نمی توان به نخل ماداگاسکار نخل گفت، ولی چون به خانواه نخل ها شباهت زیادی دارد، به همین خاطر به عنوان نخل ماداگاسکار معروف شده است. نام علمی نخل ماداگاسکار pachpodium است و در سراسر دنیا نمونه های مختلفی دارد. این نخل از گیاهان بومی منطقه ماداگاسکار است و به همین دلیل با این نام شناحته می شود. در واقع می توان گفت که نخل ماداگاسکار در دسته خانواه خرزهره ها قرار می گیرد و دارای دو نمونه معروف به نام های pachypodium و pschypodiom geayi است.

این دو نمونه معروف نخل ماداگاسکار چون دارای ظاهری بسیار زیبا و در عین حال روش نگهداری راحتی هستند، در اغلب نقاط جهان آن را پرورش می دهند. ما در این مقاله می خواهیم نکات مهمی را در مورد روش نگهداری از نخل ماداگاسکار برای شما شرح دهیم، بنابراین تا انتهای این مقاله ما را همراهی نمایید.

نخل ماداگاسکار

این نخل در مقبل شرایط محیطی نامساعد از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است و توان مقابله با این شرایط را به خوبی دارد. به همین خاطر است که نخل ماداگاسکار در دسته گیاهانی قرار می گیرد که روش نگهداری راحتی دارند. این نخل از ساقه ای برخوردار است که توان انباشتن و ذخیره نمودن مقادیر زیادی آب را دارد و در مواقعی که با کم آبی مواجه می شود از آب ذخیره شده خود تغذیه می کند. در انتهای ساقه نخل ماداگاسکار، برگ هایی وجود دارند و در فصل بهار می توانید شاهد رویش گل های زیبایی این گیاه نیز باشید.

روی ساقه گیاه تیغ های ریزی وجود دارند که در برخی مواقع طول این تیغ ها ممکن است که به 6 سانتی متر هم برسد. در انتهای فصل پاییز و زمستان زمان به خواب رفتن گیاه است. در این زمان امکان دارد که برگ های گیاه شروع به زرد شدن و ریزش نمایند که این مسئله کاملا طبیعی است. برای نخل ماداگاسکار بسیار مهم است که در فصل زمستان چه میزان به آن آب دهید.

این نخل در معرض بیماری های قارچی فراوانی است، ولی در صورتی که به خوبی نگهداری شود، هر سال به میزان 30 سانتی متر بر قد آن افزوده خواهد شد. اگر می خواهید متوجه شوید که گیاه در شرایط مطلوب و ایده آلی قرار گرفته است یا نه؟ می توانید به علایم و نشانه های آن دقت کنید؛ به عنوان مثال در شرایط خوب جوانه های گل در میان برگ ها ظاهر می شوند که این نشانه بسیار خوبی است. نخل ماداگاسکار به دلیل تیغ های بلند و سمی که دارد، باید از دسترس کودکان دور بماند.

نگهداری از نخل ماداگاسکار

برای نگهدای از این نخل باید حتما شرایط و نکات لازم آن را بدانید. این نکات مرتبط با نحوه و میزان آبیاری، نور مناسب، رطوبت کافی، دمای مناسب، خاک مناسب، روش تکثیر و تغذیه نخل می باشند.

روش آبیاری مناسب

این گیاه در مقابل شرایط کم آبی و خشکی دارای تحمل بالایی است و اگر در شرایط بدی قرار بگیرد، به ناچار از آب ذخیره شده در ساقه خود استفاده می نماید. اما بهتر است که این شرایط برای نخل ماداگاسکار ایجاد نگردد، چون این آب برای رشد مطلوب گیاه لازم و ضروری است. برای این نخل از روش آبیاری مناسبی باید استفاده کنید و دو بار در طول هفته آبیاری برای آن کافیست. تنها نکته مهم در آبیاری توجه به زهکشی گلدان است تا مانع از جمع شدن آب در زیر گلدان شوید.

در اثر جمع شدن آب در زیر گلدان ریشه ها شروع به پوسیده شدن می کنند و با آبیاری بیش از حد نیز گیاه زرد شده و برگ ها می ریزند. در فصل های پاییز و زمستان که گیاه در خواب فرو رفته است، بهتر است که میزان دفعات آبیاری را به یک بار در هفته کاهش دهید. اگر می خواهید از روش صحیح آبیاری نخل ماداگاسکار اطلاعات بیشتری کسب نمایید، کافیست به وب سایت نهالستان بهمن آبادی مراجعه نموده و با مشاورین ما ارتباط برقرار کنید.

نور مناسب

نخل ماداگاسکار از جله گیاهانی است که برای رشد ایده آل خود نیاز به یک محیط نورانی و روشن دارد. این گیاه در مقابل نور مستقیم دارای تحمل بالایی است. در اثر نور زیاد و مستقیم به خوبی رشد می کند. بنابراین اگر در محیط منزل خود نور کافی ندارید، هرگز این گیاه را خریداری نکنید چون در اثر نور کم، رشد گیاه با اختلال مواجه می شود و برگ ها شروع به زرد شدن و ریزش می کنند.

رطوبت مناسب

این گیاه نیاز به رطوبت خاصی ندارد، بنابراین نیازی نیست که از روش خاصی برای افزایش رطوبت در محل نگهداری گیاه استفاده کنید.

دمای مناسب

بهترین دما برای رشد نخل ماداگاسکار، دمای بین 10 الی 50 درجه سانتی گراد است که در این دما می تواند رشد خوبی داشته و به حیات خود ادامه دهد. اگر دما از 10 درجه سانتی گراد کمتر شود، برگ های کیاه شروع به سیاه شدن می کنند و در نهایت تمامی آن ها می ریزند. از طرفی امکان دارد که ساقه گیاه به تدریج شروع به پوسیدن کند.

خاک نخل ماداگاسکار

برای تامین خاک مورد نیاز گیاه باید از خاک هایی استفاده نمایید که از زهکشی خوبی برخوردار باشند. چنین خاک هایی هستند که می توانند میزان آب اضافی را از لا به لای منافذ خود به خوبی خارج کنند.

روش قلمه زدن نخل ماداگاسکار

برای تکثیر کردن این نخل می توان از دو روش زیر استفاده کرد:

اولین روش تکثیر گیاهان از طریق بذر است و روش دوم جدا نمودن جوانه از گیاه مادر است. برای جدا کردن جوانه، باید به نکات خاصی توجه کنید چون روش چندان راحتی نمی باشد. اگر برای گیاهتان مشکلی ایجاد شده است، جهت مقابله با آن و دریافت راه درمان آن، می توانید با کارشناسان متخصص گل و گیاه ما در نهالستان بهمن آبادی تماس حاصل فرمایید.

تغذیه نخل ماداگاسکار

برای تعذیه این نخل، باید به صورت اصولی و طبق دستورالعمل ها اقدام به کوددهی آن نمایید. بعد از تغذیه و کوددهی نخل، حتما باید از روش مناسبی جهت آبیاری آن بهره ببرید که به این روش آبیاری گیاه با آب آکواریوم گفته می شود. این روش از روش های شیمیایی بهتر و اثر بخش تر می باشد. اگر قصد دارید که از کود های شیمیایی استفاده کنید، کود هایی که در گذر زمان مواد غذایی آزاد می کنند کود های بهتری هستند. در فصل های خواب گیاه، میزان کوددهی را کاهش و به نصف برسانید.

آفت نخل ماداگاسکار

نخل ماداگاسکار در مقابل آفات و بیماری ها حساس بوده و سریعا عکس العمل نشان می دهد. آفت هایی هم چون شپشک آرد آلود و کنه از جمله آفت هایی هستند که به این نخل آسیب فراوانی وارد می کنند. بهتر است که روش درمان خانگی شپشک آرد آلود را بیاموزید. اگر اطلاعات کافی در این مورد ندارید حتما با متخصصان نهالستان بهمن آبادی در این رابطه مشورت نمایید.

روش درست هرس کردن

در هنگام مراقبت از نخل ماداگاسکار باید به برگ های پوسیده و شاخه های خشک شده آن توجه زیادی کنید. شاید نسبت به سایر گیاهان کمتر چنین علایمی داشته باشد، اما همین میزان کم هم می تواند روند رشد و جوانه زنی نخل را با اختلال مواجه کند. بنابراین اگر قصد مراقبت و نگهداری از آن را در محیط های آپارتمانی خود دارید، باید حتما به برگ ها و ساقه های خشک شده آن دقت کنید و در زمان مناسبی آن را هرس کرده و از بدنه گیاه جدا سازید. با یک هرس صحیح و اصولی، برگ های جدیدی ظاهر خواهند شد.

مشاوره با متخصصین گل و گیاه جهت مراقبت از نخل ماداگاسکار

ما دراین مقاله سعی کردیم تا حد امکان شرایط نگهداری از نخل ماداگاسکار را برای شما شرح دهیم، اما اگر باز هم در این روند دچار مشکل شدید، کافیست با متخصصین ما مشورت کنید. متخصصین با تجربه و خبره نهالستان بهمن آبادی، در مورد شیوه های موثر نگهداری از این نخل شما را به خوبی یاری می نمایند. در فروشگاه ما انواع نهال ها، درختچه ها زینتی، گل ها، بذر، انواع کود، قارچ کش و سموم مختلف عرضه می گردند. جهت تهیه و خرید محصول مورد نظر خود، کافیست با شماره های ما تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *