گیاه آدنیوم؛ گیاه ساکولنتی است که دارای تنه گوشتی مانند و خاصی است. بر روی گیاه شاخه های متعددی وجود دارد که دارای گل های رنگارنگ و زیبایی هستند و شبیه به شیپور های جذابی می رویند. این گل ها از لحاظ رنگی بسیار متنوعند و هنگامی که با تنه خاص گیاه ترکیب می شوند، حالت شگفت انگیزی پیدا می کنند. برای محیط های خانه و آپارتمانی این گیاه بسار جذاب است، چون موجب رنگارنگ شدن محیط پیرامون شما می شود.

در صورتی که به نگهداری کاکتوس ها و ساکولنت ها علاقه مند هستید، می توانید به نهالستان بهمن آبادی مراجعه نمایید. در فروشگاه اینترنتی ما انواع این ساکولنت ها موجودند. برای ثبت سفارش خود با ما تماس بگیرید و در مدت زمان بسیار کوتاهی آن را به سهولت درب منزل دریافت کنید.

مشخصات گیاه ادنیوم

زادگه اصلی این گیاه به صحرای بزرگ آفریقا، ساحل صحرا و شبه جزیره عربستان بر می گردد. این گیاه در دسته خانواده خرزهریان قرار می گیرد و با نام های دیگری هم چون رز صحرایی، ایمپالا و ستاره صابی نیز از آن یاد می شود. این گیاه گونه های متنوعی در سراسر دنیا دارد که اغلب آن ها به منطقه شبه جزیره عربستان و آفریقا مربوط می شوند. تمامی اسامی که بر روی گونه های مختلف این گیاه گذاشته اند، در نوع خود زیبا می باشند. این گیاه برعکس نامش هیچ شباهتی به رز ندارد. آدنیوم از ساکولنت هایی محسوب می شود که دچار ریزش برگ می شوند.

زمان زیادی طول می کشد تا این گیاه گل دهد و در صورتی که در فصول سرد سال شرایط مناسبی برای رشد آن فراهم کنید، امکان زنده ماندن گیاه وجود خواهد داشت. این گیاه دارای گل های شیپور مانندی هستند که در سایز ها و رنگ های مختلفی موجودند. گل ها به ابعاد 5 سانتی متر و دارای رنگ های سفید، صورتی و قرمز هستند. از جمله تفاوت های میان رز صحرایی و رز های واقعی می توان به قدرت مقاومت آن ها در برابر خشکسالی اشاره کرد. این ساکولنت زیبا قادر است که مقادیر زیادی آب را درون ریشه و تنه گوشتی خود انباشته کند.

گیاه در طبیعت آب باران های تابستانه را درون خود ذخیره می کند و در فصل زمستان دچار کم آبی نخواهد شد. این گیاه دارای ابعاد مختلفی است. در طبیعت تا 2 متر هم امکان رشد دارد، اما در محیط گلدان و درون خانه چندان ارتفاعی ندارد.

روش مراقبت از گیاه آدنیوم

این گیاه دارای گونه های مختلفی است که تنها 5 گونه آن تا کنون کشف شده اند. هم چنین علاقه زیادی به محیط های خشک و نیمه خشک دارد و در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری می تواند به خوبی رشد کند. این گیاه باید به مقادیر کافی از آب، خاک، نور و گرما بهره مند شود تا رشد خوبی را تجربه کند. گل های گیاه جذابیت زیادی برای زنبور ها و پروانه ها دارند و آن ها را به سمت خود جذب می کنند.

نور مناسب

این گیاه نیازمند نور فراوانی است و با دریافت نور صبح و بعد از ظهر، می تواند به رشد خود ادامه دهد، اما در صورتی که گل ندهد و از نور کافی بهره مند نشود بسیار ضعیف خواهد شد. این گیاه دارای یک دوره استراحت در هنگام گلدهی خود می باشد. زمان رویش گل ها از اوایل فصل بهار شروع می شود و تا اواسط فصل تابستان ادامه دارد. سپس حدود 6 الی 8 هفته استراحت می کند و در فصل پاییز مجددا گل می دهد. در فصل زمستان گیاه شروع به استراحت می کند و باید در مکانی باشد که هوای گرم با نور غیرمستقیم فراوان دارد.

آبیاری مناسب

در فصل بهار و تابستان باید آب کافی در اختیار گیاه قرار بگیرد. در فصل پاییز و زمستان زیاد علاقه ای به آبیاری ندارد. در واقع در فصل بهار و تابستان هم چون گیاهی گرمسیری و در فصل پاییز و زمستان هم چون کاکتوس عمل می کند. بهتر است که ریشه گیاه در آب فراوانی قرار نگیرد. در فصل های بهار و تابستان تنها زمانی که خاک گلدان کاملا خشک شده است آن را آبیاری کنید و تا حدی که خاک مرطوب شود به آن آب دهید.

کوددهی مناسب

در فصول بهار و تابستان باید کوددهی گیاه را انجام دهید و از کود های محلول در آب یا کود گرانوله استفاده کنید. این گیاه در فصل بهار باید حدود 2 هفته یک بار کوددهی شود. کود را با آب رقیق و در اختیار گیاه قرار دهید. در فصل تابستان هر ماه یک بار کوددهی شود. در فصول سرد سال دیگر نیازی نیست که به گیاه کود دهید چون زمان استراحت آن می باشد.

آدنیوم گیاهی سمی است!

چون این گیاه در دسته خانواده خرزهریان قرار می گیرد، تمام گونه های آن دارای صمغی سمی هستند که بر اثر تماس با پوست دست ایجاد خارش و یا مسمویت می کنند. بنابراین نباید آن را در دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید. برای هرس کردن آن و یا تعویض گلدان نیز باید از دستکش استفاده کنید.

هرس کردن

چون این گیاه دارای رشد خوبی است، باید مرتبا هرس شود تا به حد قابل قبولی برسد. در فصل های بهار و تابستان که رشد گیاه سریع تر است آن را هرس کنید. در صورت نگهداری در حیاط خانه هنگامی که هوا سرد شد آن را به درون خانه انتقال دهید. در هنگام هرس شاخه های مرده و آسیب دیده را جدا کنید. هم چنین می توانید برخی از شاخه ها را برای قلمه گرفتن و تکثیر گیاه استفاده کنید.

تعویض گلدان

آدنیوم رشد تدریجی دارد. هر 3 الی 4 سال یک بار باید گلدان آن را عوض کنید. در صورتی که اندازه گلدان خیلی بزرگ باشد، ریشه های مهاجم رشد بیشتری خواهند یافت و از گلدهی گیاه کاسته می شود. در واقع سایز مطلوب گلدان حدود 3 الی 5 سانت بیشتر از ریشه گیاه است. گیاه را به آرامی از گلدان قبلی بیرون بیاورید. تمام خاک های آن را تکانده و درون گلدانی با خاک تازه که از زهکشی مناسبی برخوردار است قرار دهید. برای آدنیوم باید از خاک کاکتوس که به صورت آماده در نهالستان ها موجود می باشد استفاده کنید. در این نوع خاک ها آب به راحتی از زیر گلدان خارج می شود و دیگر ریشه های گیاه درگیر پوسیدگی نخواهند شد.

آفات و بیماری های آدنیوم

از جمله مشکلاتی که گیاه درگیر آن می شود زرد شدن برگ ها، لوله ای شدن برگ ها و پوسیدگی ریشه می باشد. به این گیاه نباید زیاد آب دهید، چون درون ریشه خود به قدر کافی آب ذخیره می کند و علاقه ای به دریافت آب زیاد ندارد. حتی تمایل دارد که دچار کم آبی شود. بنابراین به میزان کم آبیاری نمودن و زهکشی مطلوب خاک از بروز مشکلاتی هم چون پوسیدگی ریشه تا حد زیادی جلوگیری خواهد کرد.

علت زر شدن برگ ها

آبیاری بیش از حد موجب زرد شدن برگ های آدنیوم می شود، اما موارد دیگری نیز باعث بروز این مشکل خواهند شد هم چون:

آبیاری کمتر از حد

زرد شدن طبیعی

فاسد شدن ریشه ها

آفات و قارچ ها

آفات و قارچ ها

اگر نقاط ریزی بر تمامی سطح برگ ها مشاهده کردید و تنه حالتی منقبض و کوچک بیابد، به گونه ای که با لمس تنه متوجه نرم تر شدن بافت آن شوید، یعنی گیاه در گیر آفات شده است که باید برای نابودی آن ها از روش های مناسبی استفاده کنید. در این حالت حدود 7 الی 21 روز آن را از خاک بیرون آورید تا استراحت کند، بعد از این دوره زمانی آن را درون خاکی تازه و خنک قرار دهید و مقدار کمی به آن آب دهید. مجددا به حالت طبیعی و شادابی اولیه خود دست می یابد.

خرید گیاه آدنیوم یا رز صحرایی

برای خرید گیاه آدنیوم زیبا، می توانید به نهالستان بزرگ بهمن آبادی مراجعه نمایید. در نهالستان ما انواع نهال ها، درختچه های زینتی، بذر ها، کود ها، سموم شیمیایی و سایر محصولات تخصصی کشاورزی با بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت موجود می باشند. اگر قصد تهیه و خرید این گیاه مقاوم و زیبا را دارید، کافیست با شماره های درچ شده در وب سایت ما تماس بگیرید تا ضمن دریافت راهنمایی ها و مشاوره های تخصصی کارشناسان ما، با دانش و اطلاعات کافی جهت خرید و ثبت سفارش محصول مورد نظر خود اقدام فرمایید. کارشناسان ما در تمامی ساعات شبانه روز در خدمت شما عزیزان می باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *