نخل بامبو به گیاه بامبو ارتباط خاصی ندارد و در دسته گل های شیپوری قرار می گیرد. این گیاه که از گیاهان مناطق گرمسیری محسوب می شود در مناطق بومی مکزیک و آمریکای مرکزی رشد می کند. در مناطق جنگلی و زیر تاج پوش جنگلی، مکان مناسبی برای پرورش این گیاه است. اگر قصد نگهداری این گیاه را در محیط منازل و آپارتمان های خود دارید، نخل بامبو گزینه مناسبی محسوب می شود و به خوبی به تصفیه هوا و اکسیژن سازی کمک می کند.

شرایط نگهداری از نخل بامبو

این نخل که از جمله نخل های محبوب آپارتمانی محسوب می شود، نیاز به مراقبت چندان زیادی ندارد و در مکان هایی با نوردهی مختلف امکان رشد دارد. این نخل برای زندگی خود نیازمند رطوبت به صورت مستمر می باشد و برای افرادی که قصد خرید گیاهانی با آبیاری کمی دارند پیشنهاد خوبی نمی باشد.

نور مناسب

مکان هایی با نور کم یا متوسط برای رشد این گیاه مناسب هستند. این نخل برای پرورش خود نیاز به نور زیادی ندارد و این وجه تمایز آن با سایر نخل ها می باشد. این گیاه قادر است که با شرایط نوری مختلفی هماهنگ شود و رشد خوبی را تجربه کند. این نخل حتی می تواند از نور پنجره های شمالی هم بهره ببرد بدون اینکه آسیبی ببیند. نخل بامبو نباید هرگز در مجاورت نور شدید خورشید قرر بگیرد؛ چرا که بر اثر نور و حرارت شدید برگ های گیاه نازک شده و می سوزند.

آبیاری کافی و اصولی

برای اینکه از نخل بامبو در محیط های منازل بتوانید نگهداری کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که لازم است خاک پای گیاه همواره مرطوب باشد. آبیاری گیاه باید به گونه ای انجام گیرد که در همه جای گلدان رطوبت به صورت یکسانی پراکنده شود، ولی به این صورت نباشد که تمام خاک سرشار از آب شود. آبیاری کم و یا بیش از حد هم می تواند آسیب زننده باشد، اما گیاه در مقابل آبیاری کم دارای تحمل بیشتری می باشد. هنامی که احساس کردید سطح خاک تا حدی خشک شده است باید برای آبیاری بعدی اقدام نمایید.

دما و رطوبت مناسب

نخل بامبو برای مکان های دارای آب و هوای گرم و مرطوب مناسبت تر است. این نخل چون در مناطق گرمسیری رشد می کند، در نتیجه نمی تواند مقاومت و تحمل بالایی در برابر سرما داشته باشد و قادر به تحمل دمای کم تر از منفی یک درجه نیست. برای مکان های بسته باید دما و رطوبت مناسبی جهت نگهداری نخل بامبو فراهم شود، اما این گیاه علاقه به رطوبت بالا دارد. برای اینکه رطوبت پیرامون گیاه را افزایش دهید، نیاز است که در کنار آن از یک دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید و گلدان را بر روی سینی حاوی سنگ ریزه بگذارید تا بتواند در قدر نیاز خود رطوبت دریافت کند.

کود مناسب

جهت افزایش رشد و نگهداری بهتر از نخل بامبو، باید در برخی از فصل ها اقدام به کوددهی نمایید تا در ماه هایی که امکان رشد نخل بالاتر است بتواند در حد کافی از مواد غذایی مورد نیاز خود بهره مند شود. کود های گرانولی و آهسته رهش برای کوددهی گیاه بسیار مناسبند. روش کوددهی بدین منوال است که کود را به صورت پراکنده بر روی سطح خاک می پاشید و بعد هم گلدان را آبیاری می کنید. در فصل های خواب گیاه یعنی فصل های پاییز و زمستان دیگر عملیات کود دادن به گیاه را متوقف کنید.

هرس کردن گیاه نخل بامبو

نخل بامبو از جمله گیاهانی است که نیاز چندانی به هرس کردن ندارد. این گیاه دارای برگ های خشک و یا برگ هایی با نوک قهوه ای می باشد که با هرس و جدا نمودن آنها گیاه حالت سالم تر و با نشاط تری خواهد داشت.

تعویض گلدان

اگر گلدانی که در حال حاضر نخل بامبو را در آن نگهداری می کنید، دارای فضای کافی برای رشد گلدان نمی باشد ناچارید که گلدان قبلی را عوض کنید، در غیر این صورت نیاز نیست که مکررا اقدام به تعویض گلدان نخل بامبو نمایید. این نخل دارای رشد تدریجی می باشد و به همین خاطر لازم به عوض کردن مرتب گلدان ندارد. نخل بامبو با توجه به اندازه گلدانتان رشد می کند. اگر گلدان شما جهت کاشت گلدان دارای ابعاد کوچکی است، برای دارا بودن نخلی بزرگ تر از گلدان بزرگتری استفاده کنید. بدین ترتیب رشد آن را کنترل خواهید کرد.

تقریبا می توانید هر دو الی سه سال یکبار، اقدام به تعویض گلدان بامبو نمایید. گلدانی که برای کاشت نخل بامبو انتخاب می کنید، باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد و گلدان های سفالی برای این کار مناسب ترند. گلدان های سفالی چون نمی توانند رطوبت را بیش از حد در خود نگهداری کنند، در نتیجه گیاه در چنین گلدان هایی از خطر پوسیدگی در امان می ماند.

تکثیر نخل بامبو

برای تکثیر نمودن این نخل به روش جدا نمودن قلمه ها باید مراقب باشید که آسیبی به آن ها وارد نشود، به همین خاطر روش قلمه زنی برای تکثیر گیاه سخت ترین روش است. با رسیدن نخل بامبو به سن بلوغ تنه جوش ها رشد می کنند که برای تکثیر نمودن گیاه می توانید از آن ها استفاده کنید. جهت جدا سازی تنه جوش ها از گیاه مادر بهتر است که یک چاقوی تیز و تمیز به کار ببرید. تقریبا تمامی تنه جوش ها دارای ریشه هستند و انتخاب چنین تنه جوش هایی برای تکثیر گیاه مناسب تر است. هنگامی که می خواهید تنه جوش ها را جدا نمایید، حواستان به ریشه های آن ها باشد که حتما با آن ها از گیاه مادر جدا شوند. تا هنگامی که گیاه جدیدی رشد نکرده است، بهتر است که گلدان در فضای مرطوبی قرار داشته باشد. تا زمانی که گیاه بتواند با محیط جدید هماهنگ شود و به خوبی رشد کند، ممکن است که دو الی سه ماهی زمان ببرد.

چالش ها و مشکلات نخل بامبو

یکی از گیاهانی که در شرایط آپارتمانی به خوبی رشد می کند نخل بامبو است. این گیاه در شرایط آپارتمانی به خوبی رشد می کند، اما ممکن است که همانند سایر گیاهان با مشکلاتی مواجه شود که موجب تخریب آن شوند. این مشکلات عبارتند از:

سوختگی گیاه به دلیل تابش نور خورشید: در صورتی که مشاهده کردید برگ های گیاه بامبو در حال قهوه ای شدن هستند یعنی بر اثر تابش نور خورشید در حال سوختگی می باشند. هنگامی که گلدان حاوی گیاه را در جلوی پنجره های نور گیرتر قرار می دهید، ممکن است که برگ ها شروع به سوختگی کنند. در صورتی که چنین نشانه هایی را در برگ های قدیمی و پیرتر گیاه مشاهده کردید، امری طبیعی است و باید اقدام به هرس نمودن آن ها نمایید.

آفات و بیماری های متداول: این نخل ممکن است که در معرض آفت های متداول گیاهان آپارتمانی قرار بگیرد. آفت هایی هم چون شپشک های آردی، سفید بالک ها، شته ها و پشه های قارچ سیاه بال از جمله آفت هایی هستند که ممکن است به نخل بامبو آسیب بزنند. برای دفع آفات می توانید از حشره کش ها استفاده نمایید. تمام بخش های گیاه را بررسی کنید و در صورت مشاهده آفات با حشره کش ها از شر آن ها راحت شوید. اگر حشراتی بر روی برگ ها مشاهده نمودید باید با آب اقدام به شستن برگ ها نمایید. آب و الکل را با هم ترکیب کنید و با یک دستمال تمیز و نرم بر روی برگ ها بکشید.

نقش نخل بامبو در تمیز کردن هوای منزل

همه گیاهان قادر به تصفیه هوا و تولید اکسیژن در محیط هستند. اما برخی از آن ها توانایی بیشتری برای پاک سازی هوا و تولید اکسیژن دارند و موجب جذب آلایندگی ها و مواد سمی موچود در هوا می شوند. نخل بامبو از این دسته گیاهان است که موجب جذب مواد خطرناکی هم چون بنزن، فرمالدهید، کلروفوم و کربن مونو اکساید در محیط می شوند.

انواع نخل بامبو

یکی از پر طرفدارترین نخل های بامبو گیاه شامادورای الگانس می باشدکه در فضا های بسته قابلیت رشد دارد و و نیاز به نور چندانی ندارد. یکی از کوچک ترین نخل های بامبو نخل بامبوی کوتوله یا شامادورای رادیکالیس است که مقاومت بالایی در مقابل سردی هوا دارد و در اغلب مکان ها امکان نگهداری آن وجود دارد.

نخل شامادورای میکرواسپادیکس از نخل های بسیار مقاوم بامبو است که حتی قادر است دمای زیر صفر درجه را هم تحمل کند، در سایه هم می توان از این گیاه نگهداری کرد و برای مناطقی با نور کم مناسب رشد می باشد.

خرید نخل بامبو

برای خرید نخل بابو ما مجموعه بزرگ بهمن آبادی را به شما معرفی می کنیم. در نهالستان ما انواع نهال ها و درختچه های زینتی آپارتمانی را در نهایت سلامت و کیفیت با مناسب ترین قیمت به شما عزیزان عرضه می گردند. جهت خرید و ثبت سفارش خود، کافیست با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار نموده و خرید خود را ثبت نمایید. کارشناسان و متخصصان ما در نهالستان بهمن آبادی، همواره آماده ارائه خدمت


به شما عزیزان می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *