این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال میوه است . در این مقاله با درخت نارنج آشنا می‌شوید. 

با درخت نارنج آشنا شویم

 

حاوی گل های معطر و تعدادی پرچم و دندانه های ریز و گوشواره های دلی شکل است.حداکثر ارتفاع درختان نارنج6تا9متر(درخوزستان) و قطر آن ساقه20تا25سانتی متراست.

رشد ریشه های خوب و سازگاری باخاک و مقاومت در برابرآفتی به نام گموز از ویژگی های درخت نارنج است.

بیماری گموز نوعی پوسیدگی طوقه و ریشه درختان مرکبات است.

درخت نارنج یک تنه اصلی دارد و پس از مقدار خاصی که از زمین فاصله گرفت(بسته به سن)تاج تشکیل میدهد.بهترین زمینه رابرای صرفه جوی آب دارد زیرابه علت تراکم شاخ و برگ سایه دهی خوبی دارد و از تبخیر آب زیر خود جلوگیری میکند.

گل های نارنج معطر و سفیدند،درخت نارنج هرسال یک بار گل میدهد.مدت این گلدهی سی تا چهل روز است.

نحوه کاشت و تکثیر درخت نارنج

 

راه های تکثیر نارنج بذر و پیوند است.بذرنارنج در خزانه های الیه کاشت میشود.بعد از این که طولش حدودابه25سانتی متر رسید،به خزانه انتظار نتقل میشود.اگر به صورت فله ای این کار انجام میدهد باید نهال های بیمار و آفت زده رادراین هنگام حذف نمایید.نارنج را میتوان پس از یک یا دو سال با مرکبات و حتی خود نارنج پیوندزد.

ابتدای بهار و پاییز زمان های مناسب برای پیوند زدن هستند.ولی پاییز برای انجام این کار زمان مناسب تری است.بعدازگذشت مدتی ازاین کارنارنج رابه محل اصلی که میخواهند بکارند منتقل میکنند.

معمولااین دوره سه سال زمان میبرد.عده ای به اشتباه تکثیر این گیاه رادرکیسه های پلاستیکی باعث پیچیدگی ریشه می شود.این مسئله باعث گره خوردگی در محل طوقه میشود و در نهایت باعث رگ نهال میگردد.

نحوه کاشت در گلدان و نگهداری درخت نارنج

 

ابتدا باید چنه هسته سالم و بزرگ نارنج را انتخاب نمایید و به مدت48ساعت دریک لیوان آب بگذارید.سبپس با دستمال آنها را خشک کنید و پوست انها را بکنید،این کر جوانه زنی گیاه راجلو می اندازد.پس از جداسازی پوسته ها  و آماده سازی هسته ها یک گلدان کوچک انتخاب کنید.

هسته های بهتر را(بزرگ تر و سالم تر)به فاصله1تا2سانتی متر و درعمق 2 سانتی در گلدان بکارید.اما اگراین کاررابرای تولید سبزه عید انجام میدهد،میتوانیدهسته ها را نزدیک تر به هم بکاریدپس از کاشت هسته ها،به آن هاآب دهید و روی گلدان راباپلاستیکی شفاف بپوشانید(تا از رسیدن نور به آن جلوگیری نشود)بعدآن رادر محل پرنوری قراردهید(دور از تابش مستقیم خورشید).پس از یک تا دو هفته پوشش را بردارید.

شرایط محیطی درخت نارنج

 

مقاومت درخت نارنج نسبت به کمی آب و شوری خاک کم است.میوه آن درهوای کمتر از +4درجه سانتی گرادآسیب میبیند.

دمای مناسب برای رشد مرکبات بین12تا37درجه سانتی گراد است.به این علت که ازبقیه مرکبات بیشتر رشد میکندمقاومتش به سرمانیز بیشتراز همه آن هاست.

نارنج در خاک های لومی رشد مناسبی دارد،بهترین رشد را همچنین در خاک هایی با زهکشی مناسب دارد.زیر سایه خوب رشد نمیکند و خاک مرطوب را به غیر مرطوب را به غیر رطوب ترجیح میدهد.

 

آفات و بیماری های درخت نارنج

کنه نباتی و پروانه مرکبات از آفات نارنج است،محلول پاشی درختا نارنج را در برابر آفات ایمن میماند.

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *