این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با گل قاشقی اشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستندنام انگلیسی: Desert privet

 

-گل قاشقی بومی برزیل و جنگل های انبوه و نسبتا تاریک آمازون است.

 

-گل قاشقی همانند اسمش دارای برگهایی به شکل قاشق است که گوشتی و همیشه سبز هستند. در صورت مساعد بودن شرایط پرورش، گل های سفید رنگ و ظریف تولید خواهد کرد.اگر می خواهید گیاهی انبوه با برگهای درشت داشته باشید می توانید گلهای آن را حذف کنید تا تمام انرژی ریشه ها جذب آن ها نشود.

 

-این گیاه مناسب نگهداری در آپارتمان ها است. به دلیل نیاز نوری کم آن در مکان های کم نور و ادارات و دفاتر کاری قابل نگهداری است.

 

-سرعت رشد قاشقی کم است که سبب شده برای تراریوم مناسب باشد. ارتفاع این گیاه به حدود ۲۰ الی ۲۵ سانتی متر می رسد. شرایط نگهداری آسانی دارد و دو رنگ ابلق و سبز وجود دارد.

یکی از ویژگی های این گیاه قدرت تشخیص آلودگی هوا است که در صورت آلودگی هوای محیط به علت داشتن ریشه های سطحی خشک و زرد می شود.

 

خاک:

-گل قاشقی خاکی نفوذ پذیر با زهکشی مناسب را می پسندد. ترکیب خاک باغچه + پیت ماس + ماسه برای آن مناسب است. خاک با نفوذ پذیری بالا برای جلوگیری از پوسیدگی ساقه و ریشه خوب است و جهت زهکشی بیشتر کف گلدان مقداری سنگریزه و ماسه بریزید.

 

 

آبیاری:

-نیاز آبی این گیاه کم است و بسیار نسبت به کم آبی مقاوم است. بین دو مرتبه آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود سپس اقدام به آبیاری کنید. آبیاری کم موجب پژمرده شدن برگ ها و آبیاری زیاد باعث پوسیده شدن ساقه و ریشه گیاه می شود. در فصل تابستان به آبیاری بیشتری نیاز دارد اما در فصل زمستان با آب ولرم و تعداد دفعات کمتر آبیاری را انجام دهید.

 

 

 

نور :

-این گیاه بومی مناطق نسبتا تاریک است و به همین علت به نیم سایه مقاوم است و تقریبا بدون نور نیز می تواند زنده بماند. اما بهتر است برای تامین نور آن در کنار پنجره باشد. البته تابش نور مستقیم آفتاب به گیاه آسیب می رساند.

 

 

دما :

-این گیاه گرما را می پسندد و در بهار و تابستان هرچه دما بالاتر می رود (۳۰درجه سانتی گراد) گیاهی شاداب تر می شود و در زمستان حداکثر دمایی که تحمل می کند ، ۱۶ درجه است.

کوددهی:

-برای تقویت گیاه در فصول رشد (بهار و تابستان) می توانید از کودهای کامل و مخصوص گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

 

 

رطوبت:

-توصیه می شود که غبارپاشی را در تابستان ۲بار در هفته و در زمستان ۱بار در هفته انجام می شود.

 

 

تعویض گلدان :

-گلدان کوچک برای قاشقی به دلیل داشتن ریشه های ضعیف مناسب تر است اما چک کنید و اگر نیاز داشت آن را تعویض کنید. برای داشتن گیاهی شاداب ماهی یکبار سطح خاک را کمی خراش دهید تا هوا به درون خاک نفوذ کند اما توجه داشته باشید که به گیاه آسیبی نرسد.

 

 

تمیز نمودن برگها :

-تمیز کردن برگ ها برای گیاه بسیار مفید است. بهتر است در صورتی که برگ ها براق نیستند با استفاده از دستمال مرطوب و آب ولرم برگ های گیاه را غبار پاشی کنید.

 

 

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *