اسم اصلی کراسولا خرفه ای گیاه یشم می باشد. یکی از پرطرفدارترین ساکولنت ها این گیاه است که دارای برگ های گوشتی و بیضی شکلی است. این گیاه در سراسر دنیا دارای جایگاه بالا و محبوبیت بی نظیری است. اگر شرایط نگهداری از این گیاه را بدانید در طی سالیان سال می توانید از گیاهی با طراوت و سلامت بهره مند گردید. این گیاه دارای شرایط نگهداری راحتی است و به آهستگی رشد می کند. کراسولا در طی یک سال می تواند حدود 5 سانتی متر رشد کند.

این گیاه از بومیان منطقه آفریقای جنوبی است. برخی بر این عقیده اند که گیاه یشم نشانه شانس و خوشبختی است و داشتن آن در محیط خانه و یا محل کار برکت فراوانی با خود به همراه می آورد. بنابراین اگر قصد خرید این گیاه زیبا را دارید هر چه سریع تر اقدام نمایید. هر چند توجه به این نکته هم الزامی است که تمامی قسمت های این گیاه برای حیوانات خانگی سمی است و نباید در دسترس آن ها قرار بگیرد.

روش نگهداری از گیاه کراسولا خرفه ای

شرایط نگهداری از گیاه کراسولا کاملا بستگی به نوع آب و هوای پیرامون شما دارد که با توجه به آن باید تصمیمی بگیرید که آن را در محیط خانه و یا در محیط بیرون قرار دهید. این گیاه نیازمند آبیاری زیادی نیست، بنابراین برای افرادی که زمان آبیاری گلدانشان را فراموش می کنند می تواند گزینه خوبی تلقی شود. این گیاه دارای دوام و مقاومت بالایی است و به راحتی از بین نمی رود. برای تکثیر کردن آن نیز می توانید از روش قلمه زدن استفاده کنید که بسیار راحت است.

شما با کاشتن تنها یک برگ از گیاه و کاشت آن در گلدانتان می توانید ریشه های جدیدی تولید کنید. این گیاه برای بقا و ماندگاری خود، به آبیاری کمی نیاز دارد. کراسولا به دمای محیط حساس است و در اثر گرمای بی اندازه گیاه خفه شده و برگ ها پایینی آن می ریزند. بر اثر سرما نیز رشد گیاه مختل شده و دیگر نمی توان به حیات خود ادامه دهد. چون این گیاه دارای رشد متناسبی نیست، بنابراین باید اقدام به هرس کردن آن در زمان مناسبی نمایید.

آبیاری مناسب

در فصولی هم چون بهار و یا تابستان باید به مقادیر کافی به گیاه آب دهید، اما خاک نباید غرقاب شود بلکه رطوبت آن باید در حد کافی باشد. مطمئن شوید که خاک دارای زهکشی مناسبی باشد و از زیر گلدان آب های اضافی خارج شوند. از زیر گلدان آب اضافی را بیرون بریزید تا ریشه گیاه بر اثر ماندن آب دچار پوسیدگی نشود. در فصل بهار و هوای گرم، کراسولا خرفه ای رشد بهتری را تجربه خواهد کرد. بنابراین بهتر است که در این فصول به میزان بیشتری آب در اختیار گیاه قرار بگیرد. اما در فصل هایی هم چون پاییز و یا زمستان گیاه در خواب فرو می رود و نیاز کمتری به آبیاری دارد. بر اثر آبیاری بیش از حد ریشه های گیاه دچار آسیب و پوسیدگی خواهند شد.

برای نگهداری از این ساکولنت جذاب، اگر از میزان آبیاری آن اطلاعات کافی ندارید کافیست روشی کاربردی را امتحان نماید این روش بدین صورت است که گلدان را در زیر سینک قرار دهید و سپس اقدام به باز نمودن شیر آب کنید، حواستان باشد که برگ ها خیس نشوند و آب مستقیما بر روی خاک قرار نگیرد. در اثر عبور آب از خاک و خیس شدن سطحی آن، دیگر عناصر بر روی سطح آن جمع نخواهند شد و در نتیجه ریشه ها بهتر می توانند آب مورد نیاز خود را جذب نمایند.

سپس گلدان را درون سینک بگذارید و اجازه خروج آب اصافی را از گلدان دهید و یا با تکان دادن آب اضافی ان را به یک مکان دیگر جا به جا کنید. هنگامی که خاک بعد از مدتی دوباره خشک شد می توانید از این روش استفاده کنید.

نور مناسب

این گیاه علاقه زیادی به نور خورشید دارد. برای ادامه حیات و ماندگاری گیاه، بهتر است که از نور خورشید به صورت غیر مستقیم بهره مند شود. در طی روز باید حدود 4 الی 6 ساعت از نور خورشید استفاده کند. این نور نباید به صورت مستقیم و به شدت باشد، چون برگ های گیاه دچار سوختگی شده و به رنگ قرمز متمایل می شوند. در فصل تابستان این گیاه باید به مقدار کمی از سایه بهره مند شود. برای سبز ماندن برگ های گیاه، باید از نور خورشید به قدر کافی استفاده کند.

در صورت کاشت گیاه کراسولا خرفه ای در خارج از محیط خانه، باید حتما در معرض نور خورشید صبح و سایه بعد از ظهر قرار بگیرد، چون در صورت بهره مندی از نور خورشید به صورت تمام وقت برگ های گیاه می سوزند. اما در صورتی که این گیاه آپارتمانی است باید در محلی که بتواند از نور خورشید به صورت غیر مستقیم بهره مند شود قرار بگیرد. بهترین مکان در آپارتمان ها قرار گرفتن در مجاورت پنجره های جنوبی است.

خاک مناسب

این گیاه برای رشد مطلوب خود نیازمند خاکی با زهکشی مناسب است. خاک هایی با بستر شنی، سنگی و مواد مخصوص ساکولنت ها برای این گیاه بسیار مطلوبند. در خاک هایی که دارای حالت خنثی تا کمی اسید هستند این گیاه به خوبی رشد می کند. اما خاک های باتلاقی یا غرقابی جلوی رشد گیاه را می گیرند. چون موجب پوسیدگی ریشه و نابودی آن می شوند.

خاک های دارای زهکشی عالی برای رشد گیاه بهترین خاک هستند. باید خاک های مخصوص ساکولنت و کاکتوس را برای این گیاه به کار ببرید، اما در صورتی که قصد دارید از خاک های معمولی استفاده کنید باید با مقدای پرلیت ترکیب شوند تا زهکشی بهتری داشته باشند. در اثر کاشت کراسولای خرفه ای در گلدان های سفالی، رطوبت بیش از حد خاک برطرف می شود.

کوددهی مناسب

چون ساکولنت ها به طور کلی دارای مقاومت بالایی هستند، بنابراین نیازی به کوددهی جهت رشد خود ندارند اما اگر می خواهید که گیاه سلامت و با نشاط باشد می توانید به قدر کافی به آن کود دهید. در فصل های رشد گیاه باید از کود هایی که دارای رهایش تدریجی هستند استفاده کنید تا به خوبی تقویت شود. اما اگر به این نوع کود ها دسترسی ندارید، کود های دیگری هم چون کود های مایع و حلال در آب نیز مناسبند. در صورت رسیدن گیاه به سن بلوغ کود های معتدل 20-20-20 هم مناسبند، باید بک بار در هفته به صورت رقیق شده در اختیار گیاه قرار بگیرند. در صورتی که گیاه سن کمی دارد، باید از کود هایی استفاده کنید که دارای نیتروژن پایین تری باشند.

دما و رطوبت مناسب

در صورتی که آب و هوای منطقه معتدل باشد، می توانید اقدام به کاشت کراسولا خرفه ای در محیط خارج از خانه کنید، اما اگر در منطقه ای با آب و هوای متفاوت زندگی می کنید، باید در محیط درون خانه آن را نگهداری کنید. برخی از گونه های کراسولا قادرند که در زمستان های ملایم مقاومت بالایی داشته باشند، اما اگر در دمای پایین تر از منفی یک درجه سانتی گراد قرار بگیرند ممکن است که گیاه نابود شود. در صورت نگهداری از این گیاه در محیط خانه می توند دمای بین 15 تا 23 درجه سانتی گراد را تحمل کند. شب ها نیز بهتر است که دمای هوا از 10 درجه سانتی گراد کمتر نشود، چون در روند رشد گیاه اختلال ایجاد می شود.

این گیاه مانند هر نوع کراسولای دیگری به رطوبت کمی نیاز دارد، اما در محیط های خیلی مرطوب نیز مشکلی نخواهد داشت.

آفات و بیماری های کراسولای خرفه ای

این ساکولنت نیز همانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی دیکر در معرض آفات و بیماری های زیادی قرار می گیرد. از جمله آفت های آسیب زننده به گیاه می توان به مواردی هم چون لکه های سفید رنگ ایجاد شده بر روی برگ های متصل به ساقه اشاره کرد که به واسطه شپشک های آردی بر روی گیاه به وجود می آیند. برای رفع آن باید از دستمالی آغشته به الکل استفاده کنید و با آن شپشک آردی را از بین ببرید. بیماری های آسیب زننده به گیاه نیز مواردی هم چون پژمرده شدن برگ ها، ریزش بی وقفه برگ ها، زرد شدن کلی گیاه را نام برد که برای برطرف کردن آن ها باید از نظرات و مشورت با متخصصان کشاورزی بهره مند شوید. نهالستان بهمن آبادی با دارا بودن سال ها سابقه کار و کارشناسانی متخصص و با تجربه، به خوبی شما را در این امر یاری نموده و برای نگهداری و دفع آفات و بیماری های نابود کننده این گیاه، مشاوره ها و راهنمایی های ارزشمندی را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. هم چنین در نهالستان ما انواع نهال ها، درختچه های زینتی، کودها و سموم شیمیایی به صورت مستقیم و با قیمتی مقرون به صرفه به شما عزیزان عرضه می شوند. جهت خرید گیاه مورد نظر خود با بالاترین سطح کیفی با ما تماس بگیرید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *