نخل کاریوتا که با عنوان نخل دم ماهی هم معروف است، از زیبا ترین گیاهان موجود در جهان است. این گیاه در نوع خود بی همتاست! نخل کاریوتای جذاب، قابلیت کاشت در گلدان و نگهداری در منزل را هم دارد. به شرط اینکه شرایط خوبی را برای رشد آن فراهم کنید. در صورت رشد و مراقبت صحیح در خانه خود، شاهد محیطی بسیار زیبا و سرسبز خواهید بود. البته این نخل برای محیط های بیرون از منزل هم مناسب کاشت می باشد، اما در فضای خانه بهتر می توان از آن مراقبت کرد.

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب و هوای سردسیری است، بنابراین نگهداری از آن در محیط خانه بهتر است. کاریوتا در فضای باز و گلدان های بزرگ امکان رشد بهتری دارد. این نخل فوق العاده زیبا است، اما اگر در نظر داشته باشید که آن را برای طولانی در محیط خانه خود زنده نگه دارید، باید خیلی اصولی و تخصصی عمل نمایید. چون این نخل به نور شدید خورشید نیازمند است و اگر نیازهای آن را به طور مطلوب برآورده نگردد تلف خواهد شد.

شرایط رشد مطلوب نخل

نور مناسب: این نخل نیازمند نور فراوان و مستقیم می باشد. بنابراین باید گیاه در یک مکان پر نور قرار بگیرد، در این صورت است که می تواند طول عمری طولانی داشته باشد.

آبیاری مناسب: برای این گیاه نیاز است که خاک پای آن مقداری مرطوب گردد. در فاصله بین دو آبیاری بهتر است که خاک گیاه مقداری خشک شده باشد. برای آبیاری گیاه بهتر است که فاصله بین دفعات آبیاری و مقادیر آن در حد کمی باشد.

بسیار مهم است که گلدان مورد استفاده برای نخل کاریوتا، دارای زهکشی مناسبی باشد و سوراخ ها به قدری باشند که آب اضافی از زیر گلدان به راحتی خارج گردد. در صورتی که گلدان دارای سوراخ های کافی در جهت زهکشی مطلوب نمی باشد، توسط میخ، دریل و یا هر وسیله دیگری سوراخ هایی در انتهای گلدان تعبیه کنید.

خاک مناسب: اگر خاک استانداردی وجود داشته باشد که دارای پایه بیت و الیاف نارگیل باشد از زهکشی خوبی برخوردار خواهد بود. این نوع خاک ها برای کاشت کاریوتا مفید ترند. برای نگهداری این نخل برای مدت زمان بیشتری، باید به خاک موادی اضافه کنید که موجب زهکشی مناسب بهتر شوند. موادی هم چون پوسته درختان و پرلیت از این نوعند. این مواد از تجزیه و تحلیل رفتن سریع خاک جلوگیری می کنند.

کوددهی مناسب: در فصل های رشد گیاه بهتر است که نیاز های غذایی و کود دهی گیاه را در حد کافی فراهم کنید. بهترین کود های برای این گیاه به صورت مایعی و حاوی عناصر مورد نیاز گیاه می باشند. عناصری هم چون ماده سولفات، منیزیوم و غیره برای رشد این گیاه ضروری هستند و گیاه بر اثر کمبود این عناصر ضروری تلف نخواهد شد.

تکثیر نخل کاریوتا

نخل کاریوتا توسط کاشت بذر هم امکان تکثیر دارد. توسط گل های نر و ماده این نخل به وجود می آید، بنابراین امکان تولید یک گیاه به تنهایی نیز امکان پذیر است. در صورتی که گیاهی که دارید تولید بذر نمی کند، امکان تهیه بذر آن از گل فروشی ها و نهالستان ها وجود دارد. برای کاشت بذر، باید اقداماتی انجام دهید، در ابتدا دانه را از گیاه جدا نموده و درون گلدانی قرار دهید که از خاک مخصوص جوانه زنی پر شده است.

سپس اقدام به کاشت بذر ها نمایید. بعد هم گلدان را در محیطی قرار دهید که دارای آب و هوای گرم و مرطوب است. بهتر است که گلدان حدود 6 الی 8 ماه در این محیط باقی بماند. بعد از گذشت مدتی بذر ها شروع به جوانه زدن می کنند.

یکی دیگر از روش های تکثیر گیاه، جدا سازی شاخه ها و جوانه های جانبی از پایه گیاه مادر می باشد. هنگامی که جوانه ها رشد کردند با دقت توسط چاقوی تیز و تمیزی آن را از گیاه مادر جدا سازید. سپس اقدام به کاشت جوانه ها در یک گلدان جداگانه نمایید. چند ماهی که گذشت، جوانه ها رشد خود را از نو شروع می کنند.

عوض کردن گلدان

هنگامی که نخل در سال های اولیه حیات خود می باشد، باید هر سال و یا یک سال در میان در فصل بهار گلدان آن را عوض کنید. این نخل دارای رشد تدریجی و آرامی است و نیازی نیست که گلدان آن را مرتبا عوض نمایید. تنها هر سال و یا سالی یک بار آن را عوض کنید کافی است. اگر به تدریج احساس کردید که گیاه کاریوتا دارای رشد بهتر و سریع تری شده است، امکان دارد که دیگر نتوانید به راحتی گلدان آن را عوض نمایید.

در این حال برای تعویض گلدان لازم است که چند سانتی متر از خاک سطحی گلدان را خارج کنید و به جای آن خاک تازه بریزید. باید حتما حاک گلدان مقداری خشک شده باشد که اقدام به تعویض گلدان آن نمایید. ابتدا به آهستگی به کف و دیواره های گلدان ضربه می زنید و بعد به راحتی گیاه را از گلدان خارج کنید. برای گلدان جدید بهتر است که یک سایز بزرگ تر از سایز قبلی آن را تهیه نمایید و بعد از قرار دادن گیاه، آن را با خاک تازه ای پر کنید. باید حتما خاک دارای عناصر و موادی باشد که موجب افزایش زهکشی آن گردد.

نخل کاریوتا برگ ابلق چیست؟

این نخل مربوط به خانواده اریکاسه و از گیاهان بومی مناطق قاره آسیا محسوب می شود. این گیاه از انواع گیاهان زیبایی است که مناسب نگهداری در محیط های آپارتمانی می باشد. گیاه کاریوتا دارای برگ های ابلقی است که در محیط های آپارتمانی و فضا باز می توانید به خوبی از آن ها نگهداری کنید. برای خرید بذر می توانید به نهالستان بهمن آبادی مراجعه نمایید. این گونه کاریوتا دارای برگ های ابلغ به طول 10 الی 18 سانتی متر می باشد. برگ ها دارای رنگ های زیبا، متنوع و شبیه به دم ماهی می باشند.

این گیاه برای محیط هایی که دارای گرمای کم و رطوبت بالایی هستند مناسب کاشت است. این گیاه دارای میوه های دایره ای شکل به اندازه 1 الی 2 سانتی متری و یک هسته سفت می باشد. این گیاه کاربرد زینتی دارد، چون از برگ هایی بسیار زیبا و منحصر به فردی برخوردار می باشد. این برگ ها به قدری زیبا و جذابند که نظر هر بیننده ای را به خود جلب می کنند. این نخل زیبا برای مکان های تجاری مناسب کاشت می باشد. از لحاظ خوراکی نیز این گیاه فواید زیادی دارد.

درون تنه این گیاه مقادیر زیادی نشاسته است که جهت تهیه ساگو به کار می رود. از ساقه این نخل برای تهیه شکر کف خرمایی یا تخمیر شده جهت ساختن دودی استفاده می شود. در کشور هایی هم چون هند از برگ های کاریوتا برای تهیه لوازم خانگی، از الیاف آن برای تهیه طناب و از دانه های آن نیز برای تهیه وسایل دکوری استفاده می شود. حتما هنگامی که نخل شروع به میوه دادن دقت کنید، چون دارای اسید اگزالیک و سمی می باشد که در اثر برخورد با پوست دست یک سوختگی شدید ایجاد می کند، بنابراین حتما باید از یک دستکش استفاده نمایید.

خرید نخل کاریوتا

نخل کاریوتا شرایط نگهداری چندان سختی ندارد و به راحتی در محیط منزل خود می توانید آن را پرورش دهید. تنها کافیست شرایط نگهداری مطلوبی هم چون نیمه آفتابی، نیمه سایه، آبیاری متوسط، رطوبت بالا، خاک لومی و مرطوب و سایر شرایط برای آن به خوبی برقرار شود. جهت خرید نخل کاریوتا، تهیه بذر ها، نهال ها، درختچه های زینتی، انواع کود ها، سموم شیمیایی و غیره ما نهالستان معتبر و با سابقه بهمن آبادی را به شما معرفی می کنیم.

در نهالستان ما تمامی نهال ها و درختچه های زینتی در نهایت سلامت و کیفیت به مشتریان عزیز عرضه می شوند. در کنار خرید محصول مورد نظر خود می توانید از مشاوره های تخصصی کارشناسان و مشاورین مجرب ما در مورد شرایط نگهداری و مراقبت از انواع نهال ها و درختچه های زینتی و غیره اطلاعات کافی کسب نمایید و حتی از روش های دفع آفات و بیماری های گیاهان نیز مطلع شوید.

بدین ترتیب برای نگهداری گیاه خریداری شده کمتر دچار مشکل خواهید شد و با شناخت و آگاهی کافی جهت خرید محصول خود اقدام می کنید. جهت خرید و ثبت سفارش محصول مورد نظر خود کافیست با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید. کارشناسان فروش ما همواره آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *