خرید و قیمت کاج جونی پروس(ژونی پروس )

کاج جونی پروس انواعی دیگر از کاج های زیباست که  با نام دیگر سرو رونده نیز در بین مردم شناخته میشود.همانطور که از نام آن پیداست این درخت مانند درختان دیگر کاج حالت ایستاده نداشته و بلکه رونده است.

ویژگی سرو رونده یا( ژونی پروس)

این درخت که با نام انگلیسی common juniper نیز شناخته میشود، در فارسی با نام ارس نیز شناخته میشود. از ویژگی های دیگر این نوع درخت مقاوم به سرما بودن و آفتاب دوستی است. خاک مناسب آن  خاک های خشک و گچی با زهکشی خوب است.

 

شرایط نگهداری

جونی پروس نیاز به نگهداری خیلی زیادی ندارد یا صرف هزینه بالا بلکه میتوان با کمترین مراقبت  و بدون ترس از یخ زدگی در برابر برف آن را در محل زندگی خود داشت.

جود.

رنگ سبز این گیاه در برابر بادهای شدید به رنگ قهوه ای و برنزه تبدیل می شود و در فصل بهار دوباره به رنگ شاداب خود برمیگردند.

ویژگی مهم جونی پروس

این گیاه بسیار سازگار بوده و در همه مناطق کره زمین میتوانید آن را بیابید. از مناطق آسیایی گرفته تا اروپا و آمریکا

 

کاج زیبای ژونی پروس به دلیل تنوع رنگی و فرم زیبایی که دارد ، طرفداران و کاربردهای فراوانی در پروژه های فضای سبز از جمله باغ صخره ای یا تک کاشت در گونه ایستاده مخروطی و هم چنین باغ مینیاتوری دارد.

ژونی پروس بسیار پایدار و سازگار با هر نوع آب و هواست و در اقلیم های مختلف خنک تا داغ، مرطوب تا خشک، در خاک های سبک تا سنگین ، اسیدی یا قلیایی رشد میکند.

این گیاه قادر است سرمای شدید و خشکی هوا را تحمل نماید و گیاه بسیار مقاومی محسوب میشود.

هرس کردن درخت ژونی پروس

جهت کمتر شدن خروج شیره گیاهی از شاخه ها بهترین زمان هرس اواخر تابستان است زیرا سرعت حرکت شیره گیاهی کند شده و زمان کافی برای ترمیم زخم های هرس قبل از فرا رسیدن سرما وجود دارد.

شرایط نگهداری ژونی پروس : مکان آفتابی یا آبیاری متوسط یعنی سطح خاک در فاصله دو آبیاری تقریبا خشک باشد را می پسندد.

خاستگاه درخت ژونی پروس

این درخت بومی نیکره شمالی می باشد.

نام های دیگر

سروکوهی(JUNIPERUSPOIYCPUS):
سرو کوهی درختی همیشه سبز از خانوادهCUPRESSACEAEمیباشد که بومی شمال شرقی آمریکا(از کاناداتاخلیج مکزیک)میباشد.
گونه ای سروبسیار با ارزش ودیرزیست که در مناطق کوهستانی و بیشتر در ارتفاعات بیش از2500مترمیروید.
این گونه که بومی ایران نیز هست در دامنه جنوبی رشته کوه های البرز؛ازآذربایجان تا خراسان به ویژه درشرق کشور و در ارتفاعات بهصورت گسترده یافت می شود.

عمر و ویژگی های دیگر

ارس بسیار پایدار و سازندگی با هرنوع آب و هوا است و برگ هایش مانند دیگر گونه های سرو به شکل سوزنی می باشد.این درخت دارای عمر طولانی بیش از دو هزار سال است.

مقاومت در برابر آفات

و دربرابر بیماری ها وانگل های طبیعی بسیار مقاوم است،چنانکه آسیب انگل ها تنهاموجب دیسه مندی ابن گیاه و تنوع رخ و ریخت تنه وشاخه های آن شده اندکی این خود به ریبایی وجوری اشکال ارس در گذر میلیون هاسال فرگشت انجامیده است.پراکندگی این گیاه در سطح کشور ایران دومیلیون هکتاراست که بیشتر درالبرز تمرکز دارد.اُرس در ایران در ایران از جمله در ختان حفاظت شده به شمار می آیدکه قطع آن ممنوع است .از دیر باز در  فرهنگ ایران اُرس درسه گونه درختی درختچه ای وخرنده یافت .

کاربرد سرو کوهی یا ارس

فضای سبز ، پارکها ، میادین ، بلوار ها ، جلوگیری از فرسایش

تکثیر سرو کوهی

ازدیاد بوسیله کاشت بذر و قلمه ساقه زیاد میشود.ازآنجایی که قلمه هایش دیر ریشه دار میشوند بهتر است نهال آماده آن را تهیه وبه باغچه منتقل کنید.زمان انتقال آنها طول فصل پاییز و یا اواخر زمستان زمان مناسبی برای انتقال درختان و درختچه های زینتی است.روز های آفتابی را انتخاب کنید وبهتر است در روزهای برفی عملیات کاشت و انتقال انجام نشود.

خرید کاج ژونی پروس 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *