درخت ارغوان

خرید نهال درخت ارغوان


این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال زینتی است . در این مقاله با نهال ارغوان آشنا می‌شوید.

درخت ارغوان

درختچه ای زیبا از خانواده بقولات با برگهای قلبی شکل با گلهای زیبا که قبل از برگ ها در بهار ظاهر میشود .درخت ارغوان 6تا9متر ارتفاع و گستردگی بین8تا10متر دارد بطور کلی درختچه ای است کوتاه با شاخه هایی پیچ خورده و گلهایی بسیار زیبا.

چوب این درخت قهوه ای مایل به قرمز است و سنگین میباشد.شاخه های این درخت معمولا سیاه رنگ هستند و خال خال های روشن تری دارند برگ های این درخت قلبی شکل هستند و بین 7تا12 سانتی متر طول دارند و ممکن است کمی کرک دار باشند.گرده افشانی توسط زنبور ها و حشرات صورت میگیرد جوانه های کوچک و گرد و قرمز رنگ هستند.

گل های این درخت به رنگ صورتی تیره یا روشن میباشد و حدود2سانتی متر طول دارد و از اوایل بهار تا اوایل تابستان بر روی درخت دیده میشود.

میوه این درخت هم خشک و قهوه ای میباشد و5تا10سانتی متر طول دارد و شامل دانه های قهوه ای 6 میلیمتر میباشند.میوه های این درخت در اوایل زمستان می افتند .بلندی ان گاهی به12متر هم میرسد.اما بیشتر بصورت درختچه ای است .ارغوان گیاه بومی سرزمین های جنوبی اروپا و جنوبی غربی آسیا است و در ایران در خراسان رضوی ایلام ، شاهرود ، کرمان ، مازندران ، گیلان ، همدان ، لرستان و فارس بصورت خودرو می روید.

نهال این درخت را بعنوان درخت زینتی میکارند،در شهر شهای شمالی خوزستان مانند دزفول ، شوشتر ، مسجد سلیمان و هفت تپه نیز این گیاه به وفور یافت میشود.اما زمان گلدهی ان اواسط زمستان است و ولایت پروران در کشور افغانستان نیز برای رشد ارغوان بسیار مناسب است به گونه ای که در اردیبهشت ماه هر سال دشت های این ولایت به گل های زیبای ارغوان آذین شده و نمای زیبایی را به منطقه میدهد.

هرسال مراسمی ادبی و فرهنگی بنام جشن ارغوان با حضور شاعران و نویسندگان همینطور مقامات دولتی و محلی در منطقه پروران برگزار میگردد. حتی دولت افغانستان در صدد آن است که این چنین جشن را در میراث جهانی یونسکو به ثبت برساند.بهتر است در جایی آفتابی یا نیم سایه قرار گیرد.خاک مناسب،خاک مرطوبو خاک مناسب زهکشی شده میباشد دمای هوای7درجه  دمای مناسبی برای این گیاه میباشد و این درخت تا3درجه را میتواند تحمل کند برای داشتن درخت سالم آبیاری منظم لازم است.

برگ های ارغوان به شکل قلب بدون کرک و دارای کناره های صاف است گلهای این درخت در اوایل بهار در گروه های 3تا6تایی روی شاخه ها و حتی روی ساقه اصلی پیش از رشد برگ ها پدید می آیند و چون عده آنها بسیار زیاد است منظره زیبایی به درخت میدهد.مزه گل ارغوان ترش و نسبتا مطبوع است از این رو در بعضی از کشور ها گل ارغوان را همراه سالاد میخورند یا در بعضی از غذاها میریزند.وقتی عمر گلها به پایان رسید بذر ها در داخل محفظه هایی به نام نیام قرار گرفته و تمام طول سال روی شاخه ها باقی می مانند.ارغوان در خاک های آهکی پر قوت بهتر رشد میکند و در برابر خشکی مقاوم است و به تابش مستقیم نور خورشید نیاز دارد.

ارغوان درختی آشنا که مقاوتی بی نظیر دارد.این درخت هر جا که آب کم و خاک نا مطلوب است سبز شده و حیط زیست ما را حیات بخشیده است.این درخت در خام های گچی و آهکی راحت رشد میکند و گرمای تند آفتاب و خشکی خاک را به آسانی تحمل مینماید سرزمین مادریش مناطق شرق مدیترانه است و در کشور ما گسترش زیادی دارد.

اوایل(اردیبهشت) ارغوان تماشایی ترین زمان خود را می گذراند.در این هنگام در حالی که شاخه ها هنوز بدون برگ هستند گلهای خوشه ای و صورتی رنگ به حالت اویخته ظاهر میشود و سپس برگ های سبز و قلبی شکل آن شاخه ها را زینت میبخشد.

این درخت به نور فراوان آفتاب احتیاج دارد آن را در محل های کم نور نباید کاشت و از سوی دیگر به سرما حساس است و مناسب مناطق سردسیر نیست در عوض در مناطق مرکزی کشور در حاشیه کبیر به آسانی میروید راز سلامتی این گیاه در مقابل نفوذ خاک است هر قدر خاک زهکشی بیشتری داشته باشد ارغوان سالم تر میماند.

اگر در کنار دیوار قرص شود ممکن است ریشه های عمیقش به استحکام دیوار ها آسیب برساند.موقعی که درخت هنوز بدون گل و برگ یا به اصطلاح در خواب زمستانه به سر میبرد زمان مناسبی برای انتقال به باغچه است.

حجم گودال باید مناسب با حجم ریشه باشد قبل از انتقال نهال هرس ریشه های پوسیده ضروری است.

هرس درخت ارغوان

هرس کردن شاخه های خشک شده به منظور رسیدن نور کافی به همه اندام گیاه بسیار لازم است.

کاربرد درختچه ارغوان

کاربرد آن در فضای سبز، حفاظت از منابع طبیعی برای حاشیه و پارک ها میباشد.ارغوان مناسب باغچه های بزرگ یا حاشیه کنار پیاده رو ها است .

نهال ارغوان
ارغوان

تکثیر درختچه ارغوان

برای زیاد کردن این درخت بذرآن را فروردین در هوای آزاد میکارند و نیز میتوانید 10الی 12دانه را برداشته برای مدت 1دقیقه به آب جوش قرار دهید و سپس در گلدان بکارید و پس از بر طرف شده فصل سرما به بیرون منتقل کنید این درخت را از راه پیوند و قلمه زدن نیز زیاد میکنند ولی پیوند زدن این درخت به راحتی صورت نمیگیرد و بهتر است نهال وقتی که جوان است در خاک کاشته شود.

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس :

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.