درخت افرای ژاپنی به نوعی درخت افرا گفته می شود که با نام acer palmatum معرفی می شود. این درخت در مناطقی از جهان هم چون ژاپن، چین، کره، شرق مغولستان و جنوب شرقی روسیه رشد می کند. این درخت دارای برگ هایی به رنگ قرمز و بسیار زیبا می باشد و به همین دلیل افراد زیادی تمایل به تهیه و خرید درختچه زیبای افرای ژاپنی در محل زندگی خود دارند. این درخت در مکان های مختلف دارای ارتفاع های متنوعی می باشد و ممکن است که ارتفاع آن از 2 متر تا 9 متر متغیر باشد.

برای نگهداری از این درخت باید دارای نور در حد اعتدال و کافی باشید. نور فراوان خورشید منجر به آسیب به برگ های ظریف و نازک گیاه می شود و نور بسیار کم هم می تواند موجب رنگ پریدگی و تغییر رنگ برگ های زیبای آن گردد. بنابراین بهتر است که درخت افرای ژاپنی تنها ساعاتی از روز از نور کامل خورشید بهره مند شود.

میزان رشد درخت افرای ژاپنی

اغلب درختان افرا ژاپنی سالیانه به اندازه 30 الی 60 سانتی متر رشد می کنند. درختان افرا در سنین اولیه زندگی خود به میزان سریع تری قد می کشند و در هنگامی که به سن بلوغ می رسند، سرعت رشد آن ها آهسته تر خواهد شد. اگر می خواهید درخت رشد زیادی نداشته باشد، می توانید به جای استفاده از درخت های کم سن و سال تر از درختان قدیمی و کهن تر استفاده کنید.

شرایط کاشت و نگهداری از درخت افرای ژاپنی

به افراد توصیه می شود که این درخت را برای مناطقی که دارای باد های شدید و فصول سرد و یخبندانی هستند انتخاب نکنند. در فصل پاییز می توانید برای کاشت درختان افرا اقدام نمایید، چون هنگامی که ریشه درختان دیگر در حال خوابند این درخت در حل رشد می باشد. اما افراد دیگری در فصل بهار اقدام به کاشت افرا می کنند. نکته حائز اهمیت در مورد کاشت درخت، مصون نگه داشتن آن از خطر یخ زدگی می باشد. در این صورت نهال های جوان از این خطر محفوظ می مانند. برای نگهداری گیاه باید به شرایط و اصولی پایبند باشید تا درخت همواره شاداب و سلامت باقی بماند.

آبیاری مناسب

هنگامی که درخت افرا را می کارید، باید در مقادیر مناسبی آن را آبیاری کنید. آبیاری درخت باید به صورت مرتب و در زمان مشخصی انجام شود، چون درختان افرا نمی توانند در مقابل خشکسالی مقاومت کنند، بنابراین به هیچ عنوان نباید این درختان را درگیر خشکی شدید نمایید.

کوددهی مناسب

برای کوددهی مناسب درخت باید از کود هایی که دارای مقادیر کمی نیتروژن هستند استفاده کنید. میزان نیتروژن این کود ها باید 15 یا کمتر باشد. بهترین زمان برای کوددهی درختان افرای ژاپنی در فصل بهار است. اما اگر قبل از نیمه اول اردیبهشت انجام شود تاثیر کوددهی به میزان بسیار بیشتری خواهد بود.

هرس کردن

درخت افرای ژاپنی به هرس چندان زیادی نیاز ندارد و به صورت طبیعی زیبا و آراسته است. در صورتی که تمایل دارید ظاهر تمیز و زیباتری به آن ببخشید، می توانید در یک زمان مناسب هر شاخه اضافی بر روی درخت وجود دارد را جدا نمایید. برای هرس کردن درخت می توانید در ماه هایی هم چون مرداد و شهریور اقدام کنید، چون در این ماه ها هیچ شیره ای درون شاخه ها وجود ندارد، هم چنین در هنگام هرس هر شاخه رونده ای را از پایه گیاه قطع نمایید، در این صورت گیاه رشد بسیار بهتری را تجربه خواهد کرد.

نکاتی در مورد درخت افرا ژاپنی

درخت افرا ژاپنی به مدت 50 سال عمر کند و در این مدت ارتفاع آن به حدود 8 متر هم برسد. در صورتی که درخت دارای رشد چندان مساعدی نباشد و ارتفاع کمی داشته باشد به اندازه 1 الی 2 متر ارتفاع می یابد.

این درختان به میزان سایه در حد کم برای رشد و ادامه حیات خود نیاز دارند، اما قادرند که در مقابل آفتاب کامل نیز مقاومت نمایند. برگ های درختان افرا که نارنجی قرمز روشن هستند، در فصل تابستان به رنگ سبز، صورتی و نارنجی در می آیند. این درختان تمایل به دریافت مقادیر جزئی سایه دارند و در فصل تابستان باید در معرض آفتاب کامل قرار بگیرند.

میزان رشد درخت در هر فصل با سرعت 12 تا 24 اینچ می باشد. هر درخت به طور متوسط در هر 15 سال حدود 10 الی 15 فوت رشد می کند و هر سال نسبت به سال های اولیه حیات خود رشد بیشتری دارد. در سن بلوغ اندازه درخت به حدود 10 الی 25 فوت می رسد.

این درخت دارای رشد بسیار سریعی است و از بازدهی مطلوبی برخوردار می باشد. در فصل زمستان می توانید از برگ ها، ساقه ها و پوست این درختان استفاده نمایید. هم چنین استفاده از این درخت در باغ، فضای زیبا و خیره کننده ای را درفصل پاییز ایجاد می کند. این درختان در تمام فصل های سال بسیار زیبا و جذابند.

علت مرگ درخت افرا ژاپنی قارچ های متصل به خاک می باشد. این قارچ ها از بیماری های متداول درختان افرا هستند که تا مدت ها در زمین وجود دارند. در انتهای فصل تابستان که دوره هوای گرم و خشک رو به اتمام است، این بیماری تشدید می شود، بنابراین شما می توانید در زمان مناسب برای درمان این بیماری اقدام کنید تا از مرگ و اتلاف این درخت جلوگیری کنید. در این راستا می توانید از متخصصان و مهندسین کشاورزی اطلاعات کافی را دریافت کنید.

این درختان در مقابل خشکی تحمل بالایی دارند، اما در سال های اولیه حیات خود هم چون دیگر درخت ها به آبیاری مرتب و به اندازه نیاز دارند. اگر درخت در محل زندگی خود از آب و هوای عادی برخوردار باشد، باید در هفته به میزان دو بار به آن آب دهید و در مواقعی که خشکسالی افزایش می یابد، باید در هفته به میزان بیشتری و در حدود 3 الی 4 بار به آن آب دهید.

این درختان به نور خورشید صبگاهی و سایه عصر احتیاج دارند. برای تامین نور مورد نیاز درخت، بهترین نور به صورت فیلتر شده و غیر مستقیم می باشد. بنابراین مناطقی هم چون جنوب و جنوب شرقی میانه برای نگهداری از این درختان کاملا مطلوبند، چون دارای نور آفتاب کافی هستند.

در صورتی که خاک گیاه از زهکشی خوبی برخوردار نباشد، باید اقدام به اصلاح کردن این خاک نمایید.

انواع درخت افرا

تمامی گونه های درخت افرا دارای تنه ای بزرگی هستند و برخی از آن ها میوه تولید می کنند. این درختان دارای برگ های پنج تایی و لبه دار هستند. در اغلب فصل های سال شاخ و برگ های آن سبزند و در فصل پاییز به رنگ های قرمز، نارنجی، زرد و غیره متمایل می شوند. یکی از گونه های افرا با نام افرای ژاپنی معروف می باشد که در کشور ما به آن درخت مجنون هم گفته می شود. این درخت دارای شاخه ها و برگ های قرمز و لبه های فراونند. این نوع افرا علاقه مند به نور کامل خورشید به همراه مقداری سایه است و برای نگهداری از آن باید دمای منطقه به اندازه 5 الی 8 درجه سانتی گراد باشد. این درخت دارای شکل جمع و جوری است، بنابراین حتی در گلدان، محیط های آپارتمانی یا تراس منازل نیز قابل نگهدری می باشد. شما می توانید در محیط خانه همانند بونسای به پرورش آن بپردازید.

نوع دیگری از افرا به پوست مرجانی معروف است که ساقه مرجانی رنگی با برگ های سبز دارد که این برگ ها در فصل پاییز به رنگ زرد متمایل می شوند. افرا پوست مرجانی در خاک هایی که نیمه مرطوبند و در مناطقی با آفتاب کامل به خوبی رشد می کنند. ارتفاع این افرا حدود به 5 الی 6 متر می رسد. افرا پوست کاغذی یک افرای زینتی به شمار می رود که برای محیط های کوچک کاربردی تر است. این درخت علاقه مند به نور آفتاب کامل است و در هر خاکی قابل کشت است. دمای منطقه آن باید حدود 5 الی 7 درجه سانتی گراد باشد. از گونه های دیگر افرا می توان به افرا قرمز، افرا سلطنتی و افرا ابلق اشاره کرد.

خرید افرای ژاپنی

برای خرید این درخت زیبا و منحصر به فرد، می توانید به وب سایت نهالستان بهمن آبادی مراجعه نمایید. در نهالستان ما انواع نهال ها و درختان زینتی با مناسب ترین قیمت و در نهایت سلامت و شادابی به مشتریان عزیز عرضه می گردند. جهت خرید و ثبت سفارش کافیست با شماره های ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *