به گل پاندانوس؛ گیاه برگ خنجری نیز گفته می شود. این گیاه همواره سبز بوده و برای نگهداری از آن دچار مشکلی نخواهید شد. این گیاه در محیط ها و مکان های بسته، منازل و اداره ها به خوبی رشد می کنند و زیبایی و جذابیت بی نظیری به محیط می بخشد. این گیاه دارای گونه هایی مختلفی است و تا کنون 600 گونه از آن یافت شده است. گیاهی بسیار زیبا و درختچه ای مانند است. برگ هایی شبیه به آناناس دارد. از گیاهان بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری، ماداگاسکار، موریس، سواحل اقیانوس آرام، آسیا و آفریقا است.

این گیاه دارای برگ هایی همیشه سبز است که رشد تدریجی و کندی دارند. میوه های این گیاه همانند کاج است و برای مصرف و تهیه غذا مورد استفاده قرار می گیرند. برگ های شمشیری، باریک و بلند گیاه دارای رگبرگ هایی موازی هستند. در حواشی آن ها نیز دندانه هایی وجود دارند. در گونه های ابلق گیاه، رگ برگ های سفید و کرم رنگ به وفور یافت می شوند. در این گیاه برگ ها به صورت دسته های 3 الی 4 تایی به ساقه وصل شده اند و در انواع سن بالاتر گیاه، ساقه های چوبی و ریشه های هوایی وجود دارند. بنابراین نباید ریشه های هوایی آن را جدا نمایید. این گیاه بسیار شبیه به آناناس، دراسنا و کوردیلین است.

انواع گل پاندانوس یا برگ خنجری

این گیاه از گونه های مختلفی در سطح جهان برخوردار است که از رایج ترین آن ها می توان به گونه های زیر اشاره کرد:

پاندانوس معمولی

پاندانوس ابلق

پاندانوس پا کوتاه

زادگاه اصلی گل پاندانوس

این گیاه متعلق به مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است. در نواحی هم چون آفریقا و آسیا به وفور رشد می کند. در سواحل جنوبی اقیانوس آرام هم چون سواحل زیبای پانوئی نیز وجود دارد.

شرایط مناسب برای نگهداری از گیاه

نور مناسب

این گیاه نیازمند نور فراوانی است که باید به صورت غیر مستقیم در دسترس آن قرار بگیرد. این گیاه در طی روز به حدود 6 الی 8 ساعت نور نیاز دارد. در صورتی که گیاه نور کافی دریافت نکند، برگ های کرم رنگ گونه ابلق آن تغییر رنگ به سبز داده و نابود می شوند. اگر در معرض نور مستقیم و بیش از حد باشد، برگ ها کم رنگ شده و چروک خواهند شد. بهترین مکان برای نگهداری از پاندانوس در محیط منازل، پنجره های جنوبی است. نور مورد نیاز گیاه باید در حد کامل و به صورت غیر مستقیم در اختیار گیاه قرار بگیرد. برای دریافت نور بهتر توسط گیاه، می توانید از لامپ های مخصوص رشد استفاده کنید. این لامپ ها برای هر فصلی از سال مناسبند که باید به صورت یکنواخت آن را دریافت کند.

دمای مناسب

این گیاه در مقابل تغییرات دمایی مقاومت بالایی دارد. برای نگهداری از گیاه، باید دمایی در حدود 18 الی 29 درجه سانتی گراد وجود داشته باشد. در فصل های گرم سال ممکن است که دمای هوا به 40 درجه سانتی گراد هم برسد. در صورت نگهداری گیاه در محیط بیرون از خانه، باید آن را به درون خانه انتقال داده و توط اسپری آب غبارپاشی کنید. حداقل دمایی که گیاه می تواند تحمل کند، دمای 10 درجه سانتی گراد است و اگر دما از این میزان کمتر شود، ممکن است که گیاه در معرض سرمازدگی قرار بگیرد. در فصل های سرد سال بهتر است در محیط گرم تر و درون منزل از گیاه نگهداری کنید.

آبیاری مناسب

باید گیاه پاندانوس را در مقادیر زیادی آبیاری کنید. در واقع خاک پای گلدان باید همواره مرطوب باشد. برای این گیاه به دنبال گلدانی باشید که از زهکشی خوبی برخوردار باشد. درگلدانی با این شرایط هر میزان آب اضافی به راحتی از زیر گلدان خارج شده و دیگر ریشه های گیاه نمی پوسند. سعی کنید از آبی جوشیده و سرد شده برای گیاه استفاه کنید یا آب را در گوشه ای گذاشته و چند ساعت صبر کنید که کلر آن کاملا ته نشین شود. در هنگام آبیاری باید برگ های گیاه خیس شوند، چون با گذشت زمان نشاط و شادابی خود را از دست داده و شل و آویزان می گردند.

رطوبت مناسب

این گیاه نیازمند رطوبت در حد متوسط رو به بالا می باشد. رطوبت محیط در حد 25 درصد به گیاه آسیب نمی رساند. این گیاه در محیط های بسته و آپارتمانی به راحتی رشد می کند، اما بهتر است که میزان رطوبت محیط در حد 50 الی 70 درصد برای گیاه فراهم شود. چون تابستان هوا گرم تر است، باید حتما از روش هایی برای تامین رطوبت گیاه استفاده کنید. روش هایی هم چون به کار بردن دستگاه رطوبت ساز و یا جزیره می توانند برای گیاه مناسب باشند.

روش ساخت جزیره بدین صورت است که در زیر گلدان کمی سنگ ریزه ریخته و بر روی آن مقادیری آب اضافه می کنید اما زیر گلدانی خشک بماند. روش استفاده از دستگاه رطوبت ساز نیز بدین صورت است که در فاصله 3 الی 4 متری دستگاه را روشن نموده و قرار می دهید.

خاک مناسب

برای کشت گل پاندانوس باید از خاکی استفاده کنید که دارای زهکشی بسیار مطلوبی باشد، چون تنها در چنین خاکی است که بعد از هر آبیاری، آب اضافی به راحتی از زیر گلدان خارج می شود و ریشه در معرض پوسیدگی قرار نمی گیرد. برای این گیاه فرقی نمی کند که شما از چه نوع خاکی استفاده کنید، اما در جهت قوی تر کردن گیاه، می توانید از ترکیبات مناسبی بهره ببرید. ترکیباتی همچون موارد زیر می توانند برای گیاه مناسب باشند:

خاک گلدان، خاک باغچه و پیت ماس

ماسه، خاک برگی که قبلا در آن چمن کاشته شده است.

خاک باغچه، کمپوست و پیت ماس

خاک لمونی، پیت ماس یا خاک برگ و شن

کود دهی مناسب

این گیاه نیاز چندانی به کوددهی ندارد، ولی اگر می خواهید که گیاهتان همواره سر سبز و با نشاط باشد، می توانید در فصل هایی که رشد گیاه سریع تر است؛ هم چون بهار و تابستان آن را با کوددهی مناسب تقویت نمایید. برای تقویت و کوددهی مطلوب گیاه پاندانوس، کود های شیمیایی گیاهان زینتی و کود های 20-20-20 بسیار مناسبند که ماهی یک بار به گیاه دهید کافیست. بهتر است که گیاه در معرض کمبود آهن قرار نگیرد، این عارضه منجر به سفید شدن برگ های گیاه خواهد شد. این مشکل بیشتر در فصل های تابستان رخ می دهد. برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی بهتر است که از کود های آهن دار در مقادیر کمی به صورت ماهیانه استفاده کنید. اگر قصد کود دادن به گیاه را دارید، در ابتدا آن را آبیاری نمایید و بعد به خاک آن کود بیفزایید.

تعویض گلدان

تعویض گلدان نمی تواند برای گیاه مشکلی را ایجاد کند. برای تعویض گلدان می توانید به صورت سالیانه و یا هر یک سال و نیم یک بار اقدام نمایید و حتما خاک قبلی را عوض کنید. بهترین زمان برای تعویض گلدان فصل بهار است، ولی در مواقع دیگری از سال هم می توانید گلدان گیاه را تعویض کنید. برای اینکه بهتر متوجه شوید چه زمانی جهت تعویض گلدان مناسب تر است؟ می توانید به ریشه های گیاه توجه کنید. اگر ریشه ها از خاک بیرون زده باشند، دیگر گیاه نمی تواند همانند سابق با نشاط باشد و به خوبی رشد کند. در این حالت بهتر است که برای عوض کردن گلدان گیاه اقدام فرمایید. در صورتی که نمی توانید خاک گلدان را به طور کامل عوض کنید، همین که تنها خاک سطحی گلدان را عوض نمایید کافیست.

هرس کردن گیاه پاندانوس

این گیاه جذاب نیازی به هرس کردن ندارد و تنها در صورتی که در بخش هایی از گیاه برگ های زردی مشاهده کردید توسط یک قیچی تمیز و نوک تیز آن ها را به آرامی جدا نمایید.

خرید گیاه پاندانوس با برگ خنجری

برای خرید گل پاندانوس برگ خنجری، نهالستان ها و مراکز عرضه کننده بسیاری در سطح کشور وجود دارند. یکی از نهالستان های با سابقه و معتبر، نهالستان بهمن آبادی می باشد که عرضه کننده انواع نهال ها، درختچه های زینتی، گل ها، بذر ها، کود ها، سموم شیمیایی، آفت کش ها و سایر محصولات تخصصی به سراسر کشور می باشد. ما انواع محصولات خود را با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان عزیز عرضه می کنیم. جهت خرید و ثبت سفارش محصول مورد نظر خود، با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید. کارشناسان ما در تمامی ساعات شبانه روز پاسخ گوی تماس شما عزیزان می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *