سیکاس دارای برگ های بلندی بوده که به آهستگی رشد می کنند. در مناطق گرمسیری این گیاه رشد مطلوبی دارد. سیکاس دارای تنه قطوری بوده که قابلیت تولید بذر دارد، اما هیچ گل و یا میوه ای را تولید نمی کند. این گیاه چون نیاز به نگهداری و مراقبت چندان زیادی ندارد، برای باغبانان فصلی و تازه کار گزینه مناسبی محسوب می شود.

سیکاس از گیاهان بومی مناطق گرسیری ژاپن است. در آب و هوای سرد می توان به عنوان یک گیاه آپارتمانی از آن نگداری کرد. در اوایل فصل بهار و یا انتهای فصل پاییز، بهترین زمان جهت کاشت این گیاه می باشد. رشد آن به صورت تدریجی بوده و شاید در سال شاهد برگ ها و شاخه های چندان زیادی از آن نباشید. اگر گیاه سیکاس درون زمین کاشته شود، دارای رشد بسیار بهتری نسبت به محوطه گلدان خواهد بود.

تاریخچه پیدایش سیکاس

این گیاه به زمان دایناسور ها مربوط می شوند و حتی به عنوان فسیل زنده هم معروف می باشد. حتی طبق برخی از پیش بینی ها از اولین گیاهان بذر دار در زمین گیاهان سیکاس بوده اند. این گیاه همواره سبز بوده و در دسته گیاهان بازدانه قرار می گیرد که امکان رشد خوبی در خاک های شنی و سنگی دارند. سیکاس ها دارای دو نوع نر و ماده می باشند. نوع ماده آن تولید بذر می کند و نوع نر آن، دارای مخروط هایی پر از گرده می باشد. یکی از معروف ترین نوع آن، سیکاس رولوتا است.

گونه های متنوعی از سیکاس در سراسر جهان وجود دارند، اما با توجه به هوای آلوده کره زمین، خراب شدن زیستگاه بومی این گیاهان و بیش از حد برداشت نمودن آن ها، این گیاهان باستانی رو به انقراض هستند. این گیاهان شباهات بسیاری به نخل دارند، اما از لحاظ خصوصیات با هم متفاوتند؛ از جمله اینکه سیکاس تولید میوه و یا گل نمی کند و شباهت زیادی به درخت کاج دارد.

انواع سیکاس

سیکاس ها دارای انواع مختلفی می باشند برخی از معروف ترین آن ها عبارتند از:

سیکاس رومفی: همانند یک درخت رشد می کند و از لحاظ ارتفاعی از درختچه بزرگ تر است، به گونه ای که ارتفاع آن به 5 متر هم ممکن است برسد.

سیکاس کیریکنالیس: این گیاه همانند درخت رشد می کند و حتی ممکن است که ارتفاع آن به 3 تر هم برسد. از جمله گیاهان بومی کشور هندوستان محسوب می شود.

متروکسایلون ساگو: این سیکاس یک نخل است و در دسته نخل ها قرار می گیرد.

سیکاس رولوتا

در صورتی که می خواهید برای آپارتمان خود گیاهی را خریداری نمایید، باید به شرایط عمومی نگهداری گیاه و محل نگهداری آن توجه زیادی نمایید.

روش نگهداری از گیاه سیکاس

نگهداری از این گیاه کار چندان سختی نمی باشد، ولی با این وجود باید به نیاز های اولیه گیاه دقت شود. سیکاس برای رشد مطلوب خود نیاز به گرما و نور زیاد دارد، اما نور زیاد خورشید موجب سوزاندن برگ های آن می شود. این گیاه رطوبت را دوست دارد که می توانید برای تامین میزان رطوبت کافی با اسپری این نیاز آن را برطرف نمایید.

این روش که در زیر گلدان سنگ ریزه و آب قرار دهید روش مناسبی است که بر اثر بخار شدن، میزان رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود. ولی آب نباید با گلدان ارتباطی داشته باشد، چون موجب پوسیدگی ریشه می شود. برای آبیاری هر دوره، دقت کنید که خاک سطحی گلدان خشک شده باشد.

بسیار مهم است که برای نگهداری و پرورش سیکاس از چه نوع گلدانی استفاده می کنید. باغبانانی که حرفه ای ترند، گلدان های سفالی و بدون لعاب را ترجیح می دهند، چون باعث می شوند که رطوبت درون خاک حفظ شود و از خشک شدن آن جلوگیری می کنند. نباید به این گیاه بیش از حد آب دهید و زهکشی گلدان را به دقت بررسی کنید.

نور

برای نگهداری سیکاس، میزان نور موجود در محیط مهم است. چون گیاهی است که باید در منطقه نور گیر قرار بگیرد، باید مراقب باشید که تحت نور مستقیم نباشد تا برگ ها نسوزند. از طرف دیگر وجود سایه زیاد هم می تواند موجب تولید کم برگ های گیاه و بی حالی آن شود. بهترین مکان برای قرار گرفتن گیاه سیکاس، در پشت پنجره های شرقی، غربی و جنوبی می باشد. اگر سیکاس را درون گلدان کاشته اید، می توانید در فصل های گرم سال هم چون فصل تابستان آن را از خانه بیرون بیاورید، اما هرگز در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

خاک

برای گیاه سیکاس مهم نیست که از چه نوع خاکی استفاده می کنید، اما بسیار مهم است که خاک مورد نظر از زهکشی خوبی برخوردار باشد. خاک های شنی که دارای پی اچ اسیدی بوده، یا خنثی هستند و سرشار از مواد غذایی کافی برای رشد گیاه می باشند بهترین خاک هستند. می توانید برای گلدانتان از خاک کاکتوس استفاده کنید. برای محیط های آپارتمانی خاک گلدان نباید هیچ وقت خشک شود و یا بیش از حد خیس گردد. در فصل های گرم هم چون تابستان با پاشیدن مالچ بر سطح خاک می توانید خاکی مناسب ایجاد کنید، اما در فصل زمستان آن مالچ ها را برداشته و اجازه دهید که آب سریعا بخار شود.

آبیاری

در مورد نحوه آبیاری کردن گیاه سیکاس باید گفت که از آب دهی بیش از حد آن خودداری کنید. این گیاه مقاومت خوبی در برابر خشکی خاک دارد، اما خاک هایی که دارای رطوبت کافی هستند را ترجیح می دهد. برای آبیاری نمودن سیکاس هنگامی که سطح رویی خاک کاملا خشک شده است اقدام کنید. چون بر اثر آبیاری بیش از حد، ریشه ها پوسیده شده و گیاه نابود می شود. در فصل های سرد از میزان آبیاری تان بکاهید، چون گیاه در حال استراحت است.

دما و رطوبت

این گیاه ترجیح می دهد در مناطقی قرار بگیرد که دارای دما و رطوبت مناسبی باشد، هر چند در مقابل سرمای هوا هم مقاوم است. اما نباید دچار سرمازدگی شود؛ به عنوان مثال دمای زیر 6 درجه سانتی گراد موجب صدمه به گیاه می شود. برای نگهداری سیکاس در محیط آپارتمان، هرگز نباید در مجاورت وسایل گرمایشی قرار بگیرد، چون با تغییرات شدید دمایی مواجه شده و سریعا نابود می شود.

کوددهی

در فصل رشد سیکاس یعنی فصل بهار تا پاییز، برای حفظ سلامتی آن از کود های محلول در آب استفاده کنید، هر چند کود های جامد و آرام هم گزینه خوبی محسوب می شوند. کود های دیگری هم چون گرانوله مخصوص نخل که دارای مواد مغذی هم چون نیتروژن، فسفر، پتاسیم و منیزیوم می باشد، موجب عملکرد بهتر گیاه می گردند. جهت کوددهی سیکاس باید از دستور العمل های خاصی پیروی کنید و بهترین زمان کوددهی در فصل رشد آن می باشد، چون در باقی موارد گیاه در حال استراحت است.

تکثیر سیکاس

تکثیر نخل سیکاس از طریق کاشت بذر صورت می گیرد. اما نیاز به صرف زمان طولانی دارد. اگر باغبان خانگی هستید و علم کافی از این روش تکثیر ندارید امکان دارد که در این زمینه موفق نشوید. برای سیکاس هایی که در شرایط مطلوبی رشد می کنند، پاگیاهی تولید می گردد که می توانید آن را به وسیله یک چاقوی تیز از بدنه اصلی گیاه جدا سازید. قبل از کاشت پا گیاه در خاک بهتر است که چند روزی آن را در سایه بگذارید تا بخش جدا شده شرع به پینه بستن کند. سپس آن را درون خاکی که با خاک قبلی کاشت آن دارای مشخصات مشابهی است قرار دهید.

خرید گیاه سیکاس

گیاه سیکاس را می توانید از فروشگاه ها و نهالستان های زیادی در سطح کشور تهیه و خریداری نمایید. اما حقیقت این است که شاید تمامی این مراکز از اعتبار کافی برخوردار نباشند و در نهایت نهال ها و یا درختچه های زینتی را به شما تحویل دهند که چندان سالم و شاداب نباشند، یا درگیر آفات و بیماری هایی شده باشند و با قرار دادن آن ها در محیط آپارتمان و مجاورت با سایر گیاهان، آن ها را نیز درگیر مشکلات و بیماری نمایند.

نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی؛ عرضه کننده انواع بذرها، نهال ها، درختچه های زینتی در سلامت و کیفیت بالا با قیمتی مناسب به شما عزیزان می باشد. جهت خرید و ثبت سفارش محصول مورد نظر خود با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید. هم چنین در صورت داشتن سوالاتی در مورد شرایط نگهداری و جلوگیری از بروز آفات و بیماری های گیاهان آپارتمانی، با مشاورین و متخصصان ما ارتباط برقرار نمایید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *