تاحالا شده بخوایین چمن هایی داشته باشین که وقتی از دور بهش نگاه میکنین یاد دریا و صدای مرغای دریایی توی ذهنتون تداعی بشه؟ چمن هایی که وقتی باد بهشون میوزه شمارو یاد مواج شدن دریا بندازه ؟ اگه جوابتون بله هست درست سر زدین به سایت ما ، سایت خودتون .

امروزه علاوه براینکه از چمن هلندی  بعنوان پوشش زمین استفاده میکنند گیاه ابی جذاب دیگه ای هم هست که کمتر کسی پیدا میشه که راجب این گیاه قشنگ بدونه اسم این گیاه، فستوکا هستش .

در ادامه مطلب با این گیاه زیبا اشنا میشویم با ما همراه باشید .

 

 • واژه شناسی

فستوکا

نام گیاه شناسی: Festuca

نام رایج: فسکیو

نام علمی: Festuca arundinacea

بومی  شمال آفریقا (یعنی شمال الجزایر، شمال لیبی، مراکش و تونس)، آزور، تمام اروپا، قاره ایالات متحده، جنوب کانادا، غرب آسیا و پاکستان

نام های رایج  فسکیو نی، فسکیو آلتا، فسکوی درشت، نجات، فسکوی بلند، فسکیو کنتاکی، فسکوی بلند نیوزیلند است .

هم جنس از کلمه لاتین به معنای ساقه علف یا نی گرفته شده است.

لقب خاص به معنای شباهت به نی است.

 • تکثیر 

فسکیو بلند از طریق پنجه زنی ،انتقال بذر،طریق استولون ها یا ریزوم ها که در بسیاری از گونه های علف رایج است، پخش می شود. با این حال، فسکیوی بلند ممکن است شاخه های عقیم متعددی داشته باشد که عرض هر دسته را گسترش می دهد.

به نسبت دیگر گراس ها،( علف ها)، چمن فیستوکا از اولین گراس هایی است که به گل می نشیند. گل آذین ریزبافت آن در خرداد و اوایل تیر ظاهر می شوند. میوه آن گندمه است.

 

 • رنگ ها

رنگ  برگساره های سوزنی شکل گیاه فیستوکا در بهار، آبی-نقره ای در تابستان، آبی-سبز در پاییز به رنگ سبز تیره و در طول زمستان به آهستگی به رنگ سبز-قهوه ای در می آید.

 

 • اقیلم های درحال رشد 

جنگل‌ها، زیستگاه‌های ساحلی، آب شیرین، تالاب‌های شور، جنگل‌های مرطوب، باتلاق‌های نیزار، زیستگاه‌های ساحلی، سواحل دریا، مراتع، شوره‌زارها، بالای صخره‌ها، مراتع مرطوب، باتلاق‌های نیزار، درختچه‌های ساحلی، کنار جاده‌ها، مسیرهای جنگلی و گودال‌ها میباشد .

 

 •  سرعت رشد

سرعت رشد گیاه فیستوکا متوسط است و ارتفاع آن به 25سانتیمتر می رسد و تا 30 سانتیمتر هم گسترش می یابد.

 

 • فاصله کاشت ها

فستوکای آبی باید در ردیف هایی نزدیک به هم کشت شود، زیرا دارای فرم توده ای است و با افزایش سن در سطح گسترش نمی یابد. البته می توان فستوکا را بصورت تکی در ترکیب با گیاهان دیگر نیز کاشت که در آن صورت نیز زیبایی خاص خود را دارد.

 

 • خاک مناسب برای چمن فیستوکا 

زهکش مناسب برای آن حیاتی است. به خاک های ضعیف مقاوم است و اسیدیته های مختلف را هم به خوبی تحمل می کند. میتوان همانند گیاهان چند ساله در اول سال کودی معمول داد.

 

 

 • آبیاری چمن فستوکا 

به خشکی مقاوم است و نیاز آبی آن کمتر از متوسط است. به خاک های خیس مقاوم نیست و ریشه آن می پوسد.

 

 •  نور مناسب چمن فیستوکا 

احتیاج به نور کامل آفتاب دارد. در مکانی آفتاب-نیم سایه هم رشد می کند ولی رنگ آبی آن به سبز در می آید.

 

دما مناسب چمن فیستوکا :

چمن فستوکا گیاهی همیشه سبز، سرما و گرما را به خوبی تحمل می کند.

 

 • تکثیر چمن فستوکا 

از طریق بذر به آسانی می توان آن را تکثیر کرد. بذر ها در دمای 20 درجه در طول دو هفته جوانه می زنند. جوانه های این علف به جابه جایی حساس نیست.

روش دیگر، تقسیم بوته گیاه است. فشردگی زیاد ریشه ها مانع رشد آن می شود و گیاهان 3-2 ساله در اول فصل باید تقسیم شوند.

 

 

 • شرایط نوری فستوکا

فستوکا آبی در نور کامل خورشید رشد می کند. نیمه سایه را تحمل می کند اما به خوبی در آن گل نمی دهد و شاخ و برگ به جای رنگ آبی به رنگ سبز متمایل است. هر چه این علف زینتی بیشتر خورشید دریافت کند، احتمال دستیابی به رنگ آبی خاکستری معروف خود بیشتر است.

 

 • خاک 

این گیاه خاک نسبتاً مرطوب را ترجیح می دهد که زهکشی خوبی داشته باشد. شرایط مرطوب و خیس را تحمل نمی کند. با این حال، گیاهان بالغ می توانند شرایط خشکی را تحمل کنند.

 

 • اب

این گیاه نیاز به رطوبت متوسطی دارد. آبیاری هفتگی در طول ماه های گرم تابستان برای سبز نگه داشتن و رشد آن. دوره های کوتاه خشکی باعث کاهش رشد گیاه می شود، اما گیاه را از بین نمی برد.

 

 • دما و رطوبت 

فسکیو آبی یک گیاه فصل خنک است و دماهای خنک بهار و پاییز را ترجیح می دهد. در تابستان ها با شرایط نسبتا گرم رشد خوبی دارد، اما گرمای تاول زا و رطوبت زیاد باعث از بین رفتن شاخ و برگ می شود و ممکن است طول عمر این گیاه چند ساله را کوتاه کند.

 

 • کود 

کمپوست استفاده شده در اطراف گیاه به عنوان مالچ، تمام تغذیه مورد نیاز فسکیو آبی را فراهم می کند.

 

 

 

 

 

 • انواع فسکیو آبی

‘الیجا بلو’ شاخ و برگ آبی روشن دارد و محبوب ترین رقم است.

“Toupee طلایی” دارای برگ های چارتروس است.

«بولدر آبی» دارای رنگ آبی نقره‌ای است و گرما و رطوبت بالاتری را تحمل می‌کند.

‘Blaufin ویژگی های جمع و جور و بافت ظریفی را ارائه می دهد.

تام شست تنها حدود 4 اینچ بلند می شود.

“Harz” یک رنگ سبز زیتونی را به نمایش می گذارد که در بعضی مواقع کمی رنگ بنفش دارد.

 • هرس

شاخ و برگ ها را در اوایل بهار تا چندسانتی متر  از زمین برش دهید. این کمک می کند تا فضا برای تیغه های جدید چمن باز شود و ظاهر گیاه را بهبود بخشد.برای حفظ ظاهر خوب شاخ و برگ، تیغه های مرده علف را بردارید. گلها به باغچه حرکت می کنند و سر بذرها علاقه زمستانی را ایجاد می کنند. ترک سر بذر ممکن است باعث خودبذردهی گیاه شود. اگر در جایی باشد که می‌خواهید پخش شود، می‌تواند خوب باشد، اما اگر می‌خواهید آن را محدود نگه دارید، باید از بین برود.

 • تکثیر فسکیو آبی

یکی از بهترین راه ها برای تکثیر فسکیو آبی از طریق تقسیم است . (فسکیوی آبی به ندرت بعد از سه تا پنج سال عمر می کند مگر اینکه تقسیم شود، بنابراین این یک کاری است که باید انجام شود.) در اینجا به این شرح است:

گیاه را با بیل یا ماله باغچه از زمین بیرون بیاورید.

توده را با استفاده از بیل یا هرس به دو نیم کنید. هر قسمت قهوه ای را بردارید. در حالی که وسوسه انگیز هستید، توده را با دستان خود جدا نکنید زیرا ممکن است به ساختار ریشه آسیب برساند.

قسمت های توده را دوباره به عنوان گیاهان جدید بکارید و بین آنها 8 تا 10 سانتی متر  فاصله بگذارید.

ریشه ها را با خاک بپوشانید. بلافاصله پس از کاشت، آبیاری را عمیقاً انجام دهید و به آبیاری منظم ادامه دهید تا زمانی که رشد جدیدی مشاهده کنید.

 

 • نحوه رشد فسکیو آبی از دانه

پرورش فسکوی آبی از دانه آسان است . بذرها را در اواخر زمستان در داخل خانه شروع کنید، در گلدان های ذغال سنگ نارس پر از مخلوط شروع بذر. سه دانه در هر گلدان تمام چیزی است که نیاز دارید، به آرامی آن را با خاک انتخاب شده بپوشانید و تا زمانی که آماده بیرون رفتن شوند مرطوب نگه دارید.

دانه‌های فسکیو آبی را می‌توان در فضای باز، مستقیماً در خاک، یا پس از پایان یافتن احتمال یخبندان یا در اواخر تابستان، کاشت.

 

 

 • فستوکادر زمستان

Fescue یک چمن فصل خنک است که به منطقه 4 USDA مقاوم است. برای زمستان گذرانی نیازی به مراحل خاصی نیست. در آب و هوای سرد، چمن در زمستان قهوه ای می شود که بخشی از روند طبیعی خواب است.

 

 • آفات رایج

شته‌ها می‌توانند با فسکوی آبی مشکل ساز باشند. فوران آب می تواند آنها را از بین ببرد، اما آلودگی های شدیدتر را می توان با روغن باغبانی یا صابون های حشره کش درمان کرد.

 

 • مشکلات رایج با فسکیو آبی

باغبانان در آب و هوای گرم ممکن است مشکل متفاوتی را با فسکوی آبی تجربه کنند: رشد روی زمین ممکن است در طول تابستان به دلیل گرما و رطوبت بیش از حد از بین برود. هنگامی که این اتفاق می افتد، به گیاه “مویی” بدهید، زیرا به هر حال ظاهر آن به طور موقت خراب می شود. در بسیاری از موارد، گیاه با بازگشت آب و هوای معتدل تر بهبود می یابد.

 

 • سوالات متداول

جایگزین های فسکیو آبی چیست؟

اگرچه فسکیو آبی به دلیل رنگ آبی نقره‌ای معروف است، سایر علف‌های زینتی می‌توانند به منظره شما زیبایی بیافزایند. برخی از علف های رایج عبارتند از: چمن جنگلی ژاپنی، چمن گورخری، علف چشمه بنفش و چمن جو دوسر آبی.

اگرچه می توان آن را در داخل خانه شروع کرد، اما در نهایت باید به فضای باز منتقل شود، زیرا برای رشد مناسب به فضای زیادی نیاز دارد.

تفاوت بین فسکیو آبی و بلوگراس کنتاکی چیست؟

فسکیو آبی یک چمن زینتی است. فسکیو چمنی است که اغلب با بلوگراس کنتاکی اشتباه گرفته می شود. تفاوت در سیستم ریشه نهفته است. در حالی که فسکیو با ریشه های توده ای رشد می کند، بلوگراس کنتاکی از طریق ریزوم رشد می کند.

 • کاربرد فستوکا 

شما میتوانید  از دفستوکا در حاشیه خیابان ها، پیاده رو ها ، و بلوار ها استفاده کنید. یا آنها را با گیاهان چند ساله علفی و سایر علف های زینتی ترکیب کنید. بیشتر آنها همیشه سبز هستند. این گیاه کم رشد، فشرده و خاصیت  کپه‌سازی دارد  .  و میتوانندبرگ‌های سبز، آبی یا طلایی داشته باشند.

 

منبع : سایت  thespruce

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *