز یک بار باید از کود های مایع جهت تغذیه نمودن این گیاه استفاده کنید. در فصل هایی که هوا سرد است، هر ماه یکبار باید قاشق کوچکی از کود را در یک لیتر آب حل کنید و به روش آبیاری در اختیار گیاه قرار دهید، یا بر روی برگ های آن اسپری نمایید.

هرس: عملیات هرس نمودن نخل فونیکس به این صورت است که برگ های کوچکی که روی ساقه اصلی هستند و رنگی ندارند تنک می شوند.

تکثیر: برای تکثیر نمودن نخل فونیکس؛ می توانید به دو روش کاشت بذر و یا پاجوش عمل نمایید. راحت ترین روش تکثیر جدا کردن پاجوش است. در فصل بهار و اوایل آن که میزان درجه حرارت هوا به 18 تا 21 درجه می رسد، در صورت تکثیر به روش بذر حدود 2 ماه زمان می برد که بذر ها سبز گردند.

خاک: برای خاک گیاه بهتر است که از ترکیب خاک برگ و تورب استفاد کنید. خاک هایی که دارای بافت سبکی هستند و حاوی مود غذایی کافی می باشند، برای رشد برگ ها و جوانه زنی بهتر نخل فونیکس در فصل بهار بهترین می باشند.

مشکلات نخل فونیکس و روش درمان عوارض آن

ممکن است که نخل فونیکس نیز همانند بسیاری از گیاهان دیگر تحت شرایط نامناسب دچار عوارضی گردد هم چون:

سیاه شدن برگ های نخل فونیکس و ریزش برگ ها: اگر نخل فونیکس در معرض هوای سرد قرار بگیرد، ممکن است که برگ های آن سیاه شده و شروع به ریزش کنند. اگر این گیاه در دمای منفی 5 درجه سانتی گراد قرار بگیرد، تنها قادر است که حدود چند ساعت دوام بیاورد، اما به طور کلی دمای زیر 10 درجه سانتی گراد به هیچ عنوان برای رشد این نخل مناسب نیست.

با کاشت نخل فونیکس در گلدان در فصول سردی هم چون پاییز و زمستان، می توانید آن را در مکانی قرار دهید و به خوبی از آن محافظت نمایید. بهترین دما برای رشد مطلوب نخل فونیکس در فصول سرد، دمای 17 تا 20 درجه سانتی گراد و در فصول گرم، دمای بین 24 تا 27 درجه سانتی گراد می باشد.

پیر و زرد شدن برگ های پایینی گیاه و ریزش آن ها: این موضوع برای نخل فونیکس امری کاملا طبیعی است، چون گیاه مرتبا در حال رشد است و شاید مواد غذایی در حد کافی به گیاه نرسد، در نتیجه برگ های جوان مواد حیاتی خود را از برگ های پیر دریافت می کنند و برگ های پیر هم به مروز زمان زرد شده و می ریزند.

زرد شدن هم زمان برگ های پایینی و ریزش آن ها: اگر بیش از حد به نخل فونیکس آب دهید این عارضه رخ می دهد. بنابراین بهتر است که که بین هر دو بار آبیاری، سطح خاک به خوبی خشک شود و سپس مجددا اقدام به آبیاری نمایید. با مشاهده زهکش آن، آب اضافی را از زیر گلدان خارج کنید تا موجب پوسیدگی ریشه گیاه نشود. برای اینکه مواد غذایی کافی به نخل برسد، از کود های کامل مایع که دارای املاح و میکرو المنت های کافی می باشد استفاده کنید و روند کود دهی بهتر است که هر 10 روز یک بار اتفاق بیفتد.

پژمرده و کم رنگ شدن برگ های گیاه: این حالت زمانی رخ می دهد که بیش از حد به گیاه آب دهید و آن را در آب غوطه ور نمایید. بهتر است برای جلوگیری از رخ دادن این عارضه، به قدر کافی به آن آب دهید.

زرد شدن نوک برگ های قدیمی و زرد شدن برگ های جوان تر: این حالت هم بر اثر آبیاری بیش از اندازه رخ می دهد.

قرار گرفتن تار و پود عنکبوت در بین برگ های گیاه: در اثر گذاشتن گیاه در یک منطقه گرم و خشکی بیش از حد خاک، عنکبوت ها در بین برگ های گیاه لانه می کنند و شروع به تکثیر می نمایند.

پرورش و نگهداری گل نخل فونیکس

این نخل بسیار زیبا بوده و موجب ایجاد شادی و طراوت در محیط می شود. با مشاهده آن در زندگی آپارتمانی و شهر نشینی امروزی، موجبات شادی و آرامش خیال شما فراهم می شود. نخل فونیکس یکی از گل های بسیار زیبایی است که می توانید آن را پرورش دهید و از زیبایی منحصر به فرد آن بهره مند گردید. این گیاه در زمره گیاهان گرمسیری قرار می گیرد و حتی قبلیت کاشت در فضای باز را هم دارد. برای نگهداری در محیط های اداری نیز نخل های فونیکس گزینه خوبی محسوب می شوند.

از نکات و اصولی که برای نگهداری نخل فونیکس باید به آن توجه کنید، این است که خاک پای گیاه باید همواره مرطوب باشد و هرگز در معرض سرمای بیش از حد هوا قرار نداشته باشد. هم چنین از بیش از حد آب دادن به گیاه نیز خودداری کنید.

خرید نخل تزیینی فونیکس

برای تزیین فضای محیط های آپارتمانی و اداری که دارای نور کافی می باشند، نهال یا درختچه فونیکس گزینه بسیار مناسبی می باشد. شما عزیزان می توانید درختچه زیبای فونیکس را در سایز های متفاوتی از نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی تهیه و خریداری نمایید. اگر مایلید که از نحوه کاشت، نگهداری و تکثیر نخل زیبا و تزیینی فونیکس اطلاعات کافی کسب نمایید، می توانید به وب سایت ما مراجعه فرمایید و از مشاوران و متخصصان ما راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

مشتریان عزیز می توانند به دو صورت حضوری و آنلاین خرید خود را ثبت نمایند. نهالستان بهمن آبادی تمامی نهال ها، درختچه ها وانواع بذر گیاهان مختلف را با کیفیت بالا و قیمتی بسیار مناسب به شما عزیزان در سراسر کشور عرضه می کند. جهت خرید و ثبت سفارش محصول مورد نظر خود، کافیست به وب سایت ما مراجعه نموده و با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *