این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با انواع نهال زالزالک  آشنا کنیم و برای خرید نهال شما را راهنمایی کنیم. در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند  در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند. و یا همچنین اگر به دنبال گیاهانی بوده که بتوان در نور کم آن ها را پرورش داد توصیه داریم تا مقاله”معرفی گیاهان آپارتمانی سایه دوست” را مطالعه نمایید.

انواع نهال زالزالک

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

زالزالک درختی کوچک با طولی بین ۵ الی ۱۴ متر است. که پر شاخه و خار دار بوده و از تیره گل سرخیان می باشد. میوه های این درخت خوراکی هست.شکوفه های زالزالک سفید و صورتی و بسیار خوش عطر هستند. 

این درخت در دامنه کوه ها و جنگل های آفتاب گیر رشد می کند. تنه این درخت قهوه ای کم رنگ بوده که شکاف های نارنجی رنگ دارند. ساقه های جوان زالزالک دارای خارهایی با اندازه ۱ الی ۱/۵ سانتی متر هستند. همچنین برگ های آن طولی بین ۲ الی ۴ سانتی متر دارند. برگ های این درخت با سطح رویی به رنگ سبز تیره و سطح زیرین بی رنگ هستند.

گل دهی درخت زالزالک زود هنگام بوده و در فصل بهار نمایان می شوند. هر گل تقریبا ۱ سانتی متر قطر داشته و روی هر یک از شاخه ها ۵ الی ۲۵ گل برگ ظاهر می شود که به طور معمول دارای ۵ گل برگ سفید با پرچم های متعددی به رنگ قرمز هستند. این گل ها بسیار خوش عطر هستند و گرده افشانی این گیاه را زنبور عسل و حشرات دیگر انجام می دهند.

میوه های زالزالک ، اندازه ای کوچک ، تخم مرغی شکل و قرمز رنگ هستند. همچنین اندازه ای به طول ۱ سانتی متر دارند.

 

IMG_20220404_203832

انواع گونه های درخت زالزالک :

C.melanocarpa (۱ (زالزالک معمولی) :

این رقم میوه های پهن و نارنجی رنگی دارند که درختی با با قامت کوتاه و برگ های پهن و گل برگ های پهن دارد.

۲) C.monogyna واریته  :

این رقم گل های خوش عطر و میوه قرمز خوش رنگ و خوش طعمی دارد. طول این درخت به ۵ متر می رسد و دارای رشدی عمودی است.

۳) واریته های گونه C.oxyacantha (سرخ ولیک) :

رقم سرخ ولیک خار کم تری دارد و میوه های زیبا و خوش عطری به طول ۷ میلی متر دارد. که شامل pauls scarlet گل قرمز پرپر rosea flore pleno گل های صورتی پرپر و plena گل های سفید پر پر گونه C.ambigua (سیاه ولیک) هم می باشد.

۴) واریته C.crusgalli :

این رقم میوه ای بسیار خوش طعم دارد که نسبت به ارقام دیگر بزرگ تر هستند و قرمز رنگ می باشند. این میوه ها در فصل پاییز نمایان می شوند.

C.orientalis (۵ واریته :

این واریته میوه هایی قرمز رنگ متمایل به زرد دارد و تنه درخت آن بسیار قطور است.

C.prunifolia (۶ :

این رقم میوه های قرمز رنگی دارد و در فصل پاییز نمایان می شوند

 C. media (۷ :

گونه های هیبرید که از پیوند زدن گونه های C. monogyna و C. laevigata به دست می آید و به عنوان درخت در باغ کاشته می شود .

fa7d1b2a5db24e537805d1d791ed769a

سوالات خود را از ما بپرسید!

     تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

                   اینستاگرام                                       

    واتساپ                                           

هرس کردن درخت زالزالک :

این درخت را برای ساخت پرچین و مرز بندی به کار می برند. آن را روی داربست می کارند که به طور منظم باید هرس شود و در این نوع از کاربری درخت زالزالک ، کم ترین استفاده از میوه هایش را داریم . برای هرس این درخت در ابتدا شاخه های ضعیف و خشک شده را هرس کرده و سپس شاخه های در هم رفته درخت را برای اینکه نور گیری بهتر انجام گیرد ، هرس کنید.

آفات و بیماری های درخت زالزالک:

این درخت امکان دارد که مبتلا به لکه برگی ‌و زنگ زدن شود.

 

کاربرد درخت زالزالک:

این درخت کاربرد های متفاوتی از جمله تازه خوری ، پرچین سازی ، مربا خوری و گیاهی دارویی دارد. کاربرد آن برای پرچین به علت خار دار بودن گیاه است. همچنین از این میوه برای پایه پیوند زنی گلابی و سیب استفاده می شود و موجب مقاومت در برابر تابستان های گرم و خشک می شود.

تکثیر کردن درخت زالزالک:

تکثیر این درخت به دو روش انجام می شود:

۱) کاشت بذر

۲) پیوند زدن 

 .

.

۱) کاشت بذر :

برای تکثیر زالزالک به این روش ، بذر برای جوانه زنی بهتر نیاز به دوره سرما دهی دارد که به دلیل وضعیت پوششی بذر . همچنین در دوره جنینی ، نهال زالزالک دیر سبز می شود و برای جوانه زدن سریع میوه ها چیده می شوند و پوسیده شود. آن را پاک کنید و طی مدت ۳ الی ۴ ماه در دمای ۲۱ الی ۲۷ درجه سانتی گراد قرار دهید و سپس به مدت ۵ ماه آن را در دمای ۴ درجه سانتی گراد در ماسه و یا خزه مرطوب گذاشته و نگهداری کنید. در نهایت آن را در فصل بهار بکارید. بذر ها را اگر در فصل تابستان بکارید ، بهار سال بعد جوانه می زنند. اگر غیر این دو روش را انجام دهید حداقل ۲ سال زمان برای جوانه زنی نیاز دارند.

۲) پیوند زدن :

پایه برای پیوند C.coccinea و C.crus – galli می باشد.

 

یکی از بهترین و معتبرترین مراکز خرید نهال زالزالک ، نهالستان بهمن آبادی می باشد که دارای سابقه چندین ساله در این کار است و شما برای خرید انواع ارقام نهال زالزالک می توانید هم به صورت حضوری هم به صورت تلفنی از آن ها به طور رایگان مشاوره گرفته و در صورت تمایل خرید فرمایید. این نهالستان هر نوع رقم زالزالک را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در اختیار شما قرار داده و نحوه کاشت و نگهداری آن را از صفر تا صد به شما آموزش می دهند.

قیمت نهال زالزالک :

به این نوشته امتیاز بدهید!

[wp-review-google-place-reviews review_num=”5″]

آدرس و شماره تلفن نهالستان بهمن آبادی

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.