بنجامین

بنجامین


این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با انواع حصار باغی (مرز بندی با درخت و گیاه) اشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند

نام انگلیسی: benjamina

 

نام علمی: Ficus benjamina

 

خانواده: Moraceae

 

-گیاه بنجامین بومی جنوب شرقی آسیا و اروپا است که زیبا و حساس می باشد و برای تصفیه هوای آلوده از آن استفاده می کنند. 

 

-این گیاه مناسب نگهداری در آپارتمانها و پاسیو می باشد. شرایط نگهداری این گیاه بسیار حساس است و نباید زیاد آن را جا به جا کرد چرا که نسبت رطوبت ، دما ، نور و … حساس است. 

 

-بنجامین در طی مدت رشد به شکل درختچه در می آید. انواع گوناگونی از این گیاه در بازار وجود دارد که به دلیل حساس بودن هر یک از گونه ای آن در صورت مناسب نبودن شرایط رشد برگ هایش می ریزد.

ابلق:

-شاخه های این گونه از بنجامین بیشتر است و برگهایی به رنگ سبز روشن و سفید-کرم و کوچک دارد. 

 

انستل:

-این گونه از بنجامین بومی هلند است. شاخ و برگ های نسبتا زیاد، سبز و کشیده دارد. 

 

بلک:

-گونه بلک بنجامین ارتفاعی به حدود ۵ متر دارد . نوک شاخه ها آویزان و زیاد است. برگ های بنجامین بلک سبز روشن و براق می باشد.

خاک:

-خاک مناسب بنجامین، ماسه و خاک باغچه می باشد. ترکیب خاک باغچه + کمپوست نیز ترکیبی خوب برای رشد بنجامین است. 

 

آبیاری:

-نیاز آبی این گیاه متوسط است. بین هر دو مرتبه آبیاری دقت کنید که سطح خاک خشک شده باشد. برای آبیاری بنجامین از آب ولرم استفاده نماید. آبیاری بیش از حد می‌تواند باعث آسیب جدی به  فیکوس شما می شود. همچنین در اثر نداشتن آبیاری کافی دچار ریزش برگ می‌شود. 

 

نور:

-گیاه بنجامین نور غیر مستقیم و زیاد را می پسندد. اگر گیاه را در آفتاب شدید قرار دهید،  برگ ها می سوزد و قهوه‌ای می شود. کمبود نور نیز یکی از علل اصلی ریزش برگ ها است. 

 

دما:

-بنجامین دمایی بین ۱۵ تا ۲۴ درجه سانتی گراد را می پسندد. در دماهای بسیار سرد برگ هایش می ریزد و گیاه سرما پسندی نیست.

کوددهی:

-برای کوددهی به این گياه در فصول رشد (بهار و تابستان) می توانید برای تحریک جوانه زنی هر ۲ تا ۴ هفته یکبار با کودهای مایع گیاه را تغذیه کنید. 

 

رطوبت:

-این گیاه رطوبت را دوست دارد. برای تامین رطوبت آن می توانید گیاه را غبار پاشی کنید و از هر گونه وسیله خشک کننده هوایی دور نگه دارید. 

 

بیماری و آفات:

-خشکی و شکنندگی برگ: کم بودن رطوبت محیط عامل آن است. غبارپاشی را انجام دهید. 

 

-لکه های ریز قهوه‌ای روی ساقه و برگ: شپشک سپردار عامل آن است . برگها در نهایت زرد و ریزش می یابند اگر تعداد آنان زیاد است می‌توانید از سموم حشره کش سیستمیک استفاده کنید ولی اگر کم هستند تکه ای پنبه را به الکل و یا مایع صابون آغشته نمایید.

 

-زرد شدن برگ : آبیاری بیش از حد در صورت نبود آفت روی گیاه عامل آن است. فاصله بین دو آبیاری را افزایش داده و اجازه دهید سطح خاک آن خشک شود. 

 

-کوچک بودن برگ های جدید: کم بودن فضای رشد و یا نامناسب بودن تغذیه عامل آن است. گیاه را به گلدان بزرگ تری انتقال دهید و آن را کوددهی کنید. 

 

-ریزش برگ های سالم: کم بودن نور و یا سرمای هوا عامل آن است. گیاه را به مکان پرنورتر و گرمتر انتقال دهید. 

 

-وجود تار عنکبوت زیر برگ و زرد شدن برگ: کنه عامل آن است. غبارپاشی در کاهش آفت موثر است اما برای از بین بردن کامل آفت می‌توانید آن را با سم کنه کش سمپاشی کنید. 

 

-سیاه شدن برگ: سرمای هوا عامل آن است. دمای محیط را افزایش دهید. 

 

-توده های سفید رنگ:عامل آن حشره شپشک آرد آلود است. برگها در نهایت زرد و ریزش میابند. اگر تعداد آنان زیاد است از سموم حشره کش سیستمیک استفاده کنید ولی اگر کم هستند تکه ای پنبه را به الکل و یا مایع صابون آغشته نمایید. 

 

-لکه های پهن و آبکی روی برگ ها :بیماری قارچی عامل آن است. برگ های آلوده را جدا کنید. روی گیاه آبپاشی نکنید و اگر شدت یافت از قارچ کش استفاده نمایید.

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

-پیوند زدن بنجامین: گونه بنجامین ابلق را به دلیل حساسیت بالا و مقاومت کم در برابر عوامل محیطی روی فیکوس بنجامین بلک پیوند می‌زنند تا مقاوم‌تر شود. همچنین نمونه‌ هایی که برگ سبز رنگ و معمولی دارند سیستم ریشه‌ای نسبتا قوی‌تری نسبت به نمونه‌های با برگ ابلق دارند. بنابراین پیوندک را از گونه هایی که برگ ابلق دارند تهیه می‌کنند و بر روی پایه‌ای معمولی پیوند می‌زنند. با انجام این کار میتوان علاوه بر داشتن گیاهی با تاجی به رنگ ابلق، نسبت به تهیه گياهان کوتاه قامت نیز اقدام کرد. 

 

-خوابانیدن هوایی: در اوایل بهار یا پاییز از این روش می‌توان استفاده کرد. برای اینکار ابتدا  شاخه‌هایی با قطر حدود ۸ تا ۲۰ میلی‌متر را که قوی و جوان هستند را انتخاب کنید سپس مابین دو بند شاخه ، برشی سطحی به طول حدود ۲ سانتی‌متر از پایین به بالا ایجاد کنید. اگر در نزدیکی محل برش ساقه، برگی وجود داشت حذفش کنید تا فضا برای کار کردن بیشتر باشد. توجه داشته باشید که این برش باید در داخل پوست ساقه شکاف ایجاد کند. بهتر است مابین لایه پوست و چوب گیاه مانعی مثل یک تکه چوب نازک(چوب کبریت) قرار دهید . اگر هورمون ریشه زایی دارید مقداری از آن را روی محل برش آغشته نمایید تا سبب افزایش سرعت رشد شود. سپس محل برش داده شده را با خزه مرطوب و سپس پلاستیک بپوشانید.نکته مهم این است خزه را از قبل درون ظرف آب بگذارید تا به مقدار لازم مرطوب شود و آن را کمی فشار دهید تا آب اضافی خارج شود سپس روی ساقه گیاه بگذارید .قسمت پایین و بالای پلاستیک را با تکه ای نخ دور شاخه ببندید. توجه داشته باشید که هر روز محل را با اسپری آب مرطوب کنید. می‌توانید بالای پلاستیک را باز کرده و آب بر روی آن اسپری کنید. یا از طریق یک سرنگ کوچک آب را به زیر پلاستیک تزریق کنید. بعد از حدود یک تا دو ماه محل برش داده شده ریشه دار می‌شود و شما می‌توانید شاخه را از قسمت زیرین ریشه قطع کنید و درگلدان جدید بکارید.

 

خوابانیدن شاخه :

-به طور معمول در این روش ساقه‌ای را که به گیاه مادری متصل است  خم می کنیم و قسمتی از آن را در خاک میکاریم تا ریشه‌دار شود به نحوی که خاک به ارتفاع ۶ تا ۸ سانتیمتر بر روی آن قرار گیرد. مزیت این روش این است که مواد غذایی و آب توسط گیاه مادر به شاخه خوابیده شده منتقل می‌شود تا شاخه مورد نظر ریشه دار شود.

بعد از ریشه دار شدن که حدود ۶ تا ۸هفته طول می‌کشد ، آن را از گیاه مادری جدا می کنیم و در گلدان جداگانه ای می کاریم. دقت داشته باشید که خاک باید همواره مرطوب باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *