امروز قصد دارم شمارا با یکی از زیباترین و معروف ترین کاج های دنیا اشنا کنم،کاج نوئل یا درخت کریسمس معمولا یک درخت مخروطی همیشه سبز ، مانند صنوبر  یا  انواع کاج   است.

واژه شناسی:

کاج نوئل نام عمومی سرده‌ای (Picea) از درختان مخروطی همیشه سبز شامل ۳۵ گونه، متعلّق به خانوادهٔ کاج‌ها (Pinaceae) و بومی مناطق معتدل شمالی و زیرشمالگانی زمین می‌باشد.

ساختار درخت کاج و چگونگی تشخیص آن با کاج های دیگر:

کاج‌های نوئل عموماً درختانی بزرگ هستند و در زمان رشد کامل ارتفاع آن‌ها به ۲۰ تا ۶۰ متر (۶۶ تا ۲۰۰ پا) می‌رسد. این درختان از روی شکل مخروطی و آرایش محوری متمرکز (فراهمه) برگ‌ها بر شاخه هایشان به راحتی قابل تشخیص اند. برگهای سوزنی این درختان به‌طور مجزّا، و هر یک سوار بر عضوی پایه مانند موسوم به «بالشتک» (در انگلیسی: pulvinus) با آرایشی مارپیچ به شاخه اتّصال یافته‌اند. برگهای درخت با گذشت ۴ تا ۱۰ سال فرو می‌ریزند و شاخه‌ها را با سطحی ناهموار، پوشیده از بالشتک‌ها، عریان به جا می‌گذارند (و این خود راهی آسان برای تشخیص این درختان از سایر سرده‌های کاج‌سانان است، زیرا در سایر سرده‌ها شاخه‌ها بعد از برگ ریزی سطحی هموار دارند.

 

معنی نام نوئل چیست؟

نام نوئل از کلمه لاتین “natalis” گرفته شده است که به معنای “تولد” است. معمولاً با کریسمس مرتبط است و اغلب به عنوان یک تبریک جشن در طول فصل تعطیلات استفاده می شود. با این حال، نام نوئل معانی و تعابیر متعددی دارد.

معنای دینی:

در مسیحیت، نوئل به عنوان مترادف کریسمس، تولد عیسی مسیح استفاده می شود. کلمه نوئل اغلب در سرودهای مذهبی و سرودهای مذهبی برای جشن تولد عیسی و انتشار پیام صلح، عشق و حسن نیت استفاده می شود

منشاء فرانسوی:

نام نوئل ریشه فرانسوی دارد و معمولاً به عنوان نام پسرانه استفاده می شوددر فرانسه، Noel به «کریسمس» ترجمه می‌شود و به صورت «no-el» تلفظ می‌شوداین نام محبوب در فرانسه و سایر کشورهای فرانسوی زبان است.

منشاء گالیک:

نوئل همچنین در میان خانواده های ایرلندی و اسکاتلندی رایج است و اعتقاد بر این است که منشاء گالیک دارددر زبان گالیکی، نام نوئل “Nollaig” نوشته شده و به معنای “کریسمس” استاغلب به عنوان یک نام تک جنسیتی استفاده می شود که هم به پسران و هم به دختران داده می شود.

نام جنسیتی خنثی:

نوئل نامی است که از نظر جنسیت خنثی است و می توان آن را هم برای پسران و هم برای دختران گذاشتبیشتر به عنوان نام پسرانه استفاده می شود، اما محبوبیت آن به عنوان نام دخترانه در سال های اخیر رو به افزایش بوده است.

املای منحصر به فرد:

نام نوئل را می توان به روش های مختلفی مانند نوئل، نوول یا نول نیز نوشتاین تغییرات اغلب برای افزودن منحصر به فرد و شخصی سازی به نام استفاده می شود.

افراد مشهور به نام نوئل:

چندین نفر از افراد مشهور، از جمله نوازندگان، بازیگران و هنرمندان نام نوئل را دارنددر اینجا برخی از افراد برجسته به نام نوئل آورده شده است:

نوئل گالاگر:

نوئل گالاگر یک نوازنده انگلیسی است که بیشتر به عنوان نوازنده اصلی گیتار و ترانه سرای گروه راک Oasis شناخته می شوداو همچنین یک هنرمند انفرادی موفق است و چندین آلبوم منتشر کرده است.

نوئل فیلدینگ:

نوئل فیلدینگ یک کمدین، بازیگر و نویسنده انگلیسی است که بیشتر به خاطر بازی در برنامه های تلویزیونی “The Mighty Boosh” و “Never Mind the Buzzcocks” شناخته می شوداو همچنین یک استندآپ کمدین محبوب است.

نوئل استیونسون:

نوئل استیونسون نویسنده و هنرمند کمیک آمریکایی است که بیشتر به خاطر آثارش در سری رمان های گرافیکی “Nimona” و “Lumberjanes” شناخته می شوداو همچنین مجری و تهیه کننده سریال انیمیشنی نتفلیکس “She-Ra and the Princesses of Power” است.

نوئل کلارک:

نوئل کلارک بازیگر، فیلمنامه نویس و کارگردان بریتانیایی است که بیشتر به خاطر بازی در نقش میکی اسمیت در مجموعه تلویزیونی «دکتر هو» شناخته می شوداو همچنین کارگردانی چندین فیلم از جمله «کودکی» و «بزرگسالی» را بر عهده داشته است.

بلندترین درخت نوئل جهان:

بلندترین کاج نوئل 63 متر ارتفاع دارد و در جنگل بکر Perucica در بوسنی هرزگوین وجود دارد.

حقایقی راجع به درختان نوئل:

 • استفاده از درختان همیشه سبز برای جشن فصل زمستان قبل از تولد مسیح رخ داده است.
 • 100000 نفر در صنعت درخت کریسمس مشغول به کار هستند.
 • تزیین درخت کریسمس زمانی توسط دولت ممنوع شد. قلع در یک زمان حاوی سرب بود، اکنون از پلاستیک ساخته شده است.
 • میشیگان در تولید درختان کریسمس واقعی رتبه سوم را در بین تمام ایالت ها دارد، اما درختان کریسمس بسیار متنوع تر از هر ایالت دیگر رشد می کند.
 • درختان کریسمس واقعی در کمتر از یک دهم درصد آتش سوزی های منازل و تنها زمانی که توسط برخی منابع اشتعال خارجی مشتعل می شوند، دخیل هستند.
 • پرفروش ترین درختان کاج اسکاچ، صنوبر داگلاس، صنوبر نجیب، صنوبر فریزر، کاج ویرجینیا، صنوبر بلسان و کاج سفید هستند.
 • استفاده از شمع های کوچک برای روشن کردن درخت کریسمس به اواسط قرن هفدهم باز می گردد.
 • آمریکایی های قرن نوزدهمی درختان خود را در جنگل های مجاور قطع می کنند.
 • در هفته اول، یک درخت در خانه شما به اندازه یک لیتر آب در روز مصرف می کند.
 • بیش از 330000 درخت کریسمس واقعی از طریق تجارت الکترونیک یا کاتالوگ فروخته می شود.
 • در گذشته از انواع دیگر درختان مانند گیلاس و زالزالک به عنوان درخت کریسمس استفاده می شد.
  • 93٪ از مصرف کنندگان واقعی درخت کریسمس درخت خود را در برنامه های بازیافت اجتماعی، باغ یا حیاط خلوت خود بازیافت می کنند.
  • درختان مصنوعی شش سال در خانه شما دوام می آورند، اما برای قرن ها در محل دفن زباله.
  • درختان کریسمس عدل بندی می شوند تا از شاخه ها در برابر آسیب در هنگام حمل و نقل محافظت کنند.
  • یک هکتار درخت کریسمس نیاز روزانه 18 نفر به اکسیژن را تامین می کند.
  • رشد درختان کریسمس زیستگاهی برای حیات وحش فراهم می کند.
  • از درختان بازیافتی برای ایجاد موانع فرسایش شن و ماسه و خاک استفاده شده و در حوضچه هایی برای پناهگاه ماهی قرار داده شده است.
  • درختان کریسمس گرد و غبار و گرده را از هوا پاک می کنند.
  • هرگز نباید درخت کریسمس خود را در شومینه بسوزانید. می تواند در ایجاد کرئوزوت نقش داشته باشد.
  • تدی روزولت درخت کریسمس را در کاخ سفید به دلایل زیست محیطی ممنوع کرد.
  • معنی و نماد درخت کریسمس در تاریخ، اسطوره و افسانه :

   بسیاری از فرهنگ های باستانی معانی و اهمیت خاص خود را برای درخت کریسمس دارند و اگر در مورد معنای درخت کریسمس در ادیان و فرهنگ های مختلف کنجکاو هستید، به نکات زیر مراجعه کنید.

   1 یونانی ها: کاج مخروطی برای آتیس، خدای یونانی برای گیاهان – دنیای پوشش گیاهی، مقدس بود. در سنت یونانی، کاج را با تزئینات نقره ای تزئین می کردند و زنگ ها و هدایایی را به عنوان قربانی برای خدایان در زیر درخت قرار می دادند.

   1. رومی ها:درختان همیشه سبز به عنوان نماد خورشیدی در فرهنگ رومی نگهداری می شوند. درختان گواهی نور برای رومیان بودند. آنها جشن ساتورنالیا را برای بزرگداشت زحل – خدای کشاورزی – جشن گرفتند. به مناسبت این مناسبت، مردم رومی خانه ها و معابد خود را با شاخه های همیشه سبز تزئین کردند.
   2. توتونیک (سلتی):درختان صنوبر و کاج، زیورآلات طلا و قطعات جواهرات بودند. این کار با مفهوم ادای احترام به خدایان زندگی، برای اطمینان از برداشت خوب انجام شد.
   3. ژاپنی و چینی:درختان کاج و سرو در این دو فرهنگ مقدس هستند و همچنین با معنای جاودانگی، طول عمر همراه هستند. از چوب این درختان برای ساختن سازه های مقدس محراب، معابد، سازه های شینتو کامی استفاده می شود. علاوه بر این، در این روایات، کاج و سرو دارای نیروی حیاتی هستند که در این بناهای مقدس ساخته شده احساس می شد.
   4. آلمانی ها:همانطور که می دانیم سنت تزئین فضای داخلی با درخت کریسمس را آلمان شروع کرد. و این یک باور عمومی است که مارتین لوتر برای اولین بار شمع های نورانی را به درخت اضافه کرد.

   درخت کریسمس مدرن، با این حال، در غرب سرچشمه گرفته استآلمان . پشتوانه اصلی یک نمایشنامه محبوب قرون وسطایی درباره آدم و حوا این بوددرخت بهشت، یک درخت صنوبر آویزان شده با سیب، که نمایانگر باغ عدن است . آلمانی ها در 24 دسامبر، روز عید مذهبی، درخت بهشتی را در خانه های خود نصب کردندآدم و حوا. بر آن ویفر آویزان کردند (نماد میزبان عشای ربانی ، نشانه مسیحی رستگاری). در سنت های بعدی، ویفرها با کوکی هایی با اشکال مختلف جایگزین شدند. شمع ها ، نماد مسیح به عنوان نور جهان، اغلب اضافه می شوند. در همان اتاق بود«هرم کریسمس»، سازه‌ای مثلثی از چوب که دارای قفسه‌هایی برای نگهداری مجسمه‌های کریسمس بود و با گیاهان همیشه سبز، شمع‌ها و ستاره تزئین شده بود. در قرن شانزدهم، هرم کریسمس و درخت بهشت ​​با هم ادغام شدند و به درخت کریسمس تبدیل شدند.

    

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *