برای این که در محیط منزل خود از درختچه زینتی بنجامین نگهداری کنید، باید از نور کافی برخوردار باشید. در این وضعیت مکانی است که گیاه بنجامین می تواند برگ های زیبا و درخشانی داشته باشد. این درختچه زیبای آپارتمانی را می توانید با یک نگهداری صحیح و اصولی به راحتی در میط منزل خود پرورش دهید. درخت بنجامین دارای نمونه های مختلفی است که از لحاظ ظاهری و شرایط مراقبتی با یکدیگر فرق هایی دارند.

یکی از نمونه های آن فیکوس بنجامین است که موجب سم زدایی و تصفیه هوا می شود. به کمک این گیاه جذاب می توانید حال و هوای بهتری را در محیط منزل خود ایجاد کنید. در این مقاله قصد داریم در مورد شرایط نگهداری گیاه بنجامین در محیط آپارتمان با شما صحبت کنیم، بنابراین تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شرایط نگهداری از بنجامین

زادگاه اصلی گیاه بنجامین به منطقه هایی هم چون جنوب شرقی و جنگل های استوایی آسیا، هندوستان و استرالیا بر می گردد. این گیاه دارای برگ های بیضی شکل و نوک تیزی است و شاخه های ارتجاعی آن بر زیبایی گیاه می افزاید. این برگ ها در اوایل رشد درختچه دارای رنگ سبز روشنی هستند، اما با گذشت زمان برگ های آن به رنگ سبز تغییر می کنند.

در صورتی که اقدام به نگهداری این درخت زیبا در محیط باز کنید ممکن است که ارتفاع آن به 5 متر هم می رسد، اما در محیط های آپارتمانی بعید به نظر می رسد که به هم چنین ارتفاعی برسد. درختچه بنجامین دارای نمونه های مختلفی است که از لحاظ شکل ظاهری و وضعیت مراقبتی با یکدیگر فرق می کنند. نمونه هایی از آن هم چون بنجامین ابلق و فیکوس بنجامین الاستیکا در میان افراد طرفداران بسیاری دارند. در صورتی که شرایط محیطی هم چون نور، دما، میزان آبیاری و رطوبت به درستی برقرار شود، طول عمر درختچه زیبای بنجامین تا حد زیادی افزایش می یابد. این گیاه در محیط های آپارتمانی به خوبی رشد می کند.

نور مناسب

این گیاه به نور فراوان به صورت غیر مستقیم نیاز دارد. برای نگهداری باید آن را در کنار پنجره های جنوبی قرار دهید. بهتر است که محل نگهداری گیاه را تغییر ندهید، چون در مقابل تغییر مکان به شدت آسیب پذیر است و ممکن است که گیاه در معرض آسیب یا تنش قرار بگیرد. اگر نور کافی را در اختیار گیاه قرار نگیرد، برگ های آن شروع به ریزش می کند. در صورتی که نور خورشید به صورت مستقیم به گیاه بتابد، برگ ها شروع به سوختن می کنند. اگر قرار باشد که در محیط منزل از گیاه نگهداری کنید بهتر است که آن را در پشت پنجره های جنوبی که به شدت نور گیر هستند قرار دهید.

دمای مناسب

گیاه بنجامین نباید در معرض سرمای بیش از حد قرار بگیرد چون شدیدا آسیب می بیند. بنابراین آن را در معرص سرمای وسایل سرمایشی و پنجره های بدون درز گیر قرار ندهید. بهترین دما برای نگهداری گیاه بین 15 الی 25 درجه سانتی گراد است. اگر دمای هوا از 10 درجه سانتی گراد باشد، گیاه تلف می شود. در فصول سردی هم چون زمستان، گیاه را در دمای اتاق بگذارید. بر اثر تنش دمایی گیاه آسیب می بیند و برگ های آن به صورت اتفاقی شروع به ریزش می کنند.

آبیاری مناسب

برای آبیاری گیاه از آب ولرم استفاده کنید. آب سرد برای گیاه به هیچ عنوان مناسب نمی باشد. بهتر است که از آب جوشیده سرد برای گیاه استفاده کنید و یا آب را در مکانی قرار دهید تا کلر آن ته نشین گردد. بین هر آبیاری اجازه دهید که خاک گیاه به خوبی خشک شود و بعد مجددا به آن آب دهید. در فصل هایی از سال که هوا گرم تر است، به میزان بیشتر و در فصل های سرد سال به میزان کمتر به گیاه آب دهید. در فصل تابستان به میزان دو با در هفته و در فصل زمستان هر 7 الی 10 روز یک بار به گیاه آب دهید.

رطوبت مناسب

بنجامین به رطوبت علاقه زیادی دارد و در صورتی که رطوبت کافی در اختیار گیاه قرار نگیرد، ساقه گیاه سرحال نخواهد بود، برگ های آن حالت خشک و شکننده ای پیدا می کنند و شروع به ریزش می کنند. برای تامین میزان رطوبت مورد نیاز گیاه، ظرف آبی در کنار آن بگذارید که به آرامی تبخیر شود و رطوبت مورد نیاز گیاه را تامین نماید.

برای تامین رطوبتی که گیاه احتیاج دارد، باید هر دو بار در هفته با اسپری برگ های گیاه را آبپاشی کنید. اگر لکه های قهوه ای بر روی برگ ها به وجود آمدند، دیگر از روش غبار پاشی استفاده نکنید و برای آن یک جزیره درست کنید. آبی که بر روی گیاه اسپری می کنید، نباید بیش از حد بوده و تنها در حد نشستن شبنم بر روی برگ ها باشد.

غذای مناسب

برای رشد بهتر و افزایش سرحالی گیاه، می توانید عملیات کوددهی را انجام دهید. بهترین زمان برای کوددهی در فصل هایی هم چون بهار تا ابتدای فصل پاییز است که بهترین زمان برای رشد گیاه می باشد. اما در فصل های هم چون پاییز و زمستان که گیاه در حال خواب است، دیگر نیازی به کوددهی ندارد. هر سه هفته یک بار بری گیاه بنجامین کود مخصوص بنجامین به کار ببرید. در فصل هایی که رشد گیاه بهتر است هم چون تابستان و بهار برای این که رشد گیاه بهتر باشد، هر چند هفته یا چند ماه یک بار برای گیاه از کود های مخصوصی هم چون npk استفاده نمایید. برای اینکه ریشه گیاه کود بیشتری دریافت کند بهتر است این کود مخصوص را به صورت مایع تهیه و خریداری نمایید. کود های طبیعی هم چون ورمی کمپوست هم مناسب هستند.

خاک مناسب

بهترین خاک برای گیاه ترکیب خاک، کود های آماده و کمپوست می باشد. این گیاه دارای بافت سبک و زهکشی بالایی است. در این خاک ها آب اضافی از زیر گلدان خارج می شود. خاک هایی با رطوبت بالا و باتلاقی مانند برای گیاه مناسب نمی باشند. اگر ترکیبی از 20 درصد ماسه، 20 درصد ورمی کمپوست، 40 درصد خاک برگ، 10 درصد خاک باغچه و 10 درصد پوست برنج استفاده کنید بسیار مناسب خواهد بود. با افزودن پرلیت و یا پوکه به خاک، میزان رطوبت خاک به نحو بهتری حفظ می شود. خاک های هلندی که دارای مقادیری پیت ماس، کوکوپیت و غیره می باشند هم گزینه مناسبی محسوب می شوند.

روش تمیز کردن گیاه بنجامین

برگ های گیاهان آپارتمانی باید همواره تمیز و درخشان باشند تا زیباتر جلوه کنند. اگر بر روی برگ های گیاه گرد و غبار بنشیند نمی توانند به راحتی تنفس کنند، بنابراین باید آن ها را به خوبی تمیز نمایید. برای تمیز کردن برگ ها از براق کننده های شیمیایی نباید استفاده نمایید. چون باعث ریختن برگ های گیاه می شوند. استفاده از ترکیب شیر و آب برای تمیز کردن برگ های گیاه بسیار مناسب است.

تعویض گلدان گیاه

هر سال که گیاه به رشد قابل توجهی دست یافت، می توانید گلدان گیاه را عوض نمایید. اما اگر گیاه هنوز در سال های اولیه رشد خود باشد، بهتر است که گلدان آن را عوض نکنید. فقط در صورتی که به قدر کافی گیاه رشد کرده باشد گلدان آن را تعویض نمایید. برای گلدان جدید از خاک مناسبی استفاده کنید. برای تعویض گلدان گیاه در ماه های فروردین و اردیبهشت اقدام نمایید.

خرید گیاه آپارتمانی بنجامین

گیاه بنجامین از گیاهان بسیار زیبای آپارتمانی است که با مراقبت از آن در محیط منزل خود می توانید در حد زیاد به اکسیژن رسانی محیط و تصفیه هوا کمک نمایید. به کمک این درختچه منحصر به فرد، زیبایی محیط منزل خود را چند برابر خواهید کرد. برای نگهداری از این گیاه زیبا و بی نظیر، باید شرایط نگهداری از آن را به خوبی بدانید. کارشناسان ما در نهالستان بهمن آبادی از نیاز های گیاه شما اطلاعات کافی دارند. با دریافت مشاوره های تخصصی از ایشان می توانید برای سالیان سال از این گیاه در محیط منزل خود نگهداری کنید. برای خرید انواع درختچه های زینتی، نهال ها، بذر ها، کود ها، سموم شیمیایی و سایر محصولات تخصصی کشاروزی به وب سایت ما مراجعه نموده و درخواست خود را به دو صورت آنلاین و تلفنی ثبت نمایید. کارشناسان ما در تمامی ساعات شبانه روز در خدمت شما عزیزان هستند. جهت خرید و ثبت سفارش محصول مورد نظر خود با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *