نخل پالم واشنگتن یا نخل بادبزنی مکزیکی درختی است که در نواحی مکزیک می روید، اما در مناطق دیگری هم چون فلوریدا، تگزاس، هاوایی و کالیفرنیا نیز یافت می شود. دارای یک تنه عمودی است که ارتفاعی به اندازه 100 فوت دارد. تاج گرد این درخت با دارا بودن شاخه های بادبزنی شکل و به طول 3 الی 5 فوت، علت نام گذاری این نخل زیبا و استثنایی می باشند.

برگ ها بعد از تمام عمرشان به جای افتادن بر روی تنه تا می گردند و یک دامن متراکم ایجاد می کنند. برای این که از خطر آتش سوزی در امان بمانید باید آن ها را حذف کنید، ولی با افزایش ارتفاع درخت هم به طور طبیعی هرس رخ می دهد و حدود 50 درصد از برگ ها بر روی آن باقی می مانند تا عملیات فتوسنتز درخت را انجام دهند.

نخل بادبزنی مکزیکی در خاک هایی که دارای زهکشی مناسبی هستند و در نور خورشید مستقیم زیاد تا حد کم به خوبی رشد می کنند. این درخت در مقابل هوا و باد های خشک و نمک خاک مقاومت بی نظیری دارد. به همین خاطر در مناطق ساحل به وفور دیده می شوند، اما چون دارای ارتفاع بلندی هستند، برای ساختمان بلند ظاهر بهتری را ایجاد می کنند. از این درخت زیبا در پارکینگ ها نیز استفاده می شود.

این درخت تحت تاثیر مشکلاتی هم چون کمبود پتاسیم ممکن است که نوک برگ هایش تغییر رنگ داده و زودتر از موعد پیر شده و بریزند. هم چنین آفاتی هم چون کنه های عنکبوتی و فلس ها می تواند موجب آسیب به آن شوند و بر اثر ابتلا به بیماری های قارچی تنه درخت شروع به پوسیدن می کند. در فصل بهار که زمان رویش گل ها و گیاهان است، گل آذین های زیبای نخل مکزیکی به صورت آویز های بلندی می رویند و سپس از دل آن ها میوه هایی سیاه و کوچک در انتهای فصل تابستان به وجود می آیند.

برای تکثیر نخل از طریق کاشت بذر، بهتر است که در دمای 85 تا 95 درجه فارنهایت و به مدت دو هفته بذر ها را در زمین مرطوب بکارید تا جوانه بزنند. این نخل ها را به عنوان نمونه های بالغ با توپ های ریشه به فاصله 6 تا 12 اینچی از تنه پیوند می زنند که این امر به بقا و ماندگاری درخت کمک بسزایی می کند. درختان مکزیکی چندان دچار مشکلات غذایی نمی شوند، اما به طور معمول از کمبود پتاسیم رنج می برند که این امر موجب نکروز شدن برگ ها و ریزش آنها می گردد. علت این است که چون خاک دارای تاسیم کافی نمی باشد، برگ ها تامین کننده این میزان پتاسیم مورد نیاز درخت هستند.

خرید پالم واشنگتن سطل یا جعبه ریشه پر

برای این نخل باید میزان کوددهی در حد مطلوبی صورت بگیرد و رهش آن به صورت کنترل شده و به میزان 4-12-2-8 میلی گرم است. به موجب کوددهی، مواد مغذی کافی در اختیار گیاه قرار می گیرد و موجب افزایش برگ ها در تاج پوش می شوند. برگ های سن بالاتر علامت دار تا هنگامی که تاج پوشش کاملی به صورت 360 درجه به وجود نیاورده بر روی درخت باقی خواهند ماند.

با توجه به میزان کمبود پتاسیم، باید لقاح سنگینی به مدت 3 سال و یا بیشتر از آن صورت بگیرد. یکی دیگر از عناصری که درخت در کبود مواد غذایی مورد نیاز خود به آن دچار می شود کمبود بور است که موجب ایجاد برگ های تازه کوچک و مچاله شده ای می گردد.

این نخل ممکن است که در معرض بیماری های مختلفی قرار بگیرد که ممکن است برخی از آن ها موجب مرگ آن گردند. نخ مکزیکی بالغ ممکن است که بر اثر پوسیدگی لب به لب گانودرما و یا پوسیدگی پایه تنه گانودرما زونتوم تلف گردد. این دو قارچ های خاکی هستند که در اوایل تنها بخش های پایینی و مرکزی تنه را دچار بیماری می کنند و سپس به بخش های بالایی و بیرونی تنه انتقال می یابند. بعد از سرایت بیماری تقریبا حدود 80 الی 90 درصد از تنه درخت از بین می رود و سایبان آن تمامی برگ های خود را از دست خواهد داد و این ها همگی علائم پژمردگی نخل پالم واشنگتن هستند.

بخش کانکس نخل که ساختار قفسه ای میوه های آن را تشکیل می دهد؛ قبل از اتلاف نخل از بخش پایینی تنه خارج می شود. دانه های آن حالت توده های سفید رنگی پیدا می کنند که سفت و مارشمالویی مانندند و در رنگ قرمز مایل به قهوه ای می یابند. بعد از بلوغ مخروط های نخل، تولید میلیون ها هاگ می کنند که این هاگ ها توسط باد به نواحی دیگر پراکنده می گردند و دیگر نمی توان بیماری را کنترل کرد.

روش نگهداری نخل بادبزنی مکزیکی

این نخل در فضای درون گلخانه هایی که دارای محیط نیمه گرمی می باشند قابلیت نگهداری دارد. برای تامین خاک مورد نیاز آن، باید ترکیبی از خاک برگ و یک بخش تورب تهیه نمایید. نباید بیش از حد به آبیاری آن بپردازید و از طرفی با توجه به دمایی که بر محیط حکم فرما است، نباید گلدان بیش از حد خشک گردد. اغلب نخل ها به دلیل تجمع ریشه ها در طوقه، قادر به تحمل فضای گلدان به مدت طولانی می باشند.

در زمان هایی که گرمای هوای زیاد است، باید نخل را به محیط باز انتقال دهید تا با قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سایه درختان دیگر برگ های تازه و قدرتمندی را ایجاد نماید. برای تعویض خاک گلدان حدود 2 الی 5 سانتی متر از خاک سطحی گلدان را بردارید، با کود ورمی کمپوست مخلوط نمایید و سپس به خاک گلدان بیفزایید. اگر قصد جابه جا کردن محل گلدان را دارید، باید حدود 20 الی 40 درصد از گلدان جدید را با کود ورمی کمپوست و خاک معمولی پر کنید.

در صورت مراقبت صحیح از این نخل، سال های طولانی، زنده و پایدار باقی می ماند. این گیاه علاقه زیادی به خاک مرطوب دارد، بنابراین باید هر 5 الی 6 روز به آن آب دهید. شرایط اقلیمی منطقه هم بر میزان آبیاری گیاه موثر است. اگر در فصل زمستان هستید، بهتر است که فاصله آبیاری را افزایش داده و به مدت 10 الی 14 روز یک بار برسانید. در ابتدا عمق 5 الی 10 سانتی متری خاک را بررسی نمایید و اگر هنوز مرطوب است یعنی فعلا نیاز به آبیاری ندارد.

بهترین مکان برای قرار دادن نخل وانشنگتن، نقاط آفتابی منزلتان است. در صورتی که قرار باشد از این نخل در فضای باز نگهداری کنید بهتر است که از آفتاب کامل بهره مند شود. این نخل به حدود 5 ساعت در روز نور خورشید نیاز دارد. برای کوددهی آن در فصل بهار و یا تابستان اقدام کنید تا برگ های جدید و زیبایی تولید کند. برای هرس، برگ های مسن که رنگ قهوه ای و زردی پیدا کرده اند از نزدیک تنه جدا نمایید.

این گیاه به طور معمول تولید پاجوش هایی می کند که برای تکثیر آن بهترین روش این است که پاجوش ها را جدا نمایید. این نخ دارای میوه هایی خوراکی است و در مناطق بومی آمریکا از میوهای این نخل برای تولید برخی از مواد غذایی خود استفاده می کنند.

 

خرید نخل بادبزنی مکزیکی یا پالم واشنگتن

برای خرید این نخل زیبا و در اندازه های کوچک و بزرگ، ما نهالستان معتبر و با سابقه بهمن آبادی را به شما معرفی می کنیم. شما می توانید اندازه های مختلف این نخل را در طیف کاملی از مجموعه ما در کمال سلامت و کیفیت و نازل ترین قیمت تهیه و خریداری نمایید. با خرید این نخل از مجموعه بهمن آبادی، می توانید از سایر خدمات ما هم چون دریافت مشاوره رایگان در مورد شیوه نگهداری و درمان آفات و بیماری های نخل نیز بهره مند شوید.

تمامی نهال ها، درختچه های زینتی و گل ها و بذور عرضه شده در فروشگاه ما سالم و عاری از هر گونه آفت و بیماری می باشند. مشتریان عزیز می توانند با خیالی راحت و اطمینان خاطر از ما محصول مورد نظر خود را خریداری نمایند و به کمک گیاهان زیبای عرضه شده در مجموعه ما، فضایی سبز و بی نظیر را در محیط منازل و یا فضای باز دکوراسیون محیط مورد نظر خود ایجاد نمایند. جهت تهیه و سفارش محصول، کارشناسان فروش ما در خدمت شما بزرگواران می باشند. تنها کافیست به صورت تلفنی و یا حضوری در مجموعه ما درخواست خود را ثبت نمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *