فیکوس بنجامین که دارای نام علمی ficus benjamina می باشد و با نام انجیر مجنون هم از آن یاد می شود و در دسته moraceae قرار می گیرد. این درختچه زیبا متعلق به نواحی جنوب و جنوب شرقی آسیا است. از زیباترین و سازگارترین گل های محیط های آپارتمانی در واقع همین گل فیکوس بنجامین می باشد که در محیط ها و فضا های بسته می توان به خوبی از آن ها نگهداری کرد. در فضا های باز امکان دارد ارتفاع آن به 5 متر هم برسد. البته این گیاه اگر در شرایط کم آبی و یا هوای سرد قرار بگیرد به شدت آسیب می بیند و دچار خزان و ریزش برگ ها می گردد. این گیاه زیبا نیازمند دریافت نور خورشید به حد کافی و به صورت غیر مستقیم است.

این گیاه در انواع مختلف ابلق با برگ های سبز و کرمی در کشور ما عرضه می شود. شما می توانید ساقه های این گیاه را به حال گیس وارد ببافید و در نتیجه موجب افزایش زیبایی هر چه بیشتر آن گردید. اگر این گیاه در اوایل سن جوانی خود قرار داشته باشد نیازمند قیم است. در نمونه های ابلق بنجامین نسبت به نمونه های سبز رنگ میزان ارتجاع پذیری و آویزان بودن بیشتر است، اما ریشه ها دارای تراکم کمتری هسند. به همین خاطر باغبانان و متخصصان اقدام به پیوند زدن واریته های ابلق بر روی واریته های برگ سبز می کنند.

انواع فیکوس

گیاه فیکوس دارای نمونه های مختلفی است که هر کدام دارای مشخصات و ویژگی های منحصر به فردی می باشند. از متداول ترین انواع آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

Benjamina: این مدل از گیاه فیکوس دارای برگ های کشیده شفاف و سبز رنگی است و به حالت درختچه های زینتی پرورش می یابد. این گیاه در مقابل سرما دارای قدرت و مقاومت بالایی نمی باشد و نیازمند نور زیادی است. این گیاه دارای دو رنگ متفاوت می باشد هم چون Benjamina variegate و benjamina starlight.

Elastic: این نوع فیکوس دارا برگ های ضخیم، شفاف و بزرگی دارد که در میان گیاهان آپارتمانی دارای محبوبیت بالایی است. این نوع از گیاهان فیکوس نیز دارای نمونه های مختلفی می باشد.

Lyrata: به این نوع فیکوس انجیر ربابی هم گفته می شود که دارای برگ های بزرگ هم چون ویولون است و ممکن است که ارتفاع آن ها حتی به 45 سانتی متر هم برسد.

شرایط نگهداری از فیکوس بنجامین

برای نگهداری از فیکوس بنجامین باید حتما به اصولی در جهت کشت و پرورش این گیاه پایبند باشید تا بتوانید گیاهی سلامت و با نشاط در اختیار داشته باشید.

نور مناسب

برای نگهداری از گیاه فیکوس بنجامین نیاز است که در بخشی از خانه که دارای نور کافی است گلدانتان را قرار دهید. مکان های بسیار پر نور بهترین مکان برای قرار دادن گلدان هستند، اما بهتر است که نور در حد زیادی نور مستقیم و بیش از حد خورشید به آن نرسد. اگر نور خورشید شدید باشد و یا درون محیط خانه رطوبت کافی وجود نداشته باشد، برگ ها شروع به سوختن و قهوه ای شدن می کنند. بهتر است که در فصل هایی که هوا سرد تر می باشد، گلدان رادر مکان هایی قرار دهید که دارای هوای گرم تری است و یا در فصل تابستان گیاه را به بیرون از خانه انتقال دهید و اگر دارای بالکن هستید آن را در فضای باز و مکانی سایه دار قرار دهید.

دمای مناسب برای نگهداری بنجامین

بهترین دما برای رشد و نگهداری گیاه فیکوس بنجامین دمای بین 18 تا 24 درجه سانتی گراد است. این فیکوس علاقه زیادی به نوسانات دمایی ندارد و در فصل هایی که هوا سرد است برگ ها شروع به ریزش می کنند. بهتر است که گیاه در دمای کمتر از 10 درجه سانتی گراد نباشد چون دچار آسیب جدی می شود.

آبیاری مناسب

در صورتی اقدام به آبیاری گیاه نمایید که خاک آن خشک شده باشد. اگر بی اندازه گیاه را آبیاری کنید در نتیجه گیاه فیکوس تلف خواهد شد. در فصل های رشد هم چون بهار و تابستان باید به صورت مرتب به آن آب دهید. اما مراقب باشید که به صورت مستمر خاک مرطوب نباشد، حتما در فواصل میان آبیاری خاک به قدر کافی خشک شده باشد. با آبیاری بی اندازه برگ ها شروع به قهوه ای شدن کنند، لوله ای گردیده و یا برگ ها شروع به ریزش می کنند. در فصل های پاییز و زمستان که هوا سرد است بهتر است که میزان آبیاری را کاهش دهید و قبل از اینکه مجددا به آن آب دهید دقت کنید که حتما تا چند سانتی متر از عمق خاک خشک شده باشد.

رطوبت مناسب

این گیاه مناسب رشد در مناطق استوایی می باشد، بنابراین در مناطقی که دارای رطوبت کافی هستند بهتر رشد می کند. اگر به قدر کافی به آن رطوبت نرسد برگ ها شروع به ریزش می کنند. برای اینکه رطوبت محیط نگهداری گیاه را افزایش دهید می توانید از غبارپاش استفاده کنید. چون این گیاه علاقه چندانی به خشکی هوا ندارد، بنابراین نباید در کنار هیتر، بخاری و یا رادیاتور از آن نگهداری کنید.

تغذیه کافی گیاه فیکوس بنجامین

در انتهای فصل بهار تا اوایل فصل پاییز لازم است که هر 2 الی 4 بار یک بار در هفته اقدام به کوددهی گیاه نمایید. در این صورت برگ ها و ارتفاع گیاه دارای رشد بهتری خواهد بود و برگ ها دیگر زرد نخواهند شد. تنها کافیست که مقداری از محلول کود را با آب رقیق کنید و با آن مواد غذایی گیاه را تامین نمایید تا همواره گیاهی شاداب و سلامت در اختیار داشته باشید.

خاک مناسب برای نگهداری گیاه بنجامین

خاک های حاصلخیز که دارای زهکشی خوبی است، بهترین خاک برای رشد و نگهداری گیاه می باشند. اگر خاک دارای مواد غذایی کافی نباشد، باید هر چند بار اقدام به کوددهی آن نمایید. چون دارای رشد سریعی است برای عوض کردن گلدان از خاکی استفاده نمایید که دارای مواد مغذی هم چون پرلیت، ماسه و ورمیکولیت باشد که از زهکشی خوبی برخوردار باشد. بهترین خاک برای کاشت این گیاه در گلدان ها، خاک های معمولی است که در گلفروشی و گلخانه ها به فروش می روند. خاک های کمپوست تمام ویژگی های کافی برای رشد مطلوب گیاه دارند.

زمان تعویض گلدان

هر چند سال یک بار باید برای عوض کردن گلدان این گیاه زیبا اقدام فرمایید و از گلدان بزرگتر برای نگهداری آن استفاده کنید. چون اگر گلدان دارای سایز کوچکی باشد، موجب بیرون زدن ریشه ها شده و ریشه ها برای رشد خود دارای فضا و وسعت کافی نمی باشند. در اوایل فصل بهار اگر برای تعویض گلدان گیاه اقدام نمایید بهترین زمان است.

برای تعویض گلدان از گلدانی استفاده کنید که از گلدان قبلی حدود 5 سانتی متر بزرگ تر باشد. سپس گلدان جدید را با خاک گلدانی غنی و دارای زهکشی مناسب تا نصفه پر نمایید. گیاه بنجامین را به آرامی از گلدان قبلی بیرون آورید، در گلدان جدید کاشته و مابقی گلدان را هم از خاک جدید پر نمایید و بعد هم به قدر کافی به گیاه آب دهید.

روش هرس کردن گیاه فیکوس بنجامین

برای تمیز کردن برگ های بنجامین می توانید از روش غبارپاشی استفاده کنید و بهتر است که بیش تر از یک بار در ماه مواد براق کننده را به کار نبرید. همان طور که گفتیم رشد بنجامین به سرعت رخ می دهد و در زمان کوتاهی تبدیل به یک درختچه بزرگ می شود. اما برای کنترل ارتفاع درختچه نیاز است که در زمان مناسبی آن را هرس نمایید. باید برای هرس کردن درختچه در زمانی اقدام نمایید که گیاه در مراحل رشد خود قرار نداشته باشد. در فصل هایی هم چون بهار و تابستان گیاه دارای رشد سریعی است و در فصل هایی هم چون پاییز و زمستان رشد گیاه تدریجی می شود. چون در این فصل ها گیاه به خواب فرو رفته و بر اثر هرس کردن دچار آسیبی نخواهد شد. برای اینکه از ابتلای گیاه به قارچ و بیماری جلوگیری نمایید بهتر است که شاخه و برگ های خشک قارچ زده را جدا نمایید. برای هرس کردن گیاه از قیچی مخصوص که استریل شده است استفاده کنید.

زمان تکثیر گیاه بنجامین

برای تکثیر گیاه و قلمه زدن آن در انتهای فصل بهار اقدام کنید. چون ساقه های جدید دارای استحکام بالاتری هستند. شما می توانید قلمه ای که دارای یک جفت برگ است را از چوب های سفت جدا کنید و به حالت اریب درون ظرفی که دارای پرلیت و یا ماسه است کاشته و آبیاری کنید. یک روش دیگر برای تکثیر، ایجاد برشی بر روی ساقه است و سپس با یک خزه مرطوب دور آن را ببندید، بعد از مدتی از همان بخشی که بریده شده ریشه های جدیدی ظاهر می شوند که با بریدن جوانه های نو از قسمت پایینی ریشه و کاشت آن در خاک اقدام به تکثیر گیاه جدیدی می کنید.

خرید گیاه فیکوس بنجامین

برای خرید گیاه فیکوس ما نهالستان معتبر و بزرگ بهمن آبادی را به شما معرفی می کنیم. در نهالستان ما انواع نهال ها و درختچه های زینتی با نشاط و سلامتی کامل و قیمتی مناسب به مشتریان عزیز عرضه می گردند. جهت خرید و ثبت سفارش محصول مورد نظر خود، کافیست با کارشناسان فروش ما ارتباط برقرار نموده و خرید خود را ثبت نمایید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *