این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با انواع حصار باغی (مرز بندی با درخت و گیاه) اشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند

نام انگلیسی: spider plant

 

 

خانواده: Liliaceae

 

 

-گل گندمی بومی مناطق گرم آمریکا، آفریقا و اروپا است. این گیاه سریع الرشد، همیشه سبز بوته ای است که تصفیه کننده هوا نیز می باشد.

 

 

-این گیاه علاوه بر زیبایی ،خواص زیادی دارد و شرایط نگهداری آن بسیار آسان می‌باشد. این گیاه مناسب برای نگهداری در آپارتمانها و پاسیو می باشد .

 

 

-ارتفاع این گیاه سریع الرشد ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر است. برگ های گل گندمی نازک ، رنگ ابلق سبز و کرم است. اگر شرایط پرورش آن مساعد باشد در تابستان قادر به گلدهی است و گلهای ستاره ای سفید کوچکی می دهد که جنبه تزیینی ندارد. در انتهای دمگل ها، گیاهان کوچک و جدیدی نیز رشد می‌کنند که پاجوش های گندمی نامیده شده و با ریشه دار کردن آنها، می‌توانید یک گیاه گندمی جدید داشته باشید.

 

 

-گندمی به رطوبت بالا نیاز دارد و برای تراریوم مناسب است. این گیاه را می توان در آب بدون خاک پرورش داد.

 

-اگر داخل خانه از حیوانات نگهداری می‌کنید و یا بچه ی کوچک دارید، اصلا نگران بودن گندمی در کنار آن ها نباشید چرا که یکی از خاصیت های این گیاه، قرار گرفتن در لیست گیاهان مناسب برای کودکان و حیوانات است.

 

خاک:

 

-خاک مناسب گل گندمی ترکیب خاک و کود آماده، خاک باغچه، ماسه و خاک کمپوست است. خاک سنگین نیاز دارد چرا که ریشه های پر و گوشتی دارد.

 

 

 

آبیاری:

 

-بین دو مرتبه آبیاری اجازه دهید سطح خاک آن خشک شود و سپس اقدام به آبیاری کنید. البته در فصل تابستان تعداد دفعات آبیاری را بیشتر کنید.

 

 

نور:

 

-نیاز نوری بسیار کمی دارد در حدی که بدون نور نیز قادر به زنده ماندن است اما اگر آن را کنار پنجره قرار دهید و نور غیر مستقیم دریافت کند بهترین گزینه است. نوع ابلق آن نیاز نوری بیشتری دارد و ولی هم نور بسیار کم هم نور مستقیم آفتاب برای آن مضر است.

 

 

 

دما:

 

-این گیاه به دلیل اینکه بومی گرمسیر است دمای نسبتا متعادل و رو به بالا را می پسندد. اما در کل هر دمایی را تحمل می‌کند حتی در دمای صفر درجه نیز زنده می ماند اما در هوای سرد گندمی را خارج از خانه قرار ندهید همچنین هوای بسیار گرم هم باعث آسیب آن می شود.

کوددهی:

 

-برای تقویت گیاه بهتر است در فصل رشد ( بهار و تابستان) هر ۲ هفته یکبار از کودهای شیمیایی مخصوص گلهای زینتی و آپارتمانی استفاده کنید. استفاده از کودهای طبیعی مانند پوست موز، تفاله چای و … نیز برای گیاه مفید است.

 

 

 

رطوبت:

 

-گل گندمی رطوبت را بسیار دوست دارد و به همین علت بهترین مکان ها برای نگهداری آن، داخل حمام و سرویس بهداشتی است. برای تامین رطوبت این گیاه می توانید جزیره ایجاد کنید یا آن را غبارپاشی کنید. بهترین روش برای تامین رطوبت این گیاه است که به این صورت می توان آن را ایجاد کرد : زیر گلدانی گیاه را پر از سنگریزه و آب کنید و گلدان را بر روی سنگریزه ها قرار دهید. آب داخل زیر گلدانی تبخیر شده و از سوراخ زهکش زیر گلدان وارد خاک می‌شود و از این طریق رطوبت مورد نیاز گیاه را فراهم می‌کند.

 

 

 

 

تعویض گلدان :

 

-گندمی سریع الرشد پس ممکن است سالی یکبار نیاز به تعویض گلدان با گلدانی بزرگتر داشته باشد . همینطور اگر چیره در طی سال ضعیف شد میتوانید خاک سطحی را با خاک غنی و جدید تعویض کنید.

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *