این نوشته از سری آموزش‌های نهالستان بهمن آبادی در بخش نهال است .در این نوشته سعی داریم شما را با تمشک (رازبری) آشنا کنیم .

در سال های اخیر اکثر مردم به دلیل زندگی ماشینی و دوری از طبیعت برای تعطیلات و اخر هفته ها به دنبال باغ و باغچه ای برای زندگی هستند 

در این میان تصمیم داریم شما رو با انواع گل و گیاه اشنا کنیم که در این زمینه کمک هستند

 

نام انگلیسی: Raspberry

-رازبری ها گونه ای رایج از تمشک ها می باشند. زمان مناسب برای برداشت رازبری ها اواسط تابستان تا آغاز فصل سرما است. این تمشک ها در ماه های تیر یا مرداد کاملا رسیده و لذیذ می شوند.

 

 

-نوعی از تمشک ها از ترکیب هر دو نوع تمشک تهیه می شوند. ترکیب گونه تابستانی و پاییزی تمشک محصولی بسیار بارده و لذیذ را به ارمغان می‌آورد. زنبور با گرده افشانی کردن تمشک ها را به آسانی بارور می کند.

 

 

-باردهی زیاد تمشک بعد از یکسال آغاز می‌شود. البته سرعت باردهی بسیار بالا می باشد و سال اول نیز باردهی را انجام می دهد.

 

 

-تمشک ها در رنگ های مختلف از جمله بنفش، سفید، طلایی و قرمز پرورش داده می‌شوند.

خاک:

 

-یکی از مهم ترین نکات برای کاشت نهال رازبری خاک مناسب آن است. خاک مناسب برای رازبری خاک غنی با زهکشی مناسب است. یکی از نکاتی که باید حتما به آن دقت کنید ایجاد جریان هوا برای رازبری است. برای جلوگیری از بیماری ها و آفات و همچنین گرده افشانی منظم نهال ضروری است. pH خاک رازبری باید حدود ۶ باشد اگر خاک شما اسیدی است بهتر است مقداری آهک به آن اضافه نمایید.

 

 

 

آبیاری:

 

-نیاز آبیاری رازبری متوسط می باشد و هفته ای یکبار از فصل بهار تا زمان برداشت تمشک ادامه دهید.در هر مرتبه آبیاری تا عمق ۲/۵ سانتی متری خاک باشد از خیس کردن نهال های رازبری و آبیاری عمیق پرهیزکنید. توجه داشته باشید که آبیاری را به طور منظم انجام دهید چرا که محصول دهی را افزایش می دهد.

 

 

 

نور:

 

-تمشک نورپسند است. به همین علت باید همیشه در معرض تابش مستقیم نور خورشید باشد البته در سایه نیز می تواند رشد کند اما برای داشتن باردهی بیشتر باید نور کافی را دریافت کند.

 

 

 

باد:

 

-جریان هوا در هنگام کاشت نهال باید اعتدال داشته باشد. به هیچ وجه نهال را در مکانی که باد شدید می وزد نکارید.

هرس:

 

-هرس سالانه نهال رازبری را حتما انجام دهید. اگر تمشک چند ساله دارید شاخه های آن را هرس نمایید. شاخه های رازبری فقط تا دوسال زندگی می کنند. برای تحریک محصول دهی نیز هرس را حتما انجام دهید.

 

بهتر است پس از خریداری نهال برای تحریک رشد، آن را هرس نمایید. هرس نهال را تا ارتفاع ۲۲ سانتی متر انجام دهید یعنی نهال تقریبا شبیه به یک شاخه شکسته ای می باشد که سر از خاک بیرون زده باشد. اگر نهال خیلی لاغر و نحیف بود از یک تکیه گاه کمک بگیرید.

 

 

 

کوددهی:

 

-دو هفته قبل از کاشت درخت رازبری کوددهی را با استفاده از کود پیر +یک جفت کمپوست برای حاصلخیزی خاک انجام دهید.

 

 

 

نکات مهم:

 

-برای جلوگیری از آفات و بیماری ها نهال را از سایر درخت های توت وحشی دور نگه دارید.

 

 

-برای از بین بردن علف های هرز و حفظ رطوبت از مالچ استفاده کنید. مالچ به صورت لایه ای ضخیم اطراف نهال های رازبری ایجاد می شود.

 

 

-پس از خریداری نهال رازبری، ریشه نهال را به مدت ۲ساعت درون آب بگذارید. سپس نهال را بکارید. گودالی به اندازه ۲برابر ریشه گیاه به طوری که تمام ریشه به راحتی در آن جای بگیرد حفر کنید و رازبری را در آن قرار دهید.

 

 

-برای کاشت نهال به فواصل بین نهال ها دقت کنید. فاصله بین هر نهال باید حدود ۴۵ سانتی متر باشد و هر ردیف برای کاشت رازبری باید ۱۲۰ سانتی متر فاصله داشته باشد.

 

نهالستان بهمن آبادی هر روزه آماده‌ی مشاوره و پاسخ به خریدارن حضوری و غیرحضوری ( تلفنی) است.

آدرس : کرج ، مشکین دشت ، جاده‌ی خوشنام ، 100 متر بعد از آهن فروشی بیاتلو ، نهالستان علیرضا بهمن آبادی.

لینک گوگل مپ :  https://goo.gl/maps/QXg1yzMpA389mBXb7

اگر از مترو استفاده ‌می‌کنید، به ایستگاه مترو کرج آمده سپس با تاکسی‌های خطی به مشکین دشت بیاید.

تلفن‌های تماس : 

38 46 666 0912

31 11 282 0938

03 14 164 0912 

99 86 276 0930

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *