این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با نهال بلوبری آشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند

-بلوبری یکی از گزینه های مناسب و مطلوب برای پرورش است چرا که علاوه بر طعم مطلوب، شرایط نگهداری آسانی دارد.

 

-بلوبری اگر در شرایط مساعد رشد کند توانایی محصول دهی تا ۲۰سال نیز دارد.

 

-برگ های پاییزی بلوبری مایل به قرمز و گل های بهاری آن سفید و خامه ای می باشند. چهار گونه بلوبری وجود دارد که رایج ترین آن ها highbush است. تفاوت در طعم،اندازه و رنگ نشان دهنده متفاوت بودن گونه های بلوبری است.برای نهال بلوبری نمونه های صورتی نیز وجود دارد. بلوبری صورتی طعم شیرین تری نسبت به آبی آن دارد.

 

 

-در فصل بهار برای کاشت نهال اقدام کنید. سپس مکان مناسبی برای کاشت انتخاب کنید. دقت داشته باشید که مکان انتخابی آفتاب گیر باشد. بلوبری نباید در معرض بادهای شدید قرار بگیرد. بلوبری تحمل کم نوری را دارد اما بهترین نتیجه را در آفتاب کامل می دهد.

 

-توجه داشته باشید که بهتر است نهال بلوبری را در کنار سایر درختان نکارید چراکه ممکن است درختان دیگر تابش آفتاب را برای بلوبری بسیار محدود کنند. همچنین برای رطوبت خاک و مواد مغذی رقابت داشته باشند.

-اگر خرید نهال بلوبری را به صورت انبوه انجام داده اید، بهتر است آن ها را در یک قسمت به صورت تجمعی بکارید و پراکنده نکنید.این کار باعث افزایش کیفیت محصول می گردد.

 

 

خاک:

-خاک مناسب بلوبری خاک مرطوب با زهکشی مناسب است. زهکشی باید به گونه ای باشد که آب از درون خاک تخلیه شود. نهال کم عمق است و نباید خیس نگه داشته شود. ترکیب خاک اره کهنه + خزه زغال سنگ نازی + برگ بلوط + کمپوست و در قسمتی دیگر لوم برای نهال بسیار مناسب است.

-pH خاک باید بین ۴ تا ۵ باشد. برای داشتن خاک اسیدی چندماه قبل از کاشت نهال مقداری گوگرد گرانول را به خاک بلوبری اضافه کنید. خزه زغال سنگ نارس، پوست کاج از جمله عناصری هستند که برای اسیدی کردن خاک به کار می آیند. اگر خاک قلیایی را انتخاب کنید با کلروز ناشی از کمبود آهن و وجود آهک مواجه خواهید شد.

-قبل از کاشت مواد آلی موجود در خاک نهال را تنظیم کنید. سپس گودال مناسبی برای کاشت نهال بلوبری حفر کنید. عرض این گودال ها ۴۵سانتی متر و عمق آن حدود ۵۰ سانتی متر باشد.این میزان پهنای گودال ۲ برابر عرض ریشه خواهد بود. یک لایه از این مخلوط را در قسمت زیرین گودال(پایین تر از ریشه) قرار دهید.

 

 

 

آبیاری:

-نیاز آبیاری بلوبری متوسط است و هر هفته یکبار آبیاری را به میزان ۲/۵ الی ۵ سانتی متر انجام دهید.

 

 

 

فواصل کاشت :

-اگر نهال بلوبری را برای باغ انجام می دهید برای اینکه رشد هرکدام از بلوبری ها به دیگری آسیب نرساند بهتر است فواصل بین آنها را نیز تنظیم کنید.

کوددهی:

-در فصول رشد (بهار و تابستان) می توانید کوددهی را انجام دهید . برای انجام کوددهی از کود ۱۰-۱۰-۱۰ به مقدار ۲۸گرم استفاده کنید. کوددهی را باید در عمق ۱۵تا ۳۰ سانتی متری خاک انجام دهید.

 

 

 

رطوبت:

-برای تهیه مالچ اطراف گیاه از ترکیب مواد ارگانیک خاک اره + نیشکر + کاج های سوزنی + چوب می توان استفاده کرد. عمق مالچ برابر با ۵تا ۱۰ سانتی متر است و برای حفظ رطوبت خاک می باشد. برای مرطوب کردن خاک نیز از مالچ پاشی استفاده کنید.

 

 

 

هرس:

-نهال بلوبری در ۴سال اول نیازی به هرس ندارد.هرس درخت بلوبری، باید در انتهای فصل زمستان یا ابتدای فصل بهار انجام شود. برای هرس بلوبری شاخه های ضعیف، کوتاه، شکسته و مرده را کوتاه یا قطع کنید.

 

 

 

-بعد از تهیه نهال بلوبری، نهال به مدت دوسال نباید باردهی داشت باشد چراکه انرژی زیادی را هدر می دهند.برای جلوگیری از این کار می توانید شکوفه های درخت را از بین ببرید و فرصت ثمردهی را از نهال بگیرید.

 

 

 

-بلوبری یکی از منابع مهم در تأمین تغذیه پرندگان است به همین علت باید از تورهای مخصوص پرنده برای محافظت از نهال استفاده‌ شود.

 

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *