کاج اشکی

کاج اشکی


این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است . در این مقاله با کاج اشکی اشنا می‌شوید. 

 

 

کاج اشکی
کاج اشکی
نام انگلیسی: Pinus 

 

نام علمی: Chamaecyparis pisifera 

 

خانواده: Araucariaceae

 

-کاج اشکی درواقع از خانواده سرو است و به سرو است و به سرو ساوانا معروف است. 

 

-کاج اشکی با رنگ زرد طلایی به شکل مخروطی در باغ جلوه گری می کند. درختچه ای همیشه سبز با رشد سالیانه ۵ الی ۱۰ سانتیمتر که گیاهی کند رشد محسوب می شود. این درخت سرو زیبا بخاطر فرم ساقه ها و خاص بودن شکل برگها و رنگ آنها مخصوصا فرم مخروطی شکل درخت طرفداران متعصب فراوانی دارد. 

 

-این سرو در رده ی درختان خاص زینتی قرار گرفته و بسیار چشم نواز است. خصوصا بخاطر رنگ طلایی برگهای رشته ای آویزان آن. طراحان فضای سبز گاهی این سرو زیبا را بخاطر رنگش در کنار درخت یا بوته ای با رنگ سرخ یا زرشکی می کارند و این تناقض و تفاوت رنگ باعث جلب توجه میشود. 

 

-به طور متوسط به قد ۴ الی ۵ متر می رسد و عرض این گیاه در بلوغ کامل به ۱٫۵ متر نیز می رسد. نور کامل خورشید را به سایه ترجیح می دهد ولی هیچ مشکلی در سایه برای رشد گیاه به وجود نمی آید فقط رنگ گیاه از زرد طلایی به‌ سبز یا لیمویی تغییر می کند. 

 

-به طور کلی خاک های مرطوب با زهکشی خوب را برای رشد ترجیح می دهد ولی در مقابل خشکی مقاومت کمی از خود نشان میدهد. 

 

-بهترین گیاه برای کاشت بصورت تکی در فضای سبز است چرا که در این حالت زیباییش دو چندان میشود. 

 

-درختان کوتاه و کپه ای کاج اشکی بهترین گزینه برای کاشت در باغ های سنگی و برکه های مصنوعی هستند. 

 

برای مشاهده نحوه نگهداری و پرورش این گیاه به ادامه مطلب مراجعه نمایید. 

 

سوالات خود را ازما بپرسید!

   

    واتساپ                                              اینستاگرام                                            تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

 

کاج اشکی

 

 

 

 

 

 

نیازها و شرایط نگهداری :

نور:

-به نور کامل خورشید نیاز دارد، اگرچه سایه را تحمل می نماید ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید ،در بهار و هر هفته یک بار ۸۰ درجه آن را بچرخانید در غیر اینصورت گیاه بطرف نور خم شده و شکل طبیعی خود را از دست می دهد.

 

دما:

-حداقل درجه حرارت مطلوب در زمستان ۵ درجه سانتیگراد و حداکثر آن در تابستان ۱۶ درجه سانتیگراد، در صورت امکان بهتر است در تابستان بیرون از اتاق نگهداری شود. 

 

آبیاری:

-در تابستان هفته‌ای دوبار و در زمستان هر ۷ تا ۱۰ روز یکبار آبیاری کافی است، خاک را همیشه مرطوب نگه دارید، در صورت امکان از آب سبک بدون املاح استفاده گردد. 

-کاج اشکی به خاک تا حدودی مرطوب احتیاج دارد اما به معنی خیس و غرقابی بودن دائم خاک نیست. 

-چون در این صورت برگ ها زرد می شوند و می ریزند. خشکی کشیدن هم باعث سوختگی و خشکی برگ ها می شود. 

-زمانی که خاک تا حدودی رطوبتش را از دست داد زمان آبیاری است. تا حد ممکن از آبی استفاده کنید که املاح زیادی نداشته باشد. 

 

خاک:

-کاج اشکی چیز زیادی از خاک نمی‌خواهد فقط اینکه خیلی اسیدی نباشد. این کاج به خاکی نیاز دارد که سبک و کم اسید باشد، مرطوب باشد و همچنین ماسه-رسی باشد تا به خوبی تخلیه شود و سبک باشد. حتما دقت شود که به زهکشی مناسب نیاز دارد. 

 

کوددهی:

-در طول فصل رشد گیاه(بهار تا تابستان) باید هر دو هفته یکبار به گیاه کود محلول در آب بدهید. باغبانان معمولا از کود گیاه آزالیا برای کاج اشکی استفاده می کنند زیرا نسبت به سایر کودها نیازهای این گیاه را بهتر تامین میکند. دادن نیتروژن زیاد به گیاه باعث می‌شود که شاخه‌های گیاه با سرعت بسیار زیادی رشد کنند و این موضوع خوبی نیست زیرا شاخه‌های بسیار بلند باعث سنگین شدن گیاه و به طبع  کج شدن آن می‌شود. از اواسط شهریور دیگر کود دادن را متوقف کنید تا گیاه بتواند خود را برای استراحت زمستانی‌اش آماده کند. 

 

آفات و بیماری ها:

ریزش و افتادگی شاخه‌ها، برگ‌ها یا حتی نوک آنها اتفاقی رایج در نگهداری از کاج اشکی به شمار می‌رود؛حتی اگر شرایط محیطی کاملا برای رشد آنها ایده‌آل باشد. 

-با رشد کاج، ممکن است تعدادی از برگ‌ها و یا حتی تمامی شاخه‌های بخش پایینی آن ریخته و از گیاه جدا شوند. این نوع از ریزش طبیعی است و نباید بابت آن نگران شوید. اما اگر برگ‌های خشک و قهوه‌ای در نقاط مختلف کاج ظاهر شد، حتما باید موضوع را بررسی کنید. 

-ریزش گسترده برگ‌های کاج اشکی، عموما به علت نامناسب بودن شرایط محیطی رخ می‌دهد. پایین بودن میزان رطوبت، کود دهی و آبیاری نامناسب ازمهم‌ترین فاکتورها هستند. این گیاه گرمسیری است، در مناطق پرباران رشد کرده و به بالا بودن میزان رطوبت عادت دارد. خوشبختانه می‌توانید تا حد زیادی این شرایط را در محیط داخلی خانه نیز فراهم کنید، اگرچه به کمی زحمت نیاز دارد. در کل به خاطر داشته باشید که کاج اشکی، نیاز به رسیدگی و توجه مداوم دارد. 

 

درمان ریزش برگ‌ها:

-این مشکل، تنها با اصلاح شرایط نگهداری مانند آبیاری، کوددهی و رطوبت برطرف می‌شود. 

 

هرس:

-به هرس خاصی نیاز ندارند تنها از بین بردن شاخه های مرده و خشکیده و شکسته در گیاه کفایت می کند. در گونه های پیوندی میتوان با هرس کردن به گیاه شکل دلخواه را داد. 

 

 

 

کاج اشکی

 

 

کاج اشکی

تکثیر و کاربرد:

تکثیر:

-تکثیر این گیاه از سه طریق بذر، قلمه و پیوند صورت می پذیرد. 

-جمع آوری بذر در اواخر زمستان و کاشت آن در بهمن ماه صورت می پذیرد. 

-تکثیر این گیاه از طریق قلمه مشکل تر از سایر گیاهان از این خانواده است وجهت تسهیل در ریشه دار شدن قلمه بهتر است از هورمون ریشه زایی استفاده گردد. 

-پیوند اشکی بر روی زربین و تویا متداول ترین راه تکثیر این گیاه است. 

-در ایران این گیاه در تمامی نقاط کشور قابل پرورش است اگر در مکان مناسب کاشته شود و رسیدگی مناسب بر روی آن صورت پذیرد. 

 

کاربرد:

-کاج اشکی در ایران بسیار استفاده می‌شود، به دلیل سبز بودن همیشگی شهرداری‌ها، سازمان‌ها و حتی شرکت‌ها نیز علاقه‌مند به کاشت این درخت هستند. در شهرهای بزرگ ایران بویژه تهران و شهرستان‌ها کاج اشکی در اطراف شهرها یا محل‌های دلخواه شهرداری‌ها کاشته می‌شود. پارک جنگلی چیتگر تهران، بزرگترین پارکی است که اکثر آن را کاج تشکیل داده‌است. 

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *