بهترین زمان آبیاری درختان

بهترین زمان آبیاری درختان

آبیاری درختان

همانطور که می دانید یکی از مهم ترین مسائل برای رشد و سالم ماندن درختان بدون شک آبیاری مناسب و کافی می باشد. درختان علاوه بر نور و کوددهی به آب نیز نیاز دارند. البته این نکته مهم را فراموش نکنید باید در بهترین زمان آبیاری درختان این کار را انجام دهید. چرا که آبیاری اگر در زمان نامناسب و بیش از حد انجام شود باعث خشکی و از بین رفتن درخت خواهد شد. بنابراین هر زمانی که نمی توانید آبیاری را انجام دهید بلکه آبیاری زمان مشخصی دارد. که باید نسبت به این موضوع توجه کافی داشته باشید. تا درختان به خوبی رشد کنند. در ادامه با برخی نکات ضروری در حین آبیاری درختان آشنا خواهید شد.

نکات مهم برای آبیاری درختان

بهترین زمان آبیاری درختان یکی از مسائل مهم و ضروری در آبیاری می باشد. فقط باید توجه داشته باشید قبل از آبیاری باید برخی نکات و خصوصیات درخت را در نظر داشته باشید. سپس آبیاری را انجام دهید.

بهترین زمان آبیاری درختان
نکات مهم برای آبیاری درختان
 • آب و هوا، یکی از موارد مهم در آبیاری درختان تاثیرات آب و هوایی می باشد. معمولا در سال های مرطوب که میزان بارندگی زیاد است آبیاری برای درختان کم تر می باشد. اما اگر در برخی سال ها میزان بارندگی کم تر باشد که درختان به آبیاری بیشتری نیاز دارند.
 • سن درخت، معمولا درختان جوان تر به آبیاری بیشتری نیاز دارند. چرا که درختان جوان تر ریشه های کمتری به همراه دارند. بنابراین آبیاری در درختان جوان نسبت به بقیه درختان بیشتر می باشد.
 • فصل های آبیاری، درخت در 6 ماه ابتدایی سال به آب بیشتری نیاز دارد. در فصل بهار درختان رطوبت را جذب می کنند. چرا که در فصل زمستان از همان رطوبت موجود استفاده می کنند. پس می توان گفت بهترین زمان آبیاری درختان فصل بهار و تابستان می باشد.
 • شرایط خاک، یکی از مهم ترین موارد در آبیاری درختان بدون شک خاک درخت می باشد. چرا که آبیاری برای هر خاک متفاوت می باشد. اگر خاک درخت رسی باشد معمولا آبیاری باید کمتر انجام شود. همچنین اگر خاک شنی و سبک باشد میزان آبیاری نیز باید بیشتر باشد.
 • نوع درخت برای آبیاری، بدون شک یکی از مهم ترین مسائل برای آبیاری نوع درخت می باشد همانطور که می دانید خصوصیات درختان و نیاز هایشان متفاوت می باشد. از این رو بهترین زمان آبیاری درختان بسته به نوع درخت می باشد. که باید به طور کامل با خصوصیات درختان آشنا باشید.

روش های آبیاری درختان

امروزه روش های مختلفی برای آبیاری درختان وجود دارد. با درنظر داشتن بهترین زمان آبیاری درختان می توانید از این روش ها برای آبیاری استفاده کنید. در ادامه با برخی از این روش ها آشنا خواهید شد.

 • آبیاری غرقابی
 • آبیاری بارانی
 • آبیاری شیاری
 • آبیاری قطره ای
 • آبیاری زیر سطحی

آبیاری غرقابی

در این روش تمامی سطح زمین آبیاری می شود. در این روش سطح خاک با لایه ای از آب پوشیده می شود. که آب هنگام جاری شدن به داخل خاک نفوذ می کند. در این روش میزان مصرف آب زیاد می باشد.

بهترین زمان آبیاری درختان
آبیاری غرقابی

آبیاری بارانی

در این روش همانطور که از نامش پیدا است آبیاری با وسیله های مخصوص به شکل قطره های باران آبیاری انجام می شود. یکی از بهترین روش ها برای آبیاری بدون شک این روش است. البته باید در بهترین زمان آبیاری درختان این کار انجام شود.

آبیاری شیاری

از این روش معمولا در زمین های مسطح استفاده می شود. در این روش از شیار های به کار رفته استفاده می شود که آب از طریق این شیار ها وارد می شود. البته فراموش نکنید شیار های ایجاد شده عمق کمی داشته باشند. سرعت آبیاری در این روش آهسته می باشد.

آبیاری قطره ای

در این روش از یک سری لوله ها استفاده می شود که محل قرار گیری آنها در پای درختان می باشد. بدون شک یکی از بهترین روش های آبیاری این روش می باشد. و برای مناطقی که رطوبت خاک کمتر است بسیار مناسب می باشد. این مدل از آبیاری همچنین باعث صرفه جویی در مصرف آب و کارایی بیشتر نیز می شود. که آب از طریق لوله ها به صورت قطره ای خارج می شود.

آبیاری زیر سطحی

این روش در واقع نوعی از آبیاری قطره ای است. البته لوله های موجود برای آبیاری در این روش در زیر خاک قرار می گیرد. همچنین این روش تبخیر آب را به حداقل می رساند. همانطور که می دانید این روش نیز باید در بهترین زمان آبیاری درختان انجام شود. تا درختان بتوانند به خوبی رشد کنند.

بهترین زمان آبیاری درختان
آبیاری زیر سطحی

هدف از آبیاری درختان چیست؟

 1. تامین آب مورد نیاز و کافی برای رشد و سالم ماندن درختان
 2. خنک کردن خاک و هوای درختان
 3. تامین آب مورد نیاز و کافی برای رشد و سالم ماندن درختان
 4. کمک به رشد درختان و همچنین عملکرد بهتر
 5. حل شدن بهتر مواد غذایی در آب

سخن پایانی

در این مطلب همانطور که گفته شد با بهترین زمان آبیاری درختان آشنا شدید. یکی از مهم ترین مسائل در رشد و سالم ماندن درختان بدون شک آبیاری مناسب و کافی می باشد. البته این نکته مهم را فراموش نکنید که خصوصیات و نیاز های درختان متفاوت می باشد. باید نسبت به این نکات و برخی موارد دیگر توجه کافی داشته باشید. تا بتوانید به نتیجه مطلوبی برسید.

سوالات متداول بهترین زمان آبیاری درختان

 1. هدف از آبیاری درختان چیست؟
  تامین آب مورد نیاز و کافی برای رشد و سالم ماندن درختان، تامین آب مورد نیاز و کافی برای رشد و سالم ماندن درختان، حل شدن بهتر مواد غذایی در آب، کمک به رشد درختان و همچنین عملکرد بهتر از جمله اهداف آبیاری در درختان می باشد.
 2. برای آبیاری باید چه نکاتی را باد در نظر داشت؟
  آب و هوا، یکی از موارد مهم در آبیاری درختان تاثیرات آب و هوایی می باشد. سن درخت، معمولا درختان جوان تر به آبیاری بیشتری نیاز دارند. چرا که درختان جوان تر ریشه های کمتری به همراه دارند. بنابراین آبیاری در درختان جوان نسبت به بقیه درختان بیشتر می باشد.
  فصل های آبیاری، درخت در 6 ماه ابتدایی سال به آب بیشتری نیاز دارد. در فصل بهار درختان رطوبت را جذب می کنند. چرا که در فصل زمستان از همان رطوبت موجود استفاده می کنند. پس می توان گفت بهترین زمان آبیاری درختان فصل بهار و تابستان می باشد. نوع درخت برای آبیاری، شرایط خاک، یکی از مهم ترین موارد در آبیاری درختان بدون شک خاک درخت می باشد. چرا که آبیاری برای هر خاک متفاوت می باشد. اگر خاک درخت رسی باشد معمولا آبیاری باید کمتر انجام شود. همچنین اگر خاک شنی و سبک باشد میزان آبیاری نیز باید بیشتر باشد.
 3. روش های آبیاری درختان به چه صورت است؟
  آبیاری غرقابی،بارانی، شیاری، قطره ای و زیر سطحی از روش های آبیاری در درختان است.

گیاهان آپارتمانی

این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با فاکتورهای مهم در کاشت گیاهان آپارتمانی آشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند 

نگهداری از گیاهان آپارتمانی یکی از کارهای لذت بخش و شادی آور که در روحیه شما تاثیر مثبت می گذارد. گیاهان آپارتمانی محیط اطراف شما را از آلودگی تصفیه می کنند و باعث زیبایی دکوراسیون شما می شوند. ما در این مقاله نحوه نگهداری گیاهان را به شما آموزش می دهیم تا به بهترین نحو ممکن از گیاهان خود مراقبت کنید.رشد گیاهان آپارتمانی تحت تأثیر نور، دمای هوا، رطوبت، آب، کود و خاک است.

 

 

فاکتورهای مهم برای رشد گیاه و نقش آن ها در نگهداری از گیاهان آپارتمانی:

 

۱)نور:

مهم ترین عامل در رشد گیاه نور مناسب است. گیاه برای زنده ماندن به نور نیاز دارد. نور محیط را با واحدی به نام Footcandle یا به اختصار ft-c مشخص می‌کنند. یک واحد از این معیار برابر است با مقدار نوری که توسط یک شمع روی یک سطح سفید در فاصله‌ی یک فوتی در یک اتاق کاملا تاریک ایجاد می‌شود. در فضای باز، مقدار نور در یک روز آفتابی بین ۱۰ هزار ft-c در یک فضای باز و آفتاب‌گیر تا ۲۵۰ ft-c یا کمتر در سایه‌ی یک درختان بزرگ متغیر است. در صورت اندازه گیری به وسیله این روش جای مناسب برای گلدان را به راحتی پیدا می کنید.

 

 

با سنجش نور می‌توانید محیط را به چهار دسته تقسیم کنید؛

 

۱)مناطق کم‌نور: ۱۵ تا ۷۵ فوت‌کندل

۲)مناطق با نور متوسط: ۷۵ تا ۲۰۰ فوت‌کندل

۳)مناطق پرنور: بیش از ۲۰۰ فوت‌کندل بدون تابش مستقیم آفتاب

۴)مناطق آفتاب‌گیر: حداقل ۴ ساعت در روز تابش مستقیم آفتاب

 

البته مقدار نوری که به داخل خانه می تابد متغیر است و تحت تاثیر عوامل مختلفی همچون تعداد درختان موجود در فضای باز که ممکن است سایه ایجاد کنند ، رنگ دیوار که نور را بازتاب می دهد و طول مدت روز ، ساعت روز ، فصل های مختلف و جنس پرده ها می باشد. اگر قصد خرید گل دارید ابتدا مکان مناسب برای گذاشتن آن را مشخص کنید. گیاهان مختلف نیازهای نوری متفاوتی دارند. اگر خانه شما نور کمی دارد پس به دنبال گیاهی با نیاز نوری کم باشید‌.

 

 

گیاهی که به اندازه‌ی کافی نور دریافت نکند، نشانه‌های زیر را دارد:

۱)رشد نمی کند.

۲)میان‌گره‌ها (فاصله بین برگ‌ها) در رویش‌های جدید بسیار بیشتر از فاصله‌ی برگ‌ها در قسمت‌های قدیمی گیاه است.

۳)برگ‌های جدید کوچکتر از برگ‌های قدیمی هستند.

۴)رنگ برگ در برگ‌های جدید نسبت به شاخ و برگ‌های قدیمی سبز روشن‌تر است.

۵)برگ‌های قدیمی‌تر از بین می‌روند.

 

 

 

۲)دمای هوا:

یکی دیگر از مهمترین فاکتورها برای خرید گیاه آپارتمانی ایجاد آب و هوای مناسب برای رشد است. به طور معمول گیاهان آپارتمانی در دمای بین ۱۵ الی ۳۰ درجه سانتی گراد رشد مناسبی دارند چرا که بیشتر گیاهان آپارتمانی متعلق به مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری هستند. دما و نور هر دو در فرایند فتوسنتز و تنفس گیاهان نقش دارند و با هم در ارتباطند. بهتر است دمای هوا کم تر از ۱۵ درجه سانتی گراد نشود چرا که بیشتر گیاهان آپارتمانی توانایی تحمل گرما را دارند اما در برابر سرما آسیب پذیر هستند. یکی از نشانه های کم بودن دمای محیطی که گیاه را در آن قرار دادید زرد شدن و ریزش برگ ها می باشد. تمام گیاهان آپارتمانی از لحاظ دمایی که نیاز دارند با یکدیگر متفاوت هستند اما به طور کلی مناسب ترین دما برای گیاهان آپارتمانی بین ۲۱ تا ۲۷ درجه در طول روز و و ۱۸ تا ۲۱ درجه در طول شب است.

 

2c788ed2bf7a567abc5e68ea39e82e0b

۳)رطوبت نسبی:

رطوبت نسبی به مقدار رطوبتی که در هوای محیط وجود دارد گفته می شود. میزان رطوبت نسبی برای گیاهان آپارتمانی اگر بین ۴۰ تا ۵۰ درصد باشد مناسب است و اگر کم تر از ۲۰ درصد و بیشتر از ۵۰ درصد باشد نامناسب است و باید تنظیم شود. یکی از فاکتورهای مهم برای پرورش گیاهان تنظیم میزان رطوبت هوا است که در گلخانه با خانه متفاوت است و در آن جا رطوبت بیشتر است. برای همین هنگامی که گیاه را از گلخانه به خانه منتقل می کنید دچار کاهش رطوبت می شود و گیاه دچار ۱۰ الی ۲۰ درصد کم آبی می شود.

 

برای اینکه رطوبت مورد نیاز گیاهانی که بومی گرمسیر و نواحی مرطوب هستند را تامین کنید چند کار را به شما آموزش می دهیم:

۱)گیاهان را نزدیک به هم قرار دهید تا رطوبت نسبی فضای اطراف آن‌ها افزایش پیدا کند.

۲)یک ظرف کم‌عمق را با آب و سنگ آتش‌فشانی پر کنید

 ۳)و در آن محیط قرار دهید تا آب آن به مرور زمان تبخیر شود و رطوبت محیط را افزایش دهد.

۳)از دستگاه بخور استفاده کنید.

۴)با اسپری‌ در اطراف گلدان‌ها آب بپاشید. البته برای اینکه رطوبت محیط تأمین شود و تغییری در سطح رطوبت نسبی محیط ایجاد شود، لازم است در طول روز چندین بار این کار را انجام دهید.

۵)گل‌ها و برگ‌های گیاهانی که دارای کرک هستند نباید غبارپاشی شوند. ماندن رطوبت روی برگ‌ها می‌تواند باعث ایجاد قارچ در برگ گیاهان شود.

 

 

 

۴) آب:

یکی دیگر از فاکتورهای مهم برای رشد گیاهان آپارتمانی آبیاری مناسب آن است. هنگام آبیاری دو فاکتور کمیت و کیفیت آب را مورد توجه قرار دهید.

 

مقدار آب:

آبیاری گیاهان به میزان مناسب یکی از مهم ترین فاکتورها برای نگهداری از آن ها می باشد. آبیاری بیش از حد موجب آسیب دیدن ریشه ها و آبیاری کم مانع از رشد گیاهان می شود. تعداد دفعات آبیاری با توجه به نوع گیاه و محیطی که در آن قرار دارد متفاوت است. با توجه به چند نکته شما متوجه می شوید که چندبار در هفته آبیاری را انجام دهید:

۱)نوع گیاه: نیاز آبیاری همه گیاهان یکسان نیست. به همین علت هر گیاهی که خریداری کردید تحقیق انجام دهید و نیاز آبی آن را بررسی کنید.بعضی از گیاهان مثلا کروتون‌ها به آب زیاد نیاز دارند ولی کاکتوس‌ها کم‌آب هستند.

۲)اندازه‌ی گیاه: هرچقدر گیاه بزرگتر شود نیاز آبیاری بیشتری خواهد داشت.

 ۳)حجم گلدان: اگر حجم گلدان کم باشد باید به گیاهان در دفعات بیشتری آب دهید.

۴)رطوبت خاک: میزان رطوبتی که در خاک گلدان وجود دارد روی میزان آبیاری گیاه تاثیر دارد.

۵)شدت نور: در صورتیکه گیاه در معرض نور شدید خورشید قرار گیرد زودتر تبخیر می شود و نیاز به آبیاری بیشتر دارد.

 

آبیاری نادرست و متفاوت از مقدار نیاز گیاه مشکلات زیادی برای گیاه ایجاد می کند. پس از آبیاری گلدان ها ، مقدار آبی که زیر گلدان جمع می شود را دور بریزید.

 

کیفیت آب:

برخی گیاهان به کلر و فلورین حساسیت دارند. برخی دیگر مانند کالاتیا و دراسینا نسبت به مواد شیمیایی حساسیت نشان می دهند. به همین علت برای حل این مسئله آبی که می خواهید به گیاه بدهید را چند روز کنار گذاشته تا کلر و فلورین موجود در آن بپرد. گیاهانی که به این مواد حساسیت دارند را در اطراف استخرها یا در استخرهای سرپوشیده قرار ندهید. به طور کلی گیاهان آپارتمانی که برگ‌ها بلند و کشیده دارند مثلا گیاه گندمی، بیشتر در برابر فلورین آسیب‌پذیر هستند.

 

 

 

۵)کود:

یکی از مهم ترین فاکتورها برای رشد گیاهان ، میزان کودی است که به آن ها می دهید. اما باید مراقب بود که بیش از نیاز گیاه آن را کوددهی نکنید چرا که موجب آسیب رسانی به گیاه می شود. قبل از کوددهی گیاه به برخی نکاتی که در زیر گفته شده توجه داشته باشید:

۱)نوع گیاه: نیاز کوددهی گیاهان متفاوت است برای مثال فیکوس ها نسبت به ساکولنت ها به کود بیشتری نیاز دارند.

۲)حجم خاک: میزان کودی که گیاه دریافت می کند باید با حجم خاک متناسب باشد. هرچقدر گلدان بزرگتر باشد، میزان کود بیشتری نیاز دارد.

۳)نور شدید: در صورتی که گیاه در معرض نور شدید خورشید قرار گیرد به کود بیشتری نیاز دارد.

گیاه سالم و جوانی که تازگی خریداری کردید تا سه ماه نیاز به کود ندارد. مگر در صورتی که خود گیاه با استفاده از نشانه هایی نیازش را اعلام کند. در فصل زمستان که معمولا رشد گیاهان متوقف یا کم می‌شود، باید مقدار کود را کم کنید و در تابستان که دوران رشد گیاه است و رشد آن سرعت می‌گیرد، به کود بیشتری نیاز دارد. به رنگ گیاه توجه کنید، اگر مایل به سبز روشن بود هر دو هفته یکبار به آن کود بدهید. اگر رنگ قسمت‌های تازه رشد کرده گیاه سبز تیره است، اما برگ‌ها کوچک هستند و فاصله‌ی بین برگ‌ها بیشتر از قسمت‌های قدیمی گیاه است، مقدار کود را کاهش دهید.

 

 

 

۶)سازگاری با محیط:

سازگاری گیاه با محیط یکی از فاکتورهای دیگر برای انتخاب گیاه است که به معنی تطبیق پیدا کردن گیاه با شرایط جدید می باشد. این یکی از مسائل مهم در نگهداری گیاهان آپارتمانی است. در گلخانه ها گیاهان در فضایی که نور زیاد، کود مناسب، آب‌دهی مناسب، دمای هوای مناسب و محیط مرطوب وجود دارد رشد می کنند. اما در فضاهایی مانند خانه و دفاتر اداری نور کمتری وجود دارد و رطوبت آن ها نسبت به گلخانه ها کم تر است که موجب ایجاد شوک و استرس در گیاه می شود. هر چقدر تفاوت محیط گلخانه و خانه بیشتر باشد، استرس بیشتری در گیاه ایجاد می‌شود و تأثیرات منفی بیشتری روی رشد آن می‌گذارد. این سازگاری باید توسط فروشندگان ایجاد شود. فروشندگان گل و گیاه قبل از انتقال گیاهان آپارتمانی از گلخانه به خانه باید پله پله و به مرور محیط را برای گیاه تغییر دهند و آن را برای سازگاری با محیط جدید آماده کنند. البته این نوع گیاهان در بازار از قیمت بالاتری برخوردار هستند. برای اینکه گیاه تازه خریداری شده به محیط جدید عادت کند ابتدا به مدت ۳ الی ۴ هفته آن را در معرض نور بیشتری قرار دهید و سپس به مکان جدید منتقل کنید. اگر در فصل گرم سال قرار دارید ایوان ها و بالکن ها مناسب این کار هستند. یکی از رایج ترین نشانه های تغییر محیط گیاه ، ریختن برگ های آن می باشد البته جای نگرانی نیست و گیاه در حال سازگار شدن با محیط جدید است. اما با این حال فراموش نکنید که با هر جا به جایی گیاه تغییرات زیادی را تجربه می کند و نیاز است که دوره سازگاری را بگذراند.

 

نشانه‌های گیاهی که با محیط سازگار نشده است:

۱)برگ‌هایی به رنگ سبز روشن یا مایل به زرد

۲)کوچک شدن برگ‌ها

۳)پیچ خوردن بخشی از برگ‌ها

۴)برگ‌های ضخیم

۵)برگ‌هایی با فاصله نزدیک

۶)ساقه‌ی ضخیم

۷)حرکت برگ‌ها به سمت بالا

 

 

f8fea0f7734a8060a19caf79c0540ff5

سوالات خود را از ما بپرسید!

     تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

                   اینستاگرام                                       

    واتساپ                                           

انتخاب گلدان:

یکی از مهم ترین فاکتورها برای جذاب تر شدن فضایی که گل و گیاه را در آن قرار می دهید انتخاب گلدان مناسب و زیبا است. اما در کنار زیبایی به چند نکته دیگر نیز توجه داشته باشید:

۱)متناسب با نیازهای گیاه و میزان رشد آن باشد.

۲)متناسب با شرایط محیط باشد.

۳)استحکام قابل توجهی داشته باشد چون ریشه‌ی بعضی از گیاهان می‌تواند به‌راحتی به گلدان آسیب بزند.

۴)زهکشی مناسبی داشته باشد.

۵)وزن آن مناسب و حمل و نقل کردن آن راحت باشد.

شکل ظاهری و مدل گلدان را با توجه به الگوی رشد گیاه انتخاب کنید. گلدان های کوچک برای گیاهانی با رشد کم کافی می باشند. برخی از گیاهان ریشه های رونده به سمت پایین دارند که باید گلدان های بلند برای آن ها انتخاب کنید.

یکی از مناسب ترین گلدان ها ، گلدان سفالی می باشد چراکه سطح گلدان به گیاه اجازه تنفس می دهد. در این گلدان ها آب سرعت تبخیر بیشتری دارد و نیاز آبیاری بیشتری نیز خواهد داشت. گلدان های سفالی لعاب دار را نمی توانند به راحتی هوا را جابه‌جا کنند اما دارای رنگ و طرح های متنوعی هستند. گلدان های پلاستیکی هم ارزان تر و هم سبک تر هستند و بسیار مقاوم می باشند. اما جریان هوا را به سختی عبور می دهند.

 

 

 

هرس کردن گیاهان آپارتمانی:

یکی از اصلی ترین نیاز های گیاهان آپارتمانی هرس کردن به موقع و به اندازه آن است. در فصل زمستان که رشد کند می شوند گیاه نیازی به هرس کردن ندارد. هنگام بزرگتر شدن گیاه از گلدانش می توان ریشه هایش را هرس کرد. با هرس کردن تعداد شاخه‌های منشعب شده از ساقه‌ی اصلی گیاه بیشتر می‌شود و گیاهان آپارتمانی شما پرتر به نظر می‌رسند. 

 

 

آفت گیاهان آپارتمانی:

یکی دیگر از نکات مهم در نگهداری از گیاهان آپارتمانی از بین بردن آفات است. کمتر گیاهی در برابر آفات مقاومت دارد. هنگامی که گیاهان در شرایط استرس زا قرار می گیرند عوامل بیماری زا موجب آسیب رسانی به گیاه می شوند. در ادامه چند نوع از آفات مهم گیاهان آپارتمانی را معرفی می کنیم:

 

 

۱)شپشک (Scale):

این آفت با توجه به نوعی که دارند رنگشان تغییر می کند. طول آن ها بین ۳ تا ۸ میلی متر تغییر می کند. شپشک ها آبی که در برگ ها و ساقه های گیاه وجود دارد را می مکند. و به راحتی خوش را نشان نمی دهند. تنها زمانی که قابل شناسایی هستند که جمعیت زیادی از آن ها به گیاه حمله ور شده باشد. 

 

 

۲)شپشک آردی (Mealybug):

یکی دیگر از آفات مهم است که طولی بین ۵ الی ۸ میلی متر دارد. بدن این حشره از کرک پوشیده شده است و ظاهری سفید و پنبه ای را به خود گرفته است. این حشرات آب داخل ساقه را می مکند و روی شاخه حشرات جوان مستقر می شوند.

 

 

۳)شته:

مهم ترین آفت گیاهان است. به طور معمول سبز رنگ هستند اما در رنگ های آبی ، سیاه ، صورتی ، زرد و قهوه ای نیز وجود دارند. این آفت ها بال ندارند و به طور دسته جمعی فعالیت می کنند.

 

 

۴)کنه‌ی تارعنکبوتی:

این آفت به وسیله چشم غیر مسلح به سختی دیده می شود. از قسمت داخلی برگ های جوان تغذیه کرده و قسمت هایی که تحت تاثیر آفت قرارگرفته اند به رنگ زرد یا طوسی در می آیند. گسترش این نوح حشره در محیط‌های خشک و بسیار گرم بیشتر است.

 

راه حل هایی برای مقابله با آفات:

پیشگیری از ابتلا به آفات و بیماری بهترین راه است. اگر شما هر چند وقت یکبار باغتان را رصد کنید احتمال ابتلای گیاه به آفت بسیار پایین می آید.اگر مقدار آفات کم و قابل‌کنترل است، آن‌ها را با گوش پاک‌کن آغشته به الکل پاک کنید. در صورتی که توانستید گلدان را به بیرون ببرید شکارگر های طبیعی آن را از بین ببرید. از صابون‌های آفت‌کش استفاده کنید. برای این منظور، ۲ قاشق چای‌خوری از صابون‌های آفت‌کش را در یک گالن آب بریزید و روی برگ‌ها و ساقه‌ها را به‌آرامی و با دستمال نرم، از این محلول بزنید. 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آدرس و شماره تلفن نهالستان بهمن آبادی

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

خرید نهال میوه

خرید نهال میوه

نهال میوه چیست؟

اگر فردی هستید که علاقه زیادی به مصرف میوه به صورت طبیعی را دارید. می توانید کاشت نهال میوه را انجام دهید. بدون شک یکی از لذت بخش ترین کارها کاشت نهال می باشد. البته این نکته مهم را فراموش نکنید که برای کاشت و خرید نهال میوه باید یک سری نکات را قبل از خرید و در حین کاشت نهال در نظر داشته باشید. تا به نتیجه مطلوب و دلخواه خود برسید. همانطور که میدانید قبل از کاشت هر میوه باید شرایط لازم برای رشد و پرورش را در نظر بگیرید. و این نکته را بدانید که خصوصیات و شرایط هر میوه متفاوت می باشد. بنابراین با توجه به شرایط محیطی موجود نسبت به خرید نهال اقدام کنید.

خرید نهال میوه
نهال میوه چیست

مراحل کاشت نهال میوه

همانطور که میدانید برای کاشت و خرید نهال میوه باید با برخی نکات آشنا باشید. تا بتوانید به نتیجه مطلوبی برسید. کاشت نهال بسیار ساده و آسان می باشد. اما باید برخی نکات را در حین کاشت در نظر داشته باشید. تا نهال به خوبی رشد کند. در ادامه با مراحل کاشت نهال میوه آشنا خواهید شد.

 • زمان مناسب کاشت نهال
 • آماده سازی خاک برای کاشت نهال
 • آماده سازی نهال قبل از کاشت

زمان مناسب برای کاشت نهال

این نکته مهم را در نظر داشته باشید که در هر زمانی نمی توانید کاشت نهال را انجام دهید. بلکه کاشت نهال زمان مناسبی دارد. بهترین زمان برای کاشت نهال میوه در اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار که فصل جوانه زدن می باشد بهترین زمان است. پس اگر قصد کاشت و خرید نهال میوه را دارید حتما در زمان مناسب این کار را انجام دهید.

آماده سازی خاک برای کاشت نهال

یکی از مهم ترین مسائل در کاشت نهال میوه بدون شک خاک مناسب می باشد. قبل از انجام کاشت باید خاک را بررسی نمایید. سپس کاشت نهال را انجام دهید. بهترین و مناسب ترین خاک برای کاشت نهال خاک نرم و حاصلخیز می باشد. در صورتی که خاک مناسب نباشد. می توانید خاک برداری انجام دهید. سپس خاک مناسب را جایگزین کنید.همچنین استفاده و به کارگیری از کود برای نهال بسیار مفید و مناسب می باشد.

آماده سازی نهال قبل از کاشت

پس از آماده سازی و بررسی خاک مناسب یکی دیگر از مواد مهم و ضروری آماده سازی نهال می باشد. نهال مورد نظر به هیچ عنوان نباید در مقابل نور مستقیم قرار داشته باشد. چرا که ریشه ها علاقه ای به نور ندارند. نور مستقیم باعث از بین رفت و خرابی نهال خواهد شد. برای جلوگیری از این مشکل می توانید از پلاستیک برای ریشه ها استفاده کنید. اگر ریشه آسیب دیده است. بهتر است قسمت های آسیب دیده را جدا نمایید. در هنگام کاشت و خرید نهال میوه حتما به این موضوع توجه کنید.

نحوه کاشت نهال به صورت می باشد؟

پس از خرید نهال میوه و آماده سازی مراحل کاشت نهال، زمان آن رسیده تا کاشت نهال را انجام دهید. برای کاشت نهال نیز باید به یک سری نکات توجه داشته باشید. در هنگام کاشت باید فضای مناسب و کافی در نظر داشته باشید. سپس نهال را در داخل خاک قرار دهید. محل پیوند گیاه باید حدود 14 سانتی متر بالاتر از سطح خاک باشد. بهتر است خاک را به صورت هرمی بریزید. این حالت به رشد بیشتر ریشه ها بسیار کمک می کند. همچنین نهال باید به صورت عمودی در خاک قرار بگیرد.

خرید نهال میوه
نحوه کاشت نهال به صورت می باشد؟

نکات مهم برای نگهداری از کاشت نهال میوه  

پس از اینکه کاشت نهال را انجام دادید. باید بدانید که برای رشد نهال باید یک سری مراقبت های لازم را انجام دهید. این نکته بدانید در هنگام خرید نهال میوه در نظر داشته باشید. که نهال هر میوه شرایط و مراقبت های متفاوتی را به همراه دارد. در ادامه با برخی از مراقبت های لازم و مهم برای نهال میوه آشنا خواهید شد.

 • نور کافی برای نهال، یکی از مهم ترین موارد برای رشد نهال بدون شک نور مناسب و کافی می باشد. که باید شرایط نور را برای نهال فراهم کنید. نور خیلی زیاد برای نهال مناسب نیست.
 • آبیاری مناسب برای نهال، یکی دیگر از موارد مهم در مراقبت نهال آبیاری آن می باشد. خاک نهال باید همیشه مرطوب باشد. اگر آبیاری کم انجام شود بدون شک نهال خشک خواهد شد. بنابراین آبیاری را فراموش نکنید برای آبیاری می توانید خاک را بررسی نمایید. در صورت خشک بودن آبیاری را انجام دهید.
 • تغذیه مناسب برای نهال، برای رشد بهتر نهال می توانید از مواد مغذی برای نهال استفاده کنید. اما توجه داشته باشید که خیلی زیاده روی نکنید.

نکات مهم برای خرید نهال مناسب

اگر قصد خرید نهال میوه را دارید. در حین خرید باید یک سری نکات را در نظر داشته باشید. تا نهالی که انتخاب می کنید مناسب باشد تا بتوانید به نتیجه مطلوبی برسید.

خرید نهال میوه
نکات مهم برای خرید نهال مناسب
 1. بهتر است نهال های پیوندی را انتخاب کنید. به هیچ عنوان نهال های بیمار و یا آفت زده را انتخاب نکنید. چرا که زیان های فراوانی به باغ شما خواهد زد.
 2. ریشه نهالی که انتخاب می کنید. باید رطوبت کافی را داشته باشد. و بریدگی برروی ساقه باد کم باشد.
 3. نهال میوه باید ریشه فراوانی داشته باشد و ساقه آن کاملا سالم باشد.
 4. نهال باید طول 120 سانتی متر را داشته باشد.
 5. حتما در خرید نهال میوه توجه داشته باشید که نهال هیچ گونه آسیب و بیماری را نداشته باشد.

سخن پایانی

در این مطلب همانطور که گفته شد برای کاشت و خرید نهال میوه باید قبل از خرید و در حین کاشت نهال یک سری نکات مهم و اساسی را در نظر داشته باشید.تا به نتیجه مطلوب و دلخواه برسید. البته این مسئله مهم را فراموش نکنید که شرایط محیطی و خصوصیات نهال های میوه با یکدیگر متفاوت است. بنابراین برای خرید و کاشت شرایط محیطی را در نظر بگیرید. سپس نسبت به خرید نهال مورد نظر اقدام کنید.

سوالات متداول خرید نهال میوه

 1. مراحل کاشت نهال میوه به چه صورت است؟
  اگر قصد کاشت نهال میوه را دارید. برای کاشت باید یک سری اقدامات لازم را انجام دهید. اقداماتی از قبیل در نظر داشتن زمان مناسب برای کاشت، آماده سازی خاک مناسب برای نهال و همچنین آماده سازی نهال قبل از کاشت.
 2. برای خرید نهال باید چه نکاتی را در نظر داشت؟
  نهال های پیوندی یک یا دو ساله را انتخاب کنید. در هنگام خرید توجه داشته باشید که نهال هیچ گونه بیماری و با آفت نداشته باشد. نهال میوه باید ریشه های فراوانی داشته باشد و ساقه آن سالم باشد. نهال باید طول 120 سانتی متر داشته باشد. نسبت به این مسائل و برخی موارد دیگر در هنگام خرید نهال توجه داشته باشید.
 3. زمان مناسب برای کاشت نهال میوه چه زمانی می باشد؟
  برای کاشت نهال میوه هر زمانی نمی توانید اقدام به کاشت کنید. بلکه نهال میوه نیز زمان مناسب برای کاشت دارد. بهترین زمان برای کاشت نهال میوه اواخر زمستان و اوایل فصل بهار می باشد. چرا که فصل رشد و جوانه زدن گیاه است. پس برای کاشت نهال در زمان مناسب این کار را انجام دهید.
کاشت نهال چگونه انجام می شود؟

کاشت نهال چگونه انجام می شود؟

نکات مهم برای کاشت نهال

بسیاری از افراد علاقه زیادی به کاشت درخت و یا نهال دارند. بدون شک انجام این کار یکی از لذت بخش ترین کارها محسوب می شود. کاشت نهال نیز مانند تمامی کارها یک سری اصول و خصوصیات خاص خود را به همراه دارد. اگر می خواهید مراحل کاشت به بهترین شکل ممکن صورت گیرد. باید نسبت به تمامی روش ها و اصول دقت کافی را داشته باشید. در این مطلب شما را به طور کامل در مورد کاشت نهال و چگونگی انجام این کار، مراحل و نکاتی که باید در حین انجام این کار رعایت شود را شرح خواهیم داد. تا بتوانید به راحتی این کار را انجام دهید.

بهترین زمان مناسب برای کاشت نهال

طبق اصولی که دارد شما باید به اصطلاح نهال را هنگامی که هنوز خواب است باید بکارید. با انجام این کار ناهل وقتی بیدار شود، ریشه های آن داخل خاک قرار می گیرد و سر حال می شود. همچنین باید این نکته را بدانید که؛ نباید فاصله کاشتن نهال تا بیدار شدن آن زیاد باشد. اگر این فاصله زمانی زیاد باشد باعث یخ زدن نهال خواهد شد. پس با توجه به این نکته بهترین زمان برای کاشت نهال، ماه اسفند و روز های آغازین بهار می باشد. نکته دیگری که وجود دارد بهتر است روزی را برای کاشت نهال انتخاب کنید که باد چندانی در حال وزیدن نباشد. چرا که باد شدید می تواند نهال تازه کاشته شده را کج کند و به اصطلاح نهال شما بمیرد. البته این را هم بدانید؛ اینطور نیست که در روزهای سال نمی توان درخت کاشت. در نیمه دوم سال و مخصوصا در فصل زمستان، زمان مناسبی برای کاشت نهال محسوب می شود.

نکته بسیار جالب و جذاب وجود درختان گلدانی است که همیشه قابل کاشت هستند

بهترین زمان مناسب برای کاشت نهال

چه نوع نهالی بکاریم بهتر است؟

همانطور که می دانید درخت ها انواع بسیار زیادی دارند. از این رو اگر بخواهیم یک دسته بندی از آن ها داشته باشیم. می توانیم آن ها به دو دسته تقسیم کنیم. درخت های میوه ای و یا درخت های تزیینی. درخت های میوه ای با توجه به اینکه بسیاری با استفاده از میوه هایی که به دست می آید کسب درآمد می کنند، از محبوبیت بالاتری نسبت به درخت های تزئینی برخوردار است. اما باید گفت که این درخت ها مقاومت کمتری نسبت به درخت های تزیینی دارند و نیاز به مراقبت دارند. اغلب درخت های میوه ای در کلان شهرها به دلیل آلودگی هوا و شرایط اقلیمی به بار نمی نشینند.

با این تفاسیر اگر به دنبال خرید و کاشت نهال درخت های میوه ای هستید، می توانید از درخت هایی مانند نارنج، خرمالو، انگور و توت استفاده کنید. این درخت ها جزو درخت های میوه ای مقاوم محسوب می شوند. یک نکته ای که در کاشت نهال درخت های میوه ای بهتر است از آن اطلاع داشته باشید. زمانی که درخت شکوفه داد، آبیاری آن را باید متوقف کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که شکوفه ها نریخته و میوه شکل نگرفته است. بعد از آن دوباره شروع به آبیاری کنید.

بهترین فضای کاشت برای نهال

می دانید که نهال برای رشد و تبدیل شدن آن به درخت، نیاز به آفتاب مستقیم دارد. جدا از آفتاب، خاک هم برای نهال از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و منبع تغذیه ای برای نهال است. بنابراین اگر نهال را در کنار یک درخت بزرگ قرار دهید هیچ منبع غذایی برای نهال باقی نخواهد ماند. با این حال بهتر است تا شعاع حداقل 2 متری نهال، گیاه دیگری در خاک نباشد. اگر شما دارای فضای زیادی هستید و قصد کاشت چندین نهال را دارید، با توجه به نوع نهال ها باید بین آن ها فاصله مناسب بگذارید. مثلا درخت توت که شاخ و برگ های زیادی دارد باید بین هر کدام از نهال های توت فاصله ای 3 تا 4 متری را رعایت کنید. اما اگر می خواهید درختی بلند قامت مانند سرو بکارید، فاصله 1 تا 2 متری برای آن کافی می باشد.

بهترین فضای کاشت برای نهال

مراقبت های کاشت نهال باید چگونه باشد؟

به طور معمول بلافاصله بعد از کاشت نهال، آن را آبیاری می کنند. این آبیاری به عنوان اولین تغذیه برای نهال محسوب می شود. نهال آرام بسیار ضعیف هستند چرا که در خطر جابجایی ریشه قرار دارند. این جابجایی حتی ممکن است بر اثر وزش باد و یا ضربه ای کوچک صورت بگیرد. بنابراین چوبی در کنار نهال قرار می دهند و آن را با نخ و یا پارچه به نهال می بندند و با هم در داخل خاک فرو می کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که وقتی چوب را در داخل خاک فرو می کنید، صدمه ای به ریشه نهال وارد نشود. همه درخت ها به آبیاری روزانه نیاز ندارند. اما نهال به طور روزانه باید آبیاری شود. میزان آب باید به قدری باشد که نهال سیراب شود و آب به ریشه آن برسد.

مراقبت های کاشت نهال باید چگونه باشد؟

سخن پایانی

در این مطلب به طور خلاصه در مورد کاشت نهال و چگونگی انجام این کار، نکات در هنگام کاشت و … صحبت کردیم. حال شما می توانید با خواندن این مطلب به راحتی به کاشت نهال خود بپردازید. اگر به دنبال خرید نهال هستید و نمی دانید از کجا باید تهیه کنید، می توانید از سایت نهالستان بهمن آبادی یا همان Iraniantree نهال و یا هر محصول دیگری را که به آن نیاز دارید را خریداری نمایید.

سوالات متداول

 1. مراقبت های لازم برای کاشت نهال به چه صورت است؟
  پس از اتمام کاشت نهال باید آبیاری را انجام دهید چرا که این آبیاری اولین غذا برای نهال محسوب می شود. همچنین نهال در ابتدا بسیار ضعیف است بنابراین برای اینکه آسیبی به نهال وارد نشود چوبی را در خاک فرو ببرید و نهال را به آن تکیه دهید. فقط توجه داشته باشید تا آسیبی به ریشه وارد نشود.
 2. چه نوع نهال برای کاشت بهتر می باشد؟
  بستگی به نوع سلیقه و نیاز شما دارد. می توانید نهال های درخت میوه ای و یا نهال درخت های تزیینی را بکارید. درخت های تزیینی از مقاومت بیشتری برخوردار هستند.
 3. آبیاری نهال ها به چه صورت می باشد؟
  نهال ها بسته به هر نهال به صورت روزانه یا چند روز در میان باید آبیاری شوند، باید توجه کنیم که آب به ریشه آن ها برسد و سیراب شوند. گاها آبیاری روزانه باعث آسیب به درخت می‌شود.

ازگیل

این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با شرایط کاشت و نگهداری ازگیل آشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند 

نام انگلیسی: Common Medlar

 

نام علمی: Mespilus Germanica

 

خانواده: Rosacea

 

ازگیل درختچه ای بومی مدیترانه‌ می باشد. این گیاه توانایی رشد تا ارتفاع ۸ متر را دارد اما معمولا به صورت بوته ای رشد می کند. طول عمر این درخت حدودا ۳۰ الی ۵۰ سال می باشد. سرعت رشد این درخت بسیار کم است. برگ های بالایی درخت سبز تیره و برگ های پشتی آن سبز خاکستری می باشند. برگ های این درخت در فصل پاییز قرمز رنگ می شوند و اوایل بهار شکوفه می دهند که در اواخر بهار ظاهر می شوند. گل های ازگیل از هر دو جنس هستند که هرمافرودیت محسوب می شوند و توسط زنبورها گرده افشانی آن ها انجام می شود. شاخه های این گیاه خاردار است و پوستی خاکستری و نقره ای رنگ دارد. ازگیل گیاهی خود بارور می باشد که میوه های گرد و کروی تولید می کند. ابعاد میوه ازگیل در حدود گیلاس تا گردو می باشد که قهوه ای رنگ است. ازگیل میوه ای سخت و اسیدی دارد و تا زمان رسیدن کامل قابل خوردن نمی باشد. پس از رسیدن کامل رنگش تغییر می کند و شیرین و نرم می شود.

 

16-43-41-Sanpellegrino_share_nespole

شرایط کاشت و نگهداری ازگیل:

خاک مورد نیاز ازگیل:

خاک مناسب برای پرورش ازگیل ، خاکی است که خاکبرگ داشته باشد. ازگیل زهکشی عالی نیاز دارد. خاک هایی که برای رشد این گیاه مناسب نیستند خاک های آهکی و سنگین هستند. فاصله کاشت بین هر دو درخت را ۴ الی ۵ متر در نظر بگیرید. 

 

 

 

آبیاری مناسب ازگیل:

نیاز آبیاری درخت ازگیل متوسط می باشد چرا که سیستم ریشه ای عمیقی دارد ولی مناطق نیمه خشک مناسب کشت آن نمی باشد. خشک بودن و بی رطوبت بودن هوا موجب می شود که رشد گیاه قطع شود. درخت ازگیل در سال اول و دوم کاشت نیاز دارد که هفته ای یکبار آبیاری شود و از سال های بعدی هر ۲ الی ۳ هفته یکبار آن را آبیاری کنید.البته آبیاری به میزان بارندگی بستگی دارد.

 

 

 

نور مناسب ازگیل:

این درخت نیازمند نور فراوان است.هنگام نوردهی گرفتن نور کافی برای گیاه الزامی است. بهترین مکان برای قرار دادن گلدان ازگیل پشت پنجره آفتابگیر است. این گیاه به طور میانگین نیازمند ۵ الی ۶ ساعت نور مستقیم است. آفتاب مستقیم به این گیاه آسیب می رساند.

 

 

 

دمای مناسب ازگیل:

ازگیل می تواند دمای هوا را تا ۲۸- تحمل کند‌. اما در مکان هایی که باد شدید دارند به آن آسیب وارد می شود و وزش باد شاخه های درخت را خشک می کند.

 

 

16-42-37-medlar tree shape and topiary

سوالات خود را از ما بپرسید!

     تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

                   اینستاگرام                                       

    واتساپ                                           

شرایط کاشت و نگهداری ازگیل:

کوددهی ازگیل:

نیاز کوددهی این درخت متوسط است. در صورتی که بیش از حد به گیاه کود بدهید از بین می رود و گلدهی آن کاهش می یابد. بهترین نسبت برای کوددهی ازگیل ، کوددهی در فصول رشد (بهار و تابستان) و سه مرتبه به نسبت های ۶-۶-۶ است.

 

 

 

هرس ازگیل:

این درخت نیاز به هرس ندارد و در اکثر مواقع هرس به آن آسیب نیز می رساند. به همین دلیل اگر می خواهید آن را هرس کنید شاخساری که شکسته و آسیب دیده هستند را حذف کرده و شاخسار مسنی که رو به مرکز گیاه رشد می کنند را کوتاه کنید. مناسب ترین زمان برای هرس درخت ازگیل زمان خواب و رکود گیاه یعنی اواخر زمستان می باشد.

 

 

 

آفات و بیماری های ازگیل:

ازگیل از جمله درختانی است که بیماری و آفات زیادی ندارد. اما در بین آفات اغلب شته ها و لارو برخی از حشرات به درخت حمله می کنند و از بیماری های متداول ازگیل می توان به بیماری زنگ و سفیدک پودری اشاره نمود

 

16-42-01-Common_medlar_fruit

ترکیبات شیمیایی ازگیل :

در پوست درخت ، برگ و میوه ازگیل میزان فراوانی تانن وجود دارد. علاوه بر این ازگیل شامل لعاب و قند زیادی است و حدودا ۱ درصد اسید همچون مالیک اسید و اسید سیتریک دارد.در این گیاه آب٬ قند ٬اسیدهای آلی (اسید مالیک -اسید سیتریک – اسید تارتاریک)٬ تانن٬ لعاب٬ اسید بوریک است. هسته ازگیل دارای اسید سیانیک است که سمی می باشد و به هیچ وجه نباید خورده شود.

 

 

 

خواص میوه ازگیل :

 

۱) ضد سنگ کلیه:

یکی از خواص بی شماری که ازگیل دارد برطرف کردن مشکلات کلیوی است چرا که آب مولکول زیادی دارد و بدن را سم زدایی می کند و به کلیه کمک زیادی می رساند. اگر به طور مداوم ازگیل را مصرف کنید به دفع ادرار کمک می کند و سنگ های کلیوی را از بین می برد و برای از بین بردن این سنگ ها علاوه بر میوه ازگیل از جوشانده برگ ازگیل نیز می توان استفاده نمود.

 

 

۲)سرشار از آنتی اکسیدان ها:

این میوه مقدار فراوانی از ترکیبات فنلی را در خود دارد. این ترکیبات توانایی این را دارند که در بدن تبدیل به پلی فنل شوند و آنزیم های آنتی اکسیدانی تولید کنند. پلی فنل ها از جمله سیستم های دفاعی برای مقابله با رادیکال‌های آزاد در بدن هستند. این میوه فنولیک اسید و فلاونوئید فراوانی درون خودش دارد و یکی از آنتی اکسیدان های طبیعی و قوی در بازار می باشد. میوه هایی که آنتی اکسیدان بالا دارند موجب از بین رفتن رادیکال های آزاد و پیشگیری از ابتلا به بیماری سرطان می شوند.

 

 

۳)کاهنده فشارخون:

این میوه فشار خون را بسیار تنظیم می کند چرا که میزان زیادی پتاسیم دارد. افرادی که فشار خون بالا دارند باید مصرف مواد غذایی که سرشار از سدیم هستند را کاهش دهند و موادی با پتاسیم ، کلسیم و منیزیم بالا مانند ازگیل ، موز ، زرشک، گوجه فرنگی و ریواس را استفاده کنند.

 

 

۴)سرشار از مواد مغذی:

هر ۱۰۰ گرم از میوه ازگیل دارای ۴۳ کالری، انرژی می باشد.

۱۰۰ گرم از میوه ازگیل همچنین، ۰٫۵ میلی گرم روی، ۰٫۵ میلی گرم منگنز، ۲.۷ میلی گرم آهن، ۳۹ میلی گرم فسفر، ۵۵ میلی گرم منیزیم، ۷۳ میلی گرم کلسیم و ۷۹۲ میلی گرم پتاسیم دارد. این اعداد نشان دهنده سرشار بودن ازگیل از مواد معدنی است. ازگیل فاقد چربی اشباع و کلسترول می باشد که در آن ۷۵ درصد آب و ۲۱ نوع اسید چرب مانند استئاریک اسید، پالمتیک اسید، لینولئیک اسید و اولئیک اسید وجود دارد. همچنین سرشار از ویتامین C، ویتامین A، ویتامین B1 و ویتامین B2 می باشد. 

 

 

 

تکثیر و شرایط کاشت ازگیل در گلدان:

تکثیر ازگیل:

برای تکثیر این درخت می توانید دانه های ازگیل را در خاک بکارید که احتمال دارد میوه های بی کیفیت تولید کند. اما در روش پیوند زدن این احتمال کمتر است و برای استفاده از بذرها صبر می کنیم که میوه روی درخت به صورت کامل برسد و بعد استفاده می کنیم. زمان برداشت این میوه فصل پاییز است که بذرها را از داخل گوشت میوه در می‌آورند و در طرف آب قرار می دهند ، باقی مانده گوشت میوه را از روی سطح دانه ها پاک کنید. بذر این میوه پوست سفت و محکمی دارد که مانع از جوانه زدن می شود. برای بیرون آوردن میوه در میان مواد کم رطوبت همچون پیت خزه و کوکوپیت به مدت ۲ الی ۳ ماه در دمای ۱ الی ۵ درجه آن را نگه دارید و سپس بکارید. یکی دیگر از روش های تکثیر ازگیل استفاده از قلمه چوب است که احتمال موفقیت در آن پایین است و برای افزایش احتمال موفقیت از هورمون های ریشه زایی بر روی انتهای قلمه قبل از کاشت و قرار دادن آن ها در بستر ریشه استفاده کنید. این قلمه ها را اواخر پاییز تهیه کنید. طول هر یک از قلمه ها را حدود ۲٫ سانتی متر در نظر بگیرید و از شاخه هایی که به اندازه مداد معمولی ضخامت دارند استفاده کنید. قلمه در خاکی که ترکیبی از خاک برگ + شن است قرار می گیرد. ظرف حاوی قلمه را در مکانی روشن و نورگیر با دمای بین ۲۱ الی ۲۴ درجه سانتی گراد قرار دهید. اجازه ندهید سطح خاک خشک شود. بین ۴ الی ۶ هفته طول می کشد که ریشه ها شکل بگیرند. از درختان ازگیل که کیفیت میوه بالایی دارند می توان پیوندک تهیه کرد و روی پایه های تهیه شده از درختان ازگیل که با روش کاشت دانه به دست می آیند و پایه های درختان گلابی پیوند زد. ازگیل روی گلابی و به سازگاری دارد و قابل پیوند زدن است. پیوند معمولا بر روی پایه و در سال اول و یا دوم رشد و نمو پایه و در فاصله ۵-۴ سانتیمتری از سطح خاک انجام می شود.

 

 

 

 

 

نحوه کاشت هسته ازگیل در گلدان:

ابتدا یکی از ازگیل های رسیده و سالم را انتخاب کنید و هسته میوه را به آرامی جدا کنید. سپس با آب ولرم بشویید تا قسمت های گوشتی میوه به طور کامل از روی آن پاک شود. مراحل کاشت هسته به ترتیب زیر است:

 

۱) هسته میوه را به مدت ۲۴ ساعت داخل ظرف آب ولرم قرار دهید و در مکانی گرم و کم نور بگذارید تا بافی مانده گوشت میوه کامل از سطح بذر پاک شود.

 

۲) طی این مدت ۲ مرتبه آب را عوض کنید تا بذرها نگندند.

 

۳) هسته ازگیل پوست سفت و محکمی دارد که موجب می شود جوانه زنی را انجام ندهد. به همین دلیل برای آماده ساختن بذرها پس از بیرون آوردن از میوه در بین موادی که رطوبت را نگه می دارند مانند پیت خزه و کوکوپیت به مدت دو الی سه ماه در دمای ۱ الی ۵ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

 

۴) پس از گذشت این مدت زمان ، ازگیل را در بستر کاشت مناسب که به خوبی زهکشی شده اند در عمق ۲ سانتی متری بکارید و در دمای ۲۱ الی ۲۴ درجه سانتی گراد نگه دارید.

 

۵) حدودا بین دو هفته الی ۲ ماه جوانه ها سر از خاک بیرون می آورند و در فصل پاییز که نهال های شما خزان کردند آن ها را به گلدان بزرگتر منتقل کنید.

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آدرس و شماره تلفن نهالستان بهمن آبادی

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

آفات زردآلو

این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با آفات و بیماری های زردآلو آشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند 

درخت زردآلو از جمله میوه های تابستانی است که اگر در شرایط مناسب نگهداری شوند طرفداران زیادی دارند. یکی از مهم ترین بخش های نگهداری این میوه مصون نگه داشتن از بیماری و آفت است که به درخت آسیب وارد می کند. از آفت های این میوه می توان به شته سبز، کرم میوه سبز و لارو برگ خوار و انواع قارچ ها اشاره نمود. در این مقاله انواع آفات و بیماریهای زردآلو و نحوه از بین بردن آن ها را به شما آموزش می دهیم.

 

 

۱)آفت شته سبز زردآلو:

 

یکی از آفات مهم زردآلو شته سبز می باشد که بین ۱/۵ الی ۲ میلی متر طول دارند و به سختی مشاهده می شوند. این آفت گونه های مختلفی از جمله سیاه ، سفید ، زرد ، سبز روشن، خاکستری، صورتی و قهوه ای دارند. پوشش آن ها از جنس پشم یا موم می باشد‌. بدن آن ها گلابی شکل و با آنتن های طولانی می باشد. این شته ها لوله های کوتاهی دارند که از انتهای آن ها بیرون زده است. شته های کامل با توجه به نوع خود از آب گیاهان مصرف می کنند و به قسمت های مختلف گیاه حمله می کنند. برخی از این شته ها به گیاهان مختلف حمله می کنند و برخی تنها از یک گیاه تغذیه می کنند. شته ابتدا به برگ های زیرین حمله می کند.

 

 

راه های مقابله با شته سبز:

 

برای کنترل این آفت روز برگ ها آب سرد بپاشید این کار تاثیر زیادی در کنترل آفات دارد. گیاه را به وسیله آرد غبار روبی کنید. همچنین می توانید از صابون های حشره کش ، روغن های باغبانی و روغن چریش استفاده کنید. با بکار بردن ترکیب آب و چند قطره صابون طی مدت زمان کوتاه آفت شته را از بین ببرید. ترکیبی دیگری که برای این آفت مناسب است شامل ترکیب آب و صابون و فلفل کاین (فلفل قرمز تند) است: ۱ لیتر آب، ۱ قاشق چایخوری صابون مایع و یک فلفل کاین را با هم میکس کنید و بر روی برگ ها بپاشید. برای افزایش تأثیر این ترکیبات می توانید از ایزوپروپیل الکل به طور جداگانه استفاده کنید که برای دفعه شته ها استفاده کنید.

 

46104ce4aa4c565bf218e84170b1dccb

۲)آفت لارو برگخوار:

 

نام علمی: Amorpha populi

 

لارو برگخوار دشمن اصلی برگ و جوانه های درختان و گیاهان زینتی است و این لاروه اوایل بهار فعالیت خود را آغاز می کند و از برگ ها و جوانه ها تغذیه می کند. این لاروها زمان تغذیه تارهای ابریشمی تولید می کند و موجب پیچیدگی برگ ها می شود. حشره کامل آن به صورت پروانه است که سر قهوه ای ، بال هایی رو به جلو و مستطیلی شکل با زمینه ی زرد رنگ دارد که روی هر کدام از بال ها نوار قرمز رنگی به شکل مارپیچ وجود دارد که در لاروهای نر بیشتر نمایان است و در لاروهای ماده به وسیله خط های رنگی نامنظم پوشیده می شود. طول این لاروها حدود ۲۵ میلی متر است که رنگ آن بر اساس نحوه تغذیه متفاوت است.

 

 

راه های مقابله با آفت لارو برگخوار:

 

اردیبهشت ماه همزمان با تخم ریزی پروانه ها و اوایل فروردین زمان تغذیه لاروهایی تازه از تخم خارج شده می باشد. برای از بین بردن این آفت از سم های نفوذی مانند دیازینون و یا کونفیدور استفاده کنید. این سم ها را به اندازه یک در هزار هنگام مشاهده این آفت و در زمان ذکر شده در باغتان استفاده کنید.

 

 

1d1df1edf8fbb51e7c2d4a4b816ff211

سوالات خود را از ما بپرسید!

     تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

                   اینستاگرام                                       

    واتساپ                                           

۳)بیماری غربالی:

 

یکی از بیماری های شایع در زردآلو است که در اکثر نقاط ایران که زردآلو کاشته می شود فعالیت می کند و به علت جوش ها و لکه هایی که روی میوه زردآلو ایجاد می کند ارزش اقتصادی زردآلو را پایین می آورد. این بیماری موجب سوراخ شدن برگ ها می شود و اغلب اوقات به برگ ، میوه و سرشاخه های درختان هسته دار آسیب وارد می کند. روی برگ درخت لکه های قرمز مایل به قهوه ای ایجاد می شود که به مرور بزرگتر شده و خشک می شوند. در نهایت بافت مرده از برگ جدا شده و روی برگ سوراخی ایجاد می شود که دور تا دور آن تاول های برجسته قهوه ای رنگ فرا گرفته است. این قارچ ها در فصل زمستان و در شرایط نامساعد جوی روی جوانه های آلوده شده باقی می مانند و تا سال بعد در آن جا مستقر می شوند. در آب و هوای مرطوب و بارانی در صورت ترشح آب پراکنده شده و آلودگی ایجاد می کنند. آلودگی تولید شده با میزان بارندگی در فصل بهار و پاییز رابطه مستقیم دارد و تا زمستان نیز ادامه می یابد و تنها در سرمای زیاد متوقف می شود.

 

 

راه های مقابله با بیماری غربالی:

برای کنترل این بیماری هرس شاخه و برگ های درخت را در زمان مناسب انجام دهید. پس از هرس درختان وسایل آن را ضدعفونی کنید. با استفاده از سم بردوفیکس که به چهار روش مختلف انجام می شود سم پاشی را انجام دهید:

۱)سم پاشی با بردوفیکس ١۰ در هزار پس از ریزش ٧۰ درصد برگها در پاییز

۲) سم پاشی با بردوفیکس ١۰ در هزار قبل از تورم جوانه ها

۳) سم پاشی با بردوفیکس ۵ در هزار بعد از ریزش گلبرگها

۴)سم پاشی با بردوفیکس ۵ در هزار بلافاصله بعد از تشکیل میوه

 در صورت وجود آلودگی و جلوگیری از پیشرفت بیماری، سمپاشی با بردوفیکس ۵ در هزار ١۵ تا ٢۰ روز بعد تکرار شود.

 

eb53bac3b517a27dfeb8dc8cd90f4c99

۴) بیماری شانکر باکتریایی :

یکی دیگر از بیماری های زردآلو می باشد که اصلی ترین خسارت آن ترشح صمغ است. این شانکرها در پایه جوانه ظاهر شده و در اطراف و بالای آن گسترش می یابند. این شانکرها اواخر زمستان و اوایل بهار ظاهر می شوند. هنگام بیدار شدن این درختان در فصل بهار بافت اطراف شانکر صمغ تولید می کند که در سطح شاخه جریان پیدا می کند. شانکر باکتریایی موجب به خشک شدن سرشاخه ها و دسته های جوان گل می شود. درختان آلوده شکوفه های محدود تولید می کنند که در نهایت قهوه ای می شوند.

 

 

راه های مقابله با بیماری شانکر:

برای کنترل این بیماری می توانید از سم بردوفیکس در چهار دوره استفاده کنید:

۱)سم پاشی با بردوفیکس ١۰ در هزار پس از ریزش ٧۰ درصد برگها در پاییز

۲) سم پاشی با بردوفیکس ١۰ در هزار قبل از تورم جوانه ها

۳) سم پاشی با بردوفیکس ۵ در هزار بعد از ریزش گلبرگها

۴)سم پاشی با بردوفیکس ۵ در هزار بلافاصله بعد از تشکیل میوه

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آدرس و شماره تلفن نهالستان بهمن آبادی

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

آفات انار

این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با آفات و بیماری های انار آشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند 

انار یکی از میوه خوشمزه و پرخاصیت است که نحوه نگهداری و مصون نگه داشتنش از آفات و بیماری ها بسیار حائز اهمیت است ‌. ما در این مقاله انواع بیماری ها و آفات مهم درخت انار و راه های از بین بردن آن ها را به شما آموزش می دهیم.

 

انواع آفات و بیماری های انار:

۱)کرم گلوگاه 

۲)کرم به 

۳)سوسک چوبخوار 

۴)کرم سفید ریشه

۵)شته انار

۶)شپشک آرد آلو

۷)پوسیدگی و ترشیدگی میوه 

۸) پوسیدگی طوقه

 

c3e6df30efc6ec79e934ee05586042c2

۱) کرم گلوگاه انار:

یکی از آفات مهم درخت انار که حشره کامل آن پروانه کوچک و خاکستری رنگ است که طول ۹ الی ۱۱ میلی متر دارد. بال های رویی آن خاکستری است که در قسمت انتهایی آن نوار موج داری خاکستری نمایان است. تخم های این حشرات قرمز و تخم مرغی شکل می باشد. لاروی آن حدود ۲۱ میلی متر است. پشت لاروها موهای کم رنگی دیده می شود. این لارو ها سفید و قرمز تا قهوه‌ای رنگ هستند. در این آفت حشرات ماده پس از جفت گیری تخم خود را داخل تاج انار و روی میله پرچم قرار می دهند. پس از مدتی این تخم ها تفریخ می شوند و بعد از تغذیه از گلوگاه انار زیر پوست انار نفوذ پیدا می کنند و از میوه انار تغذیه می کنند. لکه های تیره روی میوه های آلوده ظاهر می شوند که زیر انگشت بسیار نرم هستند. پس از اینکه قارچ ها و کپک ها به محل ترک انار نفوذ پیدا کنند خسارت ثانویه و در نهایت به پوسیدگی انار منجر می شود.

 

 

راه های مقابله با کرم گلوگاه انار:

برای کنترل این آفت انارهای پوسیده و باقی مانده را در فصل زمستان جمع آوری کنید. این کار موجب کاهش جمعیت آفت می شود. همچنین در صورت شدت گرفتن آفات از سموم مناسب جهت از بین بردن این کرم به کار ببرید. اگر آبیاری به صورت نامناسب است آن را تنظیم کنید.

 

 

 

۲)کرم به:

این آفت روی درخت انار ، پوسته تنه و یا شاخه درخت زخمی تخم گذاری می کند. این لارو از قسمت کامبیوم و قسمت زیرین پوست تنه و شاخه تغذیه می کند. فضولات ریز قهوه‌ای روی پوست میوه به جای می گذارد. در صورت تغذیه از قسمت زیرین پوست لکه های تیره و خشکیده ای روی تنه و شاخه نمایان می شود که با ادامه فعالیت روی قسمت های آسیب دیده به شکل پوسته بزرگ از تنه و شاخه جدا می شود. 

 

 

راه های مقابله با کرم به:

برای از بین بردن این آفت از بروز استرس در درخت جلوگیری کنید. همچنین در صورتی که فعالیت این آفت شدت یافت محل فعالیت لاروها را به وسیله سم فسفره مانند دیازینون بشویید.

 

 

 

۳)آفت سوسک چوبخوار درخت انار:

سوسک چوبخوار از جمله آفات مهم انار است که موجب به ضعیف شدن و خشکیدگی تنه و شاخه های درخت می شود. لاروی این آفت کرم و زرد است که طولی بیش از ۴ سانتی متر دارند. حشرات کامل بالپوش های قهوه ای دارند. این سوسک ها از بافت نازک شاخه ها تغذیه کرده و بر روی شاخه های ضعیف تخم گذاری می کنند. این لارو ها اواخر تابستان و اوایل پاییز زیر پوست درخت از بافت گیاه تغذیه می کنند. از ناحیه کامبیوم تغذیه کرده و موجب به قطع آوند ها و اختلال در جریان شیره نباتی درخت می شوند.

 

 

 

راه های مقابله با آفت سوسک چوبخوار:

برای از بین بردن این آفت از زنبور شکارگر مانند زنبور پارازیته استفاده کنید. گونه سخت بالپوش دارای لاروی گوشتخوار است و از لاروی سوسک چوبخوار تغذیه می کند. سم به طور موثر این آفات را از بین نمی برد و تنها موجب به برهم زدن تعادل طبیعی باغ ها می شود و جمعیت آفات را افزایش می دهد. همچنین دوره آبیاری را تنظیم کنید و کوددهی درختان را در زمان مناسب انجام دهید و به طور منظم درخت را هرس کنید.

 

 

 

914d4249ec6a8b92dfb78ad6ab33a57d

سوالات خود را از ما بپرسید!

     تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

                   اینستاگرام                                       

    واتساپ                                           

۴)کرم سفید ریشه:

یکی دیگر از آفات درخت انار است که در باغ های میوه به خصوص باغ هایی که خاک قابل نفوذ دارند فعالیت می کنند. کرم ها ریشه های فرعی را به صورت کامل می خورند و پوست اصلی را مورد حمله قرار می دهند. این آفات در یک دوره سه ساله زندگی می کنند و هر سال نسل جدید تولید می کنند و فصل بهار و تابستان اولین سن آن ها به سطح زمین می آید و در عمق ۱۰ الی ۱۵ سانتی متری خاک زندگی می کنند و سن بندی در پاییز و زمستان به عمق ۴۰ سانتی متری خاک می رود و در آنجا استقرار می یابد. سن سوم نیز اواسط اردیبهشت ماه است که به صورت حشره کامل خارج می شود. این حشرات پس از جفتگیری در خاک تخمگذاری می کنند و لاروها پس از بیرون آمدن از تخم ، تغذیه خود را از ریشه ها شروع می کنند.

 

 

 

راه های مقابله با کرم سفید ریشه:

برای مبارزه با این حشره می توان در بهار و تابستان از سموم دیازینون ۶۰ % امولسیون به نسبت ۳/۵ – ۳ لیتر در هکتار و یا لیندین به صورت پودر ۲۵ % به نسبت ۱۰ کیلو در هکتار در ۱ تا ۲ نوبت استفاده کرد. همچنین محلول پاشی پای درخت و از بین بردن حشرات کامل و بیل زنی در بهار برای کاهش جمعیت مفید است.

 

 

 

۵)شته انار:

یکی دیگر از آفات مهم درخت انار است که خسارت زیادی می تواند به درخت وارد کند شته ها هستند. دو گونه از شته روی درخت انار دیده شده است که از نظر ظاهری شبیه بهم و در اکثر نقاط ایران وجود دارد. میزان خسارت در آفت سبز بیشتر است. این آفت در تمام مناطق ایران که انار را کشت می کنند وجود دارد.

 

الف)شته سبز:

این شته در سطح رویی برگ ها و حوالی رگبرگ ها دیده می شود. شته سبز به تمام سرشاخه ها ، گل ها و جوانه ها حمله می کند و اگر جمعیت اوایل فصل باعث پیچیده شدن برگ ها ، ریزش گل ها و میوه های جواب شود در ادامه تابستان عسلک ترشح می کند و اندام های هوایی را شیره دار می کند. جمعیت شته ها در تابستان کاهش زیادی دارد و با شروع پاییز دوباره افزایش می یابد. این حشرات طولی بین ۲/۵ الی ۳ میلی متر دارند و نوع ماده آن در آبان و آذر روی درختان جفتگیری می کند و تخم های خود را روی سرشاخه های انار قرار می دهد.

 

ب)شته جالیز:

این آفت سطح پشتی برگ ها و روی گل ها و جوانه ظریف انتهایی فعالیت می کند. ۱/۵ میلی متر طول آن است و شاخک و پنجه هایش از حالت عادی تیره تر است. با حمله این آفت برگ ها می پیچد.

 

 

راه های مقابله با شته:

برای از بین بردن این آفت می توان از شکارگر ها و پارازیت ها استفاده کرد.همچنین در صورت تشدید در آفات اول فصل از سموم شیمیایی استفاده کنید. برای مثال ترکیبات روغنی ، ترکیبات سوزاننده و یا ترکیبات فسفره روغنی در زمستان بر علیه تخم ها سمپاشی کنید یا یکی از ترکیبات سیستمیک مانند دی متوات را فصل بهار روی برگ ها اسپری کنید.

 

 

 

۶)شپشک آرد آلو انار:

شپشک آردآلو انار در سن حشره کامل طولی بین ۲/۵ تا ۵ میلی متر دارد. بدن آن ها از ذرات سفید مومی پوشیده شده است. حشرات نر آن ها قهوه ای متمایل به زرد می باشد. این آفت به طور عمده در شمال ایران وجود دارد. عامل این بیماری نماینده‌ای مولد می باشد که خسارت آن ها روی درختان انار موجب ضعف عمومی گیاه، ریزش برگ های فوقانی ، خشک شدن تدریجی ، توقف رشد، زردی برگ ها و سخت شدن سرشاخه ها می شود.غده ای شدن توام با پوسیدگی عمومی ریشه نمایان می شود و باعث زوال و مرگ تدریجی گیاه می شود. 

 

 

راه های مقابله با شپشک آرد آلو:

با حمله نماتد به درخت انار رشد گیاه قطع شده و نمی تواند ریشه لازم را در گیاه بگستراند و به تدریج جمعیت را افزایش می دهد که در نهایت موجب زوال و مرگ درخت می شود. اگر گیاه بتواند در سال های اولیه رشد خود به طور کافی ریشه بگستراند و در وضعیت مناسب نگهداری قرار داشته باشد انگل آسیب زیادی نمی تواند به گیاه وارد کند. زمان مناسب برای این کار بین ۵ الی ۷ سال می باشد. درختان پس از آن می توانند خسارت نماتد را تحمل کنند و آسیب جدی نبینند‌. بنابراین هنگام کاشت خاک مناسب برای انتخاب کنید. آبیاری ، هرس و کوددهی را در زمان مناسب انجام دهید. 

 

 

b8bc5668da2e573155f461991a4c2b22

۷)پوسیدگی و ترشیدگی میوه انار:

یکی از بیماری های انار این که توسط یه گونه قارچ فعالیت خود را آغاز می کنند. هنگام گلدهی درخت نیس حشره موجب ریزش گل ها می شود. و پس از آنکه میوه در محل نیش حشرات تشکیل شد ابتدا لکه هایی روی میوه ایجاد می شود که ابتدا کرم رنگ و به مرور تیره تر می شوند. زیر این لکه ها پوست دانه ها تغییر رنگ می دهد و پس از مدتی له و ترشیده می شود.

 

 

راه های مقابله با پوسیدگی و ترشیدگی میوه انار:

برای کنترل این آفات پوشش گیاهی اطراف باغ را بهبود ببخشید. در روش شیمیایی نیز از حشره کش هایی مانند لبایسید در ترکیب با کاپتان استفاده کنید و به طور منظم یکبار در ماه و در چهار نوبت آن را بپاشید.

 

 

 

۸)بیماری پوسیدگی طوقه:

پوسیدگی طوقه یکی دیگر از بیماری های مهم درخت انار می باشد. عامل آن گونه از قارچ ها می باشد که اطراف طوقه موجب به ریزش پوست خواهد شد و هنگامی که پوست پوسیده شود رشد شاخه های برخی نقاط مختلف درخت انار متوقف می شود و در سال های بعد درخت انار پوستی جدید و متورم تر از پوست قبلی ایجاد می کند. ممکن است سطح چوب در محل طوقه بر اثر رشد قارچ های غیر بیماری زا سیاه شود ولی قسمت های بالا ها ی و سالم باقی بماند. در باغ های آلوده علائم بیماری روی ریشه ها مشاهده نشده و آلودگی ریشه موجب از بین رفتن تمام نقاط درخت می شود. 

 

 

راه های مقابله با پوسیدگی طوقه:

یکی از این راه ها استفاده از ارقام مقاوم انار است که کمتر از ارقام دیگر آسیب می بینند و فقط در صورت قرار گرفتن در شرایط خاص آسیب می بینند. همینطور در مناطقی که میزان آبیاری درختان بیشتر است این بیماری شایع تر می باشد بنابراین میزان آبیاری را تنظیم کنید. و همچنین در صورت تشدید می توانید محل زخم را بتراشید و ضدعفونی کنید و در طول رشد حداقل دوبار از سم های قارچ کش مانند کوپراکسی کلرید ، بنومیل و یا متالاکسیل نسبت به از بین بردن بیماری درخت انار آلوده استفاده کنید‌.

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آدرس و شماره تلفن نهالستان بهمن آبادی

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

آفات انگور

این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با آفات و بیماری های انگور آشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند 

درخت انگور یکی از میوه های شیرین و خوش طعم است که طرفداران زیادی دارد. اکثر نقاط این درخت از جمله برگ ، شاخه ، تنه و میوه مورد حمله آفات قرار می گیرند بنابراین باید مراقب بود که مورد حمله قرار نگیرد و خسارت زیادی به آن وارد نشود. در این مقاله انواع خسارات متفاوت انگور و نحوه از بین بردن آن را به شما آموزش می دهیم.

 

آفات مهم انگور عم است از:

۱)آفات انگور شامل شتۀ مو (Phylloxera)

۲)زنجرک‌ها (Leafhoppers)

۳)ساقه‌خوارها (Borers)

۴)شپشک‌های آردآلود (Mealybugs)

۵)زنجره‌ها (Leaf folders)

۶)کرم‌های قطع کننده (Cutworms) 

۷)انواع شته (Aphids)

 

علاوه بر آفات نام برده گونه های مختلف کنه که جزو حشرات نیستند نیز به انگور آسیب می رسانند. بعضی از آفات به تاک یا میوه آسیب نمی رسانند و آن را ضعیف و آلوده می کنند مانند گونه ای از سوسک که هنگام برداشت خوشه فعالیت خود را آغاز می کنند و در صورت تماس و روبرو شدن با انگور موجب تغییر رنگ آن می شوند. یکی دیگر از مشکلات انگور هنگام تازه خوردن آن به وجود می آید که حشرات بر روی خوشه ها قرار می گیرند و امکان انتقال آن ها به بازار وجود دارد که موجب کاهش فروش آن ها می شود.

 

 

 

 ۱)شتۀ مو :

 

نام علمی: Phylloxera

 

یکی از آفت های اختصاصی انگور می باشد که در اکثر نقاط مختلف جهان که کشت انگور انجام می دهند وجود دارد. شته مو ابتدا تاک های کوچک و نهال را مورد حمله قرار می دهد و اگر به آن رسیدگی نکنید موجب از بین رفتن کامل درخت می شود. این آلودگی ها به طور معمول از قسمت پایینی برگ ها آغاز می شود. اگر نهال آلوده در تاکستان بکارید این آلودگی به کل تاکستان گسترش می یابد و در نتیجه باردهی بسیار کم می شود. همچنین نوع خاکی که درخت انگور را در آن می کارید بر جمعیت شته مو تاثیر می گذارد. در خاک هایی که شن زیادی دارد برای رشد این آفت مناسب نمی باشد. یکی از دلایل آلوده نشدن تاکستان تا این است که فقط یک تاک آلوده شود. شته مو زیر شاخه ها و برگ های تاک های آلوده غده های کروی می سازد و در نهایت قسمت بالای برگ را سوراخ می کند. بدترین نوع آسیب را می توانند از طریق تغذیه از ریشه های انگور و مواد تزریق شده از شته مو به بافت گیاه منتقل می شود. این آفت ظرفیت سیستم ریشه ای را کاهش می دهد و توسط پاتوژن ها زخم می شود. شته مو توسط ماشین آلاتی که در تاکستان ها وجود دارد، لباس فرم نیروهایی که در تاکستان فعالیت دارند ، بادها و ابزار باغبانی جابه‌جا می‌شوند. 

 

 

راه های مقابله با شته مو:

از بین بردن این آفت گاهی اوقات بسیار سخت و حتی غیر ممکن است .وقتی که خاک آلوده شود از بین بردن این آفت تقریبا غیر ممکن می شود. استفاده از مواد شیمیایی در خاک های رسی که انتخاب اول شته مو است بسیار سخت است. همچنین مقاوم بودن تخم های آن از بین بردن آن را سخت تر می کند. شما می توانید از قارچ های بیماری زا برای کنترل این حشرات استفاده کنید. برای مدیریت این آفت بهتر است رصد کنید که این آفت وارد باث نشود.

 

 

 

۲)زنجرک‌ها:

 

نام علمی: Leafhoppers

 

یکی دیگر از آفات انگور زنجرک ها می باشند که از طریق سوراخ کردن اپیدرم از شیره سلولی تغذیه می کند. بین آفت و گیاه تبادل مواد غذایی صورت می گیرد و ناقل بعضی از ارگانیسم های بیماری زا است طوری که خسارات ثانویه سنگین تری به گیاه وارد می کنند. این آفت به شکل لکه های کلروز کوچک بر روی برگ ها ، قرمز شدن زاویه ای روی برگ و ویروس پیچ خوردگی برگ نمایان می شود.

 

 

راه های مقابله با زنجرک:

برای مقابله با زنجرک ها برگ های پایینی را حذف کنید چرا که محل تخم گذاری این آفت می باشد. همچنین می توانید از حشره کش های مانند پیروتروئیدها نیز استفاده کنید. یکی دیگر از راه های از بین بردن این آفات استفاده از باکتری باسیلوس توریینگنسیس است که نوعی ماده شیمیایی تولید می کند و سلول های روده حشرات را مختل می کند. 

 

 

 

۳)آفات ساقه‌خوار:

 

نام علمی: Borer Insects

 

آفات ساقه خوار از جمله آفات انگور است که در فرم کامل مانند سوسک یا پروانه از تخم ها مراقبت کرده و نزدیک آن ها می باشند. این لارو از تخم ها تفریخ می شوند و به سمت ریشه ها حرکت و آن را آلوده می کنند. این آفت با تغذیه از شاخه ها و ریشه ها به بافت های آوندی آسیب می رسانند و در نهایت منجر به خشک شدن کامل تاک می شوند.

 

 

راه های مقابله با آفات ساقه خوار:

برای از بین بردن آفات ساقه خوار می توان از اسپری فرومون استفاده کنید که جفت گیری این آفات این آفت را مختل می کند. استفاده از پاتوژن های قارچی نیز کنترل کننده بیولوژیکی این آفت محسوب می شوند.

 

6-Mistakes-Lead-Your-Grapes-to-Get-Sick1

۴)شپشک آردآلود :

 

نام علمی: Mealybugs

 

یکی از مهم ترین آفات انگور است که خسارت زیادی به تاکستان وارد می کند. ابن آفت ناقل بیماری است و تغذیه از آن موجب افزایش آلودگی بوتریتیس ، خسارت فیزیکی به خوشه ها و مومیایی شدن حبه های انگور می شود.

 

 

راه های مقابله با شپشک آرد آلو:

برای از بین بردن این آفت می توان از شکارگر های طبیعی مانند زنبورهای پارازیت استفاده کرد. البته بهتر است این آفت قبل از آلوده کردن درخت از بین رود چراکه از بین بردن آن بسیار دشوار می باشد.

 

 

 

۵)بیدها:

 

نام علمی: Moths

 

این آفت برای تاکستان های کوچک آفتی مهم محسوب می شود. در شرق آمریکا درختان وحشی کاشته می شوند و بیدها از مناطق جنگلی به آن ها حمله ور می شوند.

 

 

راه های مقابله با بیدها:

برای کنترل بیدها باید از روش های زراعی استفاده کنید. در صورتیکه آسیب بیش از اندازه وارد شود از روش شیمیایی استفاده کنید. 

 

 

 

۶)شاپرک قهوه‌ای سیب:

 

نام علمی: Epiphyas postvittana

 

یکی دیگر از آفات درخت انگور است که در برخی نقاط فعالیت می کند و با تخم گذاری روی میوه یا برگ تخم گذاری می کنند و پس از تفریخ از بافت ها تغذیه می کنند. این لارو ها زخم هایی در بافت گیاه ایجاد می کنند که باعث گسترش اسپورهای قارچی مانند بوتریتیس می شود.

 

 

راه های مقابله با شاپرک قهوه ای سیب:

برای کنترل این آفت مانند سایر آفات پروانه ای از زنبور های پارازیت استفاده کنید.

 

 

۷)تریپس:

 

نام علمی: Thrips

 

یکی از آفات مهم انگور هستند که حشرات کوچکی می باشند و با تخم گذاری روی میوه و خوشه ها به آن آسیب وارد می کنند. این آفت ها موجب ایجاد برآمدگی هایی روی پوست میوه می شوند. این آفت ابتدا به صورت زخم نمایان می شود که منشأ ترک بر روی پوست حبه های انگور هستند.

 

 

راه های مقابله با تریپس ها:

برای کنترل این آفت گیاهان را به صورت متنوع تقویت کنید.

 

 

 

IMG_20211002_235320

سوالات خود را از ما بپرسید!

     تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

                   اینستاگرام                                       

    واتساپ                                           

۸)سوسک‌ها:

 

نام علمی: Beatles

 

سوسک ها از جمله آفات درخت انگور می باشند که با تغذیه از ریشه و حشرات بالغ به تاک خسارت وارد می کنند. حشرات بالغ در این فصل از زمین بیرون آمده و به تاکستان می روند و از شاخه های جوان، برگ و گل تغذیه می کنند.

 

 

راه های مقابله با سوسک ها:

در روش غیرشیمیایی از چراغ دفنی زیر درخت تاک استفاده می کنند

 نور این چراغ ها الگو های پروازی را تغییر می دهد. کرم سفید ریشه ریشه های گیاه را قطع می کند و موجب ضعیف شدن گیاه می شود که در نهایت موجب خشک شدن تاک ها می شود.

 

 

 

۹)کنه‌ها:

 

نام علمی: Mites

 

انواع مختلفی از کنه اعم از کنه زنگ زدی انگور، کنه تار عنکبوتی و کنه نمدی به درخت انگور حمله می کنند و با تغذیه از برگ ها به آن آسیب می رسانند. این برگ ها در اثر فعالیت کنه ها قهوه‌ای شده و خزان می کنند. این تغییر رنگ موجب کاهش فتوسنتز تاک و رشد جوانه ها می شود.

 

 

راه های مقابله با کنه:

بسیاری از انواع کنه توسط کنه های شکارگر کنترل می شوند به همین دلیل باید از روش های شیمیایی برای کنترل کنه های مفید استفاده کرد. با تأمین منابع غذایی برای کنه های شکارگر هنگام کاهش جمعیت آفت های کنه این موجودات مفید را برای زمان نیاز حفظ کنید.

 

 

 

۱۰)نماتدها :

 

نام علمی: Nematodes

 

یکی از آفات انگور که در برخی خاک ها وجود دارند نماتدها می باشند که با استفاده از قطعات دهنی خود به ریشه متصل شده و از شیره گیاهی تغذیه می کنند. این عمل موجع به رشد و عملکرد غیرطبیعی ریسه شده و با ایجاد علائمی مانند استرس آب در خاک به گیاه آسیب برسانند. این آفات بر روی ریشه ها گره ایجاد می کنند که موجع به کاهش رشد درخت های تاک شده. این آفات درختان را خشک نمی کنند و مستعد به بیماری می کنند. 

 

 

راه های مقابله با نماتد ها :

یکی از این راه ها استفاده از نماتدکش ها است که قوانین سختگیرانه ای برای استفاده از آن وجود دارد بنابراین می توان محصولات مقاوم به نماتد را جایگزین کرد که راه حل آسان تری است.

 

 

 

۱۱)خرگوش‌ها و موش‌ها:

خرگوش ها و موش ها خسارات سنگینی به کلمه انگور وارد نمی کنند اما به تنه درخت مو ضربات سنگینی وارد می کنند. این حیوانات با تغذیه از برگ ها و جویدن تنه و پوست تاک آسیب رسانی می کنند. زخم های ایجاد شده توسط این حیوانات موجع به آلودگی گیاه به قارچ ها و ویروس ها می شود.

 

 

71qZug4TpOL._AC_SL1000_

کنترل شیمیایی :

تا زمانی که حشره روی گیاه حضور نداشت و ایجاد خسارت نکرد از روش های شیمیایی استفاده نکنید. این روش آخرین گزینه برای کنترل آفت ها می باشد. انگور ها را از نظر تعداد و نوع حشرات بررسی کرده و اگر نیاز قطعی به مبارزه شیمیایی بود از آن ها استفاده کنید.

 

 

مقاومت به سموم کشاورزی:

ارگانیسم هایی که منبع بیماری می باشند در برابر سم های مورد استفاده در کشاورزی مقاوم می شوند به همین علت باید از سموم جایگزین و جدید به جای سموم قبلی استفاده کنید. هرچه ویژگی و گستردگی خانوادگی عوامل بیماری‌ را بیشتر شود احتمال مقاومت به سموم بیشتر می شود. یکی از دلایل مقاومت به آفات استفاده بیش از اندازه از آفات است که با برنامه ریزی برای سم پاشی تصحیح می شود.

 

 

 

حداکثر بهره‌وری از سم‌پاشی :

 دستگاه های سم پاشی را بر روی تراکتور و تیلر سوار کنید و سم پاشی را به صورت دستی انجام دهید. از مواد گوگرد دار به علت داشتن اختلاط سموم توصیه می شود که استفاده نکنید. سم پاشی را در زمان مناسب انجام دهید. برای افزایش تأثیر سم آن را به برگ ها و تنه درخت اسپری کنید و از یک ماده سوسپانسیون مانند سورفکتانت استفاده کنید. همچنین منطقه ای که سم پاشی را در آن انجام می دهید حائز اهمیت است. بهترین زمان برای سم پاشی جهت پوشش کامل تاج و تنه درختان اول فصل رویش است.

 

 

 

استفاده از ترکیبات مناسب:

هنگام سم پاشی مایعات حاوی سم های کشاورزی را که سوسپانسیون هستند از طریق نازل هایی به قطره های کوچک تبدیل می شوند را بر روی اندام های گیاه اسپری کنید و با تعیین اندازه نازل ها قطره های سم را پودر کرده و با توجه به نوع گیاه مورد سم پاشی، مقدار پوشش سطح گیاه، فاصلۀ نازل‌ها و این‌که تا چه اندازه سم به‌‌وسیلۀ باد جابه‌جا می‌شود و سم پاشی را انجام دهید. با استفاده از فناوری سم پاشی مدرن این ایراد را به حداقل برسانید:

۱)بهبود چسبندگی سموم به سطوح برگ که برای این منظور می‌توان از بار الکتریکی در قطرات سم استفاده کرد.

۲)نصب ابزار مکنده (هود) بالای نازل که بخشی از هدررفت اسپری را جمع‌آوری می‌کند و دوباره به سیستم سم‌پاشی برمی‌گرداند.

۳)تغییر اندازۀ قطره (قطرات بزرگ‌تر مسافت‌ کمتری توسط باد حمل می‌شوند) که با تغییر فشار، طراحی و نوع نازل قابل تنظیم است.

 

 

مدت زمان سم‌پاشی باغ انگور:

این مدت زمان بسته به اندازه مخزن سم پاش می باشد چرا که بخش قابل توجهی از آن صرف آبگیری مجدد با آب و سن های دفع آفات می شود. اگر مخزن کوچک باشد زمان زیادی هدر می رود. سرعت حرکت ماشین های سم پاش و تعداد ردیف های سم پاشی نیز در زمان سم پاشی تاثیر دارد.

 

 

شرایط آب و هوایی:

شرایط آب و هوایی گرم و خشک موجع به تبخیر قطرات اسپری قبل از انجام سم پاشی می شود. ممکن است در مسیر باد قرار گرفته و از دسترس گیاه خارج شود بنابراین در مناطقی کن وزش باد زیاد است سم پاشی را انجام ندهید. مراقب باشید که هنگام سم پاشی سم بر روی تکه ها و اسپور ها قرار نمی گیرد چرا که می توانند موجع به گسترش بیماری شوند‌. بهترین زمان برای سم پاشی اوایل صبح و عصر هنگام می باشد که باد در آرام ترین حالت خود می وزد. با تأمین نور سم پاشی را شب هنگام می توانید انجام دهید. هنگام وزش باد نیز از سم پاش های هوشمند و دارای هود و سنسور که به طور خودکار اسپری را هنگام عبور از شکاف‌های کانوپی قطع می‌کنند استفاده کنید. سم پاش های هود دار قطراتی که از دسترس گیاه خارج شده جمع کرده و با عبور دادن از فیلتر دوباره به مخزن باز می گردانند.

 

 

استفاده از تجهیزات مناسب:

توصیه می کنیم که حتما از تجهیزات مناسب استفاده کنید چرا که این آفات بسیار سمی هستند و هنگام استفاده از آن ها باید بسیار مراقب بود و آموزش دید. از موارد محافظت‌کننده می‌توان به لباس، چکمه، ماسک مناسب، دستکش و عینک مخصوص اشاره کرد تا تمامی سطح پوست و مجاری تنفسی فرد را پوشش دهد.

 

 

تاثیر دما، pH، EC:

یکی دیگر از عوامل مهم برای اثر بخشی سمپاشی مواردی همچون دما، pH وEC آب است. در صورتیکه موارد ذکر شده مناسب نباشد اثربخشی کاهش می یابد. مناسب ترین دما برای آب جهت سم‌ پاشی ۱۴ تا ۱۸ درجۀسلسیوس،pH آب ۶.۵ تا ۷.۵ و مقدار سختی آب حداکثر تا ۱۵۰۰ میلی‌زیمنس توصیه می‌گردد.

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آدرس و شماره تلفن نهالستان بهمن آبادی

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

آفات توت

این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با آفات و بیماری های توت آشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند 

توت دارای گونه های متنوعی در ایران است که طعمی لذیذ دارد و بسیار محبوب است. از واریته های مختلف آن می توان به شاه توت M. nigra و M.alba اشاره نمود. درخت توت هرس پذیر است و به عنوان درختی سایه انداز استفاده می شود.

 

 

 

۱) شپشک سپردار توت:

 

نام علمی: Pseudaulacaspis pentagona

 

 

شپشک سپردار توت ۳ پوسته لاروی سفید مایل به قهوه ای دارد که رنگ سپرش نارنجی می باشد. بدن حشره کامل آن زرد و پهن می باشد. سپر نر سفید رنگ کوچک و باریک است. این آفت سه نسل دارد و دوره زمستان را به صورت پوره سن سوم می گذراند. اولین سن خود را اواسط اردیبهشت ماه ، نسل دوم را اواسط تیرماه و نسل سوم را اواخر مرداد یا اوایل شهریور ماه می گذرانند. این آفت به شاخه ها و ساقه درخت حمله می کند‌. درختان را پس از مدتی ضعیف و می خشکاند.

 

 

راه های مقابله با شپشک سپردار توت:

برای از بین بردن این آفت می توان از زنبور پارازیته استفاده کرد. مناسب ترین زمان برای از بین این آفت زمان از تخم خارج شدن شپشک ها است. همچنین می توانید از سم هایی مانند دیازینون و آپلاود با روغن ولک استفاده کنید.

 

58f3831844b972f8bd2cf4ef7ddf10c9

۲)شپشك آردآلود ساحلی:

 

نام علمی: Pseudococcus maritimus

 

یکی دیگر از آفات توت است که بیضی شکل و نسبتا کشیده می باشد که صورتی مایل به خاکستری است و پوشیده از لایه مومی سفید است. ۱۷ جفت رشته مومی کناره بدن وجود دارد که ۴ عدد انتخاب شکمی آن از بقیه بلند تر است و برای هر رشته میانی به یک چهارم تا یک دوم طول می رسد . این آفت کیسه های تخم را از تارهای نازک مومی ترشح می کند و کنار شاخه های فرعی ، میوه ، دمبرگ و شکاف های تنه و پوست قرار دارد. دوره زمستان خود را به شکل پوره سن یک می گذراند و در بین توده پنبه ای شکل که حشره ماده ترشح می کند قرار می گیرند. این آفت به تمام قسمت های گیاه آسیب می رساند و میوه ها و برگ ها را مورد حمله قرار می دهد. 

 

 

راه های مقابله با شپشک آرد آلو ساحلی:

برای از بین بردن این آفت حشره کش بهترین شیوه مبارزه است. این آفت به علت داشتن پوشش مومی آردی روی سطح بدن ، حفاظت توسط کیسه پنبه ای و مخفی بودن شپشک ها در شکاف و زیر پوست های درختان است. همچنین می توانید از کفشدوزک شکاری که دشمنان طبیعی این آفت هستند استفاده کنید. 

 

 

034e3ed2abee8c1436e636d7c657fd99

سوالات خود را از ما بپرسید!

     تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

                   اینستاگرام                                       

    واتساپ                                           

۳) شپشك آردآلود جنوب:

 

نام علمی: Pseudococcus filamentosus

 

این آفت از جمله آفات مهم توت است که بیضی شکل ، ارغوانی تیره و با پوشش نازک است که ۶ جفت رشته کوتاه مومی سفید رنگ روی بدن آن ها مشاهده می شود. در جنوب زاد و ولد این آفت مداوم است و ۴ نسب در سال تولید می کند. این شپشک تخم های نازک و سال بعد خود را در توده تارهای مومی نازک و سفید ساخته شده از حشرات می گذراند. این آفت کنار شاخه ها ، دمبرگ ها و دم میوه ها به صورت توده های انبوهی می گذرانند. این آفت علاوه بر تغذیه از شیره گیاهی با ترشح خود محیط مناسبی برای قارچ فوماژین ایجاد می کند. 

 

 

راه های مقابله با شپشک آرد آلو جنوب :

برای از بین بردن این آفت مگس پارازیت فعالی در نواحی جنوب دارد. همچنین کفشدوزک كريپتولموس از جمله شکارگر های آن است. در صورت تشدید این آفت از سم های سیستمیک استفاده کنید.

 

5f61658d749dc84e3f47ad9bbd168df2

به این نوشته امتیاز بدهید!

آدرس و شماره تلفن نهالستان بهمن آبادی

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

آفات فندق

این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با آفات و بیماری های فندق آشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند 

۱)شپشک سبز فندق (Corylolinum avelanae Sehr):

یکی از آفات فنداق است که سبز رنگ و گرد است و از اوایل خرداد به انتهای فوقانی جست های جوانه و گاهی به برگ ها، دم گل ها و جوانه ها حمله می کند‌ و فوماژین را با ترشح عسلک می سازند. این حشره به حالت یک تخم سیاه رنگ در انتهای شاخه ها در فصل پاییز گذاشته می شود. در نتیجه موجب کاهش اندازه و تولید میوه بین ۸ الی ۱۰ درصد است.

 

 

 

۲)شپشک زرد فندق ( Myzoeallis eoryli cioze):

یکی دیگر از آفات فندق است که به شکل تکی و یا جمعی روی سطح زیر برگ درختان فندق تقریبا به طور نیمه مرئی زندگی می کنند و به مرحله طغیان آسان نمی رسد.

 

 

راه های مقابله با شپشک های فندق:

پیشنهاد می کنیم برای از بین بردن شپشک فندق از سم های سیستمیک مانند پریمیکارب، متیل ایزوکان ، فوسفادین ، آذین فوس اتیل یا متیل و امیدوتیون استفاده کنید.

 

 

 

۳) شپشک نرم تن فندق:

یکی دیگر از آفات فندق مهم شپشک نرم تن است که با مکیدن شیره گیاهی درخت را ضعیف می کند و با ترشح کردن عسلک موجب تجمع گرد و خاک در سطوح برگ ، تنه و سرشاخه های درختان باعث ایجاد اختلال در فعالیت های فیزیولوژیکی درختان به ویژه فتوسنتز می شود. 

 

 

راه های مقابله با شپشک نرم تن فندق:

برای از بین بردن این آفت از روغن ولک ۴ درصد در دوره سم پاشی زمستانه قبل از تلقیح درختان استفاده کنید.

 

 

d6baf5d75850853735053ccd38dbf05a

۴)شته فندق:

شته فندق آفت بعدی است که تقریبا مانند شته هلو و شلیل است و مهمترین روش برای تشخیص آن ها فعالیت دسته جمعی آن ها در اطراف برگ های اصلی است. این آفت باعث جمع شدن زنبور ها ، مورچه ها و مگس های مختلف می شود چرا که عسلک ترشح می کند. این حشرات بیماری های ویروسی را منتقل می کنند.

 

 

۵)کنه جوانه خوار فندق:

آفت بعدی فندق ، کنه جوانه خوار است که با فرو بردن نیش های خود موجب تورم ، خشکیدگی و از فرم افتادن جوانه ها هنگام باز شدن می شود. 

 

 

راه های مقابله با کنه جوانه خوار فندق:

برای از بین بردن این آفت از سم های آزین فوس متیل ، دیازینون ، اندوسولفان و پودر گوگرد پس از خواب زمستانی گیاه و هنگام ۲ تا ۳ برگ شدن شاخه ها استفاده کنید. 

 

 

۶)کرم سفید ریشه فندق:

در اواسط بهار سوسک های بزرگی به داخل خاک حمله ور می شوند و تخم ریزی می کنند. پس از بیرون آمدن کرمینه ها از تخم ، از ریشه درختان از جمله فندق تغذیه می کنند. پس از گذشت سه سال کرمینه ها به حشره کامل تبدیل می شوند.

 

 

راه های مقابله با کرم سفید ریشه :

اطراف درختان آلوده را شخم بزنید و برای از بین بردن کرم ها از یخ آب زمستانه استفاده کنید.

 

259f36ee0c13a396f99341027eb810d3

سوالات خود را از ما بپرسید!

     تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

                   اینستاگرام                                       

    واتساپ                                           

۷)کنه جوانه خوار فندق:

این آفت دوره زمستان خود را به طور بالغ در پناهگاه ها می گذراند و فصل بهار خارج می شود و تخم ریزی می کند. جوانه های انتهایی شاخه شاخه ها بیشتر مورد حمله قرار می گیرند. جوانه های آسیب دیده تغییر شکل می دهند و پس از گذشت مدتی به تعدادی برگ ضخیم و فلس تبدیل می شوند.

 

 

 

۸)سوسک برگ خوار فندق:

یکی دیگر از آفات فندق سوسک برگخوار است که در اوایل بهار و با افزایش دمای هوا از پناهگاه خارج می شوند و از برگ ها تغذیه می کنند. این آفت مختص به فندق می باشد.

 

 

 

09906399f9ae700c530e55e5373a810b

۹)شته های فندق:

شته های فندق یکی از رایج ترین آفات فندق است که در اکثر نقاطی که فندق وجود دارد دیدن می شود. رنگ بدنشان سبز روشن است. 

 

 

 

۱۰)بالانن یا Balaninus nncum L. فندق:

بالانن از اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت ماه از خاک بیرون می آیند. از فروردین تا تیر ماه حشرات بالغ ، نر و ماده از گل های جوان، برگچه های گریبانه و میوه های نارس تغذیه می کنند. هر بالانن به تنهایی ۲۰ الی ۳۰ تخم می گذارد و هنگام تخم ریزی با نیش خود قسمت انتهای پوست فندق را سوراخ می کند و در انتهای حفره تخم های خود را نگهداری می کند. در چهار مرحله به مدت یک ماه الی بیشتر رشد و نمو انجام می شود. رسیدن لاروها به مرحله بلوغ و تکامل موجب ریزش میوه های آلوده می شود. لارو ها پس از بیرون آمدن روی زمین می افتند. تا عمق ۱۰ الی ۳۰ سانتی متر فرو می روند و پیله های گلی از خاک می سازند و به وسیله ترشحات دهنی جدار پیله ها را مستحکم می کنند و در حالت شفیره درون آن ها می خوابند. دوره زندگی این حشره ۵ سال می باشد.

 

 

راه های مقابله با بالانن:

چند بار سم پاشی در فاصله های زمانی زیر سفارش می شود :

 

۶ الی ۲۰ اردیبهشت دو مرتبه

 

۶ الی ۱۰ خرداد یک مرتبه

 

(۱ تا ۲۵ خرداد در منطقه شمالی)

 

کارباریل ۱۷۵ گرم (ماده فعال) در صد لیتر آب

 

اندوسولفان ۱۰۰ گرم (ماده فعال) در صد لیتر آب

 

در ترکیه میتوکارب ۷۵ گرم (ماده فعال) در صد لیتر آب

 

سایر موارد فعالی که از راه تماس یا از راه جذب گیاه مورد استفاده قرار می گیرند.

 

فوزالون ۶۰ گرم (ماده فعال) در صد لیتر آب

 

متیداتیون ۴۰ گرم (ماده فعال) در صد لیتر آب

 

 

 

به این نوشته امتیاز بدهید!

آدرس و شماره تلفن نهالستان بهمن آبادی

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930