کاشتن نهال


این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش اموزش کاشت  نهال است .

 

 

هرچیزی که باید در باره کاشت نهال بدانید

 

این روز ها،روز های است که در گوشه و کنار شهر و حتی حیاط خانه و ساختمان می توان بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران درختی کاشت.فقط باید حفره ای ایجاد کرد و ریشه های رونده نهالی را در آن جا داد تا بعدهادرخت خوش قد و بالایی سایه بگستراند و عضوی از طراوت و سیستم تنفسی شهرمان شود.

درخت را در هر زمانی میتوان اما کارشناس ها بهترین زمان را اسفندماه می دانند.این مطلب که به کمک مهدی شعبانی(کارشناس و تولید کننده گل و گیاه)تهیه شده ،راهنمای سریعی است در مورد اینکه در شهر های بزرگ چگونه ریشه های یک نهال را به خاک بسپاریم و چه کنیم تا این نهال بگیرد و به مجموعه درخت های شهرمان افزوده شود.

زمان مناسب کاشت چه وقت است؟؟

 

میگویند که نهال را هنگامی که خواب است باید کاشت تا وقتی که بیدار شد،ریشه های خود را توی خاک ببیند و سرحال بیاید.فاصله کاشتن نهال تا بیدار شدن آن نیز نباید زیاد باشد که یخ بزند.بنابراین اسفندماه و روز های آغازین بهار ، بهترین زمان برای کاشت نهال است.این اتفاق بهتر است در روزی بیفتد که باد چندانی در حال وزیدن نیست.

باد شدید ممکن است نهال نوپا را کج کند و حکایت خشت اول و ثریا را رقم بزند.البته اینطور نیست که در باقی روزهای سال نتوان درخت کاشت.نیمه دوم سال و خصوصا 3ماه زمستان،زمان مناسبی برای کاشت نهال محسوب میشود.

طراحی باغ
طراحی باغچه

چه نوع نهالی بکاریم؟؟

 

درخت ها انواع گوناگونی دارند اما در یک تقسیم بندی جامع میتوان آنها را به مثمر یا میوه ای وغیر مثمر یل تزئینی تقسیم کرد.درخت های مثمر با توجه به اینکه با میوه هایشان بخشی از زحمات باغبان را جبران میکنند،طرفداران بیشتری دارد.ولی این درخت ها مقاومت کمتری از درخت های تزئینی دارند و با توجه به آلودگی هوا و شرایط اقلیمی،اغلب آنها در شهرهای بزرگ نمی گیرند و به بار نمی نشینند.

بسیاری از مراکز توزیع گل و گیاه در اسفند ماه به فروش نهال مشغولند نهال فروشان دوره گرد هم افزون بر فروش نهال به آماده سازی و کود دهی خاک باغچه می پردازند.

اگر اصرار به کاشت درخت های مثمر دارید،بهتر است سراغ درخت هایی مثل نارنج،خرمالو،انگور وتوت بروید که از درخت های مثمر مقاوم محسوب می شوند و بر خلاف درخت هایی مثل گیلاس ، چندان افاده ندارند و احتمال به بار نشستنشان بیشتر است.

بد نیست به یک فوت کوزه  گری هم در مورد درخت های مثمر توجه کنیم که کارشناس ما بر اثر تجربه کسب کرده است او میگوید که وقتی درخت شکوفه داد باید آبیاری آن را متوقف کرد و تا زمانی که شکوفه ها نریخته و میوه شکل نگرفته به آن آب نداد.

 

 

 

نهال هایمان را کجا بکاریم؟

 

نهال برای بالیدن و درخت شدن،نیاز اساسی به آفتاب مستقیم دارد.به غیر از آفتاب،خاک هم منبع مهم تغزیه برای نهال است.بنابراین اگر درختی گردن کلفت کنار نهال نوپا قرار دارد،باید به این اندیشید که آیا چیزی از منابع غذایی برای نهال جوان باقی میگذارد؟

در نقطه ای که قرار است ریشه های نهال به خاک سپرده شود بهتر است تا شعاع حداقل2متری،گیاه دیگری در خاک نباشد اگر قصد دارید چند نهال را با هم بکارید متناسب با نوع نهال باید بین آنها فاصله بگذارید مثلا درخت توت به پر شاخ و برگ بودن معروف است و طبیعتا نهال توت باید فاصله ای 3تا4متری با نهال کناری داشته باشد اما اگر میخواهید درختی مثل سرو تبریزی که راه آسمان را میگیرد بکارید فاصله 1.5ال2متر کافی است.

کاشتن نهال

چقدر به مراقبت نیازدارد؟

 

مرسوم است که بلافاصله بعد کاشت نهال ، آن را آبیاری میکند این آبیاری ، حکم نخستین تغدیه نهال در خانه جدید را دارد.نهال های نوپا معمولا در خطر جابجایی ریشه قرار دارد و این جابجایی ممکن است در اثر ضربه ای آرام و یا وزش باد اتفاق بیافتد،بنابراین در کنار نهال ، چوبی که به قیم معروف است را درون خاک فرو میکنند و نهال را با نخ ویا پارچه به آن میبندند.فقط باید مراقب بود که وقتی قیم در خاک فرو میرود به ریشه های نهال صدمه نزند بعضی از درخت ها به آبیاری روزانه نیازندازند اما نهال را صرف نظر از اینکه قرار است چه درختی شود،باید هر روز آبیاری کرد و میزان آب باید به اندازه ای باشد که نهال اصطلاحا سیراب شود و آب به ریشه اش برسد.

معمولا در پای نهال،گودال کوچکی ایجاد میکند که معیاری برای اندازه گیری آب مورد نیاز است این گودال باید هر روز پر شود و برای پر شدن معمولا4لیتر آب لازم دارد اگر بعد از1و2ماه حس کردید که نهال ریشه اش را درون خاک پهن کرده و جان گرفته مراقبت ویژه را به پایان ببرید.

 

 

 

 

چاله درخت
گودال نهال

چطور گودال کاشت را آماده کنیم؟

 

برای کاشتن نهال باید گودالی حفر شود که نه چندان عمیق و نه چندان کم عمق باشد ریشه های نهال باید کاملا درخاک پنهان شود ایتدای ساقه یا آنجا که ریشه پایان میرسد باید دقیقا در سطح خاک قرار گیرد پس عمق حفره را باید مناسب با اندازه ریشه تعیین کرد.

خاکی که نهال در آن قرار میگیرد باید آری از مصالح ساختمانی باشد بهتر است مقداری ماسه به خاک افزوده شود تا از فشردگی خاک کاسته شده و آب راحت تر به ریشه برسد نسبت 10به 1بین خاک و ماسه نسبت خوبی است نهال را بصورت کاملا قائم داخل گودال بگذارید و گودال را با خاکی ترکیب شده با کود دامی پر کنید.کود گاوی از باقی انواع کود بهتر است خاک را به آرامی بفشارید تا صاف و یکنواخت شود.ساکنان تهران میتوانند با شماره 137 تماس بگیرند و در بخش ثبت درخواست ها نشان منزل خود را اعلام کنند تا ماموران ظرف48ساعت با نهال های شاداب از راه برسند و نسبت به فضای باغچه نهال رایگان به آنها تحویل دهند.

چطور از سلامت نهال مطمئن شویم؟

 

کاشت یک چوب خشک و رسیدگی فراوان به آن ، هرگز باعث پدید آمدن درخت نمی شود.بنابراین پیش از کاشت نهال باید از سلامت آن مطمئن شوید بررسی کنید که ساقه نهال انحنای خاصی نداشته باشد و علائمی از بیماری مثل لکه یا خشکی بر آن مشاهده نشود اما مهمترین قسمت ریشه نهال است بیماری های نهال را میتوان با سم و دارو رفع کرد اما صدمه هایی که به ریشه اش وارد شده مداوا ندارد گاهی اوقات برای بیرون کشیدن نهال از خاک،ساقه آن را میکشند یا بیل را کنار ساقه با شدت در خاک فرو میبرندکه باعث قطعی ریشه ها میشود و رسما حیات نهال را به پایان میبرد پس به عنوان مهمترین معیار،دقت کنید که نهال پر ریشه باشد.

چند نکته درختی!!!

گاهی منابع غذایی خاک را مصرف میکند و خاک به مرور در تغذیه گیاهان ناتوان میشود برای بازیابی توان خاک به آن کود می افزایند که به دو روش انجام میگیرد.

روش اول:

بخش سطحی نام دارد که در ریختن کود و یکنواخت کردن آن در سطح خاک خلاصه میشود.

روش دوم:

روش دوم که چال کود خوانده میشود،کمی سخت تر و بسیار موثر است،اطراف درخت چند حفره به ابعاد حدود30سانتی متر کنده شده و با کود پر میشود بهترین زمان برای کود دهی همین روز ها یعنی اواخر زمستان است مناسبترین زمان برای شخم زدن باغچه فصل پاییز و پیش از آغاز یخبندان است.

باغبان ها بر این باورند که یخ زدن زمین باعث از بین رفتن آفت خاک میشود و برا ین اساس زمستان هایی که یخبندان پندانی نداشته باشد برای آنها نشان خوبی نیست.

زیر و رو کردن خاک باغچه یا همان شخم زدن باعث تقویت و افزایش نفوذ پذیری خاک میشود و بهتر است که همزمان مقداری کود دامی نیز به خاک افزوده شود از نهای که امثال کاشته شده انتظار نمی رود که در زمستان سال بعد به درختی تنو مند تبدییل شود بنابراین در زمستان بعدی نیاز به مراقبت هایی دارد اگر نهال مثمر است بهتر اسن کیسه ای روی شاخه برگ آن کشیده شود چون اینگونه نهال ها مقاومت کمی دارند و ممکن است یخ بزند و از خواب زمستانی بر خیزد اما یخ زدن خاک در پای نهال ها اتفاق خوبی است و باعث نابودی آفات میشود.

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *