گیاه کالاتیا سندرینا دارای برگ های ظریف و تیره رنگی است که به واسطه برگ های منحصر به فردی که دارد بسیار محبوب و پرطرفدار شده است. این گیاه خاص آپارتمانی همانند سایر اعضای خانواده خود علاقه مند به دریافت مقادیر زیادی از نور خورشید است. برگ ها در صبح با جذب نور خورشید باز شده و قبل از خواب و به هنکام شب جمع می شوند.

این گیاه زیبا که به دلیل برگ های خاص و تیره و روشن خود جذابیت زیادی دارد، جلوه بی نظیری را به محیط های آپارتمانی می بخشد. افراد می توانند این گیاه زیبا را از نهالستان معتبر و با سابقه بهمن آبادی خریداری کنند و در محیط منازل خویش مورد استفاده قرار دهند. اما برای اینکه همواره طراوات و شادابی گیاه حفظ شود، باید از شرایط نگهداری آن اطلاعات کافی داشته باشید که متخصصان و مشاورین ما در نهالستان بهمن آبادی انواع مشاوره های تخصصی خود را در رابطه با روش نگهداری، تکثیر گیاه و دفع آفات و بیماری های مرتبط با آن در اختیار شما قرار خواهند داد.

چگونگی نگهداری از گیاه کالاتیا سندرینا

نور مناسب

این گیاه مربوط به نواحی گرمسیری می شود، بنابراین باید در محل زندگی خود بتواند از مقادیر زیاد نور خورشید به صورت غیر مستقیم بهره مند شود. بهترین مکان برای قرار گرفتن گیاه کالاتیا، در کنار پنجره های جنوبی است. پنجره های جنوبی که توسط پرده نازکی پوشانده شده باشند و مقادیری سایه با خود به همراه دارند، در چنین محیطی گیاه کاملا شاداب و سرحال خواهد بود.

در صورتی که در محل زندگی خود دسترسی به پنجره های جنوبی ندارید، می توانید آن را در کنار پنجره های غربی قرار دهید. دقت کنید که قرار گرفتن گیاه در معرض نور بیش از حد خورشید، منجر به کم رنگ شدن سطح رویی برگ های گیاه می شود.

رطوبت مناسب

کالاتیا سندرینا باید در محیط های گرم و مرطوب قرار داشته باشد، چون گیاه در مناطق گرمسیری که محیطی گرم و دارای رطوبت کافی است می روید، بنابراین باید به فکر فراهم نمودن چنین شرایطی برای آن باشید. برای تامین رطوبت مورد نیاز گیاه، می توانید از دستگاه های مرطوب کننده هوا استفاده کنید و با قرار دادن گلدان گیاه در مجاورت آن، محیطی مرطوب را برای گیاه ایجاد نمایید.

آبیاری مناسب

همه گونه های گیاه کالاتیا علاقه زیادی به رطوبت هوا دارند، بنابراین برای افرادی که علاقه زیادی به آبیاری گیاهان آپارتمانی خود دارند، این گیاه می تواند گزینه خوبی محسوب شود. گیاه سندرینا علاقه مند به دریافت آب فراوان است، اما بسیار مهم است که بعد از هر بار آبیاری، آب های اضافی از زیر گلدان و دسترس گیاه خارج شوند. برای خارج کردن آب های اضافی، می توانید از دو روش عمده استفاده کنید:

بهتر است که گیاه در گلانی پلاستیکی کاشته شود و بعد آن را به یک گلدان تزیینی انتقال دهید.

در صورتی که در زیر گلدان منافذی برای خروج آب اضافی وجود ندارند، حتما حفره ها و سوراخ هایی را تعبیه کنید تا موجب زهکشی مطلوب گلدان و خروج آب اضافی از زیر آن شود.

دقت کنید بسیار مهم است که آب اضافی گلدان تخلیه شود؛ چرا که با وجود رطوبت دوست بودن گیاه، در صورتی که خاک آن خیس و غرقابی شود، ریشه ها پوسیده شده و گیاه تلف می گردد.

زمانی اقدام به آبیاری گیاه نمایید که خاک سطحی آن کاملا خشک شده باشد، هر چند سندرینا علاقه ای ندارد که خاک گلدانش کاملا خشک شود، بنابراین اجازه ندهید که خاک گلدان بیش از حد خشک شود و حتما تا حد کافی به آن آب دهید. در فصول گرم تابستان با توجه به میزان خشکی خاک، باید هفته ای یک بار و یا یک هفته در میان به آن آب دهید. در فصول سردی هم چون پاییز یا زمستان میزان آبیاری را کاهش داده و به دو هفته و یا ماهی یک بار برسانید، هر چند مقیاس آبیاری گلدان با توجه به میزان خشکی خاک سنجیده می شود.

خاک مناسب

این گیاه تمایل دارد که در خاک مرطوبی قرار داشته باشد، بنابراین باید خاکی را برای بستر کشت گیاه تهیه کنید که بتواند تا حد زیادی رطوبت را درون خود حفظ و ذخیره کند. در صورتی که محیط اطراف گیاه همواره مرطوب باشد، دیگر نیازی به آبیاری زیاد نخواهد داشت. اگر به چنین خاکی دسترسی نداشتید، کافیست با آبیاری مناسب و به اندزه گیاه، خاک آن را مرطوب نگه دارید. هم چنین بسیار مهم است که خاک مورد نظر علاوه بر ذخیره رطوبت در بافت خود به راحتی تنفس نماید.

در صورتی که خاک در دسترس گیاه بعد از هر بار آبیاری بافت متراکم و سنگینی پیدا کند، به هیچ عنوان برای پرورش گیاه مناسب نمی باشد و باید حتما آن را عوض کنید. چون در این خاک هوای لازم برا تنفس ریشه ها جریان پیدا نمی کند و در نهایت موجب خفگی ریشه ها خواهد شد. در صورتی که خاک مورد نظر دارای تکه های چوب و یا خزه باشد، مقادیر بیشتری آب را درون خود حفظ خواهد کرد و هوا به خوبی در آن گردش می کند، بنابراین خاک مناسب برای گلدان گیاه سندرینا، خاک های حاوی پیت ماس می باشند.

کوددهی مناسب

بهتر است که به گیاه کود کمی دهید. اگر تصمیم به کوددهی گیاه داشتید، آن را به صوت مایع محلولی به آب افزوده و در هنگام آبیاری در اختیار گیاه قرار دهید. بهتر است که کود هایی استفاده کنید که دارای فلوئور و نمک نباشند. در واقع مهم نیست که از چه نوع کودی برای آن استفاده نمایید، کود های معمولی برای رشد آن کفایت می کنند.

هرس کردن گیاه

گیاه کالاتیا سندرینا در قیاس با گیاهان دیگر در هنگام هرس کردن دارای محدودیت هایی می باشد و باید در هنگام هرس کردن، تنها شاخه و برگ های زرد و پژمرده شده را جدا نمایید.

خواب گیاه کالاتیا سندرینا

این گیاه هیچ گاه به خواب زمستانی فرو نمی رود، بنابراین در فصول سرد و ماه هایی هم چون مهر تا بهمن در محیط های خنک اقدام به نگهداری از آن ها نمایید. دمای محیط از 18 درجه سانتی گراد کمتر نشود؛ چرا که به گیاه آسیب جبران ناپذیری را وارد می کند. چون در فصل زمستان از سیستم های گرمایشی در محیط منازل استفاده می شود و هوای منزل خشک تر است، بنابراین امکان آفت زدگی گیاه افزایش می یابد. سعی کنید تا حد امکان محیط گیاه را مرطوب نگه دارید که از بروز چنین مشکلاتی تا حد امکان جلوگیری کنید.

تعویض گلدان

این گیاه از ریشه ای قدرتمندی برخوردار است، بنابراین باید هر 2 الی 3 سال یک بار برای تعویض گلدان آن اقدام نمایید. زمانی گلدان گیاه را تعویض کنید که هنوز شاخه های جدیدی رشد نکرده باشند. گیاه را به آرامی و با دقت کافی از گلدان خارج کنید تا ریشه ها صدمه نبینند. به ریشه های گیاه دقت کنید، اگر بخش هایی از آن دچار پوسیدگی شده اند بهتر است که از دیگر ریشه ها آن را جدا سازید، هم چنین مراقب باشید که زهکشی گلدان به طور کامل برقرار باشد تا آب اضافی بعد از هر بار آبیاری از زیر آن خارج شود و ریشه ها در معرض پوسیدگی قرار نگیرند. خاک های حاوی شن درشت و یا پرلیت، موجب زهکشی بهتر و جریان هوا برای تنفس بهتر ریشه ها می شوند. گیاه را در چنین بستری کاشته و سپس به آرامی خاک را فشرده و در انتها به آن آب دهید.

علت زرد شدن برگ های کالاتیا سندرینا

اگر برگ های سندرینا شروع به زرد شدن کنند، یعنی بی اندازه به گیاه آب داده اید. همان طور که قبلا بیان کردیم آبیاری بیش از حد گیاه، منجر به نابودی ریشه ها و پوسیدگی آن ها خواهد شد. در هنگام تعویض گلدان باید ریشه ها را به خوبی بررسی کنید، اگر متوجه پوسیدگی بخش هایی از آن شدید، آن را جدا نموده ودر خاک جدیدی بکارید.

خرید گیاه کالاتیا سندرینا

برای خرید این گیاه جذاب و منحصر به فرد، می توانید به وب سایت اینترنتی نهالستان بهمن آبادی مراجعه نمایید. هم چنین امکان خرید حضوری نیز برای مشتریان عزیز فراهم است، کافیست به آدرس درج شده در وب سایت ما تشریف بیاورید و انواع نهال ها، درختچه های زینتی، گل ها و دیگر گیاهان ما را از نزدیک مشاهده نمایید. تمامی گیاهان عرضه شده در نهالستان ما، دارای سلامت کافی و گواهی وزارت بهداشت می باشند. برای خرید گیاهان زینتی و نهال های مورد نیاز خود، با شماره های درج شده در وب سایت ما تماس بگیرید تا کارشناسان ما به صورت دقیق شما را راهنمایی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *