گل مرجان که به آن افوربیا نیز گفته می شود، در دسته خانواده افوربیا ها قرار می گیرد. ماداگاسکار منطقه بومی کشت این گیاه است. گل مرجان دارای ساقه ای گوشتی مانند است که هم چون کاکتوس ها قادر است که آب زیادی را درون خود ذخیره کند. بر روی ساقه گیاه، تیغه های تیز و بلندی وجود دارند. این گیاه دارای برگ های سبز روشنی است که بر روی ساقه آن قرار گرفته اند. این گیاه گل های زیبایی می دهد که اگر دارای شرایط ایده آل و مطلوبی برای نگهداری باشد در تمام فصل های سال گل می دهد.

گل های مرجان طول عمر بالایی دارند و به رنگ های سفید و زرد، سفید و قرمز، صورتی و غیره می باشند. در واقع گل های این گیاه دارای تنوع رنگی بالایی هستند. گیاه مرجان از نظر سایز به دو دسته کلی بزرگ و مینیاتوری تقسیم می شود. نوع مینیاتوری آن دارای گل ها، برگ ها و ساقه های کوچک تری است، اما نسبت به مرجان های بزرگ تر دارای شرایط یکسانی برای نگهداری هستند.

شرایط لازم برای نگهداری از گل مرجان

در فصل های سرد سال این گیاه به حدود 4 الی 6 هفته نیاز است که در دمای 15 درجه سانتی گراد قرار بگیرد، به این روش خشک کردن گیاه می گویند. در این روش باید میزان آبیاری را کم کنید تا موجب حفظ و زنده نگهداشتن گیاه شوید.

نور مناسب

این گیاه نیازمند نور فراوانی است، بنابراین باید از نور خورشید به صورت کامل بهره مند شود. در نور کامل آفتاب، گیاه رشد خوبی را تجربه خواهد کرد و برگ های فراوانی می دهد. بنابراین برای این که گیاه گل های بیشتری بدهد، باید در حد کافی از نور بهره مند گردد. در فصل تابستان برای تامین نور مورد نیاز گیاه، باید از نور فیلتر شده استفاده کنید.

دمای مناسب

گیاه مرجان می تواند طیف های مختلف دمایی را تحمل کند. اما بهترین دما برای نگهداری از گیاه، دمای بین 20 الی 30 درجه سانتی گراد است. در فصول گرم سال گیاه قادر است که تا دمای 35 درجه سانتی گراد را تحمل نماید، اما رشد آن تدریجی بوده و حتی ممکن است که رشد آن متوقف گردد. در فصل سرد سال نیز تا دمای 15 درجه سانتی گراد برای گیاه قابل تحمل است، اما دمای کم می تواند به گیاه آسیب بزند و موجب اتلاف آن گردد. بهتر است که هوای اطراف گیاه دارای تهویه مناسبی باشد و در صورت نگهداری در محیط منزل، حتما جریان هوای تازه در آن برقرار باشد.

آبیاری مناسب

این گیاه چون در آب و هوای بیابانی زیست نمی کند، بنابراین تنها تا حد مشخصی می تواند خشکی هوا را تحمل نماید. این گیاه شباهت بی نظیری به گیاهان کاکتوسی دارد، به همین خاطر می تواند مقادیر زیادی آب را درون خود انباشته نماید. خاک گیاه باید خشک باشد و در صورتی که خاک دارای رطوبت باشد، در طولانی مدت موجب اتلاف آن می گردد. بنابراین باید مراقب باشید که آن را بیش از حد آبیاری و غرقابی نکنید، چون ساقه گیاه حالت ژله ای پیدا می کند و بعد از زمانی کوتاه نابود می شود. بنابراین برای هر بار آب دادن به گیاه باید به طور کامل صبر کنید تا خاک گیاه خشک شود، حتی به مدت یک الی دو روز این خشکی را بگذراند و بعد مجددا به آن آب دهید.

خاک مناسب

مهم است که برای نگهدای گل مرجان از چه نوع خاکی استفاده کنید، چون چندان به بستر کشت خود حساس نمی باشد. اما برای اینکه مانع از پوسیدگی ریشه شوید، بهتر است که هر نوع خاکی استفاده می کنید از زهکشی مطلوبی برخوردار باشد. چنین خاک هایی قادرند که آب را به خوبی از میان ذرات خود عبور دهند و مانع از باتلاقی شدن خاک گردند. برای نگهداری گیاه بهترین خاک، خاک های مخصوص کاکتوس می باشند. با اضافه نمودن مقادیری کود طبیعی به آن، می توانید شرایط بهتری را برای رشد آن فراهم سازید.

کوددهی مناسب

برای این که گیاه دچار کمبود مواد معدنی نشود، باید در فصل هایی که رشد گیاه سریع تر است؛ هم چون بهار و تابستان به مقدار کافی به آن کود دهید. کود هایی که دارای میزان پتاسیم بالا و ازت کمی هستند، برای رشد گیاه بسیار مطلوب و مناسبند.

رطوبت مناسب

این گیاه تا حد زیاد قادر است که خشک بودن هوا را تحمل نماید، اما رطوبت هوا موجب رشد بهتر آن می شود. بنابراین سعی کنید که با استفاده از روش غبار پاشی، رطوبت مورد نیاز را تامین کنید، اما دقت کنید که بر روی گل ها، برگ ها و ساقه های گیاه قطرات آب پاشیده نشوند؛ چرا که منجر به بروز بیماری های قارچی می گردند.

هرس کردن مناسب

بری داشتن برگ و ساقه های گوشتی در گیاه، باید به ور مرتب آن را هرس نمایید. برای هرس کردن اصولی و استاندارد لازم است که توسط چاقوی تیز و استریل سر ساقه ها را برش دهید تا بعد از گذشت مدت زمانی از سر آن ها شاخه های جدیدی پدیدار گردند. با هرس کردن مناسب، گیاه ظاهر آراسته و زیباتری خواهد یافت و حالت گرد و متراکمی پیدا می کند. درون گیاه صمغ سفید رنگی وجود دارد که بر اثر برخورد با پوست دست منجر به بروز حساسیت می شود. بنابراین مراقب باشید که در موقع هرس کردن گیاه، حتما از دستکش های مخصوص استفاده نمایید تا در معرض حساسیت قرار نگیرید. هم چنین این صمغ سمی موجب آسیب به سیستم بدن حیوانات خانگی و یا کودکان می شود، بنابراین مراقب باشید که از دسترس آن ها دور بماند.

تکثیر گل مرجان

برای اینکه از رشد بی رویه گیاه جلوگیری کنید، می توانید از دو روش قلمه زنی و یا هرس کردن بهره ببرید. تکثیر گیاه مرجان از دو روش کاشت بذر و یا قلمه زنی انجام می شود. اما روش تکثیر از طریق کاشت بذر نسبت به قلمه زنی سخت تر است.

تکثیر از طریق کشت بذر ها: برای تکثیر گیاه از طریق کاشت بذر، باید آن ها را درون لایه مناسبی از خاک نگهداری کنید و در حد امکان آن را مرطوب نگه دارید. در انتها توسط پلاستیکی سطح آن را پوشانده و زمان دهید تا بذر ها جوانه بزنند. سپس گلدان را درون مکانی که دارای فضای گرم و روشنی است قرار دهید، اما مراقب باشید که نور خورشید به صورت مستقیم به گیاه نتابد. برای اینکه بذر ها درگیر بیماری های قارچی نشوند، می توانید پلاستیکی روی بذر ها را برای مدت کوتاهی بردارید تا هوا به درستی به درون آن جریان یابد. حدود 3 الی 4 هفته که گذشت، بذر ها جوانه می زنند و زمانی که به اندازه 10 سانتی متر رسیدند، برای اینکه بهتر از آنها نگهداری کنید، آن ها را به گلدان کوچکتری انتقال دهید.

تکثیر از طریق روش قلمه زنی: برای تکثیر گیاه از روش قلمه زنی بهتر است تا آمدن فصل بهار صبر کنید. بنابراین هنگامی که قلمه ها به اندازه 8 الی 19 سانتی متری رسیدند، برگ های بخش انتهایی آن ها را جدا سازید. بعد از آن صمغ سفید رنگی را مشاهده خواهید کرد. قلمه را درون آب ولرم گذاشته و صبر می کنید تا صمغ آن به اتمام برسد. قلمه ها باید حدود 1 الی 2 روز در محیط بیرون باقی بمانند تا خشک شوند. بعد از این مدت گلدان را با ترکیبی از پیت ماس و ماسه پر کرده و در یک محیط گرم با نور غیر مستقیم قرار دهید. بهتر است که دمای محیط در حدود 22 الی 25 درجه سانتی گراد باشد و آن را در مجاورت وسایل گرمایشی قرار دهید تا ریشه های جدید ظاهر شوند. باید خاک به مدت 4 هفته رطوبت کافی دریافت کند تا ریشه ها شکل بگیرند. گیاهان کم سن و سال باید در مکان ها با نور بیشتر قرار بگیرند.

خرید گل مرجان

برای خرید این گیاه جذاب و زیبا برای محیط های آپارتمانی خویش، می توانید به وب سایت نهالستان بهمن آبادی مراجعه نمایید. در وب سایت ما انواع نهال ها، درختچه های زینتی، گل ها، بذر ها، کود ها و سایر محصولات تخصصی کشاورزی در بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان عزیز عرضه می گردند. جهت خرید گیاه مورد علاقه خود، کافیست به وب سایت اینترنتی ما مراجعه نمایید و بعد گیاه مورد علاقه خود را در کمال سلامت و شادابی از نهالستان ما تهیه و خریداری نمایید. مشتریان عزیز می توانید از طریق تلفنی و یا آنلاین با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *