انواع نخل

انواع نخل


این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است . در این مقاله با انواع نخل اشنا می‌شوید. 

 

 

-نخل آپارتمانی زینتی توانایی زیبایی بخشی بسیار زیاد به محیط را دارد . این گیاهان شادابی و طراوت را به فضایی که گیاه را در آن قرار می دهید منتقل می کند. این گیاهان برگ های بزرگ و خوش فرمی دارد که بسیار محیط را برای شما دلچسب می کند. 

 

-انواع نخل آپارتمانی: نخل ها انواع مختلفی دارند که ما ۱۵ مدل از آن ها را به شما معرفی و همراه هم بررسی می کنیم. و شما می توانید با توجه به شرایط فضای محیط خود نخل مورد نظرتان را انتخاب کنید. 

 

سوالات خود را ازما بپرسید!

   

    واتساپ                                              اینستاگرام                                            تماس فوری (روی تصویر فوق کلیک کنید)

 

نخل زینتی کاریوتا
نخل زینتی کاریوتا
نخل آپارتمانی زینتی شامادورا الگانس
نخل آپارتمانی زینتی شامادورا الگانس
نخل آپارتمانی زینتی شاماروپس هامیلیس
نخل آپارتمانی زینتی شاماروپس هامیلیس
نخل زینتی اریکا
نخل زینتی اریکا
نخل آپارتمانی پالم فن چینی
نخل آپارتمانی پالم فن چینی

نیازها و شرایط نگهداری:

نخل زینتی کاریوتا (Fishtail Palm – Caryota mitis):

 

-نخل کاریوتا بومی جنوب شرقی آسیا است. برگ های سبز و براق این نخل به دم ماهی شبیه هستند. رشدی به صورت توده ای دارند ساقه ها از پایه رشد خود را آغاز کرده و توانایی رسیدن به ارتفاع ۳ متر نیز دارند البته در محیط طبیعی و بیرون تا ۱۸ متر نیز رشد می کنند. این نخل نور مستقیم خورشید را نمی پسندد و در محیط مرطوب بسیار خوب رشد می کند. 

 

 

 

نخل آپارتمانی زینتی شامادورا الگانس (Chamaedorea elegans – Parlor palm):

 

-شامادورا الگانس بومی جنوب مکزیک و گواتمالا است.نخل های الگانس یکی از نخل هایی است که بیشترین محبوبیت را دارد البته این محبوبیت به دلیل شرایط آسان ، سازگاری عالی و زیبایی آن است. این نخل حدودا بین ۱ تا ۲ متر رشد می کند و شکوفه های کوچکی نیز دارد.این نخل به صورت خوشه ای به عنوان گیاهان کوچک معرفی می شوند. سرعت رشد الگانس بسیار کم است .نور غیر مستقیم را دوست دارد و محیط مرطوب برای رشد آن ها بسیار مناسب است. برای ایجاد رطوبت می‌توانید آب را در اطراف و روی برگ‌هایش اسپری کنید.

 

 

نخل آپارتمانی زینتی شاماروپس هامیلیس (European Fan Palm – Chamaerops humilis):

 

-نخل بادبزنی اروپایی بومی اروپا(به طور خاص در مدیترانه غربی) است. این خل بسیار مقاوم است و دما را تا ۱۵- درجه سانتیگراد تحمل می کند. ارتفاع این نخل حدودا بین ۱/۳ تا ۲/۳ متر است و با چیدمان برگ‌های بادبزنی شکل خود ۵۰تا ۹۰ سانتی‌متر فضا اشغال کند.

 

 

 

نخل زینتی اریکا (Areca Palm Dypsis Lutescens):

 

-نخل اریکا بومی ماداگاسکار و جنوب هند است. این نخل یکی از نخل های بسیار محبوب است. یکی از نخل های محبوب است. نخلی بسیار زیبا است که برگ های پر مانند و نازک دارد. نخل اریکا ارتفاعی بین ۱/۳ تا ۲ متر دارد .همچنین سرعت رشد این نخل به میزان ۷۲ تا ۹۰ سانتی‌متر متر در سال می‌رسد. این نخل نور غیر مستقیم خورشید را بسیار می پسندد. 

 

نخل آپارتمانی پالم فن چینی (Chinese Fan – Livistona Chinesis):

 

-نخل فن چینی بومی شرق آسیا است.این نخل حدودا ۱۲ متر ارتفاع دارد .اما شما می توانید این گیاهان را در گلدان نیز پرورش دهید. این نخل برگ هایی ستاره ای شکل (بادبزن چینی) دارد که به شکل بی نظیری جلوه گر است. این برگ‎ها در صورت رشد کامل تا ۲ متر پهن می‎شوند. این نخل ها توانایی تحمل نور کم ، سرما  و خشکسالی را دارند.

 

نخل آپارتمانی جزایر قناری یا نخل فونیکس
نخل آپارتمانی جزایر قناری یا نخل فونیکس
نخل آپارتمانی راونیا ریولاریس
نخل آپارتمانی راونیا ریولاریس
نخل آپارتمانی لیندا یا نخل دم اسبی
نخل آپارتمانی لیندا یا نخل دم اسبی
نخل شامادورا – نخل گربه یا نخل آبشار
نخل شامادورا – نخل گربه یا نخل آبشار
نخل آپارتمانی بامبو
نخل آپارتمانی بامبو
نخل آپارتمانی جزایر قناری یا نخل فونیکس (Canary IsIand Date Palm – Phoenix Canariensis):

 

-نخل فونیکس بومی جزایر قناری است. این نخل ها ممکن است ارتفاعی حدودا ۲۰ متر و عرض ۱۲ متر داشته باشند. البته اگر قصد دارید این نخل را در فضای بسته پرورش دهید توجه کنید که سرعت رشد آن بسیار کند است و حدودا ۱۵ سال طول می‌کشد تا ۳ متر رشد کند. برگ های این نخل مستقیم ، باریک و محکم است. نخل فونیکس محیط پرورش و پر رطوبت را می پسندد. 

 

نخل آپارتمانی راونیا ریولاریس (Majesty Palm – Revenea rivularis):

 

-نخل راونیا بومی ماداگاسکار است. این نخل ها رطوبت را دوست دارند. همچنین توانایی تحمل نور کم را دارند و سرعت رشد آن بسیار کند است. بعضی از این نخل ها گاهی بسیار بزرگ می شوند که باید آن را به فضای باز منتقل کنید. ارتفاع این نخل در حدود ۲۴ تا ۳۰ متر ارتفاع دارد و برگ های آن ۲ متر می شود. 

 

نخل آپارتمانی لیندا یا نخل دم اسبی (Ponytail Palm – Beaucarnea recurvate):

 

-نخل دم اسبی بومی مکزیک شرقی است. نخل دم اسبی در گلدان ۱ متر و در فضای باز توانایی قد کشیدن تا ارتفاع ۷ متر را نیز دارد. این نخل هوای گرم و مرطوب را می پسندد. وقتی آن را در گلدان می‌کارید ریشه نمی دواند و سرعت رشد آن کاهش می یابد. تنه نخل قوی ، درشت و کوتاه است و به عنوان یک مخزن آب عمل می‌کند بنابراین تحمل کم آبی را دارد .

 

نخل شامادورا – نخل گربه یا نخل آبشار (Chamadorea Cataractarum):

 

-نخل آبشار بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. این نخل پر پشت و ضخیم است. ارتفاع آن حدودا ۲ متر رشد می کند. شاخ و برگ فراوانی دارد و به صورت طبدر نزدیکی نهرها و زمین‌های مرطوب رشد می‌کنند. برخلاف اکثریت نخل ها به آب زیادی نیاز دارد. این نخل در محیط های مرطوب و سایه رشد می‌کند. 

 

 

 

نخل آپارتمانی بامبو (Bamboo Palm):

 

-نخل بامبو بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. این نخل ها ساقه های بلند دارند و خوشه های متراکم و برگ های سبز و پر دارند. سرعت رشد این نخل بسیار کند است. این گیاه توانایی تحمل نور کم و رطوبت کم را دارد. ارتفاع آن بین ۱/۳ تا ۳/۳ متر رشد است و عرض آن ها بین ۱ تا ۱/۳ متر است. برای افزایش رشد ، نخل بامبو را در نور مستقیم آفتاب قرار دهید و برای کنترل رشد گیاه آن را در سایه بگذارید.

 

نخل آپارتمانی ساگو یا گیاه سیکاس
نخل آپارتمانی ساگو یا گیاه سیکاس
نخل کنتیا یا نخل بهشتی
نخل کنتیا یا نخل بهشتی
نخل کوتوله ققنوس یا نخل خرما
نخل کوتوله ققنوس یا نخل خرما
نخل زینتی راپیس – لِیدی پالم
نخل زینتی راپیس – لِیدی پالم
نخل آپارتمانی یوکا
نخل آپارتمانی یوکا
نخل آپارتمانی ساگو یا گیاه سیکاس (Sago Palm – Cycas Revoluta):

 

-نخل ساگو بومی جنوب ژاپن است. نخل سیکاس، نخل واقعی نیست اما به دلیل لینکه ظاهری مشابه دارند در گروه نخل قرار می گیرند. برگ های آن ها سبز تیره، بسیار محکم و براق هستند. تنه کوتاه ساگو بسیار گوشتی است و می تواند ارتفاعی حدودا ۶ متر دارد. سرعت رشد آن بسیار کند است و ممکن است ۱۰۰ سال طول بکشد تا ۶ متر رشد کند. برگ های ساگو سمی است. 

 

 

 

 نخل کنتیا یا نخل بهشتی (Kentia Palm – Howea Forsteriana):

 

-نخل کنتیا بومی استرالیا است. این نخل بسیار محبوب می باشد و این محبوبیت به دلیل شرایط نگهداری آسان و  زیبایی آن است. کم نوری و سرما را به خوبی تحمل می کند و سرعت رشد کندی دارد. برگ های این نخل قوسی شکل و تنه ی بلند و باریک است. این گیاهان به طور کلی با خوشه‌های ۲ تا ۳ تایی پرورش یافته و فروخته می‌شوند.

 

نخل کوتوله ققنوس یا نخل خرما (Pygmy Date Palm):

 

-نخل خرما بومی جنوب شرقی آسیا است. به این نخل ، خرمای مینیاتوری یا نخل کوتوله نیز می گویند. این گیاه را اکثرا به صورت چندین گیاه در گلدان پرورش می دهند. ارتفاع این نخل حدودا بین ۲/۳ تا ۴ متر است. این گیاه محیط پر نور غیر مستقیم خورشید و رطوبت متوسط را می پسندد. در هنگام هرس حواستان به خارهای زیاد روی برگ هایش باشد .

 

نخل زینتی راپیس – لِیدی پالم (Lady Palm – Rhapis excelsa):

 

-نخل های لیدی پالم بومی جنوب شرقی آسیا است. برگ های تیره ، براق و گرد دارند. این گیاه نیاز به هرس منظم دارند. نخل لیدی پالم توانایی ارتفاع ۶۰ سانتی‌متر تا ۲ متر را دارند اما سرعت رشد آن بسیار کند است. اگر می‌خواهید رشد این این گیاهان به حداقل برسد آن‌ها را به دور از نور مستقیم یا حتی در مناطق کم نور قرار دهید.

 

نخل آپارتمانی یوکا (Yucca Palm – Yucca elephantipes):

 

-نخل یوکا بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. برگ های سوزنی و نوک تیز و خنجری شکل دارند. این گیاه آفتاب دوست است و سایه را به سختی تحمل می‌کند . همچنین این گیاه در برابر بی آبی مقاوم است. 

 

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *