همان طور که همگی مطلع هستید نخل ها دارای طیف وسیعی در سراسر دنیا هستند. برخی از نخل ها؛ قابلیت رشد در مناطق سرد هم دارند. نخل پالم فن چینی در این دسته نخل ها قرار می گیرد که دارای رشد تدریجی است. این نخل از دوام و مقاومت بسیار بالایی برخوردار می باشد و به دلیل شکل باد بزنی برگ هایش، با نام پالم فن چینی معروف شده است. برگ های این گیاه هم چون فواره ای به سمت پاین هدایت شده اند. این گیاه متعلق به کشور چین و ژاپن است، ولی به دلیل قابلیت بالایی که در انطباق خود با مناطق دیگر دارد و هم چنین مقاومت بالای آن در سراسر جهان یافت می شود.

نخل پالم فن چینی از این لحاظ که تمایل زیادی به آب و هوای سرد و خشک دارد، از گونه های دیگر نخل ها متفاوت می باشد. به دلیل این مشخصات و ویژگی های منحصر به فردی که دارد، در مناطق سردتر دارای رشد بسیار مطلوب تری است. به همین خاطر آن را در مناطق شمالی کشور پرورش می دهند و قابل نگهداری در محیط باغچه نیز می باشد. این نخل برای افرادی که شناخت و تجربه چندانی از نگهداری گیاهان ندارند، گزینه بسیار خوبی محسوب می شود.

نخل پالم فن چینی در دسته خانواده اریکاسه قرار می گیرد و در مناطق بومی جنوب و جنوب شرقی آسیا، استرالیا و شاخ آفریقا به وفور رشد می کند. برای رشد و نگهداری آن در مکان مورد نظر خود، باید شرایط نگهداری و پرورش گیاه را بدانید. با ما همراه باشید تا به نکات مهمی در مورد شیوه مراقبت از نخل پالم فن چینی دست یابید.

شرایط نگهداری و مراقبت از نخل پالم فن چینی

نور مناسب برای نخل

نخل پالم فن چینی؛ علاقه زیادی به نور خورشید دارد، با این وجود در مکان هایی که دارای سایه هستند هم می تواند به خوبی رشد کند. به همین دلیل در محیط های آپارتمانی و یا داخل منازل و محل کار هم می توانید محیط مناسبی را برای نگهداری از این گیاه فراهم سازید، اما بهتر است که در مکان هایی از آپارتمان و یا محل کارتان که در مجاورت پنجره وجود دارند آن را قرار دهید تا نخل بتواند در حد کافی نور خورشید را دریافت نماید.

آبیاری مناسب نخل

نخل پالم فن چینی از جمله گیاهانی به شمار می رود که در قابل خشکی هوا تحمل بالایی دارد و از ارقامی است که در مناطق خشکی هم چون تگزاس و مکزیک دارای شد خوبی می باشد. با این وجود گیاه باید در حد کافی آبیاری گردد. بعد از اتمام فصل رشد، باید از میزان آبیاری گیاه بکاهید به خصوص اگر در محیط آپارتمان و منزل خود از آن نگهداری می کنید.

با آبیاری بیش از حد گیاه، موجب اتلاف و پوسیدگی آن خواهید شد، بنابراین دقت کنید که هرگز بیش از حد به گیاه آب ندهید. نخل پالم فن چینی دارای ریشه های بسیار طویلی است و قادر است که در مدت زمانی طولانی خشکی را تحمل نماید و حتی بدون وجود آب به حیات خود ادامه دهد، ولی به طور قطعی با فراهم شدن رطوبت گیاه در حد کافی، گیاه به طرز بسیار سریع تری رشد خواهد کرد.

دمای مناسب نخل

نخل پالم فن چینی از جمله نخل هایی است که در مقابل آب و هوای سرد دارای مقاومت بالایی است. معمولا کم پیش می آید که نخل ها بتوانند چنین آب و هوایی را تحمل کنند. با این وجود آب و هوای یخبندان می تواند منجر به صدمه دیدن نخل گردد. بنابراین بهتر است که در زمستان های بسیار سرد و طولانی برای حفظ حیات گیاه، آن را به محیط داخلی منازل انتقال دهید.

خاک مناسب

نخل پالم فن چینی در محیط های کشت متنوعی زندگی می کند و به طور کلی اگر خاک دارای زهکشی مناسبی باشد، می تواند شرایط رشد این نخل را به طور کامل فراهم سازد.

کوددهی مناسب

این نخل با وجود رشد آرام و تدریجی که دارد، اگر به صورت منظم به آن کود دهید قادر خواهد بود که با سرعت بالاتری رشد نماید، هم چنین درگیر کمبود مواد غذایی هم نخواهد شد. بهترین کودی که برای نخل پالم فن چینی مورد استفاده قرار می گیرد، کود مخصوص نخل است. در صورتی که این گیاه را در محیط بیرون از منزل کاشته اید، حتما مطابق با دستور العمل و به اندازه به آن کود دهید.

تکثیر نخل پالم فن چینی

از طریق کاشت بذر می توانید برای تکثیر این نخل اقدام فرمایید. اگر تصمیم دارید که از این شیوه تکثیر استفاده کنید به این موضوع توجه کنید که ممکن است مراحل جوانه زنی بذر زمان زیادی ببرد. بنابراین جهت تکثیر نمودن با این روش، از یک نهالستان یا مراکز فروش محصولات کشاورزی اقدام به تهیه بذر این نخل نمایید و از طریق آن، گیاه جدیدی را تولید نمایید. برای روش کاشت بذر باید از گلدانی استفاده کنید که دارای عمق کمی باشد و سپس توسط خاک مناسبی گلدان را پر کنید.

برای تهیه بذر یا می توانید به مراکز عرضه کننده این محصول بروید و یا از نخل خودتان آن را تهیه نمایید. سپس بذر ها را درون گلدان کم عمقی کاشته و به قدر کافی به آن آب دهید. بعد از مدتی جوانه های سبز و زیبای آن از دل خاک بیرون می آیند. اما با توجه به اینکه جوانه زنی زمان زیادی طول می کشد، باید به قدر کافی صبر و حوصله به خرج دهید.

یکی دیگر از روش های تکثیر نخل پالم فن چینی، کاشت جوانه های جانبی می باشد. با این روش تکثیر، جوانه ها کمی که رشد کردند آن ها را با احتیاط و دقت کافی از گیاه مادر جدا نموده و در یک گلدان جدید که آغشته به خاکی غنی و سرشار از مواد ارگانیک است قرار می دهید. گیاهان تازه باید از نور مستقیم خورشید در امان بمانند. هنگامی که جوانه ها ریشه زدند، مجددا آن ها را به همان مکان قبلی و در کنار گیاه مادر انتقال می دهید.

تعویض گلدان

اگر گیاه در باغچه کاشته شده باشد که دیگر نیازی به تعویض گلدان ندارد، اما در صورت نگهداری از این نخل زیبا در محیط آپارتمان خویش ناچارید که اقدام به تعویض گدان آن نمایید. گلدان نخل پالم فن چینی نیازی نیست که زیاد عوض شود، به خصوص در مواقعی که در محیط خانه از آن نگهداری می کنید. چون در محیط خانه دارای رشد چندان زیادی نمی باشد، بنابراین دیگر نیازی نیست که نگران باشید گلدان کوچک شود.

بهتر است که نخل را از همان ابتدا در یک گلدان بزرگ بکارید تا بعد از رشد ریشه ها، فضای کافی برای گسترش خود داشته باشند و دیگر مجبور نشوید که گلدان آن را عوض نمایید. در صورتی که مشاهده کردید خاک گلدان در حال تجزیه شدن است، کافیست که خاک سطحی آن را برداشته و با خاک جدیدی جایگزین کنید.

چیدمان گل آپارتمانی پالم فن چینی

اگر قصد دارید که در دکوراسیون آپارتمان و یا محل کار خود تغییرات شگرف و زیبایی ایجاد کنید، می توانید با اضافه کردن گل پالم فن چینی فضایی طبیعی و منحصر به فرد ایجاد نمایید. این گیاه در طراحی فضای دکوراسیون داخلی، دارای جایگاه و مرتبه خاصی است. برای گیاه بهتر است که مکانی که دارای نور و دمای مناسبی است را انتخاب نمایید.

این گیاه با برگ های بادبزنی بسیار زیبایی که دارد بهتر است در مکانی قرار داده شود که دارای زمینه ساده و بدون نقش و نگاری باشد. از نخل پالم فن چینی برای مکان های بزرگ که دارای دیوار های سفیدی هستند استفاده می کنند. با قرار دادن این نخل در محیط کار و یا محل زندگی خود، موجب زیبایی و جذابیت حداکثری آن خواهید شد.

 

خرید نخل پالم فن چینی

برای خرید نخل پالم فن چینی، نهالستان های متعددی وجود دارند. یکی از نهالستان های بزرگ و معتبر کشور، نهالستان بهمن آبادی می باشد که عرضه کننده انواع نهال ها، درختچه های زینتی، بذر ها، محصولات تخصصی هم چون کود ها و سموم شیمایی می باشد. برای دریافت مشاوره در مورد روش نگهداری از این نخل زیبا، دفع آفات، روش درمان و هم چنین استعلام دقیق قیمت آن می توانید با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما همواره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *