نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار


این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با نخل ماداگاسکار اشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند  

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند

خاک:

-این نخل خاکی مشابه کاکتوس می پسندد چرا که خاک نفوذ پذیر باعث جلوگیری از پوسیدگی ریشه می شود. 

 

آبیاری:

-مقدار نیاز نوری این گیاه متناسب با میزان نور و گرمایی ست که دریافت می کند. هرچه نور و گرما بیشتر باشد به آبیاری بیشتری نیازمند است. دقت کنید که آبیاری را به میزان کافی انجام دهید زیرا در صورت عدم تامین آب کافی،  سطح خاک گیاه خشک خواهد شد. برای خروج آب اضافی می توانید از گلدان های دارای سوراخ زهکشی استفاده کنید. در فصل گرما به طور متوسط هر دو روز یکبار آبیاری نیاز دارد که این نیاز در فصل زمستان کاهش می یابد. 

 

نور:

-این نخل نور پسند است و به آفتاب مستقیم و کامل نیاز دارد. برای رشد بهتر گیاه آن را در کنار پنجره قرار بدهید. 

 

دما:

-این گیاه به دمای متوسط برای رشد نیاز دارد و در دمای کمتر از ۱۲ درجه سانتیگراد ممکن است آسیب ببیند.

کوددهی:

-این نخل به کود دهی مناسب نیاز دارد زیرا با هر دفعه آبیاری مواد مغذی از گیاه خارج خواهد شد. قبل از کوددهی  دقت کنید که آبیاری را انجام دهید زیرا در این صور امکان سوختن برگ های گیاه وجود دارد. بهتر است در طول فصل رشد (بهار و تابستان) دو مرتبه در ماه و در فصول سرد یکبار در یکبار در ماه به گیاه کود دهید. مواد معدنی و مغذی و ویتامین ها  توسط کود تامین می شود. 

 

تعویض گلدان:

-این نخل پس از رشد کامل نیازمند انتقال به گلدانی بزرگ تر می شود که می تواند باعث بهبود گیاه شود. توجه داشته باشید که هنگام انتقال به گلدان جدید ریشه های گیاه آسیبی نرسد.پس از انتقال گیاه به گلدان جدید آبیاری را انجام دهید و کوددهی را پس از ۳ تا ۴ هفته آغاز کنید. انتقال به گلدان جدید امکان بهره مندی از مواد مغذی را افزایش می دهد. 

 

هرس:

-برای رشد برگهای جدید نخل ماداگاسکار آن را هرس کنید. برای هرس نخل شاخ و برگ های بیش از اندازه بلند و خشک شده را قطع کنید. 

 

آفات و بیماری ها:

-اگر این گیاه را بیش از اندازه آبیاری کنید امکان دارد تنه گیاه بشکند و صدمه جبران ناپذیری به گیاه وارد شود در حدی که نخل ماداگاسکار برای همیشه از بین برود. 

-همچنین عدم آبیاری کافی باعث زرد شدن برگ ها و خشک شدن سطح خاک می شود.

-این نخل معمولا توسط کنه ها و لاروهای مگس سفید مورد حمله قرار می گیرد. البته این آفات با لکه های قرمزی که روی برگ ایجاد می کنند قابل شناسایی هستند. 

-برای از بین بردن این آفات می توانید از اسپری قارچ کش و حشره کش های غیر سمی استفاده کنید. همچنین می توانید از محلول آب و صابون که بسیار موثر می باشد استفاده کنید.  

     تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

                   اینستاگرام                                     

    واتساپ                                         

-تکثیر این گیاه به دو روش کاشت بذر و قلمه زنی انجام می شود. 

-کاشت بذر: در ابتدا بذرها را درون آب گرم قرار دهید، سپس در خاکی مرطوب بکارید و در محیط اتاق نگهداری کنید. 

-قلمه زنی: در این روش یکی از ساقه های گیاه را جدا کرده و بگذارید ۴ الی ۸ روز خشک شود. گیاه را در گلدانی که ترکیبی از شن و ماسه است بکارید و تا زمانیکه ریشه بدهد گرم نگه دارید. ممکن است بعد از ریشه دهی ، برگ های گیاه از بین بروند اما نگران نباشید زیرا پس از کامل شدن ریشه زایی، برگ های جدید نیز رشد می کند.

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *