گیاه تاکسوس یک گیاه همواره سر سبز است که در نواحی گرمسیری رشد می کند. روش کاشت این گیاه چندان سخت نمی باشد و افراد با دریافت راهنمایی های لازم در امر پرورش و نگهداری گیاهان زینتی از افراد متخصص و مطالعه مقالات متعدد، می توانند به راحتی از این گیاه زیبا و مقاوم در محیط های اداری و آپارتمانی خود نگهداری کنند. در این مقاله قصد داریم تمامی نکات لازم را برای پرورش و مراقبت از گیاه تاکسوس لوله ای برای شما شرح دهیم، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا به اطلاعات جامع و ارزنده ای دست یابید.

زیستگاه تاکسوس لوله ای

این گیاه درختچه ای زینتی و بسیار شیک است که افراد علاقه مند به پرورش گل و گیاه به عنوان یک گیاه خاص و آنتیک از آن در محیط های زندگی خود نگهداری می کنند. گیاه تاکسوس دارای 7 گونه متنوع در سراسر جهان است که زیستگاه اصلی آن مربوط به مناطق آمریکای شمالی است و یکی از نمونه های آن در جنگل های شمال کشورمان رشد می کند.

مشخصات گیاه تاکسوس لوله ای

این گیاه که از گیاهان بومی شرق آسیا هم چون کشور ژاپن محسوب می شود دو پایه دارد که دارای تنه های ستونی شکلی هستند و در بخش های پایینی تنه ها، شاخه هایی مشاهده می گردد که به صورت موازی در راستای هم رشد می کنند. گیاه ممکن است در طول مدت رشد خود به ارتفاع 5 متری هم برسد، برگ های آن به صورت سوزنی شکلی بوده که دارای نوک های تیزی هستند.

این گیاه همواره سرسبز بوده و علاقه زیادی به محیط های سایه ای دارد، به همین خاطر اگر قصد نگهداری از آن در محیط خانه را دارید، بهتر است در نواحی هم چون سایه درختان دیگر و یا بالکن خانه آن را قرار دهید. برگ های این گیاه همواره سر سبز به صورت نوک تیز و سوزنی مانند بوده و حواشی آن ها نوار نواری می باشد که به سمت زیر متمایل شده اند. بر روی برگ ها رنگ سبز و براقی دیده می شود. فسیل این گیاه زیبا در کشور های آمریکا و اروپا نیز دیده شده است.

گیاه تاکسوس دارای گونه های مختلفی در سراسر جهان است؛ هم چون: لوله ای، سبز، ماری و ابلق. تاکسوس ستونی دارای برگ های سوزنی تیره از سمت بالا و سبز کمرنگ از بخش پایین است که در تمامی فصل های سال می توانید برای کاربرد های مختلفی از ارتفاع و بافت این درختان در باغ استفاده نمایید. هرس کردن این گیاه به راحتی صورت می گیرد و به هر شکلی که بخواهید می توانید آن را بیارایید. چون گیاه دارای رشد عمودی است برای دیوار و یا پرچین می تواند به کار رود. در فصول پاییز و زمستان زیبایی بی نظیری را برای محیط پیرامون خود به ارمغان می آورد و در صورتی می توانید گیاهی همواره سبز و با نشاط در اختیار داشته باشید که به طور دائمی و مرتب به آن آب دهید، تا گیاه شما دارای موقعیتی ثابت بوده و استوار و سلامت باقی بماند.

روش کاشت گیاه

برای کشت و نگهداری از گیاه تاکسوس باید حتما در فصل هایی هم چون بهار تا ابتدای فصل پاییز اقدام فرمایید. در جهت کشت گیاه لازم است که در ابتدا مکانی را مشخص کنید تا گیاه بتواند در آن، فضای کافی در جهت رشد ریشه های خود داشته باشد و شاخه های آن بتوانند به راحتی به رشد طولی خود ادامه دهند. برای کشت گیاه آن را در کنار محل هایی هم چون فونداسیون ساختمان ها، دیوار ها و سکو ها قرار ندهید، چون هنگامی که به رشد قابل توجهی برسد مسیر پنجره ها و غیره را بسته و ممکن است که به سقف، دیواره و یا پی ساختمان فشار زیادی را وارد نماید.

در راستای کشت گیاه لازم است که در ابتدا گودالی به اندازه عمق ریشه و سه برابر عرض ریشه حفاری نمایید. سپس خاکی از ترکیب کمپوست و زغال سنگ برای آن فراهم نموده و بستر کشت گیاه را با آن پر نمایید. خاک بیان شده، خاکی غنی و دارای بافت سبکی است و ریشه های گیاه در آن می توانند به صورت آزادانه به رشد خود ادامه داده و گسترش یابند. برای این که گیاه را از بستر کشت خود بیرون آورید، لازم است که از قسمت بدنه آن را گرفته و با زدن ضربه ای به گلدان، موجب شل شدن خاک گلدان شوید و سپس به آرامی و بدون اینکه به ریشه های گیاه صدمه ای وارد شد، آن را از گلدان بیرون آورید.

شرایط نگهداری از گیاه

هر گیاهی برای رشد مطلب نیازمند شرایطی است که باید به درستی توسط افراد رعایت شوند. برای نگهداری از گیاه تاکسوس نیز شرایطی باید مهیا شود که ما در این بخش به آن خواهیم پرداخت.

نور و دمای مناسب

گیاه تاکسوس به محیط های سایه دار علاقه زیادی نشان می دهد، بنابراین بهترین محل کشت و نگهداری از گیاه در زیر سایه درختان دیگر است. در صورت کشت گیاه در گلدان نباید آن را در مجاورت نور مستقیم خورشید قرار دهید، چون نمی تواند چنین محیطی را تحمل کند. اما در صورت کشت گیاه در باغچه می تواند خود را با نور مستقیم خورشید هماهنگ کند و این یک ویژگی ممتاز و منحصر به فرد این گیاه می باشد. از آنجایی که گیاه تاکسوس در همه فصول سرسبزی خود را حفظ می کند، بنابراین قادر به تحمل طیف متنوعی از دما می باشد که اگر در محیط باغچه باشد تا دمای منفی 25 درجه سانتی گراد برای گیاه قابل تحمل خواهد بود.

آبیاری مناسب

در محیط هایی هم چون شمال کشورمان، این گیاه رشد بی نظیری دارد، چون دارای خاک های مطلوبی می باشند که قادرند مقادیر زیادی رطوبت را در بافت خود حفظ کنند. در صورت کشت گیاه در محیط باغچه باید در فصل های هم چون تابستان هر روز آن را آبیاری نمایید و در صورت کشت گیاه در گلدان، میان هر دو بار آبیاری، باید خاک گیاه کاملا خشک شده باشد و سپس اقدام به آبیاری مجدد گیاه نمایید.

خاک مناسب

برای کشت گیاه تاکسوس باید خاکی مورد استفاده قرار بگیرد که سرشار از موادغذایی بوده و از زهکشی مطلوبی برخوردار باشد. بهتر است آن را در خاک هایی که دارای اسیدیته بالا و بیش از حد مرطوب هستند قرار ندهید، چون موجب زرد شدن برگ ها و اتلاف گیاه خواهید شد. حتما دقت کنید که که در فواصل بین دو آبیاری خاک گیاه به قدر کافی خشک شده باشد. بهترین ترکیب خاک برای کشت گیاه شامل ماسه، پیت ماس، خاک برگ و یا ترکیب ماسه، خک برگ و کود می باشد. برای کود دادن به گیاه سعی کنید که در زمان هایی هم چون پاییز و زمستان، هر دو هفته یک بار و در فصل تابستان هر ماه یک بار اقدام فرمایید.

تعویض گلدان

در صورتی که تاکسوس لوله ای در گلدان کاشته شده است و د محیط بالکن نگهداری می شود باید هر سه الی 4 سال یک بار گلدان گیاه را عوض نمایید. در این صورت دیگر گیاهتان در معرض آسیب قرار نخواهد گرفت، چون گیاه تاکسوس دارای ریشه های فیبری و سطحی می باشد، بنابراین باید در مکانی قرار داشته باشد که بتواند به صورت آزادانه به رشد خود ادامه دهد.

هرس کردن گیاه

گیاه تاکسوس دارای رشد تدریجی است و ممکن است که در سال اول زندگی خود بیشتر از 30 سانتی متر رشد نکند، ولی چون گیاهی همواره سرسبز و سخت است می تواند در مقابل هر میزان هرس مقاومت کند. برای هرس کردن گیاه بهتر است در فصل هایی هم چون پاییز و زمستان اقدام نمایید تا گیاه کمتر در معرض آفتاب سوختگی قرار بگیرد. هم چنین هرس گیاه در فصل تابستان مانع از رشد مطلوب آن خواهد شد و تا حد ممکن سعی کنید در فصل تابستان آن را هرس نکنید.

خرید گیاه تاکسوس لوله ای

برای خرید این درختچه زیبا و مقاوم، می توانید به نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی مراجعه نمایید. کارشناسان ما تمام اطلاعات لازم در مورد مشخصات، روش نگهداری و مقابله با آفات و بیماری ها را به طور کامل برای شما شرح خواهند داد، به گونه ای که برای نگهداری از این گیاه زیبا در محیط زندگی خود، دچار هیچ دغدغه و مشکلی نخواهید شد. جهت خرید و ثبت سفارش انواع نهال ها و درختچه های زینتی در بالاترین سطح کیفی و نازل ترین قیمت موجود در بازار، با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس حاصل فرمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *