همگی بر این باورند که گیاه بامبو نماد خوش شانسی است. این گیاه انرژی بالایی دارد و وجود آن در محیط، حس آرامش بخشی را با خود به همراه دارد. این درخت دارای استحکام و مقاومت بی نظیری است. بامبو گیاهی تو خالی است که تعداد شاخه های آن هر کدام نماد خاصی است. اعداد زوج مثل عدد 4 نماد خوش یمنی نیست. اگر قصد دارید از یک گیاه زیبا و سرشار از انرژِی مثبت در محیط زندگی خود نگهداری کنید، ما گیاه بامبو را به شما معرفی می کنیم. بامبو گیاه کم توقعی است که در هر بستری قابل رشد است. این گیاه در محیط آب و یا خاک می تواند پرورش یابد.

روش نگهداری از گیاه بامبو

نگهداری از گیاه بامبو با شاخه های سرسبز و شاداب که دارد چندان کار سختی نمی باشد. برای رشد مناسب گیاه باید شرایط مساعدی فراهم شود که به کمک آن روند رشد بامبو سریع تر شده و همواره شادابی و نشاط خود را حفظ کند. با وجود اینکه در هر دو بستر آب و خاک قابل نگهداری است، اما تمایل بیشتری به بستر های خاکی نشان می دهد. برای نگهداری صحیح و اصولی از این گیاه، باید شرایطی رعایت شوند که ما به اختصار تمام این موارد را شرح خواهیم داد.

نور مناسب

بامبو گیاهی است که نور مستقیم آفتاب را دوست ندارد. بر اثر تابش مستقیم نور خورشید، شاخه های آن دچار سوختگی شده و رنگ قهوه ای می یابند. برای اینکه مانع از سوختگی شاخه های آن شوید، باید آن را در سایه ملایم قرار دهید تا نور در حد اعتدال به گیاه برسد. برای اینکه نور دریافتی گیاه را کنترل کنید، می توانید از لامپ های رشد گیاه استفاده کنید. لامپ ها نیز دارای اشعه ای مناسب و استاندارد باشند.

آبیاری مناسب

برای اینکه رشد مطلوبی از گیاه بامبو حاصل شود، باید برای آبیاری آن طبق یک برنامه صحیح و اصولی پیش روید. این گیاه علاقه زیادی به رطوبت بالا دارد، اما تمایلی به غرقابی شدن ندارد. بر اثر غرقاب شدن گیاه، ریشه ها دچار پوسیدگی شده و گیاه تلف خواهد شد. برای آبیاری گیاه باید خاک آن به قدر کافی خشک شده باشد. در میزان کافی آب را به صورت زهکشی شده در اختیار گیاه قرار دهید. حتی نگهداری بامبو در بستر آب هم دارای قواعد و اصول خاصی است و باید نگهداری خود را چند برابر کنید. آب گلدان را هر 7 الی 10 روز یک بار عوض کنید، چون بر اثر ثابت ماندن دچار جلبک می شود.

بنابراین تعویض آب گلدان باید به صورت مرتب انجام شود و شیشه گلدان به طور مکرر شسته شود. در هنگام تعویض آب گلدان مراقب ریشه های گیاه باشید که دچار آسیب نشوند. هنگامی که می خواهید گیاه بامبو را مجدد در گلدان قرار دهید مراقب باشید که ریشه بیرون از آب نباشد. برای آبیاری گیاه بامبو، آب های لوله کشی مناسبند، اما اگر آب در حدود 12 ساعت بیرون بماند تا کلر آن به طور کامل ته نشین شود، برای آبیاری گیاه مناسب تر خواهد بود. با این کار گیاه شادابی و نشاط بیشتری خواهد یافت.

دما و رطوبت مناسب

برای اینکه گیاه بامبو بتواند رشد خوبی را تجربه کند، باید دما و رطوبت مناسب را دریافت کند. به طور معمول منازل آپارتمانی دارای رطوبت کافی برای رشد گیاه هستند. برای اینکه رطوبت مورد نیاز گیاه تامین شود، می توانید از روش غبارپاشی استفاده کنید. محیط باید دارای دمای مناسب و تثبیت شده ای باشد. بهترین دما برای حفظ و نگهداری گیاه بامبو، در حدود 18 الی 22 درجه سانتی گراد است. اگر گیاه بامبو در معرض سرمای و یا گرمای بی اندازه وسایل سرمایشی و گرمایی قرار بگیرد، تلف خواهد شد. در صورتی که برای گیاه شرایط مساعدی را فراهم کنید که دارای دمای ثابت و متوسطی باشد، گیاهی سرحال و با نشاط در اختیار خواهید داشت.

خاک مناسب برای این گیاه به خاکی گفته می شود که به اندازه برابر و کافی از خاک برگ با کیفیت، دانه های لیکا و مقادیری پودر قارچ کش در جهت آفت کشی گیاه تشکیل شده باشد.

برای گیاه بامبو خاک مناسبی تهیه کنید. انتخاب خاک مناسب دارای المان هایی است که باید رعایت شوند. یکی از نکات مهم برای خاک بامبو، استفاده از خاکی مرغوب با زهکشی عالی، تعویض خاک گلدان به صورت مرتب و همواره مرطوب نگه داشتن آن است. مراقب باشید که موقع عوض کردن خاک، ریشه های گیاه صدمه ای نبینند و حتما در محیطی که بسته و دارای تهویه مطلوبی باشد این عملیات را انجام دهید.

دانه های لیکا یک نوع پوکه صنعتی هستند که موجب حفظ رطوبت بهتر در خاک می شوند، اما حتما باید در اطراف ساقه گیاه متمرکز شده باشند. برای گیاه از گلدان مناسبی استفاده کنید. گلدان مناسب برای گیاه گلدانی است که حدود 5 سانتی متر با گیاه فاصله داشته باشد.

تغذیه مناسب

برای اینکه شاخه های بامبو رشد سریع تری را تجربه کنند، روش های مختلفی وجود دارند. برای تغذیه مناسب بامبو از قطره مخصوصی استفاده کنید. این قطره را با آب مخلوط و در هنگام آبیاری در دسترس گیاه قرار دهید. هر 9 روز یک بار حدود 5 الی 9 قطره را با آب ترکیب و به گلدان اضافه کنید. برای غذارسانی بهتر به گل های بامبو، می توانید از کود های طبیعی گیاهی استفاده کنید. کود های ترکیبی باید هنگامی به کار روند که گیاه شروع به زرد شدن کرده است، چون درون این کود ها فسفر و نمک قرار گرفته است و می تواند در حالت عادی به گیاه آسیب بزند. مراقب باشید که به گیاه بیش از حد کود ندهید! چون به طور قطع گیاه تلف خواهد شد. این گیاه دارای تحمل بالایی است، به گونه ای که سال های سال تنها با آب زنده می ماند.

هنگامی که از گیاه بامبو در آب نگهداری می کنید، می توانید درون گلدان ماهی فایتر و یا گلدن نگهداری کنید. چرا که مدفوع این ماهی ها، غذای مناسبی را برای گیاه فراهم می کند و دیگر نیازی نخواهد بود که برای آن از قطره بامبو استفاده کنید. از طرفی گلدان شما ظاهر زیباتری خواهد یافت. به این نوع کشت آکواپونیک می گویند، یعنی کشتی که در آن ماهی ها و گیاهان در کنا هم زندگی می کنند.

هرس کردن مناسب

هرس نمودن صحیح و ایده ال به روند رو به رشد گیاه بامبو کمک بسزایی خواهد کرد. چون گیاه بامبو به صورت عمودی رشد می کند، برای اینکه بیش از حد سنگین نشود و صدمه ای نبیند، می توانید به صورت فرعی شاخه های اضافی آن را تنک نمایید. هرس گیاه باید حتما توسط چاقوی تیز و استریل شده انجام شود. اگر نمی خواهی که گیاه بامبویتان بیش از حد رشد کند، می توانید در بخش هایی که جدا کرده اید پارافین بمالید، دیگر رشد این بخش ها متوقف خواهد شد، هم چنین می توانید از بخش های جدا شده برای قلمه زدن گیاه استفاده کنید.

این گیاه نوعی گیاهی اجتماعی محسوب می شود که چندین ساقه در کنار هم به حیات خود ادامه می دهند و رشد سریعی را تجربه می کنند. برای آب گلدان حتی می توان از آب آکواریوم استفاده کرد. با این کار ساقه های بامبو تمام مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت خواهند کرد.

روش قلمه زدن گیاه بامبو

این گیاه همواره سر سبز و و جذاب است، به همین خاطر افراد زیادی تمایل به تکثیر آن دارند. روش تکثیر آن چندان سخت و پیچیده نمی باشد. برای تکثیر این گیاه از روش قلمه زنی استفاده می شود. باید حتما برای تکثیر گیاه، قلمه های سالم را به کار ببرید. قلمه هایی که دارای حداقل یک برگ و یا بیشتر هستند، گره رشد و ساقه سالمی دارند برای تکثیر مناسبند. برای شروع تکثیر، برگ های اضافی را تا جایی که گره رشد مشخص شود تنک می کنید. شما برای تکثیر قلمه ها، می توانید از دو روش ریشه زنی در آب یا ریشه زنی در خاک استفاده کنید.

خرید گیاه آپارتمانی بامبو

خرید این گیاه آپارتمانی زیبا را می توانید از نهالستان بزرگ و معتبر بهمن آبادی انجام دهید. در نهالستان ما انواع گیاهان آپارتمانی در بالاترین کیفیت و مناسب ترین قیمت موجود می باشند. با مراجعه به وب سایت ما و انتخاب گیاهان زینتی مورد نظر خود، می توانید جهت خرید و ثبت سفارش خود اقدام فرمایید. کارشناسان ما در وب سایت نهالستان بهمن آبادی، شما را برای خریدی بهتر راهنمایی خواهند کرد. جهت خرید با شماره های ما تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *