سلام و احترام. در این مطلب از وبلاگ نهالستان بهمن ابادی با معرفی گل اختر مهمان نگاه زیبای شما عزیزان هستیم.

این توضیحات از سری آموزشات نهالستان بهمن آبادی است .

که سابقه چندین ساله در بخش انواع گل و گیاه ونهال میوه دارد.

و تمامی عکس ها توسط تیم نهالستان بهمن ابادی گرفته شده و توسط ویراستار تیم بارگذاری شده است امیدواریم که مفید واقع باشد برای شما.

  • اشنایی با گل اختر
  • نام علمی  :Canna spp
  •  خانواده: Cannaceae is
  • گل اختر بومی مناطق گرمسیر آمریکای جنوبی و شمالی است.
  • . این گیاه شاخ‌و‌برگ‌های زیادی دارد و گیاهی باغی است.اگر دوست دارید در داخل باغچه و محیط باز گیاهی زیبا و دل فریب بکارید این گیاه جزو گزینه های اصلی شما خواهد بود. این گل زیبا در رنگهای قرمز، زرد، کرم، سفید، صورتی، نارنجی و گاهی دو رنگ دیده‌ می‌شود. برگ‌های بزرگ و پهنی به همراه رگبرگ دارد. طول آن از ۴۰تا ۵۰سانت است. رنگ برگ‌ها نیز از سبز گرفته تا مسی و ارغوانی در تغییرند. گلها بصورت خوشه‌ای نامنظم در انتهای ساقه ظاهر شده و طول خوشه گاهی ۳۰سانت است.

مطالبی که در این وبلاگ مطالعه میکنین 

انواع گل اختر
شرایط مورد نیاز نگهداری گل اختر
نحوه تکثیر و کاشت گل اختر
کاربرد و خواص گل اختره

—————————————————————————————————————————————————————————–

انواع گل اختر
گل اختر که از جمله گیاهان گلدار است، نوزده گونه دارد، که مهم‌ترین آنها اختر هندی است.

این گیاه برگ‌هایی به رنگ سبز تیره و گل‌هایی به رنگ قرمز روشن و یا نارنجی دارد.

گونه دیگر گل اختر، purpurea بوده و برگ‌هایی ارغوانی تیره دارد.

 

 

شرایط مورد نیاز نگهداری گل اختر

به طور خلاصه باید گفت که این گیاه به نور مستقیم و زیاد، خاک غنی، آبیاری منظم ولی در ادامه به شکل کامل موارد را بررسی میکنیم.

خاک مناسب:

اختر نیز مانند بسیاری از گیاهان بستر مناسب رشد خود را می‌خواهد. خاکی سبک و غنی از مواد آلی بسیار مناسب است، به همین دلیل بهتره شما از خاک باغچه، ماسه و کود دامی برای محل کاشت گیاه استفاده کنید البته اگر میخواهید در گلدان بکارید حتما خاک دارای زهکشی بالا باشد چون تجمع آب در گلدان باعث پوسیدگی ریشه خواهد شد البته توجه کنید که محلی برای قرار دادن گلدان انتخاب کنید که رشد گیاه دچار مشکل نشود.

نحوه آبیاری:
این گیاه نیز به آبیاری منظم و متوسط برای داشتن رشد خوب نیاز دارد، پس سعی کنید خاک را بررسی کنید و سپس گیاه را آبیاری کنید. آبیاری زیاد باعث زردی و پوسیدگی ریشه و ساقه خواهد شد البته توجه داشته بشاید که پوسیدگی ساقه و ریشه بیشتر زمانی اتفاق میوفته که گیاه را در گلدان بکارید.

نور مناسب:
این گیاه برای رشد و گلدهی به نور مستقیم و زیاد نیاز دارد به شکلی که روزی ۶ تا ۸ ساعت نور به گیاه شما باید بتابد بهترین زمان برای کاشت که این مقدار نور را گیاه دریافت کنید اوایل بهار و زمان رشد برگ‌ها در اواخر بهار است، گلدهی نیز در تابستان تا اواسط پاییز رخ می‌دهد.

بهترین دما برای رشد و گلدهی:
همانوطر که در ابتدا گفتیم این گیاه بومی مناطق گرمسیر می باشد و بهترین دما برای نگهداری آن حدود ۲۰ الی ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد پس سعی کنید این نیاز را برای گیاه خود فراهم کنید.

کوددهی و تقویت :
کوددهی به گیاه باعث رشد بیشتر و کیفیت گیاه می‌شود. همچنین ریزوم‌ها در اثر کوددهی قوی می‌شوند. گل اختر گرمسیری بوده و سرما را تاب نمی‌آورد. بهترین شکل کوددهی کود مایع است.

نحوه تکثیر گل اختر:
این گیاه بهتر است در فضایی آزاد کاشته‌ شود، ولی اگر می‌خواهید آن را در گلدان بکارید، حتماً گلدان بزرگی انتخاب‌ کنید. پیازها را در عمق ۱۰سانتیمتری خاک بکارید و آبیاری نمایید.گل اختر به دو روش تقسیم ریزوم و کاشت بذر تکثیر می‌شود.

نحوه تقسیم ریزوم‌ها:
این کار باید در بهار صورت گیرد. طول ریزوم‌ها باید بین ۵تا ۷سانت باشد و بر روی آنها چند جوانه باشد. بهتر است ۱تا ۳جوانه داشته باشند. مواظب باشید که هنگام کاشت ریزوم، جوانه‌ها رو به بالا باشند. بهتر است اگر در منطقه‌ای هستید که زمان فصل رشد کوتاه است، آنها را در گلدان کاشته و درمحلی گرم نگهداری کنید، بعد از معتدل شدن هوا آنها را به باغچه منتقل‌ کنید.

نحوه تکثیر گل اختر از طریق بذر:
برای کاشت بذر از یک روز قبل آنها را در آب نیم‌گرم خیس کنید و یا خراش دهید و در دمای ۲۰درجه بکارید. در صورت کاشت بذر، پس از چهار سال گیاه به گل می‌نشیند. کاشت بذر در فصل زمیتان صورت می‌گیرد.

انتخاب پیاز گل اختر
برای خرید پیاز به این دقت شود که باید پیازهای سالم و تمیز را انتخاب‌ کنید. از خرید پیازهای زخمی، یخ‌زده، پوسیده و سیاه و پوک خودداری‌ کنید. قطر پیاز نه درشت باشد و نه ریز.

طرز برداشت و نگهداری از ریزوم:
زمانی که هوا سرد شد و برگ‌ها سیاه شدند، برگ‌ها را کنده و ریزوم‌ها را از خاک خارج‌کنید. چند روزی آنها را در جایی سایه قرار دهید که در معرض هوا باشند، با این کار رطوبت شان گرفته‌می‌شود. بعد آنها را در زیر خاک یا پیت مرطوب نگهداری کنید تا فصل بهار برسد. بهتر است آنها را در انبار و در دمای ۵تا ۱۰درجه نگهداری‌کنید.

بهترین روش برای نگهداری ریزوم‌ها این است که ریزوم گل اختر را از ۲۰سانتی سطح زمین قطع‌کنید، سپس گودالی به عمق ۷۰سانت کنده و ماسه در آن بریزید. البته مراقب باشید، ماسه را باید با قارچ‌کش ابتدا مخلوط و خشک شود. سپس ریزوم‌ها را در گودال بگذارید.

مراقب باشید گودال در جایی آبگیر نباشد و آب باران به آن نرسد. اگر می‌دانید امکانش هست، رویشان پلاستیک بکشید. بهترین ریزوم، ریزومی جوان و در حال جوانه زدن است.

کاربرد و خواص گل اختر:
این گیاه زیبا که رنگهایی بغایت زیبا نیز داردرا می‌توان برای حاشیه‌ پیاده رو ها ، بلوارها و تپه های گل نیز استفاده کرد .

این گیاه یکی از گیاهان غنی نشاسته در جهان است وجوشانده ریشه گل اختر برای تصفه خون مفید است.
قسمت زیر زمینی گل اختر ار در آب خیسانده و برای قطع خونریزی بینی بکار ببرید.

 

سخن آخر
گیاه اختر علاوه بر گلدهی، میوه هم می دهد که خواص بسیاری دارد. در مطلب بالا با این گل آشنا شده و اصول مراقبت و همچنین آفات و آسیب های احتمالی را هم مورد بررسی قرار داده ایم. سپاس از نگاه شما که صفحات ما را برای اشنایی با این زیبایی ها انتخاب نموده اید. منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم.

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *