این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با آفات و بیماری های توت آشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند

توت دارای گونه های متنوعی در ایران است که طعمی لذیذ دارد و بسیار محبوب است. از واریته های مختلف آن می توان به شاه توت M. nigra و M.alba اشاره نمود. درخت توت هرس پذیر است و به عنوان درختی سایه انداز استفاده می شود.

 

 

۱) شپشک سپردار توت:

 

نام علمی: Pseudaulacaspis pentagona

 

 

شپشک سپردار توت ۳ پوسته لاروی سفید مایل به قهوه ای دارد که رنگ سپرش نارنجی می باشد. بدن حشره کامل آن زرد و پهن می باشد. سپر نر سفید رنگ کوچک و باریک است. این آفت سه نسل دارد و دوره زمستان را به صورت پوره سن سوم می گذراند. اولین سن خود را اواسط اردیبهشت ماه ، نسل دوم را اواسط تیرماه و نسل سوم را اواخر مرداد یا اوایل شهریور ماه می گذرانند. این آفت به شاخه ها و ساقه درخت حمله می کند‌. درختان را پس از مدتی ضعیف و می خشکاند.

 

 

راه های مقابله با شپشک سپردار توت:

برای از بین بردن این آفت می توان از زنبور پارازیته استفاده کرد. مناسب ترین زمان برای از بین این آفت زمان از تخم خارج شدن شپشک ها است. همچنین می توانید از سم هایی مانند دیازینون و آپلاود با روغن ولک استفاده کنید.

۲)شپشك آردآلود ساحلی:

 

نام علمی: Pseudococcus maritimus

 

یکی دیگر از آفات توت است که بیضی شکل و نسبتا کشیده می باشد که صورتی مایل به خاکستری است و پوشیده از لایه مومی سفید است. ۱۷ جفت رشته مومی کناره بدن وجود دارد که ۴ عدد انتخاب شکمی آن از بقیه بلند تر است و برای هر رشته میانی به یک چهارم تا یک دوم طول می رسد . این آفت کیسه های تخم را از تارهای نازک مومی ترشح می کند و کنار شاخه های فرعی ، میوه ، دمبرگ و شکاف های تنه و پوست قرار دارد. دوره زمستان خود را به شکل پوره سن یک می گذراند و در بین توده پنبه ای شکل که حشره ماده ترشح می کند قرار می گیرند. این آفت به تمام قسمت های گیاه آسیب می رساند و میوه ها و برگ ها را مورد حمله قرار می دهد. 

 

 

راه های مقابله با شپشک آرد آلو ساحلی:

برای از بین بردن این آفت حشره کش بهترین شیوه مبارزه است. این آفت به علت داشتن پوشش مومی آردی روی سطح بدن ، حفاظت توسط کیسه پنبه ای و مخفی بودن شپشک ها در شکاف و زیر پوست های درختان است. همچنین می توانید از کفشدوزک شکاری که دشمنان طبیعی این آفت هستند استفاده کنید. 

 

۳) شپشك آردآلود جنوب:

 

نام علمی: Pseudococcus filamentosus

 

این آفت از جمله آفات مهم توت است که بیضی شکل ، ارغوانی تیره و با پوشش نازک است که ۶ جفت رشته کوتاه مومی سفید رنگ روی بدن آن ها مشاهده می شود. در جنوب زاد و ولد این آفت مداوم است و ۴ نسب در سال تولید می کند. این شپشک تخم های نازک و سال بعد خود را در توده تارهای مومی نازک و سفید ساخته شده از حشرات می گذراند. این آفت کنار شاخه ها ، دمبرگ ها و دم میوه ها به صورت توده های انبوهی می گذرانند. این آفت علاوه بر تغذیه از شیره گیاهی با ترشح خود محیط مناسبی برای قارچ فوماژین ایجاد می کند. 

 

 

راه های مقابله با شپشک آرد آلو جنوب :

برای از بین بردن این آفت مگس پارازیت فعالی در نواحی جنوب دارد. همچنین کفشدوزک كريپتولموس از جمله شکارگر های آن است. در صورت تشدید این آفت از سم های سیستمیک استفاده کنید.

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *