گیاه کالاته آ یکی از گیاهان بسیار زیبای مناطق گرمسیری محسوب می شود که دارای برگ های باریک، کشیده و طرح داری است. این گیاه به قدری زیبا است که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند. بر روی رگ برگ های گیاه نوار های باریک تیره رنگی قرار گرفته اند که موجب نام گذاری های متعددی برای این گیاه شده است. اسامی هم چون گیاه گورخری، گیاه طاووسی و یا گیاه مار زنگی از جمله نام هایی هستند که بر روی این گیاه چشم نواز و زیبا نهاده اند.

گیاه کالاته آ از گیاهان بومی برزیل می باشد که در کل سال قابلیت نگهداری در محیط منزل را دارد. این گیاه گرمسیری زیبا برای رشد مطلوب خود نیازمند رعایت نکات مهمی است. این گیاه به شرایط محیطی پیرامون خود حساسیت بالایی نشان می دهد. اگر این شرایط به خوبی رعایت شوند؛ به طور قطع دارای رشد مطلوبی خواهد بود، به گونه ای که بعد از دو سال امکان دارد که ارتفاع آن حتی به دو فوت هم برسد.

این گیاه زینتی دارای طرفداران بسیاری است و افراد زیادی تمایل به نگهداری از آن در محیط منزل خود دارند. در محیط های گرمسیری هم چون هاوایی و یا جنوب فلوریدا می توانید اقدام به کاشت این گیاه زیبا در فضای باز نمایید. نوع گیاه چند ساله علفی بوده و می تواند دارای قد 15 الی 90 سانتی متر و پهنای 15 الی 60 سانتی متری باشد. برای رشد و نگهداری مطلوب گیاه، باید آن را در مکان هایی با نور آفتاب کم یا در محیط هایی با سایه کامل قرار دهید.

خاک مناسب برای رشد گیاه باید مرطوب باشد و در عین حال دارای زهکشی مطلوبی باشد. خاک باید دارای پی اچ اسیدی باشد. بهترین زمان برای گلدهی این گیاه زیبای گرمسیری در فصل تابستان است و گل های جذاب و خیره ای کننده به رنگ های زرد، بنفش و سفید از آن می رویند. همان طور که بیان نمودیم زادگاه اصلی گیاه کالاته آ به آمریکای جنوبی بر می گردد.

نکات لازم برای نگهداری از گیاه کلاته آ

این گیاه در محیط های گلخانه ای به خوبی رشد می کند، به همین خاطر به آن گیاه گلخانه ای می گویند. این گیاه در مقابل تغییرات دمایی به شدت حساس است و بهتر است که در محیط های گرم و مرطوب هم چون گلخانه ها نگهداری شود. اما نیازی نیست که برای نگهداری از این گیاه جذاب گرمسیری، حتما یک گلخانه در اختیار داشته باشید، بلکه فراهم نمودن دما و در شرایط محیطی مساعد که دارای سایه و رطوبت کافی باشد، می توانید به خوبی آن را پرورش دهید.

نور مناسب

این گیاه به نور فیلتر شده که دارای حالت سایه روشن است نیاز دارد. به همین خاطر در زیر سایه درختان درختان دیگر به خوبی رشد می کند و اشعه هایی از نور خورشید با طول موج کوتاه برای آن مناسب هستند. گیاه کالاته آ نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار بگیرد، چون برگ های آن دچار سوختگی شده و الگو های موجود بر روی آن ها کم رنگ می شوند. برگ های این گیاه در طی روز باز تر شده و در طی شب به سمت بالا جمع می گردند. برخی فکر می کنند برگ های گیاه طبق حرکت خورشید در آسمان پیش می روند تا نور بیشتری از خورشید را به درون خود جذب نمایند.

خاک مناسب

این گیاه دوست دار رطوب موجود در خاک است. بنابرین خاکی برای آن انتخاب کنید که بتواند آب را به مقدار بیشتری ذخیره کند. خاک هایی که دارای بافت سبک و هوا کشی بیشتری هستند هم چون خاک بنفشه آفریقایی برای این گیاه بهترین خاک محسوب می شوند. در انتهای گلدان گیاه، باید سوراخ های کافی برای تخلیه آب اضافی باشند. با وجود اینکه این گیاه علاقه زیادی به رطوبت موجود در خاک دارد، اما باتلاقی و بیش از حد خیس شدن خاک موجب آسیب به گیاه می شود و ریشه های آن می پوسند. خاک مورد نظر باید دارای پی اچ اسیدی باشد. بهترین پی اچ برای آن به میزان 6 و نیم است.

آبیاری مناسب

این گیاه نیازمند آبیاری فراوان است. بنابراین برای حفظ رطوبت خاک در حد مناسب، باید به صورت مرتب آن را آبیاری نمایید. در هفته چند بار و یا در چند هفته یک بار هر میزان که می خواهید به گیاه آب دهید مشکلی ندارد، فقط نباید اجازه دهید که خاک پای گلدان خشک شود. در صورتی که حاشیه برگ های گیاه، قهوه ای و یا آویزان شوند، یعنی باید به میزان بیشتری به گیاه آب دهید.

این گیاه نسبت به میزان آب دریافتی خود اندکی حساس است و نسبت به املاح و مواد معدنی موجود در آب های لوله کشی آسیب پذیر می باشد. بر اثر آبیاری با چنین آب هایی، برگ های گیاه شروع به زرد شدن می کنند. برای اینکه گیاه دچار چنین مشکلاتی نشود، باید آب به صورت فیلتر شده در اختیار گیاه قرار بگیرد. هم چنین آب باران یا آبی که یک روز کامل بیرون مانده و کلر آن کاملا ته نشین شده است، برای آبیاری گیاه می تواند مناسب استفاده باشد.

دما و رطوبت کافی

در صورتی گیاه کالاته آ همواره سرحال و شاداب باقی خواهد ماند که درجه حرارت محیط به میزان کافی باشد. برای نگهداری از آن در محیط خانه، مکانی از آن که به صورت دائمی گرم است را انتخاب کنید. بهترین دما برای نگهداری از گیاه محدوده بین 21 تا 29 درجه سانتی گراد است، اما تا دمای 15 درجه سانتی گراد هم برای گیاه قابل تحمل می باشد. بهتر است که این گیاه در معرض باد سرد یا رطوبت نباشد و تنها محلی که دارای میزان رطوبت طبیعی باشد؛ هم چون آشپزخانه و حمام و یا استفاده از روش هایی که رطوبت مناسبی برای گیاه تامین کند کفایت می کند. محیط هایی هم چون تراریوم برای رشد گیاه بسیار مناسب است.

کود مناسب

برای این که گیاهی پرپشت و و زیبا داشته باشید، بهتر است که به صورت ماهیانه در فصل هایی که رشد گیاه بهتر است هم چون بهار، تابستان و پاییز کود مایع در اختیار آن قرار دهید. در فصل های زمستان گیاه دارای رشد کند تری است، بنابراین میزان کوددهی کاهش می یابد.

انواع گیاه کالاته آی

این گیاه دارای 300 گونه مختلف است که از برگ های مختلف با اشکال و رنگ بندی های متنوعی برخوردار است. این گیاه دارای شکوفه های گرمسیری خاصی است. این گیاه آپارتمانی دارای گونه های مختلفی است هم چون:

Calathea makoyana: به این گیاه طاووس هم می گویند. دارای برگ های بنفش رنگی است که در بخش های بالایی آن ها، رنگ های سفید و سبز مشاهده می شوند.

Calathea zebrine: این گیاه دارای علایم سبز و نوار مانندی است که در بخش بالایی برگ ها وجود دارند. در بخش های پایینی خود دارای رنگ بنفش هستند.

Calathea crocata: دارای برگ های ساده ای هستند. گل های قرمز و نارنجی رنگ عمودی بر روی گیاه ظاهر می شوند.

Calathea ornate: برگ های این گیاه راه راه های صورتی و سفید رنگی دارند که موجب متمایز شدن آن از سایر گونه ها شده است.

تعویض گلدان

گیاه کالاته آ ریشه های بسیار قوی دارد، به همین خاطر هر 2 الی 3 سال یک بار نیاز است که گلدان بزرگ تری را برای گیاه انتخاب کنید. قبل از اینکه شاخه های جدیدی بر روی گیاه رشد کنند، بهتر است که برای تعویض گلدان آن اقدام فرمایید. برای تعویض گلدان باید گیاه را با دقت و به آرامی از گلدان بیرون آورید تا ریشه ها دچار صدمه نگردند. به ریشه ها دقت کنید اگر متوجه شدید که بخش هایی از ریشه ها دچار پوسیدگی شده اند آن بخش ها را جدا نمایید. گلدان مورد نظر باید از زهکشی مطلوبی برخوردار باشد و برای بستر کاشت آن، می توانید شن درشت و پرلیت به کار ببرید. بعد از کاشت به قدر کافی به گیاه آب دهید.

خرید گیاه کالاته آ یا مار زنگی

برای خرید این گیاه جذاب و منحصر به فرد، می توانید به نهالستان معتبر بهمن آبادی مراجعه نمایید. تمامی درختچه های زینتی عرضه شده در نهالستان ما، در نهایت کیفیت و سلامت و با بهترین قیمت به مشتریان عزیز عرضه می گردند. برای خرید و ثبت سفارش درختچه مورد نظر خود، کافیست به وب سایت ما مراجعه نموده و با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *