نخل مرداب از جمله گیاهانی است که در مناطق باتلاقی و مرداب ها به وفور رشد و زندگی می کند. اما در حال حاضر این گیاه قابلیت نگهداری در منازل را نیز دارد. به نخل مرداب، پنجه کلاغی نیز گفته می شود. با توجه به اینکه محل زندگی این نخل در باتلاق ها و مرداب ها می باشد، برای پرورش دادن آن در منزل باید شرایط مناسبی فراهم شود. این نخل علاقه زیادی به رطوبت دارد، بنابراین بسیار مهم است که در حد کافی آن را آبیاری نمایید و بر خلاف سایر گیاهان، بر اثر کم آبی و عدم رطوبت موجود در نخل مرداب از بین می رود و آبیاری بیش از حد تاثیری بر آن ندارد.

زادگاه اصلی نخل مرداب

این گیاه از خانواده cyperaceae محسوب می شود و زادگاه اصلی آن، باتلاق های جزیره ماداگاسکار، جزیره موریس و شبه جزیره عربستان هستند. این گیاه در جنگل های گرمسیری و نیمه گرمسیری نیز به وفور یافت می شود. در جهان گونه های فراوانی در حدود 550 نوع از نخل مرداب وجود دارد که تقریبا می توان گفت تمامی آن ها تمایل فراوانی به جذب رطوبت دارند. این نخل دارای ساقه های بدون برگی است که قادرند تا ارتفاع 1 متر به خوبی رشد کنند. در بالای گیاه برگ های شعاعی به رنگ سبز تیره قرار گرفته اند. این گیاه با نام های دیگری هم چون گیاه چتر، نخل چتر و نخل پاپیروس هم معروف شده است.

برای کاشت گیاه باید خاک خاصیت کمی اسیدی تا قلیایی داشته باشد و میزان پی اچ آن از 6 تا 8 و نیم برسد. در اواخر تابستان گل های این گیاه شروع به رویش می کنند و برا رشد بهتر آن ها، باید نوری زیاد و به صورت مستقیم دریافت نماید.

ویژگی های نخل مرداب

نخل مرداب گیاه زیبایی است که در عین حال قیمت چندان بالایی هم ندارد. این گیاه شیوه تکثیر بسیار آسانی دارد که در این مقاله در مورد روش های تکثیر آن صحبت خواهیم کرد. نخل مرداب با دارا بودن ساقه ای سخت و براکته هایی در انتهای ساقه خود، همانند یک چتر برگ هایش را آویزان کرده است. در تابستان شما می توانید شاهد گل آذین های کوچکی در بخش پایینی براکته ها باشید. تقریبا زمان گلدهی نخل مرداب در انتهای ماه تیر بوده و گل هایی به رنگ زرد دارد که بعد از مدتی به رنگ سفید و سپس به رنگ قهوه ای متمایل می شوند.

شرایط نگهداری از نخل مرداب در محیط خانه

همان طور که از قبل بیان کردیم این گیاه عاشق رطوبت و آبیاری زیاد است و دوست دارد در اطرافش خاکی غنی و حاصل خیز وجود داشته باشد. برای کاشت نخل، باید خاک زیادی را از باغچه برداشته و با کمپوست ترکیب کنید. برای نخل مرداب باید رطوبت بالا، نور مستقیم فراوان، گرمای متوسط تا زیاد و خاکی اسیدی تا قلیایی وجود داشته باشد تا بتواند به رشد خود به خوبی ادامه دهد.

نور مناسب

این گیاه علاقه مند به نور زیاد و مستقیم است چون قرار است که ریشه نخل همواره خیس بماند، بنابراین نباید از نور زیاد و مستقیم غافل شوید. در صورت کاشت گیاه در محیط حیاط و باغچه، باید شرایط مردابی برای آن فراهم نمایید و درون محیط خانه، نور به صورت فیلتر شده در اختیار نخل قرار بگیرد. چون نور زیاد و مستقیم منجر به سوختگی برگ های گیاه می شود. بنابراین اگر نمی توانید به مدت 8 ساعت برای گیاه نور فراهم کنید، هرگز این گیاه راخریداری نکنید چون بر اثر نور کم نابود خواهد شد.

آبیاری مناسب

این گیاه به آب علاقه زیادی دارد و بر اثر آبیاری بیش از حد خراب نخواهد شد. چون در اصل در محیط های باتلاقی رشد می کند، بنابراین چه در فصول گرم باشید و چه سرد، باید هر روز به آن آب دهید ولی میزان آبیاری را در فصول سرد سال کاهش دهید. چون در فصل تابستان نیاز به آبیاری بیشتری دارد، بنابراین برای آن از گلدانی استفاده کنید که دارای زهکشی مناسبی باشد و همیشه در زیر گلدانی آب فراوانی قرار بگیرد. این گیاه گزینه مناسبی برای افراد است که به آبیاری علاقه زیادی دارند.

دمای مناسب

برای نخل مرداب؛ بهترین دما بین 10 الی 35 درجه سانتی گراد است. در فصل زمستان اگر دما از 10 درجه سانتی گراد کمتر شود، در روند رشد گیاه اختلال ایجاد خواهد شد. برای مناطقی که دارای زمستان های سردی است، باید یا گیاه را به محیط درون منزل انتقال دهید و یا آن را کاملا بپوشانید. چون دمای پایین موجب قهوه شدن برگ های گیاه می شود. امکان دارد که در فصل زمستان شاهد ریزش برگ های نخل مرداب باشید، اما این امر کاملا طبیعی است چون در فصل تابستان و بهار دوباره برگ های جدید می رویند. در فصل های گرم سال هم باید میزان آبیای را افزایش داده و آن را غبارپاشی نمایید.

رطوبت مناسب

این گیاه بر اثر رطوبت زیاد شاداب و سرحال خواهد شد، بنابراین در فصول گرم سال هر روز و در فصول سرد سال تنها هفته ای یک بار درصورتی که خزان نکرده باشد اقدام به غبار پاشی گیاه کنید. می توانید در فصل های گرم یک تشت آب در کنار گیاه قرار دهید تا بر اثر بخار شدن، میزان رطوبت مورد نیاز آن را فراهم کنید. یا یک جزیر در زیر گلدان بسازید، یا از دستگاه بخوری استفاده کنید و رطوبت مورد نیاز آن را تامین نمایید.

خاک مناسب

برای نخل مرداب خاکی که دارای پی اچ 6 تا 8 می باشد خاک مناسبی است. به دلیل رشد و محل زندگی نخل در محیط های باتلاقی باید خاک سنگینی جهت کشت آماده کنید. برای سنگین کردن خاک و به وجود آوردن رطوبت بیشتر در آن، می توانید به خاک مقداری رس بیفزایید. ولی به طور معمول برای خاک این گیاه مخلوطی از خاک باغچه، تورب، ماسه و خاک رس بهترین می باشد.

کوددهی مناسب

اکر دارای خاکی غنی باشید نیازی نیست که به آن کود فراوانی دهید، ولی در صورتی که خاک آماده در اختیار دارید، در فصول رشد گیاه همچون فصل های تابستان و بهار بهتر است که از کود های کامل قابل انحلال در آب استفاه کنید. راهنمای استفاده از کود بدین صورت است که یک قاشق از آن را در یک لیتر آب حل می کنید و هر دو هفته یک بار به حالت آبیاری به گیاه می دهید.

هرس نخل مرداب

این گیاه دارای رشد بسیار سریعی است، بنابراین هر چند ماه یک بار باید آن را هرس نمایید. در ابتدا شاخه هایی که ضعیف شده اند و یا اضافی و قهوه ای می باشند را تنک کنید تا برگ های جدید و تازه ای برویند. هر سه ماه یکبار عملیات هرس را انجام دهید. برای هرس کردن به ادواتی هم چون قیچی تیز و استریل شده نیاز دارید.

روش تکثیر نخل مرداب

برای تکثیر نخل مرداب از روش های گوناگونی استفاده می کنند که بهترین روش تکثیر برای آن تقسیم بوته و قلمه برگ است.

تقسیم بوته:

در فصل های بهار و تابستان می توانید اقدام به تکثیر این گیاه کنید. برای تکثیر از طریق تقسیم بوته در ابتدا تمام بوته را از خاک بیرون می آورید، به گونه ای که ریشه صدمه نبیند و بعد ریشه ها را با دست از هم جدا نموده و تقسیم نمایید. در انتها درون گلدانی از خاک مرطوب بکارید. گلدان باید دارای دهانه ای به پهنای 9 تا 11 سانتی متر باشد و برای خاک آن از کمپوست استفاده کنید و به صورت کامل آبیاری نمایید.

قلمه برگ

در این روش راس نخل مرداب را به همراه برگ های پایینی آن توسط قیچی تیزی جدا می کنید و بعد درون کمپوست مخصوص بذر و خاک مرطوب می گذارید به گونه ای که ساقه به صورت وارونه بالا باشد و برگ ها درون آب قرار بگیرند. بعد از ریشه زدن، آن را به درون گلدانی با ابعاد مناسب جا به جا کنید.


خرید نخل مرداب

برای خرید نخل مرداب، مراکز فروش و نهالستان های متعددی در سطح کشور وجود دارند که عرضه کننده این گیاه زیبا و منحصر به فرد می باشند. یکی از نهالستان های بسیار بزرگ و معتبر کشور، نهالستان بهمن آبادی می باشد. ما عرضه کننده انواع نهال ها، درختچه های زینتی، بذر ها، کود ها، سموم شیمیایی و سایر وسایل مخصوص کشاورزی و باغبانی می باشیم. در صورتی که در مورد شیوه نگهداری از نخل مرداب نیاز به دریافت مشاوره و راهنمایی داشتید، مشاوران و متخصصین ما در وب سایت نهالستان بهمن آبادی، در خدمت شما عزیزان می باشند. برای خرید و ثبت سفارش نخل مرداب با ما تماس حاصل فرمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *